Příjmení Halviger - možný potomek Švédů?

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Příjmení Halviger - možný potomek Švédů?

Příspěvekod Dagmar8 » úte čer 24, 2014 15:12

Prosím o pomoc, pokud by někdo věděl nějaké informace, nebo se stím jménem již setkal

Po všech těch gruntovnících ve všech liniích, kteří po několik generací byli stále na jednom místě a jejich hledání bylo láhůdkou, tu mám problém - tedy alespoň pro mne.

Příjmení Halviger není opravdu početné, v republice žijí /a to v mém městě/ tři lidé toho jména a všechny tři znám.
Znám pouze jména prarodičů nar. 1904, pocházejících z Vysoké nad Labem, která spadá zřejmě pod Hradec Králové /Zámrsk/ zřejmě tato oblast není digitalizovaná, nebo velmi málo, protože mimo kroniky Vysoké se mi nepodařilo objevit nic, takže zřejmě bude nutné tam přímo zajet.
Je také možné že neumím hledat, protože v Zámrsku jsem ještě nic nehledala.

V této rodině se traduje, že by toto jméno mohlo pocházet od Švédů, kterí měli ležení přímo ve Vysoké a "navštívili " ji tak třikrát, jak píše kronika 1639,1643,1645
Vím, že takových zkazek je v každé rodině, takže se s tímto příběhem moc neztotožňuji, nicméně to příjmení se zřejmě nikde jinde nevyskytuje a navíc potomci tohoto rodu mají docela charakteristické obličejové rysy - blonďáci s velmi vysedlými lícními kostmi /ale v té souvislosti možná vidím něco, co vidět chci./

Kroniku jsem přečetla již téměř celou, poprvé se jméno objevuje v těchto záznamech až o 100 let později v roce 1743 a to zde Jan Halviger


Předpisová kniha roboty z roku 1743
http://vychodoceskearchivy.cz/ebadatelna/zobrazeni-publikace-hradec/?adresar=CZ_225101010_1827_x1&strana=26&nadpis=Pam%C4%9Btn%C3%AD%20kniha%20obce%20Vysok%C3%A1%20nad%20Labem%20do%20r.1938

potom ještě v kronice v roce 1770 Lukáš Halviger
1777 Matěj Halviger
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Příjmení Halviger - možný potomek Švédů?

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte čer