Rody snížené

Už jsme velké fórum, tak se podíváme na trochu vážnější věci. Někdo se vrhá na genealogii slavných politiků, literátů, vědců atd. Zde je to místo pro zveřejnění vašich projektů či výzvy na spolupráci.

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » úte bře 06, 2018 22:46

tak na Hořínka kouknu, to mě zajímá. Kata jsme neměli, to vím s naprostou jistotou... , a popravy moc tedy zmiňovány nejsou, snad pouze v dobách předmatričních... ale moc jsem se tomu tedy nevěnovala.
Naopak měli jsme šatlavu a pranýř, ještě je na náměstí vyznačeno, kde bylo jeho místo.

Nevím ale, že by u nás stávala rasovna, předpokládám, že rody snížené bydlely za hradbami... Zkusím se poptat, ale až příští týden.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » úte bře 06, 2018 23:00

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... /?strana=9

Zde je svatba dcera po Dionýsovi Hořínkovi a tím jsem našla prvního ivančického lictora, a zítra se podívám, kde bydlel Lahoda - to už dokážu podle čísla. Moc děkuji, jak čas dovolí podívám se po dalších stopách. Ani netušíte, jakou mám radost z dalšího kousku odkryté historie.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » stř bře 07, 2018 6:16

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=254
oo Václav Zahrádka, Abdeker - Mgdalena, vdova po Bartoloměji Firstovi?.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » stř bře 07, 2018 9:25

Z Ivančic zatím také ještě nic nemám (ale ani jsem tam zatím nepátral), ale nejbližší pohodnice byla v sousedních Rosicích 77 (caa 5 km), tam dlouhodobě úřadovali Oberreiterové. Mám tam navazující rodiny od 1785 až do počátku 20. století.
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » stř bře 07, 2018 9:35

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=245
vpravo první - jista si nejsem, nevidím na to, ale snad je tam

pokřtěná Anna Margarita, dcera Paula Zolingera?, carnificis... v textu vidím snad ještě Hořzynek z Třebíče.
Pokud byste to někdo přečetl, pokud je to relevantní, tak mně pomůžete. Díky. Z
------
V Ivančicích se narodilo několik dětí Hořínkových a oženil se zde Hořínek vdovec... já jsem to nepřeposílala v domnění, že to všechno máte.
Takže postupně znovu dohledám - neuložila jsem si to , (asi zatmění) a pošlu.
Zatím mám příjmení Hořínek, Lahoda. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » stř bře 07, 2018 9:44

A jinak samozřejmě ne každá obec musela mít vlastního pohodného, předpokládám že vždy obhospodařovali několik okolních obcí.
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Jojin » stř bře 07, 2018 9:57

Kdyby jste narazili při Vašem bádání na rod Altů dejte prosím vědět. Mám zpracováno hlavní ale možné další výskyty nevím jak hledat. Viz příloha ... kterou přiložit nelze protože vše kromě fotek je zakázáno! PROČ? Když pošlu tuto přílohu jako *.bmp či *.jpg tak je veliká, když zmenším je nečitelná!


Petr Heyduk
Jojin
 
Příspěvky: 87
Registrován: ned zář 19, 2010 15:07
Bydliště: Hluboká nad Vltavou
Oblast pátrání: Praha a Středočeský kraj, Královohradecký kraj - Nechanicko, Moravskoslezský kraj - Štramberk a okolí

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » stř bře 07, 2018 10:00

dejte přílohu na úložiště a sem odkaz. I mně to pomůže - příjmení různící se názvy povolání, zatím nejsem moc sběhlá...

já hledám podle povolání, a vše, co najdu, budu dávat sem, špatně vidím, takže se může stát, že se netrefím, pak stačí přečíst správně a smažu, abych neplevelila vlákno...
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod Raven » stř bře 07, 2018 10:10

Zora píše:pokřtěná Anna Margarita, dcera Paula Zolingera?, carnificis... v textu vidím snad ještě Hořzynek z Třebíče.


Baptizata Anna Margarita filia Pauli Zolinger carnificis Ewanczic. et uxoris ejus Apollonia Regina. Patrini Hans Fix stentor Ewanczicensi cum conjuge sua Anna Midl. Anna Margarita uxore Wencli Skrziwanek stentoris trebitzensi

Stentor - právní posel
Naposledy upravil Raven dne stř bře 07, 2018 10:12, celkově upraveno 1
Raven
 
Příspěvky: 205
Registrován: sob srp 12, 2006 20:08
Bydliště: Pardubice

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » stř bře 07, 2018 10:11

Zora píše:http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/3977/?strana=245
vpravo první - jista si nejsem, nevidím na to, ale snad je tam

pokřtěná Anna Margarita, dcera Paula Zolingera?, carnificis... v textu vidím snad ještě Hořzynek z Třebíče.
Pokud byste to někdo přečetl, pokud je to relevantní, tak mně pomůžete. Díky. Z
------
V Ivančicích se narodilo několik dětí Hořínkových a oženil se zde Hořínek vdovec... já jsem to nepřeposílala v domnění, že to všechno máte.
Takže postupně znovu dohledám - neuložila jsem si to , (asi zatmění) a pošlu.
Zatím mám příjmení Hořínek, Lahoda. Z


Nemám moc času se učit rukopis (jsem v práci, a za zády mi krouží šéf), ale myslím že ten první kmotr je Hans Fix stentor (dráb) a jeho žena Anna z Ivančic, možná jiná varianta toho předchozího Firsta?
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod ZEL » stř bře 07, 2018 10:36

Ta dvoustrana je vůbec plodná, hned ob zápis níže 2.2.1683 je křtěná Marie Kateřina, dcera Jana Vokurka a Judity, ten byl také carnifex. Tomuto páru se dítě, dcera Zuzana, narodilo i na předchozí straně 12.8.1680, začátek povolání je skrytý v přehybu, ale konec -ficis, opět naznačuje carnifex. A na začátku roku 1684 je opět stentor. Teď se dívám, že kromě nich tam jsou jen nemanželské děti a jen pár zápisů v roce, tuhle matriku neznám (a jsem také v práci), není to oddíl nemanželských dětí, kam zapisovali i snížené rody? Dále je zajímavé to střídání Vokurky a Zolingera.
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » stř bře 07, 2018 10:43

Je to oddíl, kam se asi zapisovali ti, kteří byli něčím odlišní. (svobodnéí matky, žid v rodu a zřejmě i rody snížené)

viz index
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=57

viz začátek oddlu
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=241
No, snažím se dohledat to, o čem jsem neměla ani tušení :oops: , že jsme u nás v Ivančicích měli.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod ZEL » stř bře 07, 2018 10:51

No tak to je skvělé, že nám to pan farář takhle pěkně vytřídil, Vokurkové jsou tam v indexu celkem tři, večer ještě proklepnu Grienery.
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » stř bře 07, 2018 10:58

No a pokud byste byla tak laskavá, dejte to, prosím, na fórum podle kmotrů a svědků se dá zase putovat jinam...
Zapojila jsem více osob, takže teď třeba došla zpráva
v Šemíkovicích svatby rasů se až od Kněžic, jižně od Litovan je rasovna na starých mapách.

Nenechám si nic pro sebe, jen občas potřebuji přimhouřit oko nad event. nepřesným čtením.
---
Pan farář Zouhar to vypisoval za Války, viz jeho podpis.
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=57
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » stř bře 07, 2018 13:28

Já tedy na Moravu zabloudil jen náhodou, primárně jedu Východní Čechy, ale kdybyste narazili na nějaké neznámé Oberreitery nebo Johanidesy (nepohrdnu ani Kasaly, Ledviny či Darebníčky), tak dejte vědět. Co už mám trochu zmapované je vidět tady: https://drive.google.com/open?id=1qDaa_2P2IKlUHlRFNq64NcSYiuY
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

PředchozíDalší

Zpět na Projekty a výzvy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků