Johann Cagaš - Domaželice, okr. Přerov 1758 Vyřešeno

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Johann Cagaš - Domaželice, okr. Přerov 1758 Vyřešeno

Příspěvekod kuchynkl » stř srp 06, 2014 17:58

Dobrý den, jsem zde nový a s tvorbou rodokmenu teprve začínám. Hodila by se mi pomoc od někoho zkušeného. Hledám mého přímého předka z matčiny strany - Johann Cagaš. Našel jsem záznamy o jeho svatbě v roce 1786 s Katarinou asi Losertovou v Domaželicích, kde je psáno, že v roce svatby je mu 28 let, což odpovídá roku narození 1758 - 1759, ovšem je u něj uvedeno pouze povolání - knecht, není tam uveden ani jeho otec, ani odkud pochází, z čehož usuzuji, že bude nejspíš místní. Další údaj je o jeho smrti, kdy zemřel roku 1808 v Domaželicích ve věku 48 let. Ať hledám, jak hledám, tak v matriční knize Domaželich a okolí se nikdo takový v kýženém roce nenarodil. Máte s něčím podobným někdo zkušenosti? Za každou případnou radu a pomoc budu moc vděčný. Přikládám matriční záznamy:

svatba - druhý záznam zhora http://repo.archives.cz/zoomify_viewer/ ... tualImg=20
úmrtí - druhý záznam odspoda http://repo.archives.cz/zoomify_viewer/ ... tualImg=26
Naposledy upravil kuchynkl dne stř srp 20, 2014 18:13, celkově upraveno 1
kuchynkl
 
Příspěvky: 32
Registrován: ned črc 20, 2014 14:29

Re: Johann Cagaš - Domaželice, okr. Přerov - narozen 1758?

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř srp 06, 2014 18:23

Vítejte na fóru!

Bohužel Vaše odkazy nefungují, mohl byste je opravit?
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Johann Cagaš - Domaželice, okr. Přerov - narozen 1758?

Příspěvekod Branwen » stř srp 06, 2014 18:53

Věk u svatby i úmrtí se klidně může lišit třeba až o pět let (výjimečně i o víc). Je to proto, že lidé běžně nevěděli, kolik jim přesně je let, takže to při zápisu prostě nějak odhadli. Pokud tedy hledáte pouze v jednom roce, zkuste rozšířit časový okruh. Druhá věc je, že po josefínské reformě v roce 1784 se svatební zápisy na nějaký čas povinně smrskly na jméno a přímení snoubenců, takže i kdyby byl náhodou zdaleka, z tohoto důvodu to tam prostě nemusí být uvedeno. Občas v těchto případech může pomoct místo původu svědků / kmotrů.

Nejjistější je se na věk uvedený u svatby vůbec nespoléhat a prostě začít hledat cca 17 let před sňatkem a pokračovat dozadu - najdete tak alespoň případné sourozence, kteří vás mohou utvrdit v tom, že hledáte ve správné farnosti. Nepřítomnost jmen rodičů navíc může způsobit to, že najdete dvě děti se stejným jménem a často nelze rozhodnout, které z nich je to správné :?
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.

Re: Johann Cagaš - Domaželice, okr. Přerov - narozen 1758?

Příspěvekod ozana » stř srp 06, 2014 20:15

funkční odkaz získáte přes červený text PŘÍMÝ ODKAZ NA OBRÁZEK
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5765
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Johann Cagaš - Domaželice, okr. Přerov - narozen 1758?

Příspěvekod kuchynkl » stř srp 06, 2014 22:42

tak teď by to snad mělo jít:

svatba - druhý zápis odzhora http://vademecum.archives.cz/vademecum/ ... 63&scan=20
úmrtí - druhý zápis odspoda http://vademecum.archives.cz/vademecum/ ... 63&scan=26

Jinak děkuji za postřehy, svědci by měli pocházet z téže vesnice. Ono s tím příjmením Cagaš je to složitější, jelikož v jedné vesnici žilo nespočet lidí s tímto příjmení, ovšem zatím jsem nevypátral, že by byli všichni příbuzní. Našel jsem jednoho Johanna Cagaše, narozeného 1762, ale následným dohledáním jsem zjistil, že se jedná o jinou osobu.
kuchynkl
 
Příspěvky: 32
Registrován: ned črc 20, 2014 14:29

Re: Johann Cagaš - Domaželice, okr. Přerov - narozen 1758?

Příspěvekod zedir » stř srp 06, 2014 22:48

Dobrý den,

příjmení Kateřiny se mi zdá jako Forejt (i v porovnání s písmenem F ze jména ženicha o dva záznamy níže).
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6292
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Johann Cagaš - Domaželice, okr. Přerov - narozen 1758?

Příspěvekod kuchynkl » čtv srp 07, 2014 16:11

Dobrý den, děkuji mnohokrát za pomoc, opravdu se jedná o příjmení Forejt. Nyní jsem našel člověka jménem Joanny Cagaš, ovšem narozeného přibližně o 8-9 let dříve - tedy v roce 1750, než jak bylo možno vypočítat ze záznamu o sňatku a úmrtí, kdy se jeho narození odhadovalo na 1758-1759. Je možné, že by to nakonec mohl být on, když je tam až tak markantní rozdíl?
kuchynkl
 
Příspěvky: 32
Registrován: ned črc 20, 2014 14:29

Re: Johann Cagaš - Domaželice, okr. Přerov - narozen 1758?

Příspěvekod zedir » čtv srp 07, 2014 16:18

Pokud nemáte více vyhovujících údajů (jednak ve smyslu údaje o jeho rodičích apod., jednak více jmenovců narozených přibližně ve stejné době), tak se to se stoprocentní určitostí asi nedá říct, 8-9 let je přece jen poněkud více, ale klonil bych se k variantě, že se jedná o hledaného předka. Není to rozhodně nemožné, když uvážíme, že 5 let rozdílu je zcela běžné. Před několika dny jsem to psal v jiné debatě, že mé nejhorší zkušenosti byly s rozdílem 16 a 18 let, takže zde by se jednalo "jen" o polovinu - důležité je posoudit všechny dostupné údaje, které jsou k dispozici.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6292
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Johann Cagaš - Domaželice, okr. Přerov - narozen 1758?

Příspěvekod kuchynkl » čtv srp 07, 2014 16:48

Tak tedy Johannové tam byli 2 - jeden narozený 1750, druhý 1762. Každý měli jiného otce. Jeden se oženil 1786 s Katharinou Forejt (moji předkové), kdy mu tam zapsali věk 28 let. Ten druhý se oženil 1793 v udaném věku 30 let - a o něm nemohu najít záznam o úmrtí a ani že by měl nějaké potomky (nejspíš se odstěhoval jinam). Tudíž jsem momentálně bezradný, kdy že se to ten můj předek narodil :( .
kuchynkl
 
Příspěvky: 32
Registrován: ned črc 20, 2014 14:29

Re: Johann Cagaš - Domaželice, okr. Přerov - narozen 1758?

Příspěvekod Branwen » čtv srp 07, 2014 16:53

Pokud se ten druhý ženil v roce 1793 jako mládenec a ne jako vdovec, řekla bych, že je to ten narozený 1762. Přece jen, kdyby se narodil už v roce 1750, bylo by mu v době svatby už 43 let a to už na první sňatek moc běžné není.
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.

Re: Johann Cagaš - Domaželice, okr. Přerov - narozen 1758?

Příspěvekod kuchynkl » čtv srp 07, 2014 17:26

Jenže ten, co se ženil v roce 1793, se ženil s nějakou Johannou, přitom v roce 1797 měli ještě s Katharinou potomka, takže to jistě nemůže být on... A navíc Katharina zemřela až v roce 1822
kuchynkl
 
Příspěvky: 32
Registrován: ned črc 20, 2014 14:29

Re: Johann Cagaš - Domaželice, okr. Přerov - narozen 1758?

Příspěvekod Branwen » čtv srp 07, 2014 17:32

No to přece ničemu nevadí (pokud jsem to tedy dobře pochopila). Chtěla jsem jen říct, že nebylo obvyklé, aby se člověk ženil poprvé ve 43 letech, takže bych to spárovala následovně:

Jan č. 1 *1750, svatba 1786 s Kateřinou - pravděpodobně ten váš
Jan č. 2 * 1762, svatba 1793 s Johanou
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.

Re: Johann Cagaš - Domaželice, okr. Přerov - narozen 1758?

Příspěvekod kuchynkl » čtv srp 07, 2014 17:51

Vidíte, já to špatně pochopil. Nejspíše to bude tak, jak to říkáte Vy. :) Mockrát všem děkuji za ochotu!
kuchynkl
 
Příspěvky: 32
Registrován: ned črc 20, 2014 14:29


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků