Hledám příjmení Dvořáček, narozen před 1750

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Hledám příjmení Dvořáček, narozen před 1750

Příspěvekod jaroslav57 » pon úno 20, 2017 19:53

Hledám předky s příjmením Dvořáček narozené před rokem 1750. Okolí Blansko, Boskovice, Kunštát, Letovice. Zřejmě i s větším přesahem. Cca 50 km. Poslední zjištěný (dle zápisu v matrice) je Jan Dvořáček, narozený 24.12.1717 v Petrovicích.
jaroslav57
 
Příspěvky: 30
Registrován: pon úno 20, 2017 18:52
Oblast pátrání: Morava

Re: Hledám příjmení Dvořáček, narozen před 1750

Příspěvekod kessler » pon úno 20, 2017 20:07

Hledám Hanáky, Janáky a Pekaře z Ivanovic na Hané (Eiwanowitz) v cizích matrikách.
kessler
 
Příspěvky: 57
Registrován: ned úno 15, 2015 13:33

Re: Hledám příjmení Dvořáček, narozen před 1750

Příspěvekod jaroslav57 » úte úno 21, 2017 7:45

Dekuji mnohokrát, asi jsem jsem to napsal nejasně. Hledám otce toho Jana Dvořáčka *24.12.1717. Tj. narozeného asi před rokem 1700. Asi Matěj nebo tak nějak. Odkud se ta data dají sehnat tak rychle.
jaroslav57
 
Příspěvky: 30
Registrován: pon úno 20, 2017 18:52
Oblast pátrání: Morava

Re: Hledám příjmení Dvořáček, narozen před 1750

Příspěvekod Zora » úte úno 21, 2017 7:56

http://records.pixistudio.cz/?query=1718

Tento vyhledavač Vám umožní zadat příjmení, jméno a období, jsou tam přepsané některé matriky z Vysočiny a i jinde, spolu s odkazy na stránky - skeny matriky.
Z

edit - přidfejte, prosím, odkaz na posledního nalezeného předka, zkusím se podívat.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29129
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám příjmení Dvořáček, narozen před 1750

Příspěvekod jaroslav57 » úte úno 21, 2017 9:48

Už jsem něco našel sám. Na 100 % Je to Jan Dvořáček * 24.12.1717 v Petrovicích u Blanska. Jako otec je uveden Matouš (odpovídal by i věkem * 1677). Pak tedy jeho matka Alžběta Opicová. Našel jsem tam asi i svatbu.

Otec Matouše *1677 pak Jakub a matka Mariana.
Vždycky jsem hledal v matrikách Kunštát, Letovice atd. Proč je uváděna matrika Ždár - město?
jaroslav57
 
Příspěvky: 30
Registrován: pon úno 20, 2017 18:52
Oblast pátrání: Morava

Re: Hledám příjmení Dvořáček, narozen před 1750

Příspěvekod Zora » úte úno 21, 2017 10:26

Pokud víte s jistotou, že se předek v Petrovicích nenachází, musíte hledat, odkud se přistěhoval. Je to složité, protože ani nalezený zápis neznamená, že jste narazil opravdu na svého předka.
Pokud nejsou v následujících již nalezených zápisech nějaké indicie, které by nasvědčovaly tomu, že předek opravdu přišel odjinud, pak musíte poměrně složitě nepřímo zjistit, zda by tento člověk mohl být Vašim předkem.

Nejprve hledat úmrtí nalezené osoby v dětství - pokud zemřel, je to jasné
potom hledat svatbu - zda se neoženil někde jinde s nějakou jinou.
Porovnávat křestní jména rodičů, prarodičů, pokud jsou vedena v následujících zápisech.
Mít na zřeteli, že kolega Alt sice přepsal již asi 250 000 položek, ale zdaleka neobsáhl všechny farnosti a všechny matriky.

Já osobně bych raději v této fázi ještě hledala spíše v okolní farnostech - především Boskovice, Sloup, Tišnovsko. Myslím, že v matrice pro Kunštát se vyskytuje "soupis duší", seznam obyvatel podle jednotlivých domů, tedy výskyt příjmení se dá ověřit i v sousední obci.
zkusila bych hledat v matrice pro Petrovice výskyt jakéhokoliv Dvořáčka - zda se rod opravdu v dané obci vyskytuje - nevyskytuje před rokem 1717.

Mějte na zřeteli, že se obyvatelstvo stěhovalo, chudší hledali lepší uplatnění, ti kteří naspořili peníze se přesouvali do méně bohatých oblastí, kde ale spíše zakoupili chalupu. přesuny se velmi často děly v rámci jednoho panství, k souhlasu odejít jinam bylo třeba svolení vrchnosti. Dělo se tak ale v sousivlosti se svatbami - snoubenci každý z jiného panství.
Někdy také docházelo k zběhnutí...
Máte uvedeno o posledního nalezeného předka povolání?
Podle toho se dá také někdy. usuzovat, proč, odkud přišel...
Bez konkretního odkazu už Vám opravdu víc poradit neumím.
Z

edit - příjmení Dvořáček se např. nachází v matrikách pro farnost Doubravice - uvedena obec Rájec.
Opravdu musíte nejprve prohledávat okolní farnosti
Pozn. obcí s názvem Petrovice je více, opravdu je třeba přidat odkaz na matriku - u acta publica stačí okopírovat adresní řádek a vložit ho sem.-
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29129
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám příjmení Dvořáček, narozen před 1750

Příspěvekod jaroslav57 » úte úno 21, 2017 11:31

Ty soupisy jsem prohledal. Otec Jana je uveden jako sedlák z Petrovic. Předtím tam ale asi nebyl. Nenarodil se tam. Asi odněkud přišel
jaroslav57
 
Příspěvky: 30
Registrován: pon úno 20, 2017 18:52
Oblast pátrání: Morava

Re: Hledám příjmení Dvořáček, narozen před 1750

Příspěvekod Zora » úte úno 21, 2017 11:40

Vložte prosím odkaz, bez toho Vám už poradit, pomoci neumím.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29129
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám příjmení Dvořáček, narozen před 1750

Příspěvekod jaroslav57 » úte úno 21, 2017 11:46

Našel jsem ho v matrice pro Petrovice . datum souhlasí. Ted jsem mimo. Poslal bych primo odkaz na tu matriku. Je i v soupise
jaroslav57
 
Příspěvky: 30
Registrován: pon úno 20, 2017 18:52
Oblast pátrání: Morava

Re: Hledám příjmení Dvořáček, narozen před 1750

Příspěvekod Zora » úte úno 21, 2017 12:17

pošlete odkaz až se Vám to bude hodit, na hledání již vyhledaného čas nemám, omlouvám se. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29129
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám příjmení Dvořáček, narozen před 1750

Příspěvekod jaroslav57 » čtv úno 23, 2017 8:24

Posílám odkaz.

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... /?strana=1

2. strana - 24.prosince 1717 Petrovice ?
Přečtu jenom jméno Jan.
jaroslav57
 
Příspěvky: 30
Registrován: pon úno 20, 2017 18:52
Oblast pátrání: Morava

Re: Hledám příjmení Dvořáček, narozen před 1750

Příspěvekod Zora » čtv úno 23, 2017 9:05

jaroslav57 píše:Už jsem něco našel sám. Na 100 % Je to Jan Dvořáček * 24.12.1717 v Petrovicích u Blanska. Jako otec je uveden Matouš (odpovídal by i věkem * 1677). Pak tedy jeho matka Alžběta Opicová. Našel jsem tam asi i svatbu.

Otec Matouše *1677 pak Jakub a matka Mariana.
Vždycky jsem hledal v matrikách Kunštát, Letovice atd. Proč je uváděna matrika Ždár - město?


Našel jste tento zápis:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=183
vpravo 24. dec 1717

z Petrovic Matěj Dvořáček, Terezya jméno Jan

Našel jste ho v matrice farnosti Doubravice, jedná se tedy o Petrovice u Blanska.

Měl byste hledat sňatek manželské dvojice Matěj Dvořáček + Terezie XX, někdy před rokem 1717, nejprve ve farnosti Doubravice.
Matriky pro farnost Doubravice nejsou zatím ve vyhledavači http://records.pixistudio.cz/?query=1718 vůbec zpracované.
Přehled přepsaných matrik , které vytvářejí databázi pro vyhledavač, najdete zde:
https://matriky.msts.cz/viewtopic.php?f=24&t=71


---------------------

To, co jste našel v matrice pro Žďár, je podle mě pouze shoda v příjmení a otci, matka je zcela jiná.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29129
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám příjmení Dvořáček, narozen před 1750

Příspěvekod jaroslav57 » čtv úno 23, 2017 10:56

Našel jsem : http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=233

"Z Petrovic 23.8.1716 ... oddáni - MATHIAS ? Dvořáček? a pana Terezia, dcera Elias Písařík ? z Doubravice.

Váš výklad Matěj x Matyáš jsem si našel jinde.
Mohlo by to být ono?
JR
jaroslav57
 
Příspěvky: 30
Registrován: pon úno 20, 2017 18:52
Oblast pátrání: Morava

Re: Hledám příjmení Dvořáček, narozen před 1750

Příspěvekod jaroslav57 » čtv úno 23, 2017 11:02

čtu správně honestus viduus - jako poctivý vdovec?
jaroslav57
 
Příspěvky: 30
Registrován: pon úno 20, 2017 18:52
Oblast pátrání: Morava

Re: Hledám příjmení Dvořáček, narozen před 1750

Příspěvekod Zora » čtv úno 23, 2017 11:04

odkaz vede na rok 1648, musela bych to vyhledávat list po listě.

Pokud jste zápis přečetl správně, pak je to hledaná svatba.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29129
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků