Opět Jakub Třešňák, okolí Kostelce n. Č. l., narozen 1755?

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Opět Jakub Třešňák, okolí Kostelce n. Č. l., narozen 1755?

Příspěvekod betelgeuze » úte črc 22, 2014 13:59

Dobrý den,
můj první příspěvek se týkal hledání původu J. Třešňáka. Jak jsem ale později zjistil,v Kostelci žili v jedné době dokonce 3 Jakubové Třešňákové a jejich potomci ( u dvou i předci) se mi začali míchat. Proto bych si v tom rád udělal pořádek, jenže jsem narazil na zádrhel - nemůžu najít křestní zápis jednoho Jakuba. Vše, co o něm vím, je zhruba toto: narodil se asi v r. 1755, byl dvakrát ženatý, podruhé z Dorotou Bláhovou z Vrbčan, měl 6 dětí (s Dorotou, z předchozího manželství jsem nenašel), byl to čeledín u sluhy a poté sluha a podruh/nádeník, "rád" se stěhoval (každé dítě měl v jiném městě). Rád bych našel hlavně první svatbu a křestní zápis. Tady jsou odkazy na všechny zmínky o něm (seřazené chronologicky):

http://ebadatelna.soapraha.cz/d/11618/10 - svatba Jakuba a Doroty, 2. zápis, 1790
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/13170/48 - narození Kateřiny, 2. zápis vlevo, 1790
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/4795/61 - narození Václava, 3. zápis vpravo, 1794
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/11924/23 - narození dvojčat Jana a Františka, 4. zápis vlevo, 1797
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/13170/89 - úmrtí syna Václava, 2. zápis vlevo odzdola, 1799
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/13168/127 - narození Alžběty, poslední zápis vlevo, 1800
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/10505/165 - narození Matěje, 2. zápis odzdola vlevo, 1803
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/6894/159 - úmrtí Alžběty, 2. zápis odzdola vpravo, 1806

Děkuji za jakoukoli pomoc.
J.T.
betelgeuze
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon bře 17, 2014 18:24
Oblast pátrání: Kostelec nad Černými lesy, Hradešín, Slaný, Krušovice, Ryšín, Řevničov, Řisuty, Pchery, Plzeň a okolí (Plzeň-jih) - Soběsuky, Dvorec, Vrčeň, Měrčín, Přešín, Sedliště, Ejpovice; Podbořany, Brno, Rosice, Bošáca (Slovensko), Uherské Hradiště, Chylice u Ostrožské Nové vsi, Seč u Chrudimi, Hlína (u Chrudimi) Trhová Kamenice, Všenory, Dobřichovice, Okrouhlo, Liběř, Černolice, Příbram, Vídeň

Re: Opět Jakub Třešňák, okolí Kostelce n. Č. l., narozen 175

Příspěvekod betelgeuze » stř črc 23, 2014 10:50

Našel jsem vskutku podezřelý zápis z 30.5. 1756 (2. zápis vlevo):

http://ebadatelna.soapraha.cz/d/13682/23

Tohle jsem přeložil (asi chybně):
já, ... , jsem písemně křtil, pokud bude ?žít? ....... ?Andělská? stráž Černého Kostelce ..... jméno jeho dcery.

Text na okraji:
Rodiče ?toužili? ...., ale od .... , ale ..... dítě ?zemřelého pána?

Napadlo mě, že by mohlo jít o zápis mrtvorozeného dítěte, ale proč chybí rodiče?
J.T.
betelgeuze
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon bře 17, 2014 18:24
Oblast pátrání: Kostelec nad Černými lesy, Hradešín, Slaný, Krušovice, Ryšín, Řevničov, Řisuty, Pchery, Plzeň a okolí (Plzeň-jih) - Soběsuky, Dvorec, Vrčeň, Měrčín, Přešín, Sedliště, Ejpovice; Podbořany, Brno, Rosice, Bošáca (Slovensko), Uherské Hradiště, Chylice u Ostrožské Nové vsi, Seč u Chrudimi, Hlína (u Chrudimi) Trhová Kamenice, Všenory, Dobřichovice, Okrouhlo, Liběř, Černolice, Příbram, Vídeň

Re: Opět Jakub Třešňák, okolí Kostelce n. Č. l., narozen 175

Příspěvekod Slim » stř črc 23, 2014 11:34

já bych tu poznámku vlevo chápal jako (amatérský překlad)

Rodiče byli prověřeni, avšak jsou odjinud, prověřením se zjistilo, že to jsou kacíři odmítající Boha

takže to chápu tak, ža farář sice záznam zapsal a předpokládal pozdější dopsání, ale mezitím prověřil rodiče, což bylo složitější, jelikož nebyli místní a následně křest odmítnul pro kacířství rodičů

(berte prosím jako laický názor nelatiníka)
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Opět Jakub Třešňák, okolí Kostelce n. Č. l., narozen 175

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř črc 23, 2014 12:15

nepsal jste náhodou někde, že byli později protestanti?
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Opět Jakub Třešňák, okolí Kostelce n. Č. l., narozen 175

Příspěvekod betelgeuze » stř črc 23, 2014 12:27

Praděda byl u československé církve, ale všichni před ním byli katolíci. Možná ale proto, že byl Jakub a jeho rodina protestanti nebo bezvěrci, o nich nikde nenacházím zápisy. Děkuji oběma.
betelgeuze
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon bře 17, 2014 18:24
Oblast pátrání: Kostelec nad Černými lesy, Hradešín, Slaný, Krušovice, Ryšín, Řevničov, Řisuty, Pchery, Plzeň a okolí (Plzeň-jih) - Soběsuky, Dvorec, Vrčeň, Měrčín, Přešín, Sedliště, Ejpovice; Podbořany, Brno, Rosice, Bošáca (Slovensko), Uherské Hradiště, Chylice u Ostrožské Nové vsi, Seč u Chrudimi, Hlína (u Chrudimi) Trhová Kamenice, Všenory, Dobřichovice, Okrouhlo, Liběř, Černolice, Příbram, Vídeň

Re: Opět Jakub Třešňák, okolí Kostelce n. Č. l., narozen 175

Příspěvekod betelgeuze » stř črc 23, 2014 18:47

a nepíše se někde v textu, odkud byli? nemyslím přímo město, ale třeba "ze severu" ze ?vsi u Labe apod."?
betelgeuze
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon bře 17, 2014 18:24
Oblast pátrání: Kostelec nad Černými lesy, Hradešín, Slaný, Krušovice, Ryšín, Řevničov, Řisuty, Pchery, Plzeň a okolí (Plzeň-jih) - Soběsuky, Dvorec, Vrčeň, Měrčín, Přešín, Sedliště, Ejpovice; Podbořany, Brno, Rosice, Bošáca (Slovensko), Uherské Hradiště, Chylice u Ostrožské Nové vsi, Seč u Chrudimi, Hlína (u Chrudimi) Trhová Kamenice, Všenory, Dobřichovice, Okrouhlo, Liběř, Černolice, Příbram, Vídeň

Re: Opět Jakub Třešňák, okolí Kostelce n. Č. l., narozen 175

Příspěvekod Zora » stř črc 23, 2014 18:56

betelgeuze píše:Praděda byl u československé církve, ale všichni před ním byli katolíci. Možná ale proto, že byl Jakub a jeho rodina protestanti nebo bezvěrci, o nich nikde nenacházím zápisy. Děkuji oběma.


pradědovo vyznání odhaduji po r. 1918, cca 1921 , byl to častý jev po 1. sv. válce, kdy mnozí lidé ztratili důvěru v katolickou církev, rozhodně by se vyznání pradědečka a s oním zápisem nedá s největší praděpodobností sloučit.

Jen je mně divné, zda dítě tedy bylo či nebylo pokřtěno ... zápis přečíst nemůžu,
Osobně si myslím, že by dítě asi spíš pokřtil, právě proto, že rodiče byli bezvěrci..., ale i opačná varianta je možná...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29185
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Opět Jakub Třešňák, okolí Kostelce n. Č. l., narozen 175

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř črc 23, 2014 19:02

P:(ater) Trzeschniak protune? Venatoris in pago Dobropol(io)

protune jsem nenašla uspokojivě, ale venatoris je hajný (v Dobropoli), což není moc dobré- Ti se asi stěhovali

A pak bych asi zkusila hledat další děti- třeba se to povedlo pak "zlegalizovat"... Prostě další generaci Třešňáků.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Opět Jakub Třešňák, okolí Kostelce n. Č. l., narozen 175

