Jurča, Bartoš, Michálka, manž. Šírovi, Orság, Masař - Morava

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Jurča, Bartoš, Michálka, manž. Šírovi, Orság, Masař - Morava

Příspěvekod Kirvin » ned říj 19, 2014 0:08

Zpracovávám osudy osob odsouzených v politickém procesu z roku 1952, tzv. Jurča a spol., kde byli odsouzeni:

- Miroslav Jurča, nar. 1926 Nový Hrozenkov - trest smrti a dále k trestům odnětí svobody Zdeněk Bartoš. nar. 1925 v Náměšti nad Osl., Jaroslav Michálka, nar. 1924 Opava, Anežka Patricová prov. Šírová, nar. 1912 v Hodoníně, František Šír, nar. 1905 v Hodoníně, Karel Orság, nar. 1911 v Novém Hrozenkově a Jaromír Masař nar. 1926 v Želechovicích u Zlína.

Archivní materiály mám relativně zpracovány, hledám spíš např. potomky nebo příbuzné, kteří by měly vzpomínku, fotografii, dopis nebo cokoli, co by mi mohlo pomoci a co by do případu vneslo "kus člověka" a jeho pohled na celou věc. Případ je popsán na stránkách ÚSTR, ale způsobem, se kterým jsem se po důkladném studiu archivních fondů moc neztotožnil... Z důvodů ochrany osobních údajů mi rovněž nebyly předloženy spisy osob mimo Miroslava Jurči a tak nevím, kdy byly propuštěny, zda proběhla rehabilitace atd. To vše bych rád do své práce uvedl a hledám tedy jakoukoli pomoc.

Proce se konal ve dnech 22. - 25. 4. 1952 ve Slezském domě v Krnově, byl veřejný a jeho průběh proběhl i sdělovacími prostředky. Rovněž odtud hledám jakoukoli zmínku či vzpomínku účastníků apod. (proběhla tzv. organizovaná veřejnost, účastnilo se cca 2100 lidí z řad členů JZD a pracujících).

Práce je pro mne složitější o to, že jsem z druhého konce republiky...
Každý život má svou velikost. (Gorkij)

Ty Tomáš
Uživatelský avatar
Kirvin
 
Příspěvky: 173
Registrován: úte čer 04, 2013 16:35
Bydliště: Plzeňský kraj
Oblast pátrání: panství Šťáhlavy, Plasy, Radnice, Vsetínsko, Pardubicko, Klatovsko, Ostravsko.

Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 19 návštevníků