Místo svatby, datum znám

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Místo svatby, datum znám

Příspěvekod sanmarco » ned pro 26, 2010 12:28

Dobrý den,

snažím se dohledat poslední údaj k jednomu ze svých předků ... a to místo narození. Dle úmrtní matriky /a také rodné matriky/ vím, kdy se narodil a kde, v úmrtní matrice je navíc i datum sezdání ... 29. říjen 1889, ale místo už chybí.

Kde všude jsem hledal: jeho otec i matka pocházeli z Majetína, její rodiče z Přestavlk /otec/ a Velkého Týnce /matka/. Jejich první dítě /Josef/ se narodilo v roce 1892 v Kokorách.

Můžete mi prosím zkusit pomoci, kde hledat? Hledal jsem i v Přerově, Olomouci, Hodolan /z tého obce rod Habáň pochází/, ale už si nevím rady :-( Možná, že jsem však už úplně slepý v honbě za tímto údajem.

Velice Vám děkuji.

Obrázek
Uživatelský avatar
sanmarco
 
Příspěvky: 613
Registrován: čtv říj 21, 2010 10:42
Bydliště: Březina u Křtin

Příspěvekod ozana » ned pro 26, 2010 18:06

Vpravo dole je napsáno Narozen 4. ledna 1863 v Majetíně ...

a tady to vidím (vlevo dole )

N • 1844 - 1872 • 7265 • Př VIII 8 • Rokytnice, Majetín

4.1.1863 No.49 Joseph, Anton Habáň Chalupner in Majetein sohn des Mathias...., Marianna tochter des Joseph Bednařík hausler aus Kokor ....
Kód: Vybrat vše
http://matriky.archives.cz/matriky_lite/pages/zoomify.jsp?page=97&entityRef=(^n)(((localArchiv,^n,)(unidata))(20057))


Možná jste hledal 4.1.1863 v Rokytnici, Majetín je až za ní.
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5764
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Příspěvekod sanmarco » ned pro 26, 2010 19:57

Bože,

já jsem .... , píšu už to, co nechci vědět :-) Datum narození znát, velice se omlouvám ...

chtěl jsem znám místo svatby :-( ... v tomto výpisu je datum, ale místo ne ... a prohledal jsem už velkou část těch míst, ale nic.

A za to narození se omlouvám, asi už ze všeho blbnu :-(
Uživatelský avatar
sanmarco
 
Příspěvky: 613
Registrován: čtv říj 21, 2010 10:42
Bydliště: Březina u Křtin

Příspěvekod sanmarco » ned pro 26, 2010 19:57

Bože,

já jsem .... , píšu už to, co nechci vědět! :-) Datum narození znát, velice se omlouvám ...

chtěl jsem znát místo svatby :-( ... v tomto výpisu je datum, ale místo ne ... a prohledal jsem už velkou část těch míst, ale nic.

A za to narození se omlouvám, asi už ze všeho blbnu :-(
Uživatelský avatar
sanmarco
 
Příspěvky: 613
Registrován: čtv říj 21, 2010 10:42
Bydliště: Březina u Křtin

Příspěvekod ozana » ned pro 26, 2010 20:27

Bylo mi to podezřelé, že chcete místo narození...
Co se píše u narození jeho dětí, tj. k Vám o jednu generaci bližších předků?
Není tam odkud pochází matka? Nenapoví kmotři u dětí?
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5764
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Příspěvekod sanmarco » ned pro 26, 2010 21:44

Jeho otec i matka jsou z Majetína, její rodiče - z Přestavlk /otec/ a Velkého Týnce /matka/

Jejich děti jsou narozena všechna v Kokorách.

Už mi to připadne fakt divné ... prohledat jsem snad vše, ale nikde nic. Indexy, matriky ... asi jsem fakt už blázen :-D
Uživatelský avatar
sanmarco
 
Příspěvky: 613
Registrován: čtv říj 21, 2010 10:42
Bydliště: Březina u Křtin

Příspěvekod ozana » pon pro 27, 2010 11:57

Sňatek by mel být v Přestavlkách. Od nejstaršího manžeského potomka do minulosti.

O, I-O • 1693 - 1900 • 7331 • Př XV 4 • Stará Ves, Přestavlky

Nic jste tam nenašel?

Nemají v okresním archivu knihu ohlášek snoubenců pro Majetín nebo Přestavlky(byli-li to katolíci)? Mohlo by tam být zapsáno, kde ta svatba byla.
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5764
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Příspěvekod sanmarco » pon pro 27, 2010 12:24

Dobrý den,

co se týče Přestavlk, tak se jedná o Přestavlky, které spadaly do fary Penčice, ale to jste samozřejmě nemohla vědět, neboť jsem to neuvedl.

O • 1870 - 1893 • 8261 • VB XI 7 • Penčice, Lazníky, Sobíšky, Zábeštní Lhota, Penčičky, Nelešovice, Suchonice, Přestavlky.

... ale nic. Opravdu nic :-(

Josef Habáň se narodil v roce 1863, Terezie Drozdová v roce 1868. První jejich dítě - Josef - se narodil v roce 1892. Ale prostě nemohu nic najít. Už mám pocit, že se snad vzali někde úplně jinde, jak jeden z předků matčiné strany (narodili se, žili a zemřeli v Přerově, ale svatba proběhla v Praze).
Uživatelský avatar
sanmarco
 
Příspěvky: 613
Registrován: čtv říj 21, 2010 10:42
Bydliště: Březina u Křtin

Příspěvekod Zdenek » pon pro 27, 2010 14:47

Podle dostupných informací by svatba měla proběhnout v období 1885-1892. Ty Přestavlky by byly logické, ale Tereza mohla být někde ve službě, třeba v Dubu,Tovačově.... a v případě, že by její otec už nebyl naživu, tak mohl veselku vystrojit sedlák u kterého sloužila.

Zdeněk Olomouc
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod sanmarco » pon pro 27, 2010 17:28

Takto jsem taky uvažoval, jenže otec Terezy zemřel až v roce 1909 a dle mých informací byl poměrně majetný. Takže proto si nemyslím, že by si veselku nechala nevěsta vysrojit jinde.

No, budu bádat dále, když na to přijde, dám vědět :-)

Děkuji Vám všem za ochotu!
Uživatelský avatar
sanmarco
 
Příspěvky: 613
Registrován: čtv říj 21, 2010 10:42
Bydliště: Březina u Křtin

Příspěvekod karels » pon pro 27, 2010 21:43

Ne, že bych byl úspěšný, ale na straně 66 v 7233 (Brodek) je sňatek Antonína Habáně, otec Antonín z Majetína. Třeba to nemáte a může to být nitka.
Karel
karels
 
Příspěvky: 795
Registrován: stř črc 07, 2010 20:38
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: H.Brod, Klatovy, Kroměříž, Náchod, Ostr. Nová Ves, Prostějov, Přerov, Telč, Třebíč, Úpice, Miroslav, Ořechov

Příspěvekod sanmarco » pon pro 27, 2010 22:13

Dobrý den,

při hledání Josefovi svatby jsem na tento zápis narazil také. Antonín Habáň byl bratrem Josefa a založil linii Habáňů v Brodku. I tak Vám velic děkuji za snahu.

Mám tady ještě jednu věc, u které věřím, že bude snadnější, ale tam mám trochu problém s chybějícím indexem a přiznám se na rovinu ... se čtením. Je zajímavé, že v jedné části jsem v roce 1725 a bez problémů (a zvládám už i latinu Zdeňku), v tomto případě se pohybuji někdy kolem roku 1808, ale prostě písmo je dle mého hrozné /osobní názor/.

Jde o datum narození Ignáce Špitta. Místo si myslím, že je Přerov, neboť tato rodina má přerovské kořeny a dodnes v Přerově bydlí. Mám dva zápisy k jeho osobě ... oddací matriku (28. kvě, 1839) a matriku zemřelých (5. lis, 1850)

Obrázek

Obrázek

Pokud dobře počítám, měl by se narodil někdy v roce 1808. Ale bohužel, i když se snažím, tak tam nic nevidím :-( Raději jsem šel i roky kolem ... ale to písmo je pro mě prostě záhada.

Můžete mi zkusit pomoci?
Uživatelský avatar
sanmarco
 
Příspěvky: 613
Registrován: čtv říj 21, 2010 10:42
Bydliště: Březina u Křtin

Příspěvekod Zdenek » pon pro 27, 2010 22:46

No číst se to dá, ale ta němčina, tu opravdu nesnáším.

První zápis-sňatek určitě v Přerově ženich č.d.166 nevěsta č.d.159
Ignác Špill maloměšťák a ševcovský mistr v Přerově 31 let
Antonie dcera Antonína Branečky výminkáře v Přerově a Veroniky rozené Hrubý jeho ženy. 24 let

Druhý zápis úmrtí 5.11.1850 č.d.156
Ignác Špill měšťan a obuvník v Přerově 42 let souchotiny, úbytě

Jak říkám němčinu zrovna nemusím, ale myslím, že moc chyb tam mít nebudu

Zdeněk Olomouc
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod sanmarco » úte pro 28, 2010 8:05

Takže jsem to četl víceméně dobře. Jen jedna drobnost ... byl to Antonín Bránecký, ne Branečky, ale to je drobnůstka.

No jo, ale tak zkuste mi ted najít toho Ignácce Špittu (je opravdu Špitt, není Špill). Shodmeme se, že se narodil v kolem roku 1808? A V Přerově ... jenže já ho ne a ne najít ...
Uživatelský avatar
sanmarco
 
Příspěvky: 613
Registrován: čtv říj 21, 2010 10:42
Bydliště: Březina u Křtin

Příspěvekod Zdenek » úte pro 28, 2010 10:40

Omlouvám se, bude to určitě Špitt v obou případech. Včera jsem skoro celý den seděl u PC tak jsem to přehlédl.
Dovolím si přidat takovou myšlenku.
Je psáno: Ignác Špitt ševcovský mistr v Přerově, to neznamená, že se tam narodil. Není tam žádný záznam o rodičích. V době kolem roku 1800 se dle mého názoru řemeslníci volně pohybovali. Mohl přijít do učení z okolních vesnic, nebo přivandrovat až z Uher.
Věk 31- z výřezu,který jste zveřejnil není není jasné, jestli byl svobodný, nebo vdovec(ve věku 31 mohl být) Pokuste se prohlédnout, jestli už před tím nebyla nějaká jeho svatba.
Z vlastní zkušenosti vím, že řemeslníci byli evidováni. Živnost mohl vykonávat jen ten, kdo byl v jejich cechu. Mám doma po dědečkovi takové vysvědčení, že byl přijat do cechu krejčovského. Chtělo by to prohlédnout archiv města Přerova, jestli tam nejsou nějaké záznamy o řemeslnících. Nebo i nějaké soupisy obyvatel by mohly pomoci.
To bohužel nepůjde přes Vánoce, archivy jsou zavřené a na internetu to určitě není. Taktéž nevím, jestli má město Přerov na to vlastní archiv, nebo je to všechno v Olomouci, ale to se dá zjistit dotazem přes telefon, nebo mailem(doporučuji).

Asi Vám to nepomohlo, ale když nenajdete nic lepšího, tak něco z toho třeba použijete. :wink:

Zdeněk Olomouc
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků