Arnoštka Bauerová, rozená Krásová z Unhoště

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Arnoštka Bauerová, rozená Krásová z Unhoště

Příspěvekod Bower » čtv zář 11, 2014 14:43

Již jsem v minulosti na tomto fóru hledal příjmení Krása z Unhoště, dosud však bez odezvy. Proto prosím nyní znovu, zda by někdo nepomohl či neporadil s dalším postupem. Arnoštka, někde též psaná Ernestina, Bauerová, rozená Krásová z Unhoště, se narodila 10. ledna 1821 v Unhošti jako dcera řezníka Františka Krásy. 25. listopadu 1850 se provdala za Františka Bauera a měli spolu 4 děti 1852, 1853, 1855 a Bohuslava 1857, který po 10 dnech zemřel. Potom jako by se po Arnoštce slehla zem. Přestože jsem prostudoval všechny dostupné matriky (všechny děti narozeny v Unhošti), nepodařilo se mně najít jakýkoliv záznam o jejím dalším osudu. Domnívám se, že pravděpodobně zemřela, možná i následkem porodu Bohuslava. V matričních zápisech přeživších dětí je uváděná jako zemřelá. František se, zřejmě donucen potřebou ženské péče o malé děti, znovu oženil 20. září 1858.
Bower
 
Příspěvky: 41
Registrován: stř led 13, 2010 16:45

Re: Arnoštka Bauerová, rozená Krásová z Unhoště

Příspěvekod Pichnat4 » čtv zář 11, 2014 16:11

Dobrý den,

knihy zemřelých pro Unhošť nejsou ještě digitalizovány, fyzicky jste je v archivu prošel?
Pichnat4
 
Příspěvky: 636
Registrován: čtv zář 13, 2007 17:36
Oblast pátrání: Rakovnicko, Lounsko, Žatecko, Berounsko, Rokycansko

Re: Arnoštka Bauerová, rozená Krásová z Unhoště

Příspěvekod Bower » čtv zář 11, 2014 18:43

Ano, byl jsem ve SOA v Praze a podrobně prohlédl příslušné období v matrice zemřelých.
Bower
 
Příspěvky: 41
Registrován: stř led 13, 2010 16:45

Re: Arnoštka Bauerová, rozená Krásová z Unhoště

Příspěvekod Zora » čtv zář 11, 2014 18:49

Pokud jste si jistý, že nezemřela doma, pak by snad mohla zemřít bud v nemocnici ( v té době spíš nepravděpodobné) nebo v ústavu pro choromyslné - toto úmrtí se nabízí v souvislosti s nervovým, stavem rodičky, které zemřelo dítě. Nezdá se mně logické, aby matka od dětí umírala zcela jinde, snad by připadala v úvahu účast na nějaké pouti na sv. místo, ale pokud vím, matky od malých dětí se neúčastnily většinou, nějaká cesta za příbuznými, aby se zotavila po přežitých útrapách...
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29272
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Arnoštka Bauerová, rozená Krásová z Unhoště

Příspěvekod Bower » pát zář 12, 2014 13:52

Děkuji za zajímavý podnět, budu se mu věnovat. Myslel jsem si také, že mohlo jít o opomenutí kněze a nezapsání záznamu o úmrtí. Další varianta byla změna vyznání například na evangelické, ale to bývá poznamenáno v matrice narozených. Přesto jsem hledal i v evangelických matrikách, avšak bez úspěchu. Pokud jde o možné úmrtí v ústavu choromyslných, neoznámili by toto úmrtí na farnost a měl by být učiněn zápis do matriky narozených? Každopádně tímto směrem vykročím.
Bower
 
Příspěvky: 41
Registrován: stř led 13, 2010 16:45

Re: Arnoštka Bauerová, rozená Krásová z Unhoště

Příspěvekod Zora » pát zář 12, 2014 15:02

Zpětný zápis do matriky narozených bych také hledala, ale je to o tom, zda byla informace zaslána a jak s ní bylo naloženo. Rozhodně kolem r. 1860 tato povinnost nebyla dána úředně. (domnívám se, že až kolem r. 1900, ale přesně si to nepamatuji)
Opomenutí zapsat - nikdo není neomylný :-))), . ale v v dané době méně pravděpodobný,
přestup k jiné víře, pokud by manžel, rodiče zůstali katolické víry, to je velmi málo pravděpodobné, u ženy obzvlášť.
Úmrtí je velmi pravděpodobně zapsáno někde jinde, je třeba přijít na důvod a následně se soustředit na onu oblast. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29272
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Arnoštka Bauerová, rozená Krásová z Unhoště

Příspěvekod Bower » pát zář 12, 2014 17:00

V dané době a místně nejbližší připadá v úvahu Všeobecná nemocnice v Praze, kde existovalo oddělení pro choromyslné. Vlastní Zemské ústavy vznikaly až později. Musím tedy do Národního archivu, kde je uložen příslušný fond. Věřím, že tam něco objevím.
Bower
 
Příspěvky: 41
Registrován: stř led 13, 2010 16:45

Re: Arnoštka Bauerová, rozená Krásová z Unhoště

Příspěvekod Zora » pát zář 12, 2014 17:17

V tom už, bohužel, neporadím. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29272
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Arnoštka Bauerová, rozená Krásová z Unhoště

Příspěvekod Bower » pát zář 12, 2014 18:02

Už jste poradila dostatečně. Děkuji
Bower
 
Příspěvky: 41
Registrován: stř led 13, 2010 16:45


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků