Stürzenhofer-Hroznová Lhota-okres Hodonín

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Stürzenhofer-Hroznová Lhota-okres Hodonín

Příspěvekod Radim » sob pro 30, 2006 0:04

Dobrý den.
Hledám jakékoliv informace o mých předcích rodu Stürzenhofer. .Podle mé babičky se usadil údajně baron Stürzehofer v Uherském Hradišti,nebo okolí, v době rakousko-pruské války(1866).Vlastnil pravděpodobně statek.Jeho potomci žili v Hroznové Lhotě.Budu vděčný za jakoukoliv informaci.
Děkuji. :)
Radim
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát pro 29, 2006 11:04
Bydliště: Hodonín

Re: Stürzenhofer-Hroznová Lhota-okres Hodonín

Příspěvekod kamnek » úte bře 15, 2022 23:00

Ahoj Radime, náhodou jsem narazil na tvůj dotaz, už asi i par let zpátky, ale priority byli jinde. Nevím co jsi o svém rodu zjistil více. Větev z Hroznové Lhoty, kterou asi hledáš bych měl být já jeden z příbuzných. Moje babička Marie Šivlová, roz. Křiváková nám od mala vyprávěla, že máme modrou krev a že pocházíme z učitelské rodiny .-) což bylo na tu dobu dost neobvyklé teprve před rokem jsem se dozvěděl, že je tam úzká vazba na rod Stuzenhoferů, tj že pravděpodobně její pradědeček nebo dědeček a jeho bratr Sturzenhoferové založili základní školu v Hroznové Lhotě. Rod Sturzenhoferů byl údajně schudlý německý šlechtický rod .-). Budu rád když se ozveš s jakoukoliv zprávou. Kontakt na mě tel: 727 814 868 nebo email: nekarda@centrum.cz
kamnek
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte bře 15, 2022 22:44

Re: Stürzenhofer-Hroznová Lhota-okres Hodonín

Příspěvekod sanssouci » stř bře 16, 2022 7:06

Vy máte modrou krev!?
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Stürzenhofer-Hroznová Lhota-okres Hodonín

Příspěvekod zburget » stř bře 16, 2022 11:51

sanssouci píše:Vy máte modrou krev!?
"Modrá krev" je v češtině vyjádření šlechtického původu.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Stürzenhofer-Hroznová Lhota-okres Hodonín

Příspěvekod sanssouci » stř bře 16, 2022 19:28

To je v němčině stejné. Říká se, „blaues Blut“ nebo ironicky „blaublütig“ - modrý květ.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Stürzenhofer-Hroznová Lhota-okres Hodonín

Příspěvekod Zora » stř bře 16, 2022 19:30

Kolega sanssouci se pokoušel o vtip.... nekomentuji, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Stürzenhofer-Hroznová Lhota-okres Hodonín

Příspěvekod Zora » stř bře 16, 2022 19:32

Pro kolegu kamnek
Obávám se, že autor příspěvku tady hodně dlouho nebyl
ned led 07, 2007 23:24
Je vhodnější oslovit ho mailem. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Stürzenhofer-Hroznová Lhota-okres Hodonín

Příspěvekod sanssouci » stř bře 16, 2022 19:42

Je to vtip.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Stürzenhofer-Hroznová Lhota-okres Hodonín

Příspěvekod Jirka87 » čtv pro 29, 2022 23:20

Zdravím, zřejmě budeme vzdálená rodina. Moje babička pochází z Hroznové Lhoty, rozená Zubatá. Také jsem od malička poslouchal, že máme modrou krev, že nějací předci (snad její babička nebo prababicka) pocházela že zchudleho šlechtického rodu Sturzenhofer, prý si to nechala napsat na hrob. Občas jsme si z toho dělali legraci na rodinných oslavách, že bysme mohli dostat nějaký majetek v restituci. Bohužel nevím nic bližšího. Byl bych vděčný za nějaké informace o rodu Sturzenhofer, co byli zač, kdy a jak vymreli, odkud přišli, jestli měli něco jako rodové sídlo ... Děkuji.
Jirka87
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv pro 29, 2022 23:03
Oblast pátrání: Mladkov, Okrouhlá, Horní Štěpánov, Hroznová Lhota, Vísky

Re: Stürzenhofer-Hroznová Lhota-okres Hodonín

Příspěvekod Zora » pát pro 30, 2022 1:58

https://is.muni.cz/th/ztjl5/Disertacni_prace_JS.pdf
sken č. 44
Z


Tady je vojenský záznam 1. sv. válka

Familienname Stürzenhofer
Vorname Heinrich
Adel
Akademischer Grad
Charge Gefreiter
Truppenkörper IR 3
Unterabteilung 4 K
Heimatland Mähren
Bezirk Göding
Ort Hrozna-Lhota
Geburtsjahr 1892

toho jsem bohužel v matrikách nenašla, mohla jsem se přehlédnout

tady je narození dvojčat Placidus a Bruno, otec učitel
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00280.jp2

2. svatba učitele- vdovce
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -01490.jp2

sčítací operáty 1857

https://www.mza.cz/scitacioperaty/digis ... -01240.jp2
zde jsou uvedeny i děti z prvního manželství


tady ještě starší generace narození Karel, otec Filip
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00240.jp2

druhá svatba Filipa
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00040.jp2

Dál už je to jen a jen na Vás, dál do minulosti zjistíte, zda se tam nějaká šlechta vyskytuje
Z
edit
Rozhodně nešlo o prusko-rakouskou válku, výskyt Filipa jsem našla i jinde, než v Hroznové Lhotě, nepřišel sem coby chudý šlechtic z území dnešního Rakouska.
Zda byl nebo nebyl rod šlechtického původu netuším, nezjistila jsem nic takového ani v náznaku (zmínka v matrice)
Marně přemýšlím, jak by se informace o původu mohla dochovat v rodu od cca r.- 1740 do doby Vaší předkyně...
Sice tento rod velice pravděpodobně uměl číst a psát (spousta kantorů, až neuvěřitelné množství), ale nedomnívám se, že by si o původu třeba psali poznámky...
Kdo byl komisař, zmíněný v prvním odkazu, to netuším, teoreticky by to mohl být syn nebo bratr Filipa, ale nenašla jsem nikde žádnou souvislost.

V rakouských matrikách se příjmení vyskytuje, ale netuším, jak bych to hledala. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 12 návštevníků