Pomoc při hledání dvou osobu

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Pomoc při hledání dvou osobu

Příspěvekod sanmarco » stř říj 27, 2010 18:16

Potřeboval bych pomoci s jedním hledáním.

V matrice: N • 1844 - 1872 • 7265 • Př VIII 8 • Rokytnice, Majetín (http://matriky.archives.cz/matriky_lite/pages/zoomify.jsp?pageTxt=1&entityRef=%28%5En%29%28%28%28localArchiv%2C%5En%2C%29%28unidata%29%29%2820057%29%29) by měly být - kromě jiného - dvě dcery mého prapra...dědečka.

I. kolem roku 1857 narozená Františka Habáň (zemřela 30. března 1871, dle úmrtní knihy měla 14 let)

II. kolem roku 1858 narozená Anna Habáň (mám tento zápis z úmrtní knihy: 3/5. Oktober 1866, Nr. 49, Anna Habáň, eheliche Tochter des Anton Habáň, Chalupners in Majetein u. dessen Eheweib Marianna geb. Bednařík aus Kokor., 8 Jahre, Cholera, Beschauzettel Nro. 203)

Mohli byste mi s tímto pomoci? Dle mých informací celá rodina žila v Majetíně, kde se tyto dívky pravděpodobně i narodily. Je možné, že dětí a jmen Habáň tam bude více, jenže písmo místního faráře té doby je tak děsné (no, asi není, ale pro mě je nečitelné), že je nemohu dohledat. Za případné nalezení a opět překlady děkuji. Když tak poprosím i o odkazy na dané stránky matriky, ukládám si tyto data k daným osobám a navíc se tak učím lépe číst v matrikách.

Mockráte děkuji :)
Uživatelský avatar
sanmarco
 
Příspěvky: 613
Registrován: čtv říj 21, 2010 10:42
Bydliště: Březina u Křtin

Příspěvekod Zdenek » stř říj 27, 2010 22:02

Zdravím
Koukal jsem se do indexu Majetína 7272 pro roky 1784-1899. Jsou to snímky 28-34

Našel jsem tam jen Marianu, Josefa, Cyrila, Antona

V matrice pro tyto roky -7265 jsem je našel

Mariana 1861 snímek 95
Josef 1863 snímek 98
Cyril 1864 snímek 102
Anton 1866 snímek 108

Ke všem je podobný zápis: Otec Antonín Habáň chalupník v Majetíně syn Martina ( někde Matyáše) Habáně čtvrtláníka v Čechovicích a jeho manželky Kateřiny rozené Petr z Černovíra
matka Mariana dcera Josefa Bednaříka domkaře v Kokorách a jeho ženy Anny Košťálkové z Kokor
Myslím, že v Majetíně Františku a Annu nenajdete.

Viděl bych to asi takto:
Antonín a Kateřina se vzali buďto v Čechovicích nebo v Kokorách. Tam bych hledal i jejich první potomky. Takže v Čechovicích:
matrika 8317
Františka 1856 snímek 115
Anna 1858 snímek 119
matrika 8320
Bartoloměj 1860 snímek 4
Potom koupili chalupu v Majetíně a ostatní děti se rodili tam

Ještě jsem našel sňatek Antonína Habáně a Anny Houšťavové v Čechovicích
roku 1851 matrika 8324 snímek 72
Antonínovi bylo 32 a Anně 35
Narodilo se jim dítě Josef 1851 matrika 8317 snímek 115

Potom zřejmě Anna zemřela a Antonín se znovu oženil nejspíš v Kokorách nebo Majetíně a to v letech 1851-1856
To už ale nechám na Vás :wink:

Pokud něco nepřečtete vyvěste to v sekci čtení a určitě to někdo přečte. Když budu vědět taky se pokusím.

Zdeněk Olomouc
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod sanmarco » stř říj 27, 2010 22:05

Tak to je řečeno dle mého ... opravdová bomba! Tak bych potřeboval začít uvažovat a přemýšlet, číst a hledat.

Mockráte děkuji za tuto vyčerpávající odpověď, budu hledat dále :-)

VELICE, VELICE, DĚKUJI!
Uživatelský avatar
sanmarco
 
Příspěvky: 613
Registrován: čtv říj 21, 2010 10:42
Bydliště: Březina u Křtin

Příspěvekod terminal » stř říj 27, 2010 22:36

No, je vidět, že Zdenek je profík. Taky jsem se v těch matrikách hrabal, ale než jsem to dal dohromady, tak už to Zdenek zpracoval a vyvěsil... tleskám. Jen pro doplnění, v tom Majetíně na č.p. 49 v roce 1859 ještě žil František Jureček s rodinou. Bartoloměj se narodil v srpnu 1860 a Mariana v září 1861 už v Majetíně na č.p.49. Myslím, že do Majetína se stěhovali až po zimě, tedy někdy z jara 1861 (co mám poznatky, tak pokud se stěhovala celá rodina, tak v té době to bylo ponejvíce na jaře - kvůli setbám a hospodaření vůbec). Ale to jen tak na okraj
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Příspěvekod sanmarco » čtv říj 28, 2010 7:32

Fascinující informace, opravd jde vidět, že jste profesionálové. Tak snad se za pár týdnů a měsíců také vycvičím. Potřeboval bych se zeptat ještě na dvě věci.

Jak se hledá v tom indexu? Opravdu nejsem schopen nic najít. Můžete mi třeba poslat stránky toho indexu, kde jste našel Zdeňku ta jména, abych se mohl dopátrat toho, jak se s tímto pracuje. Věřím, že mi to dost pomůže.

A ještě jedna věc. Co se týče otce Antonína Habáně .... jeho jméno. V rodném listu jeho vnuka stojí, že se jmenoval Matěj, ale jak se dívám na rodné listy jeho dětí, tak to asi bylo jinak ... Martin, Matyáš. No, budu muset najít asi jeho rodný list a zkusit to vyčíst.

Ještě jednou děkuji za obsáhlý výpis mých předků a také děkuji za informaci o tom stěhování, pro mě také velmi zajímavá informace.
Uživatelský avatar
sanmarco
 
Příspěvky: 613
Registrován: čtv říj 21, 2010 10:42
Bydliště: Březina u Křtin

Příspěvekod terminal » čtv říj 28, 2010 7:51

O těch indexech jsem Vám zkusil nastínit, jak v nich pracuji já ve vlákně o Matrikách
http://genealogie.phorum.cz/viewtopic.php?t=2001
Snad Vám to pomůže...
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Příspěvekod Zdenek » čtv říj 28, 2010 15:54

Ta jména prarodičů bývají často zkomolená, takže Matěj Matyáš nebo Martin? Myslím, že nejpřesnější je zápis o sňatku tam zpravidla rodiče bývají přítomni, tak by se to splést nemělo. V tomto případě to byl nejspíš Matyáš a u jeho jména je křížek, takže nejspíš byl v den svatby již po smrti. Viz:
(http://matriky.archives.cz/matriky_lite ... ityRef=%28^n%29%28%28%28localArchiv%2C^n%2C%29%28unidata%29%29%2821117%29%29 )
K tomu hledání v indexech: je to pokaždé jiné, záleží na tom, jak byl pisatel pečlivý. Někdy tam je jen jméno a stana na které najdeme příslušná zápis, a někdy se pisatel řádně rozepsal tak kromě jména tam najdeme celý datum obec a rodiče.
Teď příklad: Index 7272
(http://matriky.archives.cz/matriky_lite ... ityRef=%28^n%29%28%28%28localArchiv%2C^n%2C%29%28unidata%29%29%2820064%29%29)
-vyberte snímek 32
-V tomto případě je stránka rozdělena do 2 sloupců
-Pro zkoušku si najděte rok 1861
- najděte Habáň Mariana myslím 6 od vrchu
- vedle je napsána obec- Majetín
- a vedle stránka na které to v příslušné matrice najdeme-597

Někdy je to trochu nepřesné, ale hlavní věc je, že nějaká Mariana existovala. Takže pokud to není na straně 597 , tak možná na té další.
Ještě malá připomínka to číslování je někdy trochu ošidné. Můžete se setkat, že na jedné stránce je i víc čísel. Tak na to radu nemám, snad jen kouknout se na datum a podle toho se dá odhadnout, které číslování je to správné.
Ještě jedna připomínka: V tomto případě je index pro všechny obce zároveň, ale někdy to bývá rozděleno podle obcí. Takže kolik obcí tolik i pasáží s písmenem ,,H,,. Tak pozor ať neděláte chybu jako já ze začátku. Jakmile jsem našel to hledané písmeno tak jsem to pořádně pročetl a nic jsem nenašel až později jsem si všiml, že jsem prohlížel úplně jinou obec.
Opava má jednu dobrou věc. Když už máte najitou tu správnou matriku (myslím ta stránka kde se Vám ukazuje ta kniha) tak pod tím je napsáno co a kde se v této matrice nachází. Takže si tam najdete, kde jsou záznamy třeba o Majetíně a nemusíte listovat celou knihou.
Chce to čas a určitě na to přijdete sám. Pár probdělých nocí.:lol: Jinak profík rozhodně nejsem, hodně často využívám pomoci druhých, zkušenějších v sekci čtení.

Zdeněk Olomouc
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 6 návštevníků