Rody snížené

Už jsme velké fórum, tak se podíváme na trochu vážnější věci. Někdo se vrhá na genealogii slavných politiků, literátů, vědců atd. Zde je to místo pro zveřejnění vašich projektů či výzvy na spolupráci.

Re: Rody snížené

Příspěvekod stejsina » úte led 10, 2017 11:15

.
Naposledy upravil stejsina dne pát led 04, 2019 12:59, celkově upraveno 1
stejsina
 
Příspěvky: 72
Registrován: čtv lis 03, 2016 12:55

Re: Rody snížené

Příspěvekod venusev » úte led 10, 2017 14:24

Zdravím,
pátrá také někdo po rodinách pohodných apod. v severních potažmo středních Čechách? Litoměřice, Česká Lípa, Mělník :-)
Venuše (i v křestním listu)
Uživatelský avatar
venusev
 
Příspěvky: 539
Registrován: čtv lis 26, 2009 21:24
Bydliště: CHOMUTOV
Oblast pátrání: Kladno, Slaný, Mělník
jižní Čechy - Strakonicko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Ondřej Fafejta » úte led 10, 2017 19:45

Mípa píše:
Ondřej Fafejta píše:tak jsem konečně ve svých zápiscích nalezl jednoho Rouska, ale už ho asi máte: matrika Vrbatův Kostelec, 389, v Havlovicích se na straně 92 nachází narození Františky nemanželské dcery Josefa Rouska, syna pohodného, a Kateřiny Štěpánkové... jméno Štěpánek se zřídka ve spojitosti s pohodnými ve východních Čechách a na Vysočině vyskytuje

U prvního (nemanželského) dítěte (1846) mé předkyně Josefy rozené Rouskové v Hrušově je u otce Josefa Šklíby napsáno, že byl pohodným nikde stále sídlícím (později je u něj uváděno obchodník v řemenách, jinak tito Šklíbové pochází z Plchovic a žádný jiný zápis vztahující se k nim a k rasům jsem nenašel). U matky je napsáno, že je počestná na žebrotě, do Hrušový příchozí, dcera Jana Rousek, pohodného, rodilého z Doudleb, nikde stále bydlícího, a po manželce jeho Anně rozené Ježek z Kvasin. Josef Šklíba a Josefa Rousková měli další děti a po nějaké době se vzali (vše v Plchovicích), ale už nikde nezaznělo, že by měli co do činění s rasy. U Jana Rouska se pak psalo, že je dělník nebo obyvatel v Horním Jelení, ale žádné záznamy o něm jsem tam nenašel. Josefa Rousková se 1821 narodila v Českých Libchavách (s hledáním mi zde bylo pomoženo), kde je u Jana Rouska psáno jako povolání komediant a matkou je zde Anna Ježková, dcera Franze Ježka z Kvasin a Marie rozené Zelingrové. Nic víc jsem zatím nedohledal.


mám určité zkušenosti z pohodnými a z těch jmen co tu uvádíte jsou notoričti známí Zelingerové. jinak ta jména v souvislosti s rasy neznám, jen na Ježky jsem zřídka narazil
Ondřej Fafejta
 
Příspěvky: 182
Registrován: pon zář 03, 2007 8:14

Re: Rody snížené

Příspěvekod Ondřej Fafejta » úte led 10, 2017 19:47

stejsina píše:
Dobrý den, když už jsme ve Skutči, rovnou bych se zde ozvala :-) Prosím víte, koho byli synové Václav a Jan Hořínkové, kterým se ve Skutči narodily děti a odkud přišli ? Mám v tom slušný gulášek...:-D Děkuji Vám.


Václava nevím, ale ten Jan se půl roku před dítětem ve Skutči i ženil, a tam bylo že je kat z Jimramova. (staří 20 let)[/quote]

Tak teď mám zase nad čím novým přemýšlet... Jan Hořínek přišel prý z Jimramova a ve Skutči si vzal Kateřinu Stehlíkovou ze Skutče. Hořínkovi u nás se spojili se Stehlíkama v roce 1906 a pak i můj děda Stehlík si vzal babičku Hořínkovou. Tak teda nevím.. :roll: Tohle bádání bude zřejmě doživotní... :)[/quote]

je to jako u šlechtických rodin, jména se stále střídají a opakují, Stehlíků bylo spoustu a Hořínků taky... pravý rumraj nastává, když se žení Hořínkové s Hořínkovými a podobně
Ondřej Fafejta
 
Příspěvky: 182
Registrován: pon zář 03, 2007 8:14

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » úte led 10, 2017 20:10

Ondřej Fafejta píše:
stejsina píše:je to jako u šlechtických rodin, jména se stále střídají a opakují, Stehlíků bylo spoustu a Hořínků taky... pravý rumraj nastává, když se žení Hořínkové s Hořínkovými a podobně


Teďka mapuju Johanidesy v Ústí nad Orlicí, a můžu říct že záznam sňatku, kde oba snoubenci mají stejného dědečka vypadá zajímavě. :-)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 717
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod stejsina » úte led 10, 2017 20:46

.
Naposledy upravil stejsina dne pát led 04, 2019 12:59, celkově upraveno 1
stejsina
 
Příspěvky: 72
Registrován: čtv lis 03, 2016 12:55

Re: Rody snížené

Příspěvekod Ondřej Fafejta » úte led 10, 2017 20:50

ne, Dufek asi nebyl pohodný
Ondřej Fafejta
 
Příspěvky: 182
Registrován: pon zář 03, 2007 8:14

Re: Rody snížené

Příspěvekod stejsina » úte led 10, 2017 21:08

.
Naposledy upravil stejsina dne pát led 04, 2019 12:58, celkově upraveno 1
stejsina
 
Příspěvky: 72
Registrován: čtv lis 03, 2016 12:55

Re: Rody snížené

Příspěvekod venusev » čtv led 12, 2017 15:52

Zdravím,
v mělnické matrice č. 04 1699-1731 jsou 4 strany věnované "sníženým lidem".
Kromě oběšenců jsou tam mistři ostrého meče z Mělníka a pár pohodných a právních poslů... mezi jinými Brayer, Prager, Zelinger, Wolf

Pokud by to někoho zajímalo... http://ebadatelna.soapraha.cz/d/8424/222
Venuše (i v křestním listu)
Uživatelský avatar
venusev
 
Příspěvky: 539
Registrován: čtv lis 26, 2009 21:24
Bydliště: CHOMUTOV
Oblast pátrání: Kladno, Slaný, Mělník
jižní Čechy - Strakonicko

Re: Rody snížené

Příspěvekod stejsina » čtv led 12, 2017 16:23

.
Naposledy upravil stejsina dne pát led 04, 2019 12:58, celkově upraveno 1
stejsina
 
Příspěvky: 72
Registrován: čtv lis 03, 2016 12:55

Re: Rody snížené

Příspěvekod venusev » pát led 13, 2017 16:10

venusev píše:Zdravím,
v mělnické matrice č. 04 1699-1731 jsou 4 strany věnované "sníženým lidem".
Kromě oběšenců jsou tam mistři ostrého meče z Mělníka a pár pohodných a právních poslů... mezi jinými Brayer, Prager, Zelinger, Wolf
Pokud by to někoho zajímalo... http://ebadatelna.soapraha.cz/d/8424/222


A ještě jedna "katovská" matrika z Mělníka - http://ebadatelna.soapraha.cz/d/8426/178
Venuše (i v křestním listu)
Uživatelský avatar
venusev
 
Příspěvky: 539
Registrován: čtv lis 26, 2009 21:24
Bydliště: CHOMUTOV
Oblast pátrání: Kladno, Slaný, Mělník
jižní Čechy - Strakonicko

Re: Rody snížené

Příspěvekod ZEL » úte led 17, 2017 23:42

Nemáte někdo náhodou Jakuba Selingera (* asi 1744) s manželkou Kateřinou a dcerou Julianou (* asi 1766), možná i synem Matějem (* asi 1763)? Objevují se neznámo odkud v roce 1767 v Dolních Němčicích u Dačic, kde se jim rodí další děti.
ZEL
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Rody snížené

Příspěvekod Raven » stř led 18, 2017 12:42

ZEL píše:Nemáte někdo náhodou Jakuba Selingera

Jakubovo příjmení má několik variant - Schillinger, Selinger, Zelinger.
Tady je jeho sňatek: http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=185
Přišel z Červeného Hrádku, kde žili pohodní Schillingerové, zajímavé je, že synové při odchodu na jiné místo mění jméno na Zelinger.
Např. další - František, pohodný v Havlíčkově Borové - u narození dětí už je jako Zelinger, ale při sňatku 1756 (Havlíčkova Borová, 590, snímek 273) je uveden jako František Schillinger, syn Josefa Schilingera pohodného na Červeném Hrádku.
Raven
 
Příspěvky: 205
Registrován: sob srp 12, 2006 20:08
Bydliště: Pardubice

Re: Rody snížené

Příspěvekod ZEL » stř led 18, 2017 19:43

Díky moc :-). Měla jsem na Červený Hrádek podezření, v roce 1807 při druhé Jakubově svatbě mu byl za svědka Matouš Selinger právě z Červeného Hrádku (snad jeho bratr?). Jenže ověřit to nešlo, Červený Hrádek patří pod Novou Říšii a tam jsou matriky až od 1778, tou dobou už byl Jakub v Němčicích. Takže tuhle větev zřejmě na ostatní Zelingery nenapojím :-(. Jen jsem prolétla indexy od 1784, Selingerové, ani Schillingerové se tam neudrželi.
Jakub přišel do Němčic jako Schinkerl, pak Schinker, Schillinger, dvakrát Zelinger a od roku 1778 Selinger, což zůstalo až dodnes. Proto se mi zdálo, že přišel z větší dálky, když to příjmení tak komolili. Osobně mám pocit, že původní tvar byl Zelinger, Schillinger byla jen nějaká místní varianta. A synové, když se vrátili do Čech, se vrátili i k původní variantě příjmení.
Myslíte, že ten František z Havlíčkovy Borové mohl být Jakubův bratr? Takže Jakubův otec by byl Josef?
ZEL
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Rody snížené

Příspěvekod stejsina » stř led 18, 2017 20:10

.
Naposledy upravil stejsina dne pát led 04, 2019 12:58, celkově upraveno 1
stejsina
 
Příspěvky: 72
Registrován: čtv lis 03, 2016 12:55

PředchozíDalší

Zpět na Projekty a výzvy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků