Rody snížené

Už jsme velké fórum, tak se podíváme na trochu vážnější věci. Někdo se vrhá na genealogii slavných politiků, literátů, vědců atd. Zde je to místo pro zveřejnění vašich projektů či výzvy na spolupráci.

Re: Rody snížené

Příspěvekod Jojin » stř bře 07, 2018 13:40

Zora píše:dejte přílohu na úložiště a sem odkaz. I mně to pomůže - příjmení různící se názvy povolání, zatím nejsem moc sběhlá...

já hledám podle povolání, a vše, co najdu, budu dávat sem, špatně vidím, takže se může stát, že se netrefím, pak stačí přečíst správně a smažu, abych neplevelila vlákno...

Děkuji za navedení, přiznám se že mě nenapadlo ....


PH
Jojin
 
Příspěvky: 87
Registrován: ned zář 19, 2010 15:07
Bydliště: Hluboká nad Vltavou
Oblast pátrání: Praha a Středočeský kraj, Královohradecký kraj - Nechanicko, Moravskoslezský kraj - Štramberk a okolí

Re: Rody snížené

Příspěvekod Jojin » stř bře 07, 2018 14:46

Vyřeším prosbu o sdílení případných náhodných nálezů o rodu Altů odkazem na to co jsem již shromáždil ... https://uloz.to/tam/_zrzhAKu3KPWq

Petr Heyduk
Jojin
 
Příspěvky: 87
Registrován: ned zář 19, 2010 15:07
Bydliště: Hluboká nad Vltavou
Oblast pátrání: Praha a Středočeský kraj, Královohradecký kraj - Nechanicko, Moravskoslezský kraj - Štramberk a okolí

Re: Rody snížené

Příspěvekod MMMiluse » stř bře 07, 2018 15:47

Prosím opět o pomoc při luštění. Prohledávám jedno město za druhým při hledání předků Bernarda Ledviny a v Poděbradech jsem narazila na sňatek Karla Ledviny s Ludmilou po nebožítovi Zelengerovi, mistr ostrého meče "Skodiz" nemůžu rozluštit to místo... napravo nahoře druhý zápis: http://ebadatelna.soapraha.cz/d/11835/360 Moc Vám děkuji za pomoc.
MMMiluse
 
Příspěvky: 35
Registrován: stř úno 28, 2018 14:20
Oblast pátrání: kat

Re: Rody snížené

Příspěvekod ZEL » stř bře 07, 2018 16:15

To jsou zkrácené Poděbrady. Pan Mrvík ve svém článku Katovský rod Zelingerů (GHL 3/2015) píše, že Karel Ledvina byl katem ve Skutči, z tohoto zápisu mi to ale nevyplývá.
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » pát bře 09, 2018 9:06

Bylo zvykem, že ke křtu dětí z rodů snížených chodili za kmotry nejváženější občané (ekonomické nebo společenské postavení) obce?

Díky. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod MMMiluse » pát bře 09, 2018 9:18

Já jsem objevila v Kutné Hoře 6 dětí Matěje Ledviny posla právního v letech 1711-1722, a například Josefu Bernardovi nar. 7.3.1711 byl kmotrem " urozený a statečný vladyka" Jan Bernard von Fidler a jeho bratrovi Václavovi 24.1.1722 Václav Dačický z Heslova. Takže odpovídám, že ano.
MMMiluse
 
Příspěvky: 35
Registrován: stř úno 28, 2018 14:20
Oblast pátrání: kat

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » pát bře 09, 2018 9:51

MMMiluse píše:Já jsem objevila v Kutné Hoře 6 dětí Matěje Ledviny posla právního v letech 1711-1722, a například Josefu Bernardovi nar. 7.3.1711 byl kmotrem " urozený a statečný vladyka" Jan Bernard von Fidler a jeho bratrovi Václavovi 24.1.1722 Václav Dačický z Heslova. Takže odpovídám, že ano.

Děkuji, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » pát bře 09, 2018 10:19

Zora píše:
MMMiluse píše:Já jsem objevila v Kutné Hoře 6 dětí Matěje Ledviny posla právního v letech 1711-1722, a například Josefu Bernardovi nar. 7.3.1711 byl kmotrem " urozený a statečný vladyka" Jan Bernard von Fidler a jeho bratrovi Václavovi 24.1.1722 Václav Dačický z Heslova. Takže odpovídám, že ano.

Děkuji, Z


Z toho bych ale nevyvozoval, že to bylo zvykem. Bylo to hodně poplatné místu (třeba v západních Čechách bylo 90 % kmotrů a svědků na svatbách také snížených, ve východních naopak jen asi 10 %. Zbytek běžná populace, sousedi, občas nějaký rychtář, ale nic výjimečného) Myslím že v ranějších dobách mohli chodit i výše postavení, ale také to moc často nevídám.
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » pát bře 09, 2018 10:29

Sagitarius píše:Z toho bych ale nevyvozoval, že to bylo zvykem. Bylo to hodně poplatné místu (třeba v západních Čechách bylo 90 % kmotrů a svědků na svatbách také snížených, ve východních naopak jen asi 10 %. Zbytek běžná populace, sousedi, občas nějaký rychtář, ale nic výjimečného) Myslím že v ranějších dobách mohli chodit i výše postavení, ale také to moc často nevídám.


O to se mně právě jednalo, v Ivančicích bylo zvykem, že v 2. polovině 17. a na začátku 18. st. na křty, svatby těch , řekněme, nějak znevýhodněných chodili právě vážení občané. (chudí, špitálníci, křest nemanželských dětí, křest žida a pod). Podobně byli zváni za kmotry, svědky do bohatých, vážených rodin ti nejchudobnější - připomínka toho, že bohatství není všechno...

Takže v tomto případě zatím nemohu zřejmě nic usuzovat. Děkuji, Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » pát bře 09, 2018 11:18

24. decemb 1697
Ewa, rodiče Tomass ?urzalek? carnifex, Dorota
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=91

Víc asi nepřečtu, ale mezi kmotry vidím Jan Mydlářů :-)

Bude někdo tak laskav a dočte to celé, prosím?
Děkuji, Z
Naposledy upravil Zora dne pát bře 09, 2018 11:42, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » pát bře 09, 2018 11:41

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=127
vlevo poslední
Václav Christiani, Alžběta Komárková 1698

Prosím o dočtení, děkuji. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » pát bře 09, 2018 12:11

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=60

svatba 1788
Václav Honig, Ledvinová
prosím o dočtení, nevím, zda je to rod snížený, vycházela jsem pouze z příjmení, povolání ženicha nepřečtu. Dík, Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod MMMiluse » pát bře 09, 2018 12:44

Václav Hönig - pohodný (Wassermeister) + Orsula (Uršula) Ledvinová svědkové: Josef Anderlík sedlák (Bauer) a Tomáš Makovička - obyvatel (Inmann)
MMMiluse
 
Příspěvky: 35
Registrován: stř úno 28, 2018 14:20
Oblast pátrání: kat

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » pát bře 09, 2018 16:53

Zora píše:http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/4752/?strana=127
vlevo poslední
Václav Christiani, Alžběta Komárková 1698

Prosím o dočtení, děkuji. Z


Koukám taky někdo, kdo si plete strany jako já. :-)

Jinak: 1.9.1698 Václav Christiani kat z Poličky v Čechách a Alžběta vdova po Jiřím Komárkovi právním poslu z Bystřice, svědci Václav Hradecký a Jan Javůrek oba z Bystřice.
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » pát bře 09, 2018 17:06

Sagitarius píše:
Zora píše:http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/4752/?strana=127
vlevo poslední
Václav Christiani, Alžběta Komárková 1698

Prosím o dočtení, děkuji. Z


Koukám taky někdo, kdo si plete strany jako já. :-)

Jinak: 1.9.1698 Václav Christiani kat z Poličky v Čechách a Alžběta vdova po Jiřím Komárkovi právním poslu z Bystřice, svědci Václav Hradecký a Jan Javůrek oba z Bystřice.

:oops: :oops: jsem nedávala ve školce pozor.... , sorry, mrzí mě to. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

PředchozíDalší

Zpět na Projekty a výzvy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků