Hledám příjmení: Dykast, Dikast, Dicast, Dicastus

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)

2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Hledám příjmení: Dykast, Dikast, Dicast, Dicastus

Příspěvekod Monika » čtv říj 29, 2015 14:34

Ráda bych poprosila uživatele tohoto fóra, zda by mi sem nenapsali, pokud by při svém hledání narazili na příjmení:

Dykast/Dikast/Dicast/Dicastus...

kdykoli v dostupné matriční historii i před ní a kdekoli v ČR i mimo.

Matriky uložené SOA Praha a matriky uložené v SOA Litoměřice se segnaturou 32/1 až 32/5 pro obce Mutějovice a Nesuchyně buď už mám pročtené nebo je ještě pročtu.

Uvítám jakékoli zmínky v jakýchkoli zdrojích, tedy i dědečkové a babičky křtěných dětí, svědkové u svateb apod., také třeba soupisy poddaných, sčítání osob... včetně zmínek v obecních kronikách...

Pro svou prosbu mám dva důvody:
1. Stále mi chybí mnohé svatby, ale i křty a úmrtí.
2. Mám už tolik podkladů, že bych se ráda pokusila o rozrod.

Předem všem MOC DĚKUJI! :)

PS: Prosba se, samozřejmě, netýká těch, s nimiž jsme objevili společné předky či příbuzné s tímto příjměním :wink:
Monika

Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Re: Hledám příjmení: Dykast, Dikast, Dicast, Dicastus

Příspěvekod czluny » čtv říj 29, 2015 17:22

Jednoho jsem vyfotil na biliongraves na hrbitove na Moldave, a zahlidl jsem dalsi dva na bg:-)
TY Pavel
czluny

Oblast pátrání: Polička, Stachy, Terezín, Libochovice, Nekoř, Šajdíkove Humence, Ústí nad Labem, Bořitov, Sedlec, Těchonín, Bílina, Říhov, Dřínek, Borský Peter, Údolí

Příspěvekod czluny » čtv říj 29, 2015 17:51

A už jste děkovala v jiném vlákně:

Těch dykastů je na Moldavě více a jsou tam indexy tak asi nebude problém si je dohledat:

http://matriky.soalitomerice.cz/matriky ... 1&scan=293

http://matriky.soalitomerice.cz/matriky ... 91&scan=78
http://matriky.soalitomerice.cz/matriky ... 91&scan=94
http://matriky.soalitomerice.cz/matriky ... 1&scan=104
http://matriky.soalitomerice.cz/matriky ... 1&scan=119

http://matriky.soalitomerice.cz/matriky ... 96&scan=60

Mrknul jsem tam a přišli z "Neusuchyn" a Olešné u Rakovníka

že by Nesuchyň a trefa:-) !!!!

A Krušovice jsou koukám taky přes pole:-)

http://cs.billiongraves.com/pages/recor ... mes=Dykast
TY Pavel
czluny

Oblast pátrání: Polička, Stachy, Terezín, Libochovice, Nekoř, Šajdíkove Humence, Ústí nad Labem, Bořitov, Sedlec, Těchonín, Bílina, Říhov, Dřínek, Borský Peter, Údolí

Příspěvekod Monika » čtv říj 29, 2015 18:15

Tak Moldava bude určitě trefa! Přidávám do sbírky a hledacího pořadníku. Děkuji, czluny :D

Panství Krušovice resp. Křivoklát jsem schopná zvládnout, ale právě ty mimo panství už jsou na mě přece jen moc.
Monika

Příspěvekod Monika » pát lis 27, 2015 23:17

MartinLFB píše:Dobry den Moniko, povedlo se Vam najit spojeni mezi Jirim Dykastem z Mirkova a Nesuchyni?

Ještě jednou dobrý den, Martine. Také máte předky Dykasty?

Nedávám moc nadějí tomu, že by se povedlo najít jakékoli spojení mezi Jiřím Dykastem z Mířkova a Nesuchyní. Může to být jen shoda jmen a žádné takové propojení ani nemusí existovat.

Jediné, co jsem zatím našla, je zmínka v článku: Michal Flegl: České exulantské rody v Sasku v 17. století, Rodopisná revue on-line, roč. 13, 2, 2011. Autor v něm uvádí: "Mezi nimi vynikal Jiří Dicastus (vlastním jménem Richter)", bohužel bez uvedení zdroje. Chtěla jsem se spojit s PhDr. Fleglem, ale dozvěděla jsem se, že už nežije.

Nejstarší Dykast z Nesuchyně byl psán jako Jiří Rychtář (a měl být skutečně nesuchyňským rychtářem). Je tu tedy určitá paralela, ale může být opravdu pouze jazyková.

U jiného tématu našel jirkakr v generálním rejstříku k berní rule Dykasty pouze v Nesuchyni a pokud jde o Rychtář/Richter:
jirkakr píše:A ještě pouze 1 záznam ze záp. Čech, ten je z BR.
Rychtár Jakub, Černovice, Horšovský Týn, HT, sedlák

Nejstarší záznamy pro Černovice (Czarlowitz) jsou v matrice Bukovec 01, která začíná rokem 1672, nejstarší záznamy pro Mířkov (Mirschikau, Mirkov, Miřkov) jsou v matrice Křakov 01, která začíná rokem 1640, což už je oboje příliš pozdě.
Monika

Příspěvekod MartinLFB » čtv pro 03, 2015 0:14

Dobry den Moniko, psal jsem dlouhou odpoved a psal jsem ji asi prilis dlouho, protoze ji tu nikde nevidim, zrejme jsem byl pro necinnost mezitim odpojen ... :-( Byl to teprve muj druhy prispevek zde. Ano, Dykasty (z Nesuchyne) mam za predky. O vikendu se zkusim pripojit a napsat trochu vice.
MartinLFB

Příspěvekod Monika » čtv pro 03, 2015 11:32

Dobrý den, Martine. To je nepříjemné, když člověk dlouho píše a pak se to neodešle :( Stávalo se mi to tolikrát, že už si pro jistotu delší věci píšu zvlášť do textového souboru.

Tak to jsme tady na fóru už 4 s předky Dykasty! :D
I když my s markar a Pichnat4 máme prvního společného předka (pro nás tři) v Mutějovicích, jeho otec se s jistotou narodil v Nesuchyni.

Mám pro budoucí přípravu rozrodu sebraných poměrně dost údajů i pro Dykasty z Nesuchyně (zatím do cca 1. poloviny 19. století), tak jsem moc zvědavá na vaši linii a na to, u koho se setkáme. Těším se na vaši zprávu.

Jinak má další příjmení jsou zde: viewtopic.php?f=4&t=20978
Monika

Příspěvekod artepa » sob pro 05, 2015 17:37

Posílám do sbírky, byť je to nedávná doba :-)
http://amp.bach.cz/pragapublica/permali ... CC&scan=92
artepa

Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Příspěvekod Monika » ned pro 06, 2015 19:05

Jsem dnes asi trochu slepá, že na skenu 92 nemůžu nic najít, ale stopa na Žižkov kolem roku 1900 je parádní! Tam bych určitě nehledala.

DĚKUJI! :D
Monika

Příspěvekod artepa » ned pro 06, 2015 19:28

Jejda, se omlouvám, zřejmě se vloudila chybička :oops: Bohužel těch matrik bylo hodně ...
Snad to byla matrika Z, dítě, prože byla uvedená i matka, roz. Dykastová z Nesuchyně.
Snad to ještě najdu
artepa

Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Příspěvekod Monika » pon pro 07, 2015 0:02

Hlavně, že teď vím, kde a kdy asi hledat někoho dalšího z rodu Dykastů! :D Dnes se mi internet nadmíru plouží, tak snad v týdnu se po Žižkově porozhlédnu.
Monika

Příspěvekod MartinLFB » pon pro 07, 2015 1:21

Dobry den Moniko, protoze jsem jako kluk od dedy slychaval, ze nejaky nas predek korunoval krale, tak jsem se snazil o predcich neco vypatrat. Nicmene, me “patrani” se omezilo a omezuje jen na obcasne googlovani a pred zhruba deseti lety jsem si nechal udelat rodokmen (primou otcovskou linii), ktery vsak nepovazuji za spolehlivy. Respektive, spolehlivy je jiste k Janu Dykastovi (N 1732) z Nesuchyne, ktery byl otcem Martina Dykast, jenz se prizenil na Povlcin (a zemrel tam r. 1810) a od nehoz ja jsem 7. generace.
Otcovska linie dale pokracuje od zmineneho Jana az k Havlovi Dykastovi (N 1607), nesuchynskemu rychtari, jehoz otec (pravdepodobne Jan) byl take rychtarem v Nesuchyni. Az k tomuto Havlovi nemam problem rodokmenu verit. Jeho otce (zrejme Jana) autor rodokmenu ztotoznil s Janem Dykastem z Lomnice nad Popelkou (N kolem 1580), coz byl syn Jiriho Dykasta z Mirkova. A tomuto spojeni neverim. Napriklad uz jenom proto, ze Jan Dikastus Mirkovksy z Mirkova (syn Jiriho Dykasta z Mirkova) prodal 21.5.1647 v Prostejove zahradu. Ze by nesuchynsky rychtar na stara kolena prodaval majetek v Prostejove …? Mimochodem, Jan byl spravcem skol v ruznych mestech, vcetne Zatce. A take basnikem.
Zcela poprve jsem o Dykastech z Nesuchyne cetl v Kockovych Dejinach Rakovnicka, kde uvadi, ze nesuchynsti Dykastove jsou spojeni s Jirim Dykastem z Mirkova, ale neuvadi zadne zdroje. Zrejme meli v Nesuchyni dedicnou rychtu a prijmeni Dykast se preklada v techto podminkach jako “rychtar, soudce”. Rychtari meli pravomoc soudit nizsi prohresky. Dykast pochazi z rectiny, coz se da skutecne jednoduse vygooglit - dicastes byli urcity typ soudcu v Athenach, jejichz soud (misto) se nazyval dicasterion.
Jiri Dykast z Mirkova (N 1559) by mel byt synem jakehosi Vaclava Dykasta. Bylo by paradni zjistit, kdo byl tento Vaclav. Jiri studoval v Zatci, coz je od Nesuchyne kousek, ale uz ne takovy kousek z Mirkova.
Vaclav Dicastus Nesuchynsky byl literarniho umeni bakalar a pusobil kolem roku 1598 (zrejme relativne zamlada) na skole v Kutne Hore. Nemohl to tedy byt otec Jiriho z Mirkova. Dykastove ale byli “zavedeny” rod v Nesuchyni jiz v 2. polovine 16. stoleti.

Tak jsem si pripravil dlouhou zpravu, aby mi opet nezmizela, a ted jsem si vsiml, ze jste v poslednich dnech pridala furu zajimavych informaci. O tom Jirim Rychtarovi jsem nevedel.
MartinLFB

Příspěvekod Monika » pon pro 07, 2015 20:28

Dobrý den, Martine a děkuji za dlouhý příspěvěk. Knihu "Dějiny Rakovnicka" od Václava Kočky jsem ještě nečetla, jen nějaké citace z ní. Pan Kočka prý sbíral materiály i v archivech (tedy nejen u starších autorů, kteří se daným místům věnovali) a je tedy velká škoda, že neuvádí zdroje.

Smůla je, že se zakládací listiny Nesuchyně nedochovaly a jejich přibližný obsah lze tedy jen částečně dovozovat z dochovaných zmínek při zakládání jiných okolních obcí (jak ostatně prý píše i pan Kočka, mým zdrojem je článek Zuzana Pešková: Velkorysé návsi na Rakovnicku v Rakovnický historický sborník, číslo VIII/2011). Právě Zuzana Pešková uvádí: "Nesuchyně měla 34 a ¾ lánu dědin, z nichž farář a rychtář dostali po 2 lánech svobodných a obec ¾ lánu. Třicet lánů zůstalo osedlým." a k tomu zdroj: "V. Kočka: Dějiny Rakovnicka, strana 369". Kde V. Kočka takovou informaci získal, to už se v článku neuvádí. Ještě se v něm uvádí, že Nesuchyně musela být vysazena před rokem 1320.

Je, myslím, oprávněné se domnívat, že Nesuchyně nebyla výjimkou a rychta byla i v ní od založení dědičná, jako tomu bylo v okolních obcích, založených podobným právem v podobné době. Nicméně už bych celkem pochybovala, že by po tři století nedošlo k nějaké změně nebo změnám v postavení dědičného rychtáře. Myslím, že je dost pravděpodobné, že za tu dobu došlo i k několikeré změně rodu, který rychtu držel. Při těchto změnách držitelů mohlo dojít i k nějakým změnám v postavení rychtáře.

Nicméně beru za prokázané, že náš nejstarší předek Jiří (Dakyst, Dicast také Rychtář) byl opravdu rychtářem Nesuchyně, protože je tak uveden u svatby Havla (24. 1. 1627, "Hawel Dykastus syn Rychtarže Nesuchynskeho") a tento Havel byl prokazatelně synem Jiřího Rychtáře (podle soupisu poddaných panství Křivoklát datovaného k roku 1645).

Pro mě je pátrání obtížné pro nedostatek kvalitních digitalizovaných zdrojů (v archivech, bohužel, nemám šanci pátrat). Máme také smůlu v tom, že se zřejmě nedochovaly soustavné matriční záznamy pro Nesuchyni (a také Mutějovice a další obce původní mutějovické fary) přinejmenším z let 1676 až 1702 (resp. spíše až 1707) a následující záznamy jsou buď příliš kusé nebo neúplné (například jsem objevila, že prokazatelně chybí některé zápisy v matrice narozených v letech cca 1730 až 1740).
Máme tedy relativně použitelné matriční zápisy pro nejstarší dobu (od cca 1625) a celkem dobře použitelné zápisy v soupisech poddaných panství (1645 a 1661 až 1666), ale pak je cca 30 let mezera, kterou není jednoduché překlenout s následnými strohými nebo "děravými matrikami.

Zajímalo by mě proto, jak vám ten, kdo vám sestavoval přímou otcovskou linii, doložil výsledky svého pátrání.

Koukala jsem se teď do svých výpisků z matrik a už dlouho tam mám vypsanou svatbu vašeho předka Martina:
oo 25. 11. 1776 (Povlčín 5, svatba Martinus syn Joannes Dikast a Anna dcera Joannes Skaupy z Povlczin, svědkové Vostatek z Milostína a Jan Dykast z Mutějovic; SOA Praha, Mutějovice 03, str. 314a, sken 191; zápis: http://ebadatelna.soapraha.cz/d/9240/191 )

Snažila jsem se najít jeho narození (odhadem podle svatby v rozmezí 1735 - 1755), ale nebyla jsem úspěšná. Teď, když jste mě navedl na zápis o úmrtí Martina (+ 1810 v údajných 62 letech, tj. * cca 1748), můžu hledání omezit na cca 1738 až 1758. I tak ale nenacházím narození žádného Martina, který by byl synem Jana. Za celé to období mám vypsaná narození těchto Martinů:
- Martin, narozený 22. 12. 1753 v Milostíně, otec Tomass Dikast podruh a matka Anna. Ten ale zemřel 5. 11. 1772.
- Martin, narozený 1. 11. 1753 v Mutějovicích, otec Matieg Dykast sedlák a matka Anna, o němž dál nic nevím.

V příhodném období žil v Nesuchyni Jan, který by byl vhodným adeptem na Martinova otce, ale ten zase nemá v matrikách psaného syna Martina a mezi jeho dětmi není nějaká neobvyklá mezera.

V době Martinova sňatku i v době jeho předpokládaného narození jsem ale v matrikách narození zaznamenala poměrně větší množství chyb (našla jsem svatby dětí, které se podle matrik nikdy nenarodily, a přitom je u rodičů neobvykle velká mezera v poslounosti dětí).

Jak tedy ten, kdo vám dělal vývod, mohl objevit narození Martina a pak i jeho otce Jana a jak jej mohl následně přiřadit k dalším předkům? Použil nějaké skvělé archivní (zatím nedigitalizované) zdroje? Tak ty by mě nanejvýš zajímaly.

No... jedno je, myslím, vysoce pravděpodobné - Dykastové na panství Křivoklát jsou zřejmě všichni potomky Jiřího Dykasta jinak Rychtáře :D

A propojení s Jiřím Dicastem z Mířkova... no nevím... časově mi to zkrátka nevychází podobně, jako vám.
Monika

Příspěvekod Monika » pon pro 07, 2015 22:01

Ještě jsem chtěla k tomuto:
MartinLFB píše:Otcovska linie dale pokracuje od zmineneho Jana az k Havlovi Dykastovi (N 1607), nesuchynskemu rychtari, jehoz otec (pravdepodobne Jan) byl take rychtarem v Nesuchyni. Az k tomuto Havlovi nemam problem rodokmenu verit. Jeho otce (zrejme Jana) autor rodokmenu ztotoznil s Janem Dykastem z Lomnice nad Popelkou (N kolem 1580), coz byl syn Jiriho Dykasta z Mirkova.

Podle kombinace údajů z matrik a ze soupisů poddaných panství Křivoklát (resp. jeho krušovické části) jsem došla k této posloupnosti nositelů příjmení:

Jiří Dykast/Dikast/Dicast/Dicastus jinak Rychtář
* ? cca 1560 až 1580 (můj odhad podle předpokládaného věku synů)
+ ? až po 5. 3. 1630 (podle zápisu v matrice, kde byl toho dne kmotrem)
měl děti: 1. Pavla, 2. Havla a 3. Tomáše (toho zřejmě s jinou ženou).

1. Pavel
* ? kol. 1590 (můj odhad podle předpokládaného věku dětí)
+ několik měsíců až rok před 21. 11. 1641 (podle následného sňatku jeho ženy)
zřejmě se jako první ze synů osamostatnil na vlastním gruntě, měl děti: 1.1. Jan, 1.2. N, 1.3. Anna, 1.4. Alžběta a 1,5. Kateřina.

1.1. Jan
* cca 1613-18 (podle soupisu poddaných panství)
+ ?
jediný syn, převzal Pavlův statek a měl děti: 1.1.1. Jan, 1.1.2. Markéta, 1.1.3. Mariana, 1.1.4. Kateřina, 1.1.5. Dorota, 1.1.6. Ludmila a 1.1.7. Tomáš.

1.1.1. Jan
* 23. 6. 1643
+ ?

1.1.7. Tomáš
* cca 1659 (podle soupisu poddaných panství k 1661)
dál o něm nic nevím (resp. nedokážu k němu spolehlivě přiřadit zmínky z matrik)

2. Havel
* kol 1600 nebo 1603 (podle soupisu poddaných panství)
+ ?
převzal po otci rychtu a měl děti: 2.1. Markéta, 2.2. Jan, 2.3. Pavel a 2.4. Martin.

2.2. Jan
* cca 1640 (podle soupisu poddaných panství)

2.3. Pavel
* 30. 6. 1643
+ po roce 1645 a před 1661 (podle soupisu poddaných panství)

2.4. Martin
* 5. 12. 1655
+ před 1661 (podle soupisu poddaných panství)

Žádné další spolehlivě prokázané informace o Havlových mužských potomcích nemám. U 2.2. Jana mám ještě možnou manželku a syna, ale to je pouze na základě odvozených domněnek.

3. Tomáš
* cca 1622 (podle soupisu poddaných panství)
+ cca duben 1659 - cca polovina roku 1660 (podle následného sňatku jeho ženy)
byl v Nesuchyni krčmářem, měl děti: 3.1. Martéta, 3.2. Jan a 3.3. Vít

3.2. Jan
* cca 1654 (podle soupisu poddaných panství)

3.3. Vít
* 25. 5. 1659
+ 20. 5. 1730
převzal (zřejmě otcovu) krčmu, měl děti: 3.3.1. Růžena, 3.3.2. Tomáš, 3.3.3. Dorota, 3.3.4. Václav, 3.3.5. Marie, 3.3.6. Ludmila, 3.3.7. Josef a pravděpodobně ještě další (zapsané v nedochovaných matrikách)

3.3.2. Tomáš
* cca 1689 (podle zápisu úmrtí)
+ 29. 4. 1743

3.3.4. Václav
* cca 1696 (podle zápisu úmrtí)
+ 18. 3. 1703

3.3.7 Josef
* 11. 3. 1705

Žádné další spolehlivě prokázané informace o mužských potomcích Dykastů této doby nemám. Samozřejmě jsem mohla v matrikách něco přehlédnout (pak doufám, že to při dalších čteních matrik najdu, číst je budu ještě mnohokrát, mám v nich i další předky).

K Janům 1.1.1., 2.2. a 3.2. bych měla ještě další údaje, ale pouze na základě logických vývodů, úvah a domněnek, odvozených z dostupných údajů (včetně třeba aktuálních rodinných situacích a vazeb, kmotrů a svědků na svatbách apod.). Takové údaje jsou určené spíš těm, kteří sami hledají své předky a mohou si vše sami ověřit.

Moc by mě zajímalo, na základě čeho mohl ten, kdo vám dělal otcovskou linii, dojít od Havla k nějakému Janovi. Podle svatby Havla byl jeho otcem Jiří (viz odkaz v předchozím příspěvku). Podle soupisů poddaných na panství byl otcem Havla také Jiří: http://digi.ceskearchivy.cz/cs/55024/9/3568/1765/63/0 A kde vzal údaj o tom, že se Havel narodil roku 1607?

Souhlasím s vámi, že Jan Dykast z Lomnice nad Popelkou, syn Jiřího Dykasta z Mířkova, rozhodně není naším přímým předkem. Z časového hlediska by jím mohl možná být jeho případný bratr Jiří, o jehož existenci ale neexistuje jediný doklad (Dačický se zde http://texty.citanka.cz/dacicky/pam15-7.html zmiňuje pouze o Dorotě, dceři Jiřího Dykasta z Mířkova, vdově po Janovi Kozlovi z Rejzntholu, rychtáři Kutné Hory).
Monika

Příspěvekod MartinLFB » pon pro 07, 2015 22:29

Myslim, ze to byl takovy polopodvodnik (ten, kdo delal otcovskou linii). U jednotlivych osob vetsinou necituje zdroj, jako zdroje souhrne uvadi "SOA Praha, SOA Plzen, SAMV Praha, Matriky, Robotni seznamy, Gruntovni knihy, Edice Cesky archiv, Berni rule 1654, atd. ..."

O Havlovi cerpal z protireformacniho Soupisu obyvatel z r. 1651, foliant 45/46. V Rakovnicke matrice oddanych nalezl zapis o jeho svatbe v r. 1627 s Annou, dcerou Havla Metise z Knezevsi (zrejme se ale ozenil dvakrat).
MartinLFB

Další

Zpět na Hledá se!