N : František Hanák, kolem 1721, Ivanovice na Hané (asi)

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)

2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

N : František Hanák, kolem 1721, Ivanovice na Hané (asi)

Příspěvekod kessler » ned úno 19, 2017 13:08

Zdravím,

dlouhodobě se mi nedaří nalézt narození mého zatím nejstaršího známého předka Františka Hanáka. Jelikož rodin s jeho příjmením je v obci povícero a jména rodičů nejsou v žádném jeho dalším záznamu uvedena, je pro mě záznam o narození klíčový.

AKTUALIZOVÁNO 15. 4. 2018

V současnosti jsem již prohledal značnou část ivanovických matrik do roku 1755 (viz níže). Snažím se sestavit kompletní rodokmen všech nalezených Hanáků. Srovnávám i jména svědků a kmotrů, zatím jsem však k žádnému kloudnému výsledku nedospěl. Před r. 1700 byli někteří Hanáci (děti páru Jan a Žofie) psáni s příjmením Pekař, ani tato informace však ke kýženému cíli nevede. Děti tohoto páru měly kmotry výhradně z Vyškova, což je v matrice nezvyklé; tuto indicii jsem dále nerozváděl. Mezi roky 1686 až 1711 nejsou záznamy o žádných svatbách mužů s příjmením Hanák, což je podezřelé, měli by tam být.

Byl bych rád za jakoukoli pomoc s hledáním nových a případnými opravami stávajících informací.

Co o Františkovi vím s jistotou:
  • Zemřel 5. dubna 1792 v Ivanovicích na Hané, v údajném věku 71 let. (levá strana 5. záznam)
  • Oženil se 23. listopadu 1740 rovněž v Ivanovicích. (levá strana poslední záznam)
  • Mezi léty 1743 až 1752 měl řadu dětí, všechny rovněž v Ivanovicích.
  • Roku 1749 je zapsaný v Rektifikačních aktech jako obyvatel bez půdy, povolání Handlenger – nekvalifikovaná pracovní síla (str. 35, pátý záznam od konce)
  • V roce 1761 si v Ivanovicích koupil dům a roku 1790 ho převedl na svého syna. (dům č. 234)
Další indicie:
  • Dle výpočtu z data a věku úmrtí se měl narodit v roce 1721
  • V záznamu o jeho svatbě i úmrtí není uvedené, že by pocházel odjinud. Farář u cizích místo původu uváděl, u domácích ne.

Je tedy možné, že František pochází z Ivanovic, může však pocházet i odjinud (k cizímu původu viz níže).

Františkovy děti s Růženou roz. Plotěnou (cop. 1740)

Matyáš (1743-1747); Anna (1745-?); Jan (1746-1746); Tereza (1747-1747); Anna (1750-?); Kateřina (1751-1751); Růžena (1752-?); Jan (1758-1833)

V případě cizího původu připadají v úvahu tyto záznamy
(Budu rád za jejich vyloučení či jakékoliv doplnění)

1. Hanák František narozen v Radslavicích (7 km od Ivanovic)
2. Hanák František narozen ve Švábenicích (3,5 km od Ivanovic)

Za nalezení dvojky velice děkuji uživateli "galulois"!

Výpisky záznamů Hanáků z ivanovických matrik

SVATBY
Matrika svateb 1624–1685
  • Žádný Hanák!
Matrika svateb 1686–1708
  • 1702 Kateřina Hanák, dcera nebo. Matěje + Matěj Vyroubal (str. 179)
  • 1703 Kateřina Hanák, dcera nebo. Martina + Václav Macalík (str. 180)
  • 1706 Zuzana Hanák, dcera nebo. Martina + Jakub Koutný (str. 186)
Matrika svateb 1708–1755
  • 1711 Jan Hanák + Mariana Drábová (str. 159)
  • 1717 Jiří Hanák, syn Václava + Barbora Vítková (str. 166)
  • 1717 Pavel Hanák, syn Václava + Kateřina Olejníčková (str. 166)
  • 1725 Růžena Hanák, dcera Václava + Martin Tomášek (str. 175)
  • 1730 Pavel Hanák, vdovec + Anna Kučerová (str. 179)
  • 1737 Jiří Hanák, vdovec + Mariana Zrotalová (str. 185)
  • 1740 František Hanák + Růžena Plotěná (str. 192)
  • 1742 Anna Hanák, vdova po Pavel + Jan Kotyza (str. 193)
  • 1742 Kateřina Hanák, dcera Kašpara + Antonín Bouřil (str. 194)
  • 1746 Jakub Hanák + Mariana Nevyjelová (str. 197)
  • 1753 Kašpar Hanák, vdovec + Anna ? (str. 208)

ÚMRTÍ
Matrika † 1685–1708 kompletní
Matrika † 1709–1755 kompletní
Naposledy upravil kessler dne čtv dub 19, 2018 18:32, celkově upraveno 12
kessler

Re: N : František Hanák, kolem 1721, Ivanovice na Hané (asi)

Příspěvekod Zora » úte úno 21, 2017 16:22

Díval jste se v okolí?
Nahlédla jsem namátkou jen do rejstříku od r. 1724 v Kroměříži, v roce 1724 je tam výskyt Hanáková Anna,

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=10

Podle mých zkušeností se obyvatelstvo v této oblasti dost "přesunovalo"

Z
Zora

Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Příspěvekod kessler » ned dub 15, 2018 15:18

AKTUALIZOVÁNO 15. 4. 2018

Stále se hledá František Hanák, viz aktualizace prvního příspěvku tématu.
kessler

Příspěvekod Zora » pon dub 16, 2018 16:58

Tady jsou sňatky osob v Ivanovicích na Hané, s příjmení Hanák nebo Hanáková, je to z matrik, které přepisují a zpracovávají kolegové Alt a Pierotto
https://www.requiro.cz/record/wedding?l ... =&year_to=

Zkoušela jsem projít matriku narozených Ivanovice na Hané, ale umlouvám se, s určitostí říct vůbec nic nemohu, pro mě je to písmo naprosto nevýrazné - vybledlé, odešly by mně oči. Některé ze zápisů se mně zdají být naprosto nečitelné z důvodu neviditelnosti :-)

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=32
Třeba část levé strany - vynecháno není, ale co je napsáno, to tedy nevidím.

Zeptám se hloupě , ale je to podstatné... jste si naprosto jistý, že v Ivanovicích hledané narození není?
Pokud jste si jist, OK, budu hledat v okolí. Kde mám hledat, to se domluvíme přes SZ
Zora

Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Příspěvekod kessler » úte dub 17, 2018 9:53

Narození už projížděly dvě osoby (včetně mě) a záznam o Františkovi tam opravdu nikdo nenašel. Dokonce jsem si vypsal všechny Františky narozené v letech 1710–1725, pro případ, že by se narodil pod změněným příjmením – ale nic nenasvědčuje, že by se tak stalo.

Ano, některé části té matriky jsou šílené, to co odkazujete, je ještě docela dobré :) Pro tuto špatně čitelnou matriku tam mají krásně čitelný opis, při hledání narození jsem vycházel z něj. Úmrtí jsem ovšem lustroval ze špatně čitelného originálu.

O těch přepisech od Alta vím, používám je. Inspirovaly mě k tomu, abych si část ivanovických matrik narození také přepsal (ale je to víceméně nepublikovatelné, jsem amatér a mám tam docela dost nepřečtených míst.)

Hanáků bylo v Ivanovicích té doby dost, ale spousta údajů v těch matrikách prostě chybí, třebaže by tam měly logicky být. Jsou v podstatě dvě možnosti: buď to faráři zapisovali ledabyle, nebo se část života rodiny odehrávala někde jinde. Velice zajímavé je, že všichni kmotrové dětí Jana Hanáka, potenciálního dědečka hledaného Františka, jsou měšťané z Vyškova. Do vyškovské matriky jsem zběžně nahlížel a nic, ale bylo to opravdu jen zběžné.

Za jakoukoli pomoc velice děkuji!
kessler

Příspěvekod Zora » úte dub 17, 2018 10:51

Díky za přepis,(moje chyba, nehledala jsem v seznamu matrik)
Aspoň se budu orientovat v místních příjmeních, super. Někam se přece musely podít manželské páry, které se braly před r. 1720. Přečtu a pak se někam vydám do okolí.
Z
Zora

Příspěvekod AlesC » úte dub 17, 2018 13:47

Být vámi, zkusil bych se ještě podívat na ty kmotry z Vyškova. Najděte si jejich svatbu (nebo svatby) a možná zjistíte nějakou souvislost s pohledávaným Františkem. Např. kmotři mohli přijít do Vyškova odněkud, kde bych pak hledal i narození Františka.
AlesC

Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Olomoucko-Prostějovsko-Přerovsko, okres Bochnia v Polsku

Příspěvekod Zora » úte dub 17, 2018 18:42

Tak procházím matriky

fa. Topolany
13238 ( - index - Hanák ano, Franz ne (cca 1717 - 1725)
Zahrnuje obce:
Topolany (Topolan) [1668 - 1949]
Křižanovice u Vyškova (Křižanowitz, Křižanovice) [1668 - 1949]
Heroltice (Herotitz) [1668 - 1949]
Rybníček (Ribniček) [1668 - 1949]

farnost Švábenice 13214
Švábenice, Dětkovice Hanák ano, Franz ne

Teď projíždím farnost Pustiměř 13006

v obci Pustiměř jeden Franz - nemanželský, příjmení matky neuvedeno
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=45
levá strana 2. april. 1717

v obci Krásensko? jeden nemanželský Franz, příjmení matky neuvedeno
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=428
levá strana, 16. octobris 1722

Z
Zora

Příspěvekod Zora » úte dub 17, 2018 20:10

Nezamyslice 9354 prohlédnuto 1715 - 1725

tady si moc nevím rady, asi nečtu správně
nemanželský František, u matky několik poznámek, snad původ v Čechách, příjmení nevidím, nechávám na Vašem posouzení
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=28
pravá strana 23, september 1724?

Stále více mně to vychází na Františka, narozeného v Radslavicích, jak máte uvedeno výše...

Zkusím popřemýšlet nad tím, jak ho nějak "upřesnit"
Z
Zora

Příspěvekod rebeka » úte dub 17, 2018 21:22

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=139

Zkuste se ještě podívat na tohoto Františka, nar. 5.12.1708 v Hošticích (1. zápis vlevo nahoře), v době sňatku by mu bylo téměř 32 let a zemřel by v 83 letech, ale je v ivanovické matrice, takže místní... Jen netuším, jak ověřit, zda by to mohl být on :)
rebeka

Příspěvekod kessler » úte dub 17, 2018 23:39

Díky, tento zápis znám, jen jsem ho zapomněl zde napsat. No jak říkáte, byl by dost starý, vyloučit ho ale také nemohu. Problém je, že tato rodina je celá záhadná, v podstatě o nich nic nevím.

Když už projíždíte i tuto matriku, tak já ji z velké části přepsal do excelu, stáhnout to můžete zde. Když by se to chtělo někomu doplnit a zkontrolovat, mohlo by se to přidat do vyhledávače na https://www.requiro.cz/

Já teď ještě pracuju na kompletním výpisu Hanáků z matriky zemřelých 1686-1708, zatím mám dvě děti Jana Hanáka-pekaře a pravděpodobně oba jeho rodiče (muž povoláním též pekař).
kessler

Příspěvekod rebeka » stř dub 18, 2018 9:33

Dobrý den,
já tu matriku nijak systematicky neprojíždím, jen mě napadlo, že když není Františkovo narození v matrice od 1710, že se podívám do starší. Ta tabulka je fajn, ale vidím, že za více jak 20 let se moc Hanáků nenarodilo... Přeji úspěšné hledání a věřím, že se František vyjeví ve správnou chvíli.
rebeka

Příspěvekod Zora » stř dub 18, 2018 10:38

S tím starším František je to potíž... Pokud by zemřel ve stejné farnosti, kde se narodil, dost se snižuje pravděpodobnost chyby při dohadu věku, rozdíl 10-12 let není ještě vyloučen, ale je to opravdu hodně. ...
Z
Zora

Příspěvekod kessler » stř dub 18, 2018 22:21

Dodělal jsem zemřelé Hanáky z matriky 1685–1708, aktualizoval jsem to v prvním příspěvku. Celkově je to všechno zmatené,
mám spoustu jmen pouze s jedním záznamem, buď narození, svatba nebo smrt, ale více údajů z jejich života chybí.
Třeba o tom Kašparu Hanákovi vím pouze to, že se mu dvě děti narodily a třetí zemřelo. Stejně tak nevím skoro nic o Václavovi,
otci Jiřího a Pavla. Vlastně nevím pořádně nic o nikom, ty údaje se nedají pospojovat do uceleného obrazu :(

V následujících dnech se pokusím nějak graficky znázornit vazby, které znám. Jediná má šance je, že někdo náhodou narazí
na chybějící údaje v nějaké cizí matrice a dá mi sem vědět, jinak jsem asi u konce :(

AlesC : Ano, prověřím ještě tu vyškovskou stopu. AKTUALIZACE: Hotovo, viz o několik příspěvků níže, nikam to nevedlo.
Naposledy upravil kessler dne pát kvě 04, 2018 22:31, celkově upraveno 1
kessler

Příspěvekod rebeka » čtv dub 19, 2018 12:36

Ano, taky jsem si toho všimla. Našla jsem už dříve úmrtí Antona (18.9.1707), syna Kašpara, měl zemřít ve věku 1/2 roku, ale narození chybí... Přitom v tomtéž roce 1707 se mu narodila Anna (1.6.), takže to nějak nevychází :(
rebeka

Další

Zpět na Hledá se!