Rody snížené

Už jsme velké fórum, tak se podíváme na trochu vážnější věci. Někdo se vrhá na genealogii slavných politiků, literátů, vědců atd. Zde je to místo pro zveřejnění vašich projektů či výzvy na spolupráci.

Re: Rody snížené

Příspěvekod MMMiluse » čtv bře 01, 2018 13:28

Chtěla bych se zeptat v reakci na poslední příspěk od Zory, jestli tam dobře čtu ten původ z Ústí z Čech? ex Austi ex Bohemia - je to možné? Že by Ústí nad Labem?
MMMiluse
 
Příspěvky: 35
Registrován: stř úno 28, 2018 14:20
Oblast pátrání: kat

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » čtv bře 01, 2018 14:45

MMMiluse píše:Chtěla bych se zeptat v reakci na poslední příspěk od Zory, jestli tam dobře čtu ten původ z Ústí z Čech? ex Austi ex Bohemia - je to možné? Že by Ústí nad Labem?


Spíš Ústí nad Orlicí, tam se pokud vím Ledvinové vyskytují. (mám záznamy o 3 dětech kata Ludvíka Ledviny v letech 1700-1708)

A k té databázi na kterou jste se ptala, jedna taková menší, na které se také podílím je třeba tady: http://vanek.free.fr/Resources/Pohodni%20Oxygen/index.htm
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » čtv bře 01, 2018 14:48

Také teď trochu pátrám v okolí Brna, a na nějaké Ledviny jsem tam také narazil, ale ještě je nemám sepsané.
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » čtv bře 01, 2018 16:00

Jo a v tom Ústí nad Orlicí zřejmě ještě před r. 1700 působil Jiří Ledvina, odkazy (potomci) se objevují v Nových Hradech a ve Skutči. Mohl by být otcem i toho Bernarda. Až budu mít čas, tak to taky přidám do té naší databáze.
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod MMMiluse » čtv bře 01, 2018 16:25

Moc vám děkuji, už jsem hledala a našla jsem podle indexů v zápisech ty tři děti Annu (23.2.1700), Václava( 19.8.1705) a Ferdinanda (18.11.1707). Zkusím najít i sňatek Ludvíka a Barbory, ale řeknu vám, že mi naprosto nevyhovuje systém toho stahování celých obrovských souborů matrik. Je to strašně zdlouhavé. Ale musíme být vděční, alespoň za tuto možnost. Moc děkuji a prosím, když na něco narazíte, dejte mi vědět. Budu taky hledat, a když uspěji, ozvu se.
MMMiluse
 
Příspěvky: 35
Registrován: stř úno 28, 2018 14:20
Oblast pátrání: kat

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » čtv bře 01, 2018 17:36

tady se vdává dcera Ferdinanda Ledviny - vlevo, druhý zápis. 1746
Opět samozřejmě nevím, zda jde o hledaný rod.
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=60

Mohli, byste, prosím, vložit pár latinských, možná i něm. názvů povolání, která jsou frekventovaná mezi rody sníženými, bylo by pro mě jednodušší při listování v matrikách se na to soustředit :-) Díky. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod Ondřej Fafejta » čtv bře 01, 2018 18:36

snížení latinsky: excoriator, coprophorus (pohodný), lictor, minister justitiae (právní posel), carnifex (kat) jsou nejčastější
německy: Wasenmeister, Abdecker (pohodný), Gerichtsdiener (právní posel)
Ondřej Fafejta
 
Příspěvky: 182
Registrován: pon zář 03, 2007 8:14

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » čtv bře 01, 2018 18:38

super, budu se snažit :-))), díky
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod Raven » čtv bře 01, 2018 18:41

MMMiluse píše:...Prosím, odkud se vám tato informace podařila získat? ...

Náhodou, procházela jsem Kolín kvůli jiným sníženým rodům.
Raven
 
Příspěvky: 205
Registrován: sob srp 12, 2006 20:08
Bydliště: Pardubice

Re: Rody snížené

Příspěvekod MMMiluse » pát bře 02, 2018 8:20

Mám takový malý problém. Je možné, že by matrikáři zaměnili jména Bernard a Ferdinand? Protože i při úmrtí Bernarda je v indexu psán jako Ferdinand, ale v zápisu jako Bernard je to pořád jeden a ten stejný, ale podle věku v době úmrtí by měl být narozen 1694 a tento Ferdinand z Ústí nad Orlicí je narozen 18.11.1707, je to třináct let rozdíl. Vím že kněží občas věk odhadovali, ale 13 let je dost, bylo by to možné? viz odkaz na zápis http://ebadatelna.soapraha.cz/d/4173/350 , odkaz na index: http://ebadatelna.soapraha.cz/d/4186/68
MMMiluse
 
Příspěvky: 35
Registrován: stř úno 28, 2018 14:20
Oblast pátrání: kat

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » pát bře 02, 2018 8:28

Možná by pomohlo přidat příjmení, a umístění na stránce v těch odkazech.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod MMMiluse » pát bře 02, 2018 8:37

Já se moc omlouvám, navazovala jsem na předchozí diskuzi, jedná se o jméno Bernard Ledvina.
MMMiluse
 
Příspěvky: 35
Registrován: stř úno 28, 2018 14:20
Oblast pátrání: kat

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » pát bře 02, 2018 9:13

MMMiluse píše:Mám takový malý problém. Je možné, že by matrikáři zaměnili jména Bernard a Ferdinand? Protože i při úmrtí Bernarda je v indexu psán jako Ferdinand, ale v zápisu jako Bernard je to pořád jeden a ten stejný, ale podle věku v době úmrtí by měl být narozen 1694 a tento Ferdinand z Ústí nad Orlicí je narozen 18.11.1707, je to třináct let rozdíl. Vím že kněží občas věk odhadovali, ale 13 let je dost, bylo by to možné? viz odkaz na zápis http://ebadatelna.soapraha.cz/d/4173/350 , odkaz na index: http://ebadatelna.soapraha.cz/d/4186/68


Mám ještě druhého Ferdinanda, syn po Jiřím Ledvinovi z Ústí se ženil v Nových Hradech 2.6.1710 za Annu Hořínkovou. (a též tam měli dvě děti)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Dagmar Stepankova » ned bře 04, 2018 21:19

Objevila jsem starou zprávu z roku 2010, týkající se Rousků. Moje mamka je rozená Rousková a předkové jsou PRÁVĚ TI pohodní, kteří odvozují původ z Horního Jelení. Jenže ... Doložený předek je 6.1 Rousek Josef, pohodný a podruh z Havlovic, který se oženil s Kateřinou Štěpánek, dcerou Jakuba Štěpánka, pohodného z Věže a ovčáka z Lipnice. Josef Rousek byl synem Jana a Rosalie, dcery Benedikta Hybla z Libchav, a to je všechno, co jsem schopná o něm zjistit. Kromě toho, že měl několik dětí, z nichž 5.1 Ignác se narodil v Havlovicích, a oženil se a zemřel na Jelení. Kdy a kde se narodil, ví Bůh, a stejně tak nemám datum úmrtí; jen vím, že to bylo před rokem 1864. Před časem mi tu některý z kolegů správně odpověděl, že pokud se o této stěhovavé čeládce něco dozvím, pak pouze náhodou. Tak kdybyste někdo náhodou něco zjistil, budu vám velmi vděčná a děkuju předem.
Dagmar Stepankova
 
Příspěvky: 161
Registrován: stř úno 10, 2016 9:47
Oblast pátrání: snaha o nalezení předků, kam až to půjde

Re: Rody snížené

Příspěvekod Dagmar Stepankova » ned bře 04, 2018 21:26

Pro informaci, moje výše uvedená zpráva se týkala tohoto příspěvku z roku 2010 (Sagitarius). A Rouskové Tomáš a Jan jsou zapsáni jako svědkové na svatbě Grubera s Vlčkovou (Dne 28. října 1783 byl oddán Josef Gruber, Anna dcera po nebožtíkovi Johann Vlczek, pohodný
Svědkové: Tomáš Rausek, J(ohann)es Rausek)


Teď zrovna se prohrabávám rasovnou v Dobříkovicích 39 u Zámrsku, ale jen v rámci všeobecného průzkumu.
Konkrétněji by mě zajímal rod Rousků. Nacházím je hodně roztahané po okolí, ale většinou se odkazují na původ z Jelení. Ale tam jsem zatím nenarazil na žádnou zjevnou pohodnici, a samotní Rouskové se tam také příliš nerodili/neženili. Tak přemýšlím kde v okolí by mohli mít nějaké hnízdo? :-)

Jinak kromě těch Rousků jsem zaznamenal dosl velký počet z rodu Gruber, původně katů a pak rasů. Ale jsem teprve na začátku.
Dagmar Stepankova
 
Příspěvky: 161
Registrován: stř úno 10, 2016 9:47
Oblast pátrání: snaha o nalezení předků, kam až to půjde

PředchozíDalší

Zpět na Projekty a výzvy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 3 návštevníků