Příspěvekod betelgeuze » stř črc 23, 2014 19:43

to je právě to - žádný vhodný pár se v okolí neobjevuje. Zkusím ale hledat v okolních matrikách - tento zápis nemusí být nutně hledaného Jakuba (i když vyloučit se to nedá).
betelgeuze
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon bře 17, 2014 18:24
Oblast pátrání: Kostelec nad Černými lesy, Hradešín, Slaný, Krušovice, Ryšín, Řevničov, Řisuty, Pchery, Plzeň a okolí (Plzeň-jih) - Soběsuky, Dvorec, Vrčeň, Měrčín, Přešín, Sedliště, Ejpovice; Podbořany, Brno, Rosice, Bošáca (Slovensko), Uherské Hradiště, Chylice u Ostrožské Nové vsi, Seč u Chrudimi, Hlína (u Chrudimi) Trhová Kamenice, Všenory, Dobřichovice, Okrouhlo, Liběř, Černolice, Příbram, Vídeň

Re: Opět Jakub Třešňák, okolí Kostelce n. Č. l., narozen 175

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř črc 23, 2014 20:26

nevím, ta svatba je podle mne s první manželkou- Dorotou Wlachovou a děti jsou té druhé- Blahnové....
navíc je u svatby i čárka, že byl vdovec....

Takže možná to není jedna a ta samá osoba (ten samý Jakub Tř.), v tom seznamu- protože ty děti, co mají uvedené příjmení matky, tam mají Blahnovou.

Mrkněte se na to:
tresnak.jpg


Resp. může to být jedna a ta samá osoba, ale musela by mít tři manželky- neznámou první, co zemřela před 1790, pak Dorotu Vlachovou, s níž by měla Kateřinu (protože ta se narodila v roce svatby), DV by zemřela, pak by se musel tento Jakub před a nebo v 1794 oženit s Dorotou Blahnovou a s ní mít ty další děti.....

No, nikdo není ve Vašem "případu" tak zběhly jako Vy, ale třeba to je zase jinak.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Opět Jakub Třešňák, okolí Kostelce n. Č. l., narozen 175

Příspěvekod betelgeuze » stř črc 23, 2014 22:04

vidíte, taková drobnost... případ se komplikuje více a více... zítra zkusím vyhledat oddací zápis s Dorotou Blahnou (pokud to není táž osoba jako Dorota Wlachová); jednou Blahna, pak Vlach a jednou tam vidím i Blana... já to viděl všechno stejně :-)
betelgeuze
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon bře 17, 2014 18:24
Oblast pátrání: Kostelec nad Černými lesy, Hradešín, Slaný, Krušovice, Ryšín, Řevničov, Řisuty, Pchery, Plzeň a okolí (Plzeň-jih) - Soběsuky, Dvorec, Vrčeň, Měrčín, Přešín, Sedliště, Ejpovice; Podbořany, Brno, Rosice, Bošáca (Slovensko), Uherské Hradiště, Chylice u Ostrožské Nové vsi, Seč u Chrudimi, Hlína (u Chrudimi) Trhová Kamenice, Všenory, Dobřichovice, Okrouhlo, Liběř, Černolice, Příbram, Vídeň

Re: Opět Jakub Třešňák, okolí Kostelce n. Č. l., narozen 175

Příspěvekod betelgeuze » stř črc 23, 2014 22:14

ale počkat! vzpomínám si, že když jsem v matrikách pro Vrbčany hledal Vlachy, žádní tam nebyli. Tak jsem hledal Bláhy a našel takový zvláštní "kompromis": Blacha
To jméno se muselo komolit. Jednou Vlacha, pak Blahna, onekde zase Blana... to je jako Třešňák, Střešňák, Třešňak, jednou i Sršňák! Podle mě to asi bude táž osoba. Ale raději to prověřím.
betelgeuze
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon bře 17, 2014 18:24
Oblast pátrání: Kostelec nad Černými lesy, Hradešín, Slaný, Krušovice, Ryšín, Řevničov, Řisuty, Pchery, Plzeň a okolí (Plzeň-jih) - Soběsuky, Dvorec, Vrčeň, Měrčín, Přešín, Sedliště, Ejpovice; Podbořany, Brno, Rosice, Bošáca (Slovensko), Uherské Hradiště, Chylice u Ostrožské Nové vsi, Seč u Chrudimi, Hlína (u Chrudimi) Trhová Kamenice, Všenory, Dobřichovice, Okrouhlo, Liběř, Černolice, Příbram, Vídeň


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků