Příjmení Hamet - Protivín

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Příjmení Hamet - Protivín

Příspěvekod karel70 » čtv lis 13, 2014 1:36

Dobrý den
při sestavování rodokmenu naší rodiny, jsem vypátral jméno Hamet, které se vyskytovalo v Protivíně. Můj praděda a prapra.... měli, bohužel dnes již zbořený, zájezdní hostinec na protivínském náměstí vedle fary.
Zájezdní hostinec původně ve spojení s objektem tzv. "Staré pošty" (stejná strana náměstí - ale blíže k zámečku) zabezpečoval spolu s poštou spojení na staré "solnohradské stezce" směrem dále na Písek a pak dále do Prahy. V bývalém hostinci byl i dvůr pro přepřahání povozů. Tam se také v 1.patře narodil můj děda Jaroslav Andrle v roce 1911.
Rod Hametů (Hametová byla jeho maminka za svobodna) vymřel po přeslici - můj děda byl již z rodu Andrle. Jeho otec Antonín se přistěhoval do Protivína za dcerou majitele tohoto hostince někdy kolem roku 1870...jako syn z rodiny převozníků od Mělníka.
Rodina Andrlova pak až do roku 1948 provozovala v Protivíně několik obchodů (koloniál, cukrárnu, ...) než jim to sebrali. Ještě za života mého dědy jsme byli společně v létě 1988 na výletě v Protivíně navštívit jeho rodné město a dům. Ve zmíněném hostinci jsme si dali každý jedno (možná 2..) protivínské. Následně, ale nevím přesně proč..? a kdy..?, byl tento památný zájezdní hostinec zbourán... Škoda.

Osobně ale bádám po původu jména Hamet, resp. i o místo, odkud a kdy do města Protivín můj praprapra.... děda přišel.

Děkuji a budu rád za každý příspěvek :)
Karel Zevl, ČB
karel.zevl@seznam.cz
karel70
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv lis 13, 2014 1:09
Oblast pátrání:

Re: Příjmení Hamet - Protivín

Příspěvekod janamic » čtv lis 20, 2014 13:31

Zdravím, v rodokmenu mám také předky z Protivína a to se sousedního čísla 33 (dům již také nestojí), ale pouze v osmnáctém století . Tak mám protivínské matriky načtené a Váš Hamet asi není protivínský starousedlík. Pokud jste tuto cestu již nezkusil, tak zadejte do vyhledavače v digi SOA Třeboň jméno Hamet, vyběhnou vám dva odkazy na narození dětí ve Štěkni a tam je původ jejich děda Hameta v Protivíně a původ babičky ve Volarech. Zkusila bych tedy propátrat Volary.
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: Příjmení Hamet - Protivín

Příspěvekod Monty » sob úno 21, 2015 2:02

Mám pocit, že jsem na jméno Hamet nedávno narazila v matrikách Nepomuku (portafontium.cz), druhá polovina 19. století - začátek 20. století.
Bohužel už přesně nevím, jestli přímo v Nepomuku nebo v nějaké okolní farnosti. :cry:
Monty
 
Příspěvky: 130
Registrován: ned dub 01, 2012 16:38
Oblast pátrání: Nepomucko, Klatovsko, Blatensko, okolí Zdíkova

Re: Příjmení Hamet - Protivín

Příspěvekod ballis » ned úno 22, 2015 20:13

Hamet Vojtěch - pozemková kniha pro Protivín, číslo vložky 100, výpis Vám udělají na Katastrálním úřadě pro Jihočeský kraj.
Tam se dočtete, kdy do Protivána přišel, kdy dům kopil, od koho, prodal, atp... Měly by tam v oddíle C být i nabývací listiny.

PB
Uživatelský avatar
ballis
 
Příspěvky: 189
Registrován: sob led 04, 2014 23:46
Bydliště: Havlíčkův Brod
Oblast pátrání: Jindřichův Hradec, Protivín, Velké Popovice, Nová Ves u Pyšel, Plzeň, Vilémov u Humpolce, Cholet (FRA)

Re: Příjmení Hamet - Protivín

Příspěvekod janamic » sob úno 28, 2015 17:52

[url]http://amp.bach.cz/pragapublica/Zoomify.action?scanIndex=0&entityRef=%28^n%29%28%28%28localArchiv%2C^n%2Chot_%29%28unidata%29%29%2889637%29%29[/url]

odkaz na příjmení v Mníšku u prvního dítěte

a další Hamet v této matrice:
[url]http://amp.bach.cz/pragapublica/Zoomify.action?scanIndex=0&entityRef=%28^n%29%28%28%28localArchiv%2C^n%2Chot_%29%28unidata%29%29%2889637%29%29[/url]
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: Příjmení Hamet - Protivín

Příspěvekod Monty » ned kvě 10, 2015 22:56

http://www.portafontium.cz/iipimage/300 ... =601&h=209

Svatba Vojtěch Hamet, řezník a uzenář v Nepomuku, nar. v Protivíně, syn Matěje Hameta.
Monty
 
Příspěvky: 130
Registrován: ned dub 01, 2012 16:38
Oblast pátrání: Nepomucko, Klatovsko, Blatensko, okolí Zdíkova

Re: Příjmení Hamet - Protivín

Příspěvekod HaMi » ned dub 14, 2019 20:01

Zdravím, já se zabývám Hamety. Západočeskou větev jsem si nechal na později. Ve středních Čechách byli z Rtíšovic SOA Praha. Zatím nejstarší záznam máme ve složce Slivice 02 z roku 1696. Tehdy si bral Václav Ameta vdovu pozůstalou ..... Co je možná pro vás zajímavé - Václav Hamet (tak se uvádí od cca 1720) byl šenkýřem ve Rtíšovicích. I jeho syn Mikuláš (Nikolaus Hamet). Takže v hospodách podnikali dávno. Je možné, že někdo z jejich potomků šel rozšířit podnik na západ. Co se původu jména týče - nevím. Snad to svědčí o příchodu z oblasti Normandie, kde se jedná o poměrně běžné příjmení. Tomu by i nasvědčovala prvotní forma Amet (franc. nevyslovuje H). Bylo by prima vyměnit si info hamet@seznam.cz.
HaMi
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned dub 14, 2019 19:47
Oblast pátrání: Rtíšovice, Pečky, pečičky, Praha

Re: Příjmení Hamet - Protivín

Příspěvekod Zora » ned dub 14, 2019 20:16

stř říj 17, 2018 18:21

Kolega tady byl naposledy - viz výše, zkuste jej spíš oslovit přes mail. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků