Hledám příjmení: Dykast, Dikast, Dicast, Dicastus

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)

2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Re: Hledám příjmení: Dykast, Dikast, Dicast, Dicastus

Příspěvekod Zora » stř pro 28, 2016 23:04

Zora

Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Příspěvekod Monika » čtv pro 29, 2016 1:27

Zoro, děkuji :) Tuhle zmínku o Jiřím Dykastovi z Mířkova jsem ještě neznala. Už jsme si o něm psaly. Bohužel, je k Dykastům z Nesuchyně nezařaditelný (pokud se v budoucnu neobjeví nějaký dobře ukrytý záznam).

Naopak se povedlo odhalit, že Václav Dykast Nesuchyňský z Jaroměře byl bratrem mého předka. Ztotožnit jej s Václavem Dykastem Nesuchyňským, který měl učit v Kutné Hoře, se mi zatím nepovedlo. Ani se mi zatím nepovedlo najít důkaz, že v Kutné Hoře skutečně vysokostelskou školu vedl, jak si přál roku 1598 Vavřinec Sarkander Falkcnberský.
Monika

Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Příspěvekod markar » čtv dub 27, 2017 11:03

Dobrý den, při procházení knih v AHMP jsem narazila na udělení měšťanského práva v roce 1621 pro Petra Dykastuse. Ale list řádného na svět splození a list o dobrém jeho chování byl z Vrchlabí, tak mi přijde, že není s našími Dykasty spojený.
markar

Oblast pátrání: Rakovník, Litomyšl, Semily, Novopacko, Opava, Podřipsko, Sušice, Blansko

Příspěvekod Monika » čtv dub 27, 2017 14:11

Skvělý úlovek! Moc DĚKUJI!

V téhle době mohlo být příjmení asi ještě celkem rozšířené i mezi nepříbuznými, myslím.

Nicméně byla by tu jedna teoretická možnost "našich". Jeden ze synů našeho zatím nejstaršího alespoň nějak zmíněného a prokazatelného předka, který se možná mohl jmenovat Jan a který měl jako poslední manželku Marianu ("starou rychtářku" podle gruntovnice 1600) byl Václav Dykast. Ten se snad někdy kolem 1602 oženil v Jaroměři s Martou, vdovou po Janu Pečinovi, a 1604 nebo 1605 tam zemřel. Matrika z té doby není a do gruntovnice jsem zatím neměla možnost nakouknout, proto nevím, zda náhodou neměl nějaké děti. I když podle té naší gruntovnice 1600 to zrovna nevypadá, když se Marta hlásila o svůj díl a ne o díl pro sirotka/y.
Pěší cestou z Jaroměře do Vrchlabí by to mělo být 46 km.

Spíš bych se ale přikláněla k tomu, že šlo o nepříbuzného.
Monika

Příspěvekod markar » čtv dub 27, 2017 16:10

Mohu se zeptat, jestli plánujete udělat nějaké stránky nebo nějak jinak ty Dykasty publikovat? Už toho máte tolik - jistě by stálo za to, aby informace nezůstali v šuplíku ;).
markar

Oblast pátrání: Rakovník, Litomyšl, Semily, Novopacko, Opava, Podřipsko, Sušice, Blansko

Příspěvekod Monika » čtv dub 27, 2017 18:23

Určitě nemám v úmyslu si zjištěné údaje "syslit" jen pro sebe :D

Zatím jsou to ale vesměs "hrubá data" jen tu a tam trochu setříděná pro nějaké konkrétní období pro nějakou konkrétní linii. Zatím nemám dost podkladů, abych si mohla potvrdit nebo vyvrátit teorie o "napojení" tam, kde jsou velké matriční mezery. A ty, jak víte, zkrátka pro mutějovickou farnost jsou velké.

Samozřejmě vám nebo komukoli dalšímu, kdo má mezi předky Dykasty, ráda svá data i teorie (opravdu jsou to často jen teorie) poskytnu zde nebo v soukromé korespondenci.

Možná, že za několik let, až budu mít možnost pročíst si kompletní řady gruntovnic, začnou linie dávat větší smysl nebo alespoň k jejich napojení bude víc indicií pro trošku vyšší pravděpodobnost. Pak bych možná mohla začít uvažovat o nějaké formě zveřejnění.

Fakt je, že práce na rozrodu už alespoň přinesla trochu víc jistotu u některých linií, například u napojení té naší "mutějovické" na "nesuchyňskou", nebo někde vyloučila většinu kandidátů na propojení předků s potomky (i když ne třeba všechny kandidáty). Pořád to ale není dost pro zveřejnění.

Navíc se teď po asi půlroční pauze (kvůli náročné práci) chystám vrátit zase na začátek a vše projít ještě jednou. Tentokrát už bych si chtěla psát podrobnější zdůvodnění toho, proč si myslím, že právě daný potomek patří k danému předkovi. A to půjde pomalu. Psala jsem si poznámky jen heslovitě, teď bych už chtěla právě pokročit víc směrem k takovému popsání zvoleného řešení, které by bylo srozumitelné i pro ty potomky Dykastů, kteří třeba ani nenahlédli do matrik nebo gruntovnic :wink: Takže už se začnu pomalu blížit k základu pro případné zveřejnění :D
No ale jak píšu, chce to ještě mnoho čtení zatím ještě nedigitalizovaných (nebo alespoň nezveřejněných) archivních materiálů.
Monika

Příspěvekod md74 » pát dub 28, 2017 21:50

hledam nekoho kdo zpracovava rodokmen Dykastu

mam zpracovany rodokmen do roku 1560 a hledam nekoho s kym si vymenit a overit informace
diky martin dykast
md74

Oblast pátrání: rakovnicko

Příspěvekod Monika » sob dub 29, 2017 0:30

Napsala jsem vám soukromou zprávu :)
Monika

Příspěvekod markar » pon črc 10, 2017 11:17

Procházím teď vše co mám ke Kluczům a u zápisu v gruntovní knize o smrti Matěje Klucze v Povlčíně jsou uvedeni jeho dědici:

Kateřině vdané za Václava ?, Zuzaně a po ní syrotkům (+Matějovi a Kateřine), a Jiříkovi držiteli gruntu, Dorotě za Matěje Dykasta vdané.

Zápis je z roku 1714. Nevím, jestli někde máte tuto Dorotu, že by se dalo doplnit příjmí. Procházela jsem zběžně, co mám od vás od Dikastů, ale toho Matěje jsem neidentifikovala (nemám jej mezi přímými předky, tak jsem to moc neřešila). Ale třeba se vám bude hodit.
Popřípadě napište a mohu vám poslat informace z toho gruntu (Gruntovní kniha pro Nesuchyni, Povlčín a Milostín založená roku 1693. Je to v Gruntu Matěje Klucze, zápis Jiříka Klucze = SOA Praha).

Martina
markar

Příspěvekod Monika » pon črc 10, 2017 17:20

Jé, děkuji :)

Koukám, že jejich svatbu mám:
oo 22. 11. 1711, Nesuchyně, svatba mládenec Matieg Dykast a panna Dorota Kluczowa z Powlczina, svědkové: Augustyn Baržtipan, Martin Dykast, Alžbieta Sstybrowa; SOA Praha, Mutějovice 01, str. 185, sken 184; zápis: http://ebadatelna.soapraha.cz/d/9206/184
(Augustyn Baržtipan je můj přímý předek, jeho kmotrem byl Matěj Klucz, ale nevím, zda z Povlčína.)

Možná mám i úmrtí Doroty, ale s otazníkem: + 26. 4. 1748, Nesuchyně.

Bohužel nemám její narození (možná jsem jej ale zatím nehledala). Podle úmrtí by to mělo být 1686 (+-cca 10). Chápu to dobře, že byla dcerou Matěje Klucze?
(Do rozrodu mi stačí jen její narození, rodiče už nehledám, proto moc děkuji za nabídku, ale další informace z gruntu Matěje Klucze už asi potřebovat nebudu.)

Podle všeho (s otazníkem, je to hodně postavené na informacích z gruntovnic) patří Matěj Dykast do větví odvozených od Pavla Rychtářovic, který odešel z rychty už na počátku 17. století. Otcem Matěje by měl být Jan (Mladý), dědou Jan (Starý) a pradědou právě Pavel.

Ve výpisech k Dykastům (ale i Bařtipánům) mám mnohokrát příjmení Klucz z Povlčína (ale i Milostína) - manželky, manželé, kmotry a kmotrové... Pokud byste u nich něco hledala, možná jsem na to narazila.
Monika

Příspěvekod markar » stř črc 12, 2017 10:07

No oni se tam ty rody celkem hodně prolínají. V gruntovnici od sebe různě kupují grunty bez nějakého spříznění. Alespoň na počátku těch gruntovnic. Mám pocit, že jsou minimálně dva grunty, který si postupně od sebe kupují dva předci, kteří se mi setkají až o mnoho později. Ale možná se pletu, protože spoustu sňatků a příbuzenství přes manželky nemohu dohledat. Asi si nkědy půjčím znovu tu gruntovnici a projdu ji gunt po gruntu a vypíšu si tam to příbuzenství. Pak by šlo dohledat i ty manželky třeba...

Ano Dorota je dcerou Matěje Klucze a Markyty. Narození Doroty jsem bohužel nenašla. Mám její dva bratry (1665to se narodil Michal a musel být dle věku Matěje nejstarší - Matěj se narodil cca 1644). A pak Jiřík Klucz *1676. Dorotu předpokládám mezi nimi, ale jistá si samozřejmě být nemohu.

Matěj Dikast pokud jen ve větvi Pavel - Jan - Jan => tak chápu proč jsem ho nenašla. To už je moc daleko od mé větve ;).
markar

Příspěvekod Monika » stř črc 12, 2017 13:47

Děkuji za informace. Pokusím se Dorotu hledat podle nich, ale když jste ji nenašla vy, nenajdu ji nejspíš ani já.

Ke gruntovnicícm. Přesně to čtení všech gruntů jsem absolvovala u těch gruntovnic, které už jsou online. A vyplatilo se to. Našla jsem pro sebe hodně zajímavého. Dokonce jsem v gruntovnici pro Lišany a Lužnou našla zajímavý dokument, který se týká krčmy po našem předku Tomášovi Dykastovi z Nesuchyně. Vít (bratr našeho Jana, který se usadil v Mutějovicích) si stěžuje na otčíma a žádá o ochranu a aby byl ustanoven hospodářem na krčmě. Je tam i popis stavu krčmy. Čtení je zde: viewtopic.php?f=9&t=35783 Datováno to není, ale počítám tak 1680, nejpozději začátek roku 1681, protože ve správné gruntovnici je Vít zapsaný na krčmu k 26. 3. 1681. I když zase podle obsahu by to vypadalo na rok 1683. Jak se tenhle dokument dostal do chybné gruntovnice nevím (je to list, takže možná nějaký badatel někdy omylem založil jinam), ale znamená to, že by se možná vyplatilo nahlížet i do gruntovnic okolních obcí. Už aby byly digitalizované.
Monika

Příspěvekod jirkabart » pon srp 21, 2017 17:07

Dykasty z obce Třeboc na Lounsku asi už máte podchycené, že?
např. zde: http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... =30#scan30
Pátrám především na jižním plzeňsku, klatovsku a královehradecku.
jirkabart

Oblast pátrání: plzeňský kraj: přešticko, švihovsko, žinkovsko, nepomucko
královéhradecký kraj: severně od Nechanic

Příspěvekod Monika » pon srp 21, 2017 17:59

Vím o nich, ale i tak DĚKUJI za odkaz :)

Ještě jsem se tam neprohrabala. Stále nemám dokončené ani čtení matrik z obcí na území bývalého panství Křivoklát.
Monika

Příspěvekod Monika » sob bře 10, 2018 20:42

Na fóru máme mnoho nových členů, proto si dovolím občerstvit téma.

Stále hledám příjmení

Dykast/Dikast/Dicast/Dicastus...

kdykoli v dostupné matriční historii i před ní a kdekoli v ČR i mimo.

Obce bývalého panství Křivoklát mám buď už pročtené nebo je čtu či budu číst, proto se jich to netýká.

Prosím, pokud při svém hledání narazíte na toto příjmení a vzpomenete si, dejte mi sem vědě kde a kdy, ideálně s odkazem na matriku nebo jiný zdroj.

Předem MOC DĚKUJI!
Monika

PředchozíDalší

Zpět na Hledá se!