Augustina (Justýna) Slívová, * 30. Leden, 1906

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Augustina (Justýna) Slívová, * 30. Leden, 1906

Příspěvekod Slim » stř črc 09, 2014 14:50

Hledám jakékoliv informace o pozdějším osudu či kontakt na příbuzné Augustiny (Justýny) Slívové, narozené 30. Leden, 1906 v Ostravě - Hrabové v č.p. 17. Ještě v roce 1910 je v domě č. 17 ve sčítacích operátech, při sčítání v roce 1920 již zde není a veškeré stopy se ztrácí. Z žijících příbuzných si na ní nikdo nepamatuje. Její matka v domě umírá v roce 1917, její úmrtí v příslušných matrikách nebylo nalezeno. Narodila se jako nemanželská.

Takové záhadné místo v mém rodokmenu, s kterým nemůžu hnout.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Augustina (Justýna) Slívová, * 30. Leden, 1906

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř črc 09, 2014 14:59

Slime, myslíš, že odešla z domu po smrti matky? To jí bylo 11 let, takže asi k příbuzným. Nemusel ji být přidělen nějaký poručník- tj. bude o ní nějaká listina u soudu, kterou by příbuzným měli najít? Neměla např. starší provdanou sestru? Nebo neskončila v sirotčinci? A nešla k otci, kterého neznáš?
No jo, asi všechno už máš....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Augustina (Justýna) Slívová, * 30. Leden, 1906

Příspěvekod stanley4 » stř črc 09, 2014 15:03

Karolina Vernerova píše:Slime, myslíš, že odešla z domu po smrti matky? To jí bylo 11 let, takže asi k příbuzným. Nemusel ji být přidělen nějaký poručník- tj. bude o ní nějaká listina u soudu, kterou by příbuzným měli najít? Neměla např. starší provdanou sestru? Nebo neskončila v sirotčinci? A nešla k otci, kterého neznáš?
No jo, asi všechno už máš....
...alebo nejaká stopa u krstných rodičov?
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Re: Augustina (Justýna) Slívová, * 30. Leden, 1906

Příspěvekod Slim » stř črc 09, 2014 15:24

Je to celé záhadnější, její matka měla sestru, ta umírá neprovdaná v roce 1918 a pak bratra - mého pradědu. V roce 1912 umírá i její děda (můj prapraděda) a v roce 1917 její babička. Prapraděda v té době byl z příbuzných sám, všichni jeho sourozenci umřeli v poměrně mladém věku. A on se ženil s poměrně starší ženou, tak více než 3 děti nestihli. Za kmotru jí byla má prababička, takže pokud by byla u kmotrů, zůstala by v rodném domě. Ještě mne napadlo, že by mohla jít do rodiny prababičky - rod Muroňů z Raškovic. Ale ten rod je pro mne stejnou záhadou jako Justýna, nedaří se mi najít žijící potomky, hroby, pouze jejich dům, ale tam už bydlí rodina, co o předchozích majitelích nic neví. Přestože sourozenců Muroňových bylo poměrně hodně.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Augustina (Justýna) Slívová, * 30. Leden, 1906

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř črc 09, 2014 15:40

Mě se líbí ta myšlenka s poručníkem- přece jenom už to bylo 20. století.... Možná by to už mohlo být v archivu- že by se ani nemuselo dokladovat příbuzenství....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Augustina (Justýna) Slívová, * 30. Leden, 1906

Příspěvekod Zora » stř črc 09, 2014 15:54

Mám v rodině dvě ženy,
* Olga *1902 - polosirotek, moje babička - otec žil, byla vychovávána v rodině strýce, ale poručník byl přidělen úředně. (byl nakonec za svědka na svatbě Olgy)
*Emilie 1904 - nemanželská, po smrti matky se stal poručníkem strýc (můj praděda), k této Emilii mám dokonce oficiální doklady o poručnictví. Mohu zaslat :-)))
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Augustina (Justýna) Slívová, * 30. Leden, 1906

Příspěvekod Slim » stř črc 09, 2014 16:17

Poručnictví je opravdu slibná stopa, ale ani ve snu netuším, v kterém archívu a fondu toto hledat.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Augustina (Justýna) Slívová, * 30. Leden, 1906

Příspěvekod Zora » stř črc 09, 2014 17:06

dřív existovaly tzv poručenské úřady, o dění kolem svěřence (poručence) rozhodoval příslušný sooud, u Emilie, která bydlela naposledy s matkou v Lískovci (dnes součást Brna) a jejího nového poručníka (bydlel v Ivančicích) to byl c. k. okresní soud Brno - okolí. Domnívám se, že příslušný byl soud z hlesdika bydliště dítěte
Snad by se mohlo hledat ve fondech poručnického úřadu?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Augustina (Justýna) Slívová, * 30. Leden, 1906

Příspěvekod Míla » čtv črc 10, 2014 14:33

Pokud by odešla k Muroňům do Raškovic, musela by tam chodit do školy. Zkuste archiv Frýdek Místek a tam třídní výkazy školy Raškovice z příslušných let.Pokud máte číslo popisné dozvite se něco i k rodině Muroňů.
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: Augustina (Justýna) Slívová, * 30. Leden, 1906

Příspěvekod Slim » čtv črc 10, 2014 14:50

Ohledně školy to je zajímavý nápad, je myšleno toto ?

http://vademecum.archives.cz/vademecum/ ... 03FF3BDF6F
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Augustina (Justýna) Slívová, * 30. Leden, 1906

Příspěvekod Míla » čtv črc 10, 2014 15:33

Pokud se třídní výkazy dochovaly tak by tam měly bytJa jsem vypisovala žactvo Morávky-Lůčky a Krásné-Horní Mohelnice a dozvěděla jsem se informace o dvou generacích.Jsou tam seznamy dětí podle tříd včetně dat narození, rodičů,ze kterého čísla pop. do školy chodily, kde sloužily a kdo byl poručníkem.Pokud vite datum narození a číslo pop. rodiny Muroňů tak snad něco zjistíte.Ještě tak pro zajimavost, mam v Ostravě tetu Annu Novákovou, rozenou Slívovou nar.1927.Namate ji nahodou v rodokmenu?
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: Augustina (Justýna) Slívová, * 30. Leden, 1906

Příspěvekod Slim » úte črc 15, 2014 16:50

Tak jsem se vydal po stopě poručenských úřadů. Dnes jsem navštívil Archív města Ostravy. Zachovaly se poručenské indexy Okresního soudu Moravská Ostrava vcelku v souvislé řadě. S výjimkou roku 1917, jak jinak (v roce 1917 zemřela jak její matka, tak i babička). Když už jsem tam byl, projel jsem tedy ony indexy a zůstal jsem překvapený, hledaná Justýna figurovala v poručenských indexech již roku 1906 ihned po narození. Proč poručenství hned po narození? Její matka žila po jejím narození ještě 11 let. Co ale daný spis obsahoval již nikdo nezjistí, poručenské spisy prošly rozsáhlou skartací a z roku 1906 se jich zachovalo snad jen pět. Ochotné paní archivářky se pokusily spis vyhledat, ale nalezené torzo původních spisů z roku 1906 bylo opravdu malé. V žádném dalším roce (kromě 1917, tam index není) její jméno nefigurovalo. Kdyby byl poručník její děda, muselo by být poručnictví obnoveno v roce 1912, kdy děda zemřel.
Takže moje Justýna se drží linie záhadnosti.
Zkusil jsem i Raškovickou stopu, ale ve sčítacích operátech v roce 1921 v domě Muroňů v Raškovicích (č. 79) nefiguruje, ale není zde ani syn František s manželkou Annou, kteří byli za kmotra všem dětem mého pradědy. Ti bydleli někde jinde, takže se ještě vydám po téhle stopě.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Augustina (Justýna) Slívová, * 30. Leden, 1906

Příspěvekod Zora » úte črc 15, 2014 17:22

https://www.law.muni.cz/sborniky/dny_pr ... _Lenka.pdf

Poručník byl ustanovován nezletilým (osobám mladším 21 let), pokud
nebyly v otcovské moci. Ustanovoval ho soud, způsoby výběru vhodného
poručníka jsou podobné těm současným, s tím rozdílem, že poručníkem
mohla být ustanovena i manželská (!) matka, protože tato jinak nebyla
nositelem otcovské moci.

Nevím, kdo je manželská matka :-)))
Chci se zeptat, zda víš něco o životě matky Justýny. V případě mé Emilie (tety MIleny) - nemanželské- byl poručník ustanoven až po smrti matky, předpokládám tedy, že do smrti matky byla poručníkem právě ona. Byla obchodnicí na malém městě.

Tak zvaný spoluporučník
musel být ustaven vždy, když poručníkem byla ustanovena žena – ‚Soud má
ženě, která byla ustanovena poručnicí, přidati nějakého muže jako
spoluporučníka‘.

O tom, jak tohle ustanovení fungovalo u mé Emilie nevím naprosto nic.

Jen chci podotknout, že v r. 1917 bylo Justýně skoro 14 roků, není možné, že šla už někam do služby?

Nedávno jsem psala o tom, že existoval zavedený postup, kdy úřady osiřelé děti svěřovaly k výchově na vesnice, byl to zavedený postup, jak města řešila otázku sirotků. (Ne vždy je dávali do sirotčince, kde byly pro zřizovatele náklady vyšší, než odměna, kterou dostávala vesnická rodina... Stejně tak ve městech fungovaly rodiny, kam se takové děti odkládaly.
Jestli se nemýlím, něco takového měla v příspěvcích Kokosová Kulička v Opavě.
Z
edit - teď jsem ještě narazila na :
https://otik.uk.zcu.cz/bitstream/handle ... sequence=1
V průběhu 1. světové války došlo k novelizaci rodinného práva. Zasloužily
se o ni dvě novely – císařský patent č. 276/1914 ř.z. a císařský patent č. 69/1916
ř.z. „Jejich cílem bylo podpořit alimentační práva dětí, usnadnit osvojování dětí
osobami lépe finančně situovanými než byli vlastní rodiče a od základu změnit
pojetí poručenství.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Augustina (Justýna) Slívová, * 30. Leden, 1906

Příspěvekod Slim » úte črc 15, 2014 17:43

Díky moc, to by vysvětlovalo poručnictví po narození, byla nemanželská, tedy neměla otce. Další poručnictví by tedy bylo po smrti matky v roce 1917. Ale zrovna jedině ten rok jak na sviňu chybí, index není. Leda by tento rok nějak unikl skartaci, ale moc nadějí si nedávám. O životě její matky a její sestry nevím absolutně nic a co hůře, není již se na to koho zeptat. Existuje jediná příbuzná které to jméno něco řeklo, ale ta si není schopna na nic více rozpomenout. Říkala sice, že to byla sestra mého pradědy, ale vzhledem k rozdílů ve věku je ten omyl sestra/neteř pochopitelný. I můj otec si do jisté chvíle myslel, že někteří příbuzní jsou jeho tety a strejdové, ale oni to sestřenice a bratranci. Akorát mezi narozením rodičů těch bratranců a mého dědy bylo téměř 20 let.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Augustina (Justýna) Slívová, * 30. Leden, 1906

Příspěvekod Zora » úte črc 15, 2014 17:50

A narození sestry máš?
Ptám se proto, že by se snad mohlo jednat o podobný případ, tedy hned po narození ustanoven poručník. Sice smrt matky v roce 1917 je platná pro obě, ale snad by mohl být rozdíl v osudech vzhledem k věku sestry.
Pokud Justýna figurovala v poručenckých indexech hned po narození, víš, kdo byl poručníkem?
Pokud by to byl otec matky, tedy dědeček Justýny, pak hledat v roce 1912 ustanovení nového...

Ty ženy z archívu by mohly mít potuchu o rodinách, kam se dávaly osiřelé děti, určitě těch adres nebylo zas tak mnoho...

Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků