Hledám příjmení: Dykast, Dikast, Dicast, Dicastus

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)

2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Re: Hledám příjmení: Dykast, Dikast, Dicast, Dicastus

Příspěvekod Monika » úte pro 08, 2015 18:57

Dobrý den, Martine. To je opravdu dost obecný soupis podkladů. "Soupis obyvatel z r. 1651" bude asi Soupis poddaných podle víry z roku cca 1651. Zde viewtopic.php?f=19&t=436&start=630#p119161 byl jirkakr tak laskavý a vyhledal zápisy příjmení Dykast v generálním rejstříku k berní rule (1654). V celém rejstříku jsou uvedeni pouze dva:
- Dycastus Jan, Nesuchyně, Rakovník, Křivoklát, sedlák
- Dycastus Havel, Nesuchyně, Rakovník, Křivoklát, rychtář
a jestli to dobře chápu, pak byli do moderní edice berní ruly přidáni ze Soupis poddaných podle víry.
Také jirkakr našel v generálním rejstříku k berní rule jediný záznam, který by nám mohl pomoci (ten už je opravdu z berní ruly):
- Rychtár Jakub, Černovice, Horšovský Týn, HT, sedlák.

Existuje-li nějaké příbuzenské propojení mezi Dykasty z Nesuchyně a Jiřím Dykastem z Mířkova, pak bych ho hledala spíš mezi jeho vzdálenějším příbuzenstvem. Nicméně příjmení, která v nějakém tvaru odrážejí funkci rychtáře, byla zřejmě v polovině 17. století poměrně dost častá, takže bych na podobnost příjmení v tomto případě moc nesázela.
Z matrik možné propojení mezi Jakubem Rychtárem (Černovice, Horšovský Týn) a Dykasty z Nesuchyně nezjistíme, protože matriky pro Černovice (Czarlowitz) začínají až rokem 1672.

V Soupisu poddaných podle víry uvádění Havel Dykast (rychtář) a Jan Dykast (sedlák) by měli být vůči sobě v rodinném vztahu strýc (Havel) se synovcem (Jan), ale mohu se mýlit a může to být ještě vzdálenější vztah (i když to považuji za velmi málo pravděpodobné).

V soupisu poddaných panství Křivoklát, v části pro obec Nesuchyně, je psáno doslova toto:

pro rok 1645:
[znak pro grunt] Gyržika Rychtarže
Hawel - let gest hospodaržem
Tomaß 19 let gde po rzemesle(?) Pekarzskeym

[grunt] Pawla Rychtaržowic
Jan hospodaržem po wotcy 32 let Hospodaržem

pro rok 1661:
[grunt] Gyržika Rychtarže
Hawel 58 let hospodaržem na [grunt]
Tomaß umržel +

Krcžma N. Tomasse Dykasta dietj tehož
(zde seznam dětí)

[grunt] Pawla Rychtaržowic ginak Dykasta
Jan 48 let hospodaržem na [grunt]

Všude jsem vynechala nyní nepodstatné seznamy dětí.

Je z toho zřejmé, že do Soupisu poddaných podle víry byli zcela logicky zapsáni hospodáři na gruntech - Havel (syn Jiřího) a Jan (syn Pavla, který byl s největší pravděpodobností synem Jiřího a tedy bratrem Havla).

No... Dykastům (včetně možné propojení s Jiřím Dykastem z Mířkova) se budu průběžně věnovat dál, ale je to na dlouho. Pokud bych něco význačného objevila, dám vám, Martine, vědět :)
Monika

Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Příspěvekod Monika » sob pro 19, 2015 22:17

Ještě jednou dobrý den, Ivo.

ivadyk píše:Milá Moniko, přečetla jsem si dnes Vaši diskusi. Také se jmenuji Dykastová, a když jsem se snažila dozvědět něco více o původu manželova příjmení, došla jsem také až do Nesuchyně. Tam byla Dykastů celá přehršel a já jsem najednou nevěděla jak dál. Skončila jsem u Jakoba Dikasta, nar. 10.7.1794, Nesuchyně č. 31 (otec Wenczel Dikast, Bauer). Došla jsem k závěru, že Dikastové přišli odněkud z Německa a to je vše. Rod mého manžela se postupně vyskytoval v oblasti Rakovníka, Nového Strašecí. Příbuzné asi nejsme, ale kdybyste měla zájem, jsem k dispozici. Jsem z Prahy, je mi 67 let, v důchodu. Moc Vás zdravím. ID

U Jakuba (* 10. 7. 1794 Nesuchyně 31) mám zapsanou jen jednu svatbu, a to 27. 8. 1815 s Annou (později se k ní vrátím).
Jeho otec Václav (* 11. 8. 1762 Nesuchyně, otec Jacobus Dikast a matka Maria) se oženil 11. 6. 1790 (Nesuchyně 30) s Annou (dcera po + Mattes Kottik bauer von Nesuchynie).
Václavův otec Jakub (* 21. 8. 1726 Nesuchyně, otec Martin Dikast sedlak a matka Anna) se oženil 6. 2. 1752 (Nesuchyně) s Marií (dcera po neb. Giržim Wogacžkowy z Nesuchynie).
Kdy se narodil jeho otec Martin, to se mi nepovedlo zjistit. Našla jsem jeho svatbu 13. 11. 1712 (Nesuchyně) s Annou (Kregcžiržowa) a jeho úmrtí 29. 5. 1772 (Nesuchyně 33) v údajných 96 letech.

Teď se ještě vrátím k Anne, ženě Jakuba (* 10. 7. 1794). Anna se narodila * 22. 9. 1790 (Nesuchyně 19, otec Franz Dikast bauer a matka Veronica). Nevím, jestli je váš muž potomkem i této Anny, nebo zda případně Jakub neměl více žen.
Její otec František (* 8. 3. 1760 Nesuchyně, otec Joannes Dikast a matka Anna) se oženil oo 16. 9. 1781 (Nesuchyně) s Veronikou (později se k ní ještě vrátím).
Kdy se narodil jeho otec Jan nevím, ale je jistě synem Matěje. Jan se oženil 20. 11. 1753 (asi Mutějovice) s Annou (dcera po Kateržinie Kuklowy z Mutiowicz).

A nyní se vrátím k matce Anny, ženy Jakuba.
Veronika byla dcerou "Georgius Barztipan rust. z Nesuchynie".

Podle toho, co jsem našla (jak už jsem u tohoto tématu psala), pocházejí pravděpodobně všichni Dykastové z Nesuchyne, z Mutějovic (a pravděpodobně z celého panství Křivoklát) z jediného předka, kterým byl Jiří Rychtář jinak Dykast. Dál už nemám žádné údaje. Je jisté, že tento Jiří, nejstarší nalezený předek rodu, byl v Nesuchyni už dne 24. 1. 1627.

Podle toho, co jsem zatím našla se zdá, že také všichni sedláci Bařtipánové z Mutějovic, z Nesuchyně, z Povlčína (a zřejmě z celého panství Křivoklád, ale pouze sedláci, propojení s pastýřským rodem zatím nemám nijak potvrzené) mají společného předka, kterým je Jan. Ten se přiženil do Nesuchyně na krčmu k Rozině, mé pra...prababičce, vdově po mém předkovi Tomáši Dykastovi. Odkud tento Jan pochází nevím, je možné, že ze Sušice (to považuji za nejpravděpodobnější), z plzeňska, z jižních Čech, ale třeba i odkudkoli jinud.

Pokud je tedy váš muž potomkem Jakuba a Anny rozené Dykast, pak nejen, že jsme vzdálení příbuzní, ale dokonce jsme vzdálení příbuzní ze dvou různých rodů :D

Ještě vám (doufám, že během zítřka) napíšu do mailu víc podrobností. Bylo by skvělé, kdybychom si mohly porovnat údaje! :D
Monika

Příspěvekod MartinLFB » úte pro 22, 2015 22:15

Dobry den Moniko, diky za nove udaje. Tesim se, ze si je o Vanoce projdu. Pokud pri svem sporadickem patrani na neco zajimaveho narazim, ozvu se. Jinak si myslim, ze Dykastove byli v Nesuchyni jiz dlouho pred rokem 1627, na ktery odkazujete u Jiriho Dykasta: Jak jsem zminil vyse, Vaclav Dicastus Nesuchynsky byl literarniho umeni bakalar a pusobil kolem roku 1598 (zrejme relativne zamlada) na skole v Kutne Hore. Musel se narodit, predpokladam v Nesuchyni, nekdy kolem roku 1575.
MartinLFB

Příspěvekod Monika » úte pro 22, 2015 23:19

Dobrý den, Martine. Taky bych řekla, že Václav Dykast Nesuchyňský se podle přídomku narodil nebo přinejmenším vyrostl v Nesuchyni. Nevylučovala bych, že by případně mohl být bratrem našeho nejdávnějšího doloženého předka Jiřího Dykasta.
Datum 24. 1. 1627 je pouze nejstarší záznam o Jiřím Dykastovi, jaký jsem našla v matrice, nemá žádnou souvislost s tím, kdy Dykastové do Nesuchyně přišli.
Monika

Příspěvekod artepa » pát led 15, 2016 7:48

Jeden Dykast, tentokrát i s uvedením matriky, raději :oops:
http://matriky.soalitomerice.cz/matriky ... 1&scan=335
SOA Ltm, O • 1881 - 1910 • 150/25 • Kopisty, snímek 335
artepa

Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Příspěvekod Monika » pát led 15, 2016 15:01

Jé, paráda, zaznamenáno, prozkoumám. MOC DĚKUJI! :D
Monika

Příspěvekod Bartonova » sob led 30, 2016 1:11

Právě jsem narazila na jednoho Dikasta vlevo dole, snad se vám bude hodit.
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/7794/41
Bartonova

Oblast pátrání: střední, jižní a východní Čechy

Příspěvekod Monika » sob led 30, 2016 2:57

Jasně, že se hodí! MOC DĚKUJI! :D
Monika

Příspěvekod danuseko » sob led 30, 2016 9:51

Rodiny Dykastových jsem znála osobně, výše citovaný sňatek v obci Kopisty, tito bylo rodiče Josefa Dykasta, on se svou ženou bydleli později v už neexistující obci Konobrž, někdy kole roku 1970 se odstěhovali do obce Perštejn okr Chomutov, měli syna a dceru, syn dodnes žije v obci tuším Obrnice, provozujje tam malou vodní elektrárnu, jeho sestra Magda se odstěhovala s rodiči do onoho Perštejna, více o ní nevím byla ročník 1955 nebo 1956. Její bratr tuším, že jsme mu říkali Slávku, byl o několik let starší. Pěkný den Dana
Rod Sechter = Kunratice u Prahy, Straškov, Mnetěš
danuseko

Oblast pátrání: Kunratice, Straškov, Mnetěš, Vojnice a jiné. Soběsuky, Nepomuk, Most, Souš, Kopisty a jiné.

Příspěvekod Monika » sob led 30, 2016 19:41

MOC DĚKUJI, Dano, za cenné informace. Uložila jsem si je. Bude mi, bohužel, ještě nějakou dobu trvat, než se dopracuji do takto nedávné doby, ale z matrik bych takové informace nezískala.
Monika

Příspěvekod pavelhauf » pon úno 29, 2016 22:32

Podobné příjmení se objevuje v Mělnických matrikách a to "Dikatan; Dykatan; Dikitan"
pavelhauf

Příspěvekod Monika » úte bře 01, 2016 1:23

To je zajímavé a MOC DĚKUJI!

Koukám do indexu Mělník 28 a jako první se zdá Martin Dikat z Vysoké roku 1648 :shock: Budu muset pořádně prozkoumat, zda by náhodou nebyla nějaká spojitost s Dykasty :D
Monika

Příspěvekod crann » sob kvě 21, 2016 21:46

Zdravím,
v knize "Paměti o školách Prostějovských od počátku až po bitvu Bělohorskou", na str. 17, jsem si náhodou všimla příjmení Dikast:
https://archive.org/details/pameti_o_sk ... tejovskych

L. 1609 M. Dikast Jan z Lomnice v Čechách, syn Jiřího Dikasta, jenž t. č. l. 1609 v Prostějově byl farářem. Studoval v Praze, kde 29. dubna 1603 jmenován bakalářem pod děkanem Ondř. Litoměřickým. Na to se stal správcem školy mělnické a pak týnské v Praze. Téhož r. 1607 povýšen Mik. Troilem za mistra svobodného umění, v které hodnosti odebral se 1609 do Prostějova, kdež pobyv některý čas na škole rektorem, oženil se l. 1610 s Majdalenou Bílskou, s níž dostal měšťanské právo*).
crann

Příspěvekod Monika » sob kvě 21, 2016 22:41

Děkuji za odkaz, crann :) Hned si to jdu prostudovat.
Monika

Příspěvekod Monika » stř pro 28, 2016 19:08

DĚKUJI všem, kdo mi zatím pomohli k nálezům Dykastů.

Hledám stále a budu vděčná za jakoukoli zmínku v jakémkoli dokumentu, náhrobku, desce apod., především mimo bývalé panství Křivoklát.

Pro ty, kteří mají Dykasty také mezi předky - do rozrodu se mi povedlo přiřadit následující osoby (a tedy jejich potomky), a to

A. S téměř jistotou, protože na základě gruntovnic:
- Tomáš (+ 14. 7. 1727 v Nesuchyni)
- Tomáš (22. 3. 1749 v Nesuchyni)
- Martin (+ 29. 5. 1772 v Nesuchyni č.p. 33)

B. S vyšší mírou pravděpodobnosti, protože pouze na základě shody kmotů, tedy je třeba ověřit v gruntovnicích:
- Matěj (+ 28. 1. 1746 v Nesuchyni)
- Matěj (?. 10. 1752 v Nesuchyni)
Moc prosím, ozvěte se mi, máte-li někdo ofocené gruntovnice k jednomu z těchto Matějů. Děkuji předem.
Monika

PředchozíDalší

Zpět na Hledá se!