N : František Hanák, kolem 1721, Ivanovice na Hané (asi)

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

N : František Hanák, kolem 1721, Ivanovice na Hané (asi)

Příspěvekod kessler » ned úno 19, 2017 12:08

Zdravím,

dlouhodobě se mi nedaří nalézt narození mého zatím nejstaršího známého předka Františka Hanáka. Jelikož rodin s jeho příjmením je v obci povícero a jména rodičů nejsou v žádném jeho dalším záznamu uvedena, je pro mě záznam o narození klíčový.

AKTUALIZOVÁNO 19. 7. 2019

Přepsal jsem dvě nejstarší ivanovické matriky narozených (dostupné zde) v naději, že si udělám pořádek v rodinných vztazích místních Hanáků. Nicméně nepodařilo se, Hanáků se v Ivanovicích vyskytovalo mnoho a ze záznamů se nedá sestavit jejich rodokmen; spíše se zdá, že různí Hanáci se v Ivanovicích náhodně objevovali a mizeli. Nedomnívám se, že by to byla farářova chyba, který by občas něco opomněl zapsat – tyto nejasnosti se táhnou po dlouhou dobu, během nichž působilo několik farářů, a nevěřím, že by všichni dělali náhodné chyby zrovna u Hanáků. Spíše se zdá, že se Hanáci přesouvali mezi více místy.

Další hledání narození Františka Hanáka je velice obtížné, nejsou žádné indicie, podle čeho pátrat. Jako smysluplnější se mi momentálně jeví pokusit se najít informace o rodičích jeho potenciálního předka Jana Hanáka - Pekaře († 1742), k němuž mám přeci jen více zajímavých stop. Rozuzlení původu Jana Hanáka by mi pomohlo pochopit vztahy mezi Hanáky v Ivanovicích a snad by mě i navedlo ke stopě ohledně Františka. Pro hledání Jana Hanáka zakládám samostatné téma zde.


AKTUALIZOVÁNO 15. 4. 2018

V současnosti jsem již prohledal značnou část ivanovických matrik do roku 1755 (viz níže). Snažím se sestavit kompletní rodokmen všech nalezených Hanáků. Srovnávám i jména svědků a kmotrů, zatím jsem však k žádnému kloudnému výsledku nedospěl. Před r. 1700 byli někteří Hanáci (děti páru Jan a Žofie) psáni s příjmením Pekař, ani tato informace však ke kýženému cíli nevede. Děti tohoto páru měly kmotry výhradně z Vyškova, což je v matrice nezvyklé; tuto indicii jsem dále nerozváděl. Mezi roky 1686 až 1711 nejsou záznamy o žádných svatbách mužů s příjmením Hanák, což je podezřelé, měli by tam být.

Byl bych rád za jakoukoli pomoc s hledáním nových a případnými opravami stávajících informací.

Co o Františkovi vím s jistotou:
  • Zemřel 5. dubna 1792 v Ivanovicích na Hané, v údajném věku 71 let. (levá strana 5. záznam)
  • Oženil se 23. listopadu 1740 rovněž v Ivanovicích. (levá strana poslední záznam)
  • Mezi léty 1743 až 1752 měl řadu dětí, všechny rovněž v Ivanovicích.
  • Roku 1749 je zapsaný v Rektifikačních aktech jako obyvatel bez půdy, povolání Handlenger – nekvalifikovaná pracovní síla (str. 35, pátý záznam od konce)
  • V roce 1761 si v Ivanovicích koupil dům a roku 1790 ho převedl na svého syna. (dům č. 234)
Další indicie:
  • Dle výpočtu z data a věku úmrtí se měl narodit v roce 1721
  • V záznamu o jeho svatbě i úmrtí není uvedené, že by pocházel odjinud. Farář u cizích místo původu uváděl, u domácích ne.

Je tedy možné, že František pochází z Ivanovic, může však pocházet i odjinud (k cizímu původu viz níže).

Františkovy děti s Růženou roz. Plotěnou (cop. 1740)

Matyáš (1743-1747); Anna (1745-?); Jan (1746-1746); Tereza (1747-1747); Anna (1750-?); Kateřina (1751-1751); Růžena (1752-?); Jan (1758-1833)




V případě cizího původu připadají v úvahu tyto záznamy
(Budu rád za jejich vyloučení či jakékoliv doplnění)

1. Hanák František narozen v Radslavicích (7 km od Ivanovic)
2. Hanák František narozen ve Švábenicích (3,5 km od Ivanovic)

Za nalezení dvojky velice děkuji uživateli "galulois"!




Výpisky záznamů Hanáků z ivanovických matrik

NAROZENÍ
Matrika narození 1632–1685
  • 1632 Matěj, syn Tomáše a Markéty
  • 1663 Matěj, syn Matěje a Alžběty
  • 1664 Jakub, syn Matěje a Alžběty
  • 1666 Jakub, syn Jana a Doroty
  • 1670 Veronika, dcera Matěje a Alžběty
  • 1672 Kateřina, dcera Matěje a Alžběty
  • 1675 Eliáš, syn Matouše (zřejmě omyl, je to Matěj) a Alžběty
  • 1677 Lidmila, dcera Matěje a Alžběty

Matrika narození 1686–1708
  • 1688 Václav, syn Jana a Žofie
  • 1689 František, syn Jana a Žofie
  • 1691 Marie, dcera Jana a Žofie
  • 1693 Dorota Pekařová, dcera Jana a Žofie
  • 1695 Martin Pekař, dcera Jana a Žofie
  • 1697 Jiří, syn Václava a Anny
  • 1698 Josef, syn Jana a Žofie
  • 1699 Kateřina, dcera Jana a Žofie
  • 1702 Kašpar, syn Jana a Žofie
  • 1704 František Pekař, syn Jana a Žofie
  • 1707 Anna, dcera Kašpara a Apoleny, Hoštice
  • 1708 František, syn Kašpara a Apoleny, Hoštice

SVATBY
Matrika svateb 1624–1685
  • Žádný Hanák!
Matrika svateb 1686–1708
  • 1702 Kateřina Hanák, dcera nebo. Matěje + Matěj Vyroubal (str. 179)
  • 1703 Kateřina Hanák, dcera nebo. Martina + Václav Macalík (str. 180)
  • 1706 Zuzana Hanák, dcera nebo. Martina + Jakub Koutný (str. 186)
Matrika svateb 1708–1755
  • 1711 Jan Hanák + Mariana Drábová (str. 159)
  • 1717 Jiří Hanák, syn Václava + Barbora Vítková (str. 166)
  • 1717 Pavel Hanák, syn Václava + Kateřina Olejníčková (str. 166)
  • 1725 Růžena Hanák, dcera Václava + Martin Tomášek (str. 175)
  • 1730 Pavel Hanák, vdovec + Anna Kučerová (str. 179)
  • 1737 Jiří Hanák, vdovec + Mariana Zrotalová (str. 185)
  • 1740 František Hanák + Růžena Plotěná (str. 192)
  • 1742 Anna Hanák, vdova po Pavel + Jan Kotyza (str. 193)
  • 1742 Kateřina Hanák, dcera Kašpara + Antonín Bouřil (str. 194)
  • 1746 Jakub Hanák + Mariana Nevyjelová (str. 197)
  • 1753 Kašpar Hanák, vdovec + Anna ? (str. 208)

ÚMRTÍ
Matrika † 1660–1685 (vč. Hoštic a Medlovic)
Matrika † 1685–1708
Matrika † 1709–1755
Naposledy upravil kessler dne pát črc 19, 2019 15:17, celkově upraveno 22
Hledám Hanáky, Janáky a Pekaře z Ivanovic na Hané (Eiwanowitz) v cizích matrikách.
kessler
 
Příspěvky: 57
Registrován: ned úno 15, 2015 13:33

Re: N : František Hanák, kolem 1721, Ivanovice na Hané (asi)

Příspěvekod Zora » úte úno 21, 2017 15:22

Díval jste se v okolí?
Nahlédla jsem namátkou jen do rejstříku od r. 1724 v Kroměříži, v roce 1724 je tam výskyt Hanáková Anna,

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=10

Podle mých zkušeností se obyvatelstvo v této oblasti dost "přesunovalo"

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N : František Hanák, kolem 1721, Ivanovice na Hané (asi)

Příspěvekod kessler » ned dub 15, 2018 14:18

AKTUALIZOVÁNO 15. 4. 2018

Stále se hledá František Hanák, viz aktualizace prvního příspěvku tématu.
Hledám Hanáky, Janáky a Pekaře z Ivanovic na Hané (Eiwanowitz) v cizích matrikách.
kessler
 
Příspěvky: 57
Registrován: ned úno 15, 2015 13:33

Re: N : František Hanák, kolem 1721, Ivanovice na Hané (asi)

Příspěvekod Zora » pon dub 16, 2018 15:58

Tady jsou sňatky osob v Ivanovicích na Hané, s příjmení Hanák nebo Hanáková, je to z matrik, které přepisují a zpracovávají kolegové Alt a Pierotto
https://www.requiro.cz/record/wedding?l ... =&year_to=

Zkoušela jsem projít matriku narozených Ivanovice na Hané, ale umlouvám se, s určitostí říct vůbec nic nemohu, pro mě je to písmo naprosto nevýrazné - vybledlé, odešly by mně oči. Některé ze zápisů se mně zdají být naprosto nečitelné z důvodu neviditelnosti :-)

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=32
Třeba část levé strany - vynecháno není, ale co je napsáno, to tedy nevidím.



Zeptám se hloupě , ale je to podstatné... jste si naprosto jistý, že v Ivanovicích hledané narození není?
Pokud jste si jist, OK, budu hledat v okolí. Kde mám hledat, to se domluvíme přes SZ
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N : František Hanák, kolem 1721, Ivanovice na Hané (asi)

Příspěvekod kessler » úte dub 17, 2018 8:53

Narození už projížděly dvě osoby (včetně mě) a záznam o Františkovi tam opravdu nikdo nenašel. Dokonce jsem si vypsal všechny Františky narozené v letech 1710–1725, pro případ, že by se narodil pod změněným příjmením – ale nic nenasvědčuje, že by se tak stalo.

Ano, některé části té matriky jsou šílené, to co odkazujete, je ještě docela dobré :) Pro tuto špatně čitelnou matriku tam mají krásně čitelný opis, při hledání narození jsem vycházel z něj. Úmrtí jsem ovšem lustroval ze špatně čitelného originálu.

O těch přepisech od Alta vím, používám je. Inspirovaly mě k tomu, abych si část ivanovických matrik narození také přepsal (ale je to víceméně nepublikovatelné, jsem amatér a mám tam docela dost nepřečtených míst.)

Hanáků bylo v Ivanovicích té doby dost, ale spousta údajů v těch matrikách prostě chybí, třebaže by tam měly logicky být. Jsou v podstatě dvě možnosti: buď to faráři zapisovali ledabyle, nebo se část života rodiny odehrávala někde jinde. Velice zajímavé je, že všichni kmotrové dětí Jana Hanáka, potenciálního dědečka hledaného Františka, jsou měšťané z Vyškova. Do vyškovské matriky jsem zběžně nahlížel a nic, ale bylo to opravdu jen zběžné.

Za jakoukoli pomoc velice děkuji!
Hledám Hanáky, Janáky a Pekaře z Ivanovic na Hané (Eiwanowitz) v cizích matrikách.
kessler
 
Příspěvky: 57
Registrován: ned úno 15, 2015 13:33

Re: N : František Hanák, kolem 1721, Ivanovice na Hané (asi)

Příspěvekod Zora » úte dub 17, 2018 9:51

Díky za přepis,(moje chyba, nehledala jsem v seznamu matrik)
Aspoň se budu orientovat v místních příjmeních, super. Někam se přece musely podít manželské páry, které se braly před r. 1720. Přečtu a pak se někam vydám do okolí.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N : František Hanák, kolem 1721, Ivanovice na Hané (asi)

Příspěvekod AlesC » úte dub 17, 2018 12:47

Být vámi, zkusil bych se ještě podívat na ty kmotry z Vyškova. Najděte si jejich svatbu (nebo svatby) a možná zjistíte nějakou souvislost s pohledávaným Františkem. Např. kmotři mohli přijít do Vyškova odněkud, kde bych pak hledal i narození Františka.
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: N : František Hanák, kolem 1721, Ivanovice na Hané (asi)

Příspěvekod Zora » úte dub 17, 2018 17:42

Tak procházím matriky

fa. Topolany
13238 ( - index - Hanák ano, Franz ne (cca 1717 - 1725)
Zahrnuje obce:
Topolany (Topolan) [1668 - 1949]
Křižanovice u Vyškova (Křižanowitz, Křižanovice) [1668 - 1949]
Heroltice (Herotitz) [1668 - 1949]
Rybníček (Ribniček) [1668 - 1949]

farnost Švábenice 13214
Švábenice, Dětkovice Hanák ano, Franz ne

Teď projíždím farnost Pustiměř 13006

v obci Pustiměř jeden Franz - nemanželský, příjmení matky neuvedeno
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=45
levá strana 2. april. 1717

v obci Krásensko? jeden nemanželský Franz, příjmení matky neuvedeno
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=428
levá strana, 16. octobris 1722


Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N : František Hanák, kolem 1721, Ivanovice na Hané (asi)

Příspěvekod Zora » úte dub 17, 2018 19:10

Nezamyslice 9354 prohlédnuto 1715 - 1725

tady si moc nevím rady, asi nečtu správně
nemanželský František, u matky několik poznámek, snad původ v Čechách, příjmení nevidím, nechávám na Vašem posouzení
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=28
pravá strana 23, september 1724?

Stále více mně to vychází na Františka, narozeného v Radslavicích, jak máte uvedeno výše...

Zkusím popřemýšlet nad tím, jak ho nějak "upřesnit"
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N : František Hanák, kolem 1721, Ivanovice na Hané (asi)

Příspěvekod rebeka » úte dub 17, 2018 20:22

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=139

Zkuste se ještě podívat na tohoto Františka, nar. 5.12.1708 v Hošticích (1. zápis vlevo nahoře), v době sňatku by mu bylo téměř 32 let a zemřel by v 83 letech, ale je v ivanovické matrice, takže místní... Jen netuším, jak ověřit, zda by to mohl být on :)
rebeka
 
Příspěvky: 790
Registrován: úte srp 24, 2010 16:08

Re: N : František Hanák, kolem 1721, Ivanovice na Hané (asi)

Příspěvekod kessler » úte dub 17, 2018 22:39

Díky, tento zápis znám, jen jsem ho zapomněl zde napsat. No jak říkáte, byl by dost starý, vyloučit ho ale také nemohu. Problém je, že tato rodina je celá záhadná, v podstatě o nich nic nevím.

Když už projíždíte i tuto matriku, tak já ji z velké části přepsal do excelu, stáhnout to můžete zde. Když by se to chtělo někomu doplnit a zkontrolovat, mohlo by se to přidat do vyhledávače na https://www.requiro.cz/

Já teď ještě pracuju na kompletním výpisu Hanáků z matriky zemřelých 1686-1708, zatím mám dvě děti Jana Hanáka-pekaře a pravděpodobně oba jeho rodiče (muž povoláním též pekař).
Hledám Hanáky, Janáky a Pekaře z Ivanovic na Hané (Eiwanowitz) v cizích matrikách.
kessler
 
Příspěvky: 57
Registrován: ned úno 15, 2015 13:33

Re: N : František Hanák, kolem 1721, Ivanovice na Hané (asi)

Příspěvekod rebeka » stř dub 18, 2018 8:33

Dobrý den,
já tu matriku nijak systematicky neprojíždím, jen mě napadlo, že když není Františkovo narození v matrice od 1710, že se podívám do starší. Ta tabulka je fajn, ale vidím, že za více jak 20 let se moc Hanáků nenarodilo... Přeji úspěšné hledání a věřím, že se František vyjeví ve správnou chvíli.
rebeka
 
Příspěvky: 790
Registrován: úte srp 24, 2010 16:08

Re: N : František Hanák, kolem 1721, Ivanovice na Hané (asi)

Příspěvekod Zora » stř dub 18, 2018 9:38

S tím starším František je to potíž... Pokud by zemřel ve stejné farnosti, kde se narodil, dost se snižuje pravděpodobnost chyby při dohadu věku, rozdíl 10-12 let není ještě vyloučen, ale je to opravdu hodně. ...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N : František Hanák, kolem 1721, Ivanovice na Hané (asi)

Příspěvekod kessler » stř dub 18, 2018 21:21

Dodělal jsem zemřelé Hanáky z matriky 1685–1708, aktualizoval jsem to v prvním příspěvku. Celkově je to všechno zmatené,
mám spoustu jmen pouze s jedním záznamem, buď narození, svatba nebo smrt, ale více údajů z jejich života chybí.
Třeba o tom Kašparu Hanákovi vím pouze to, že se mu dvě děti narodily a třetí zemřelo. Stejně tak nevím skoro nic o Václavovi,
otci Jiřího a Pavla. Vlastně nevím pořádně nic o nikom, ty údaje se nedají pospojovat do uceleného obrazu :(

V následujících dnech se pokusím nějak graficky znázornit vazby, které znám. Jediná má šance je, že někdo náhodou narazí
na chybějící údaje v nějaké cizí matrice a dá mi sem vědět, jinak jsem asi u konce :(

AlesC : Ano, prověřím ještě tu vyškovskou stopu. AKTUALIZACE: Hotovo, viz o několik příspěvků níže, nikam to nevedlo.
Naposledy upravil kessler dne pát kvě 04, 2018 21:31, celkově upraveno 1
Hledám Hanáky, Janáky a Pekaře z Ivanovic na Hané (Eiwanowitz) v cizích matrikách.
kessler
 
Příspěvky: 57
Registrován: ned úno 15, 2015 13:33

Re: N : František Hanák, kolem 1721, Ivanovice na Hané (asi)

Příspěvekod rebeka » čtv dub 19, 2018 11:36

Ano, taky jsem si toho všimla. Našla jsem už dříve úmrtí Antona (18.9.1707), syna Kašpara, měl zemřít ve věku 1/2 roku, ale narození chybí... Přitom v tomtéž roce 1707 se mu narodila Anna (1.6.), takže to nějak nevychází :(
rebeka
 
Příspěvky: 790
Registrován: úte srp 24, 2010 16:08

Další

Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků