Rody snížené

Už jsme velké fórum, tak se podíváme na trochu vážnější věci. Někdo se vrhá na genealogii slavných politiků, literátů, vědců atd. Zde je to místo pro zveřejnění vašich projektů či výzvy na spolupráci.

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » ned bře 11, 2018 16:17

Ondřej Fafejta píše:
Zora píše:
Sagitarius píše:
chtěl bych poopravit. Hořínek na Ostravsku nebo Olomoucku je patrně nesnížený. všude jinde snížený. taky jsem se s nesníženými Hořínky setkal na Slovácku a v Rokycanech. každé příjmení je třeba posuzovat individuálně. třeba nesníženého Trucálka neznám. Lahodové nebo Růžičkové nebo Svobodové mohou být obojí. Oberreiter je snížený téměř vždy. Gruber a Holík taky obojí. Hortenský nesnížený je taky asi jen v jedné lokalitě.


Tohle je mně jasné, vždy vycházím z historie rodu. Jen jsem neznala žádná příjmení, která by mohla spadat i mezi snížené.
Moc všem děkuji. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod Ondřej Fafejta » ned bře 11, 2018 19:34

ZEL píše:Vracím se k odkazu na ivančickou matriku se sníženými rody (od 1651) http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=241, který sem dávala Zora. Jde o oddíl narozených s nemanželskými dětmi, sníženými a jinak nestandardními osobami, občas jsou tam i sňatky a úmrtí. Vypsala jsem všechny explicitně snížené osoby (katy a právní posly včetně kmotrů a svědků).
Prvním ivančickým katem byl Daniel Pečinka s manželkou Sybilou (4.11.1653 Sabina Alžběta, 23.5.1656 Jan Jakub). Právním poslem byl Kryštof Griener s manželkou Dorotou (1655 Marie, 9.4.1662 Dorota, 21.9.1663 Karel, 25.2.1671 Marie – ta s Rozinou). Ještě za Grienerova působení se stal katem Jan Georgii s manželkou Annou (1.2.1659 Matěj) a po něm Mikuláš Karlatovský s manželkou Kateřinou (18.2.1670 Anděla). Tito manželé se ovšem v Ivančicích objevili už 18.12.1655, kdy se jim narodil syn Tomáš, otec byl zapsán jako svobodný pacholek z Olomouce.
Dne 8.5.1672 se oženil katovský pacholek Roch Ubenzačak? s Ludmilou, místo je uvedeno ze Slanýho, svědci byli kat Mikuláš (Karlatovský) a právní posel Jan. Zřejmě šlo o Jana Siewcoh? (nečitelné ve hřbetu, nepřečetl ani tvůrce indexu) s manželkou Alžbětou, kterému se vzápětí 29.9.1672 narodila dcera Kateřina. Možná je totožný s Janem Schilem, kterému se narodil 2.2.1674 syn Ferdinand, zde však nebylo uvedeno jméno matky. Mezitím 3.10.1672 zemřel František, syn kata Jana Sokolovského, místo jeho působení bylo ve hřbetu nečitelné, zdá se, že nešlo o Ivančice. Tam se stal katem Vít Schultis s manželkou Annou (29.1.1677 Marie Magdaléna), právním poslem byl nově Václav Skřivánek s manželkou Kateřinou (28.2.1678 Václav).
Pak byl katem Jan Vokurek s manželkou Juditou (12.8.1680 Zuzana, 2.2.1683 Marie Kateřina, 13.6.1685 Antonín) a právním poslem Matěj Hultzhauser s manželkou Kristýnou (12.4.1684 Kateřina, 9.8.1691 Rozina, ?.6.1699 Magdaléna). Jana Vokurka krátce vystřídal Pavel Zolinger s manželkou Apolenou Reginou, kterým se ?.5.1682 narodila dcera Anna Markéta. Za kmotry byl ivančický právní posel Jan Fix (ještě před Matějem Hultzhauserem) s manželkou Annou Midl a Anna Markéta, manželka třebíčského právního posla Václava Skřivánka (zřejmě nejde o bývalého ivančického právního posla, ten měl za manželku Kateřinu). Matěje Hultzhausera krátce vystřídal Daniel Prayer s manželkou Dorotou, 31.8.1690 se jim narodila dcera Marina, která zemřela 15.9.1690.
Prvním ivančickým katem, který vydržel na místě delší dobu, byl Jan Gabriel s manželkou Kateřinou (13.12.1689 Jan Bedřich, 30.6.1692 Magdaléna, 5.10.1694 dcera, ?.5.1697 Veronika, ?.10.1699 Rozina, 3.5.1701 Karel). Prvnímu Janu Bedřichovi byl za kmotra Jan Bedřich Schtekl kat niglspurgenský? s manželkou Marií. Syn Jan zemřel 8.10.1693, není zřejmé, jestli šlo o tutéž osobu.Pak už následují jen dvě svatby dcer narozených ještě před příchodem do Ivančic. Marie Eva se provdala 15.4.1702 za Jana Svobodu. Anna Marie se provdala v roce 1704 za Sebastiana Pintoffera, její otec byl zapsán jako Jan Jiří Gabriel.


skvěle. ještě doplňuji
1672 ženil se Rochus Ubenrauch (snímek 244) (rod Obenrauch)
snímek 246 kmotr Hans Fridrich Schtekl, carnifex niglspurgensis - asi z Mikulova (nicolspurgensis)
snímek 244 Jana Sokolovského carnificis filius (místo neuvedeno)
Ondřej Fafejta
 
Příspěvky: 182
Registrován: pon zář 03, 2007 8:14

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » ned bře 11, 2018 19:58

Ondřej Fafejta píše:
Zora píše:
Sagitarius píše:Když vy jste taková nedočkavá, Zoro :-D

K těm dotazům - Jsou rody, které až na vyjimky jsou vždy snížené, ať už je naleznete kdekoliv. K těm patří zrovna Hořínkové a Grubrové. (na rozdíl třeba od Růžičků, kteří bývali třeba i kováři a jiní počestní, u těch je to tak půl na půl, a také podle oblasti) Pokud je Hořínek vojákem, je velmi pravděpodobné že pohodnickou profesi vykonával i jako voják, určitě tam také bylo co dělat, obzvlášť po nějaké té bitvě) A pokud si vojnu odsloužil, zase dělal pohodného v obci.

K té nemanželské Františce, já bych to asi četl jako Šťovíčkové - občas se stávalo, že nemanželské děti se rodily v pohodnici, asi to souviselo s nečestností těch dětí, ale nemuseli být nutně nečestné původem. Některé manželky pohodných byly i certifikované porodní báby.

Děkuji, nedivte se mně, já o snížených rodech toho vím strašně málo.... Každá informace mně moc pomůže.
Z


chtěl bych poopravit. Hořínek na Ostravsku nebo Olomoucku je patrně nesnížený. všude jinde snížený. taky jsem se s nesníženými Hořínky setkal na Slovácku a v Rokycanech. každé příjmení je třeba posuzovat individuálně. třeba nesníženého Trucálka neznám. Lahodové nebo Růžičkové nebo Svobodové mohou být obojí. Oberreiter je snížený téměř vždy. Gruber a Holík taky obojí. Hortenský nesnížený je taky asi jen v jedné lokalitě.


OK, opravuju svoje znalosti. Sám jsem se ještě s nesníženými Hořínky nesetkal.

Docela mě překvapilo, že jsem kdesi (pokud by to někoho zajímalo tak dohledám místo) setkal i se sníženým jménem Hořín. Jestli jedno vzniklo z druhého nevím, je to pravděpodobné. Každopádně tam kde jsem na to narazil, tak si Hořín bral Hořínkovou (nebo naopak), a bylo zřejmé že se snažila svá jména rozlišovat.
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Ondřej Fafejta » ned bře 11, 2018 20:04

[/quote]
OK, opravuju svoje znalosti. Sám jsem se ještě s nesníženými Hořínky nesetkal.

Docela mě překvapilo, že jsem kdesi (pokud by to někoho zajímalo tak dohledám místo) setkal i se sníženým jménem Hořín. Jestli jedno vzniklo z druhého nevím, je to pravděpodobné. Každopádně tam kde jsem na to narazil, tak si Hořín bral Hořínkovou (nebo naopak), a bylo zřejmé že se snažila svá jména rozlišovat.[/quote]

Hořínové jsou specificky z Dobříkova (u Zámrsku). nejstarší z nich má napsáno pocházející z Brna, ale v Brně jsem moc nějaké katy a pohodné zatím nenašel. Chci kvůli tomu napsat do Zemského archivu. bohužel svatba tohoto Hořína byla asi v Dobrušce a matriky z té doby se pro Dobrušku nedochovaly
Ondřej Fafejta
 
Příspěvky: 182
Registrován: pon zář 03, 2007 8:14

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » úte bře 13, 2018 20:02

Ondřej Fafejta píše:
Sagitarius píše:OK, opravuju svoje znalosti. Sám jsem se ještě s nesníženými Hořínky nesetkal.

Docela mě překvapilo, že jsem kdesi (pokud by to někoho zajímalo tak dohledám místo) setkal i se sníženým jménem Hořín. Jestli jedno vzniklo z druhého nevím, je to pravděpodobné. Každopádně tam kde jsem na to narazil, tak si Hořín bral Hořínkovou (nebo naopak), a bylo zřejmé že se snažila svá jména rozlišovat.


Hořínové jsou specificky z Dobříkova (u Zámrsku). nejstarší z nich má napsáno pocházející z Brna, ale v Brně jsem moc nějaké katy a pohodné zatím nenašel. Chci kvůli tomu napsat do Zemského archivu. bohužel svatba tohoto Hořína byla asi v Dobrušce a matriky z té doby se pro Dobrušku nedochovaly


Tak to jsem našel stejně. První dítě v Dobříkově 18.1.1761, takže otec někdy před 1740.
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » úte bře 13, 2018 20:38

Sagitarius píše:
Ondřej Fafejta píše:
Sagitarius píše:OK, opravuju svoje znalosti. Sám jsem se ještě s nesníženými Hořínky nesetkal.

Docela mě překvapilo, že jsem kdesi (pokud by to někoho zajímalo tak dohledám místo) setkal i se sníženým jménem Hořín. Jestli jedno vzniklo z druhého nevím, je to pravděpodobné. Každopádně tam kde jsem na to narazil, tak si Hořín bral Hořínkovou (nebo naopak), a bylo zřejmé že se snažila svá jména rozlišovat.


Hořínové jsou specificky z Dobříkova (u Zámrsku). nejstarší z nich má napsáno pocházející z Brna, ale v Brně jsem moc nějaké katy a pohodné zatím nenašel. Chci kvůli tomu napsat do Zemského archivu. bohužel svatba tohoto Hořína byla asi v Dobrušce a matriky z té doby se pro Dobrušku nedochovaly


Tak to jsem našel stejně. První dítě v Dobříkově 18.1.1761, takže otec někdy před 1740.


I když teď když na to koukám, tak jsou asi minimálně dva synové narození před tím, František (sv 1782, podle věku při úmrtí *1753) a Antonín (2.sv v Nových Hradech 1792, podle udaného věku *1757 - sice uveden otec František, ale bude to také spíš ten Josef)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Ondřej Fafejta » úte bře 13, 2018 20:53

Sagitarius píše:

I když teď když na to koukám, tak jsou asi minimálně dva synové narození před tím, František (sv 1782, podle věku při úmrtí *1753) a Antonín (2.sv v Nových Hradech 1792, podle udaného věku *1757 - sice uveden otec František, ale bude to také spíš ten Josef)


jo František se narodil dřív. ten Antonín je ve skutečnosti zase ten František.
Ondřej Fafejta
 
Příspěvky: 182
Registrován: pon zář 03, 2007 8:14

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » úte bře 13, 2018 21:07

Ondřej Fafejta píše:
Sagitarius píše:

I když teď když na to koukám, tak jsou asi minimálně dva synové narození před tím, František (sv 1782, podle věku při úmrtí *1753) a Antonín (2.sv v Nových Hradech 1792, podle udaného věku *1757 - sice uveden otec František, ale bude to také spíš ten Josef)


jo František se narodil dřív. ten Antonín je ve skutečnosti zase ten František.


No jo, vážně, sedí to. Že mě to také netrklo, ten zápis je trochu zmatečný. Dík za tip.
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod venusev » čtv bře 22, 2018 9:21

Monika píše:Zase jeden nález:

oo 24.? 9. 1739, Ředhošť, svatba ženich: Joannis Wotruba carnifex Raudnicensis, a nevěsta: Catharina Holikowa, Liberi; SOA Praha, Kmetiněves 02, str. 31, sken 147; zápis: http://ebadatelna.soapraha.cz/d/6539/147

Ve slovníku, který používám, je: "carnifex , icis m. – řezník, pohodný, kat", tak snad zápis zařazuji správně ke sníženým rodům.


Pokud by to ještě někoho zajímalo, jedná se o roudnického kata Jana Wotrubu otce pozdějšího táborského kata Antonína Wotruby. Nevěsta Kateřina Holíková byla adoptované dítě.
Venuše (i v křestním listu)
Uživatelský avatar
venusev
 
Příspěvky: 539
Registrován: čtv lis 26, 2009 21:24
Bydliště: CHOMUTOV
Oblast pátrání: Kladno, Slaný, Mělník
jižní Čechy - Strakonicko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » čtv bře 22, 2018 9:53

venusev píše:
Monika píše:Zase jeden nález:

oo 24.? 9. 1739, Ředhošť, svatba ženich: Joannis Wotruba carnifex Raudnicensis, a nevěsta: Catharina Holikowa, Liberi; SOA Praha, Kmetiněves 02, str. 31, sken 147; zápis: http://ebadatelna.soapraha.cz/d/6539/147

Ve slovníku, který používám, je: "carnifex , icis m. – řezník, pohodný, kat", tak snad zápis zařazuji správně ke sníženým rodům.


Pokud by to ještě někoho zajímalo, jedná se o roudnického kata Jana Wotrubu otce pozdějšího táborského kata Antonína Wotruby. Nevěsta Kateřina Holíková byla adoptované dítě.



Rozhodně je to nesmírně zajímavé a jen a jen houšť, o předcích víme hodně, ale o těchto povoláních, jejich zvycích, či životě v tehdejší společnosti nevíme skoro nic... A fakt těžko se cokoliv zjišťuje - nejen data, ale i o postavení, bydlištích, vzájemných vazbách a v neposlední řadě o chování obyvatel k rodům sníženým... Takže díky za cokoliv :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod MMMiluse » čtv bře 22, 2018 14:23

Náhodný nález, třeba se někomu hodí: 24.5.1706 v oddací matrice Mnichova Hradiště 07 str.6. Sňatek Jana Zellyngera, synovi po nebožtíku Václavu Zellyngerovi, mistru popravnímu z Benátek s Kateřinou dcerou Mikuláše Votruby, mistra popravního z města Hradiště.
MMMiluse
 
Příspěvky: 35
Registrován: stř úno 28, 2018 14:20
Oblast pátrání: kat

Re: Rody snížené

Příspěvekod MMMiluse » čtv bře 22, 2018 15:52

Dobrý den, stále pátrám po předcích ze sníženého rodu Ledvinů a našla jsem zajímavou záležitost. Procházela jsem záznamy z Prahy-Malé Strany, kostel sv. Tomáše, kde v roce 1808 proběhl sňatek Jana Nepomuka Ledviny s Marií Evou Neufussovou. Hledala jsem v předchozích matrikách jméno Ledvina a našla 2.9.1722 šlechtický rod Ledvinků z Adlersfeldu - z Orlí skály, narození dcery Anny Maxmilianny rodičů Františka Josefa Ledvinky z Adlersfeldu a jeho ženy Anny Maxmilianny (str.174, matrika TO N4O4 1696-1718), další dítě 2.9.1722 Jan Dominik (str.42, matrika TO N5 1718-1752). Ve stejné době 18.10.1718 (str.9 matrika TO N5 1718-1753) se zde narodil Antonín Karel Ledvina, otec Jiří Ledvina, matka Rosina. Dohledala jsem, že se jednalo o šlechtický rod Ledvinků, který se usadil roku 1706 na Malé Straně. Nevíte někdo o nějakém propojení těchto rodů? Neřešil to už někdo z vás někdy? Děkuji za jakoukoliv informaci.
MMMiluse
 
Příspěvky: 35
Registrován: stř úno 28, 2018 14:20
Oblast pátrání: kat

Re: Rody snížené

Příspěvekod pamětník » čtv bře 22, 2018 21:16

Náhodou nalezené - u zápisu mě upoutala poznámka: Jest povinnost takové zapisovati

SOA Zámrsk matrika Vamberk NOZ 168-3-71

31.10.1684 sňatek Jana Krubra z miesta Vysokého Mejta s Františkou dcerou Michala Ledlara pohodnýho človieka při miestě Vamberku
V přítomnosti Samuele Holyka z města Rychnova, Jirziho Krzecha z miesta Dobrušky, Jan Jirzika z miesta Roketnice
a druziczek Anny dcery Jakuba Krubla mistra popravčího z města Kostelce, Anny dcery Jana Jirzika mistra popravčího z Roketnice
pamětník
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned zář 02, 2012 17:47

Re: Rody snížené

Příspěvekod Bridgett » úte bře 27, 2018 18:15

Dobrý den,

už nějaký čas pátrám po svých předcích, až nedávno jsem se ovšem dostala k větvi mojí prababičky a otcovy strany a nestačím se divit :D Prababička byla z obou stran potomkem pohodných, velmi rozvětveného rodu jmen Neuberg, Maier, Langmaier, Král. Lokace jižní Čechy, okres Plzeň, Rokycany, Domažlice.
O pohodných a jejich sníženém stavu vím zatím pramálo, doufám, že se zde dozvím více :)
Pokud je zde někdo se stejnými předky, budu moc ráda, když napíšete :P
Bridgett
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte bře 27, 2018 18:01
Oblast pátrání: Pátrám především po rodině mého manžela a to jméně Kollmann - poslední známý předek je Bernard Kollmann, radní z Velvar a dále se nemohu hnout z místa, nedaří se dohledat datum a místo narození.
Dále pátrám po mých předcích, z otcovi strany příjmení Wolf/Volf a momentálně nejvíce ze strany otcovi babičky, kde jsem přišla na zajímavý fakt a to, že to byl rod pohodných - lokace převážně okres Plzeň, Rokycany a jména Neugerg, Maier, Langmaier.

Re: Rody snížené

Příspěvekod Ondřej Fafejta » stř bře 28, 2018 21:55

pamětník píše:Náhodou nalezené - u zápisu mě upoutala poznámka: Jest povinnost takové zapisovati

SOA Zámrsk matrika Vamberk NOZ 168-3-71

31.10.1684 sňatek Jana Krubra z miesta Vysokého Mejta s Františkou dcerou Michala Ledlara pohodnýho človieka při miestě Vamberku
V přítomnosti Samuele Holyka z města Rychnova, Jirziho Krzecha z miesta Dobrušky, Jan Jirzika z miesta Roketnice
a druziczek Anny dcery Jakuba Krubla mistra popravčího z města Kostelce, Anny dcery Jana Jirzika mistra popravčího z Roketnice


to jsou moji předkové. otec nevěsty je Michal Cedler
Ondřej Fafejta
 
Příspěvky: 182
Registrován: pon zář 03, 2007 8:14

PředchozíDalší

Zpět na Projekty a výzvy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků