Rody snížené

Už jsme velké fórum, tak se podíváme na trochu vážnější věci. Někdo se vrhá na genealogii slavných politiků, literátů, vědců atd. Zde je to místo pro zveřejnění vašich projektů či výzvy na spolupráci.

Re: Rody snížené

Příspěvekod MMMiluse » pon bře 05, 2018 16:10

Prosím o pomoc při přečtení textu v úmrtní matrice Kutné Hory 01. Objevila jsem dva úmrtní zápisy Blažeje Ledvinky a jeho ženy Kateřiny, ale u Kateřiny se mi nedaří rozluštit tři slova. Je to zápis zcela v pravém horním rohu, text, který vidím je: Kateřina pozůstalá vdova po nebožtíkovi Blažejovi Ledvinkovi "se viekem naplniena" pohřbena při kostele svatýmu Bartoloměji. Prosím o pomoc zkušenější luštitele. Moc děkuji, odkaz: http://ebadatelna.soapraha.cz/d/7372/472
MMMiluse
 
Příspěvky: 35
Registrován: stř úno 28, 2018 14:20
Oblast pátrání: kat

Re: Rody snížené

Příspěvekod Ondřej Fafejta » pon bře 05, 2018 16:21

a co potřebujete? máte ten zápis z Kutné Hory přečtený dobře
Ondřej Fafejta
 
Příspěvky: 182
Registrován: pon zář 03, 2007 8:14

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » pon bře 05, 2018 23:35

Dagmar Stepankova píše:Pro informaci, moje výše uvedená zpráva se týkala tohoto příspěvku z roku 2010 (Sagitarius). A Rouskové Tomáš a Jan jsou zapsáni jako svědkové na svatbě Grubera s Vlčkovou (Dne 28. října 1783 byl oddán Josef Gruber, Anna dcera po nebožtíkovi Johann Vlczek, pohodný
Svědkové: Tomáš Rausek, J(ohann)es Rausek)


Teď zrovna se prohrabávám rasovnou v Dobříkovicích 39 u Zámrsku, ale jen v rámci všeobecného průzkumu.
Konkrétněji by mě zajímal rod Rousků. Nacházím je hodně roztahané po okolí, ale většinou se odkazují na původ z Jelení. Ale tam jsem zatím nenarazil na žádnou zjevnou pohodnici, a samotní Rouskové se tam také příliš nerodili/neženili. Tak přemýšlím kde v okolí by mohli mít nějaké hnízdo? :-)

Jinak kromě těch Rousků jsem zaznamenal dosl velký počet z rodu Gruber, původně katů a pak rasů. Ale jsem teprve na začátku.


Páni, vážně 2010? Toto ale utíká. :-) Jinak Rouskové z Horního Jelení jsou rodopisecká noční můra. Asi před měsícem jsem se trochu pokoušel je uspořádat, ale nakonec jsem to vzdal, explodovala by mi z toho hlava. Takový chaos a nepřesnosti se jen tak nevidí. Dva Josefové Rouskové, zřejmě oba potulní pohodní/podruzi, ve stejné oblasti, ve stejné době, oba synové Jana (ale naštěstí různé matky), oba s partnerkou Kateřinou asi pět nemanželských dětí. (některé legitimizované, některé ne) Dlouho jsem je podezříval, že je to jen jeden pár, ale skutečně jsou dva. Jeden z Josefů si po všech dětech Kateřinu i vzal (jí už bylo 45, žádné děti po svatbě už nenalezeny) Ten druhý to nestihl, umřel 3 roky po posledním dítěti. Teď to ale začne být maso - I ta druhá Kateřina vydávala všechny své děti za manželská, i ty nelegitimizované, což se ale farářům asi moc nelíbilo. (zřejmě neměla žádný doklad o svatbě), tak to pak různě škrtali a přepisovali, u otce psali "údajný", a také tak měnili příjmení dětí buď po matce, nebo po otci. Většina dcer od obou párů Josef-Kateřina pak měla další nemanželské děti, nejčastěji právě v tom Jelení. Jednou se dokonce dcery z různých párů sešli na jedné adrese, takže je možné že přeci jen mohli být nějak příbuzné, i když asi trochu hloub. (nevěřím že by se družily jen proto že měli stejné příjmení)

Ale jak už jsem psal, neměl jsem sílu do dokončit. Dal jsem to k ledu, jestli časem nenarazím na nějaké další stopy.
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » pon bře 05, 2018 23:44

Dagmar Stepankova píše:Josef Rousek byl synem Jana a Rosalie, dcery Benedikta Hybla z Libchav.


Na toho Hybla bych moc nesázel, co jsem viděl tak uváděl pokaždé jiné příjmení matky, zřejmě si ho nepamatoval. (mám verze Hyblová, Marková, Hlaváčková) Sice pokaždé z Libchav, ale ani tam jsem žádnou stopu po svatbě Rouska nenalezl, ani o Rozálii. (je to tam často užívané ženské jméno)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » úte bře 06, 2018 0:12

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... /?strana=9

vlevo dole je lictor Joannes Grob?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod Dagmar Stepankova » úte bře 06, 2018 7:50

Já vám tak moc děkuju ... už několik let si zoufám, že právě hlavní linii po matce nejsem stavu dohledat, a ono je to takhle složité. Ano, právě ty Kateřiny mě zmátly, a na škrty v matrikách jsem taky narazila. Rousková, i Hrousková, vulgo Šulcová z Jaroslavi. Druhá časem provdaná za Hyksu. Josef Rousek (který?) zemřel 1850 na Dolním Jelení, ale jak se tam dostal ... Nejhorší je jedna z dcer Josefa R, Františka. Ta měla pravidelně nejdéle po dvou letech asi deset dětí, nikdy neuvedla otce, a všichni ti synové dál nesli jméno Rousek. Tak jo, ještě doprohlížím matriky z Jaroslavi, a pak se zařídím jako vy - dám to k ledu. Třeba časem něco - možná náhodou - najdu. Jako v těch Libchavách, Sign. 2001 České Libchavy, Františka, narozená 9. 3. 1787, otec Rousek Jan, člověk přichozni a po swete se prochazejici, a matka Rosaria Rouskova. Kdyby aspoň pan farář zapsal, čí byla rozená, jestli opravdu Hyblová! Bohužel, žádný zápis pro stejnou rodinu už tam nikde není. Ale to "příchozní a po světe se procházející" asi vysvětluje všechno. I tak děkuju a jsem vděčná.
Dagmar Stepankova
 
Příspěvky: 161
Registrován: stř úno 10, 2016 9:47
Oblast pátrání: snaha o nalezení předků, kam až to půjde

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » úte bře 06, 2018 9:11

Zora píše:http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/6342/?strana=9

vlevo dole je lictor Joannes Grob?
Z


Zřejmě špatně zapsaný Gruber, dobrý úlovek, dík. :-)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » úte bře 06, 2018 9:15

Sagitarius píše:
Zora píše:http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/6342/?strana=9

vlevo dole je lictor Joannes Grob?
Z


Zřejmě špatně zapsaný Gruber, dobrý úlovek, dík. :-)


No, s jistotou přečtu jen lictor :-(

tady jsou nějací další, ale asi je třeba si ze seznamu vybrat, další filtraci už nechci dělat, zapisující nemusel vůbec povolání zapsat.

N
https://www.requiro.cz/record/birth?las ... =&year_to=

OO
https://www.requiro.cz/record/wedding?l ... =&year_to=
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » úte bře 06, 2018 9:39

Dagmar Stepankova píše:Josef Rousek (který?) zemřel 1850 na Dolním Jelení, ale jak se tam dostal ... Jako v těch Libchavách, Sign. 2001 České Libchavy, Františka, narozená 9. 3. 1787, otec Rousek Jan, člověk přichozni a po swete se prochazejici, a matka Rosaria Rouskova. Kdyby aspoň pan farář zapsal, čí byla rozená, jestli opravdu Hyblová! Bohužel, žádný zápis pro stejnou rodinu už tam nikde není. Ale to "příchozní a po světe se procházející" asi vysvětluje všechno. I tak děkuju a jsem vděčná.


Ten Josef +1850 je podle mne ten od Šulcové. Ten od Štěpánkové zemřel 22.6.1858 ve Skále 34.

Ta Františka (narodila se 5.3.) patří k páru Jan-Rozálie, který se později usadil v Parníku 6, mám k nim sesbíráno celkem 11 dětí (~1783-1808) + dvě další, které ale nejsou tak jednoznačné. (podobně jako ta Františka, ale u té alespoň mám že měla v Parníku nemanželské dítě) Tento Jan-Rozálie by byl horký kandidát na rodiče Josefa, bohužel jediný Josef kterého u nich mám zemřel po roce. Tak snad ho ještě někde najdu...
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Ondřej Fafejta » úte bře 06, 2018 19:06

o dukovanské šatlavě jsem nevěděl. skvělý úlovek, děkuji!
Ondřej Fafejta
 
Příspěvky: 182
Registrován: pon zář 03, 2007 8:14

Re: Rody snížené

Příspěvekod Dagmar Stepankova » úte bře 06, 2018 20:19

Já jsem taky předpokládala, že Jan je otcem Josefa. Na oddacím listu Josefa a Kateřiny je jako otec zapsán právě ten Jan, co si vzal Hyblovou. Ach jo.
Dagmar Stepankova
 
Příspěvky: 161
Registrován: stř úno 10, 2016 9:47
Oblast pátrání: snaha o nalezení předků, kam až to půjde

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » úte bře 06, 2018 20:48

Ondřej Fafejta píše:o dukovanské šatlavě jsem nevěděl. skvělý úlovek, děkuji!


No, nejásejte moc hlasitě, chtělo by to asi dohledat něco dalšího, já jsem ale na další dítě nenarazila - mohla jsem přehlédnout....(hledám něco jiného) nebude tam spíš vazba na Velkou Bíteš, odkud byl kmotr?

Je to s těmi rody sníženými podivné i u nás... Měli jsme v Ivančicích i šibenici, teď se dělá průzkum, ale v matrice jsem vůbec na žádnou stopu po snížených rodech nenarazila. (myslím zápis o povolání). Možná se to u nás nezapisovalo. (kata jsme si půjčovali)....
Máme tu místo, kde se říkalo Mrchoviště, Mrchovisko, tak někdo tam ta zvířata musel zahrabávat... Nic, na žádného rasa, pohodného jsem nenarazila. Musím se na to zaměřit , ale postupně.... až bude čas. zatím se učím z Vašich nálezů.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod Ondřej Fafejta » úte bře 06, 2018 21:48

došlo mi, že na třebíčsku a znojemsku se pro pohodného často užívá i termín obtegr, což je ze slova Abdecker
v té dukovanské matrice je to např. zde: http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... /?strana=3 kmotři jsou tentokrát z Rochovan (??) což nejspíš budou Rouchovany
Ondřej Fafejta
 
Příspěvky: 182
Registrován: pon zář 03, 2007 8:14

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » úte bře 06, 2018 22:06

Ondřej Fafejta píše:došlo mi, že na třebíčsku a znojemsku se pro pohodného často užívá i termín obtegr, což je ze slova Abdecker
v té dukovanské matrice je to např. zde: http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... /?strana=3 kmotři jsou tentokrát z Rochovan (??) což nejspíš budou Rouchovany

ano, Rouchovany, zase jsem o něco "chytřejší"

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod Ondřej Fafejta » úte bře 06, 2018 22:31

jo, a když jsme u těch Ivančic, právní posel mezi léty 1749-1779 tam byl můj příbuzný Diviš Hořínek. asi nepopravoval, na to si možná opravdu kata zvali.
Ondřej Fafejta
 
Příspěvky: 182
Registrován: pon zář 03, 2007 8:14

PředchozíDalší

Zpět na Projekty a výzvy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 3 návštevníků