Josef Pokora, okolí Frýdlantu nad Ostravicí, cca 1800

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Josef Pokora, okolí Frýdlantu nad Ostravicí, cca 1800

Příspěvekod AlesC » sob led 03, 2015 21:14

Hledám člověka, který možná neexistoval. :twisted:

Snažím se vyřešit jednu záhadu ve svém rodokmenu. Mezi mými předky je Alžběta Mocková, narozená v roce 1783, provdaná za Jana Kaňu v roce 1805. Příslušné zápisy v matrice jsou na těchto stránkách
15.11.1783 - http://vademecum.archives.cz/vademecum/ ... 3&scan=159
19.2.1805 - http://vademecum.archives.cz/vademecum/ ... 63&scan=16

Problém je, že při několika zápisech z pozdější doby je její rodné jméno uvedeno jako Pokora. Výskyt těchto zápisů je přitom zcela náhodný, určitě to nevypadá na chybu, která je později kopírována. Např. její syn Jan má při narození u matky uvedené příjmení Pokora, při své svatbě pak Mocek. Viz zápisy tady:
29.4.1822 - http://vademecum.archives.cz/vademecum/ ... 63&scan=16
13.5.1845 - http://vademecum.archives.cz/vademecum/ ... 63&scan=20
U jiného syna je tomu přesně naopak. :? Podobně se čas od času příjmení Pokora objevuje i u vnoučat, opět zcela náhodně. Udělal jsem si chronologický přehled všech výskytů rodného příjmení Alžběty Mockové-Kaňové, viz příloha.

Prosím tedy o radu, zajímalo by mě, co si o tom myslíte. Mně napadly jen 2 možnosti, obě vycházejí z toho, že otec Alžběty byl ženatý 2x, v prvním manželství s Barborou Faldýnovou se mu narodila Alžběta, v roce 1789 se oženil podruhé s Růženou Čuntovou.
1) Možná Josef Mocek zemřel dříve než jeho druhá žena a ta se pak provdala za Pokoru někde mimo Frýdlant. Alžběta se sice provdala ještě před smrtí svého otce, ale její otčím s macechou jezdili na návštěvy do Frýdlantu, takže o ní možná místní mluvili jako o Pokorovic. Poslední záznam o Josefu Mockovi mám z roku 1807, zápis o jeho smrti nebo smrti jeho druhé ženy jsem nenašel, ani její případný další sňatek.
2) Možná měla Růžena Čuntová vlastní nemanželskou dceru Alžbětu ještě za svobodna a otec Josef Pokora byl známý. Poté, co se Růžena (ve svých 25 letech) provdala za Mocka, v jejich rodině tak vyrůstaly dvě Alžběty, jedna z prvního manželství Josefa Mocka (viz zápis z roku 1783) a druhá nemanželská dcera Růženy a Josefa Pokory. Bohužel, žádný zápis o narození té druhé nemanželské jsem nenašel, ale ta se nemusela narodit ve Frýdlantu.

Žádného Pokoru jsem ve Frýdlantu v té době nenašel, nenarazil jsem na něj ani v okolních vesnicích. Nevíte někdo náhodou, kde v té době v okolí Frýdlantu žili nějací Pokorové?
Přílohy
PokoraMocek.png
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: Josef Pokora, okolí Frýdlantu nad Ostravicí, cca 1800

Příspěvekod Branwen » sob led 03, 2015 22:35

Rodné jméno Alžbětiny matky znáte? Našel jste svatbu jejího otce Josefa Mocka? Někdy může jít prostě jen o záměnu generací - místo rodného jména matky se omylem zapíše rodné jméno babičky. Její děti si to prostě mohly plést a pokaždé uvést něco jiného.
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.

Re: Josef Pokora, okolí Frýdlantu nad Ostravicí, cca 1800

Příspěvekod AlesC » sob led 03, 2015 22:50

Mám zápisy obou svateb Josefa Mocka a snad i narození všech dětí v obou manželstvích. Procházel jsem matriky křížem krážem včetně úmrtí a nic než uvedené dvě teorie mě nenapadá. Možná jsou ty zápisy s Pokorou omyl, ale nechápu proč je tak divně náhodně opakovaný.

Rodná jména manželek Josefa Mocka jsou Faldýnová a Čuntová, o Pokorech ve Frýdlantu (a okolí) ani vidu ni slechu, matriky tam mám podrobně prošlé do roku cca 1750.
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: Josef Pokora, okolí Frýdlantu nad Ostravicí, cca 1800

Příspěvekod Branwen » sob led 03, 2015 23:32

V tomhle počtu (jakože pár případů z mnoha) bych to osobně neřešila. Třeba je to jen nějaké další "rozlišovací" jméno - pokud bylo v obci víc Mocků. Nevím, jestli se v oblasti vyskutují jména po chalupě, ale může to být také nějaký reliktní, x generací starý, málo používaný přídomek.
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.

Re: Josef Pokora, okolí Frýdlantu nad Ostravicí, cca 1800

Příspěvekod AlesC » ned led 04, 2015 10:25

Děkuji za komentář. Na jména po chalupě jsem zatím ve Frýdlantu nenarazil, ale opravdu je asi možné, že Josef Mocek byl v obci známý i pod nějakou přezdívkou, přídomkem, třeba právě Pokora. Vzhledem k tomu, co vše jsem našel a nenašel, je to možná i nejpravděpodobnější vysvětlení.
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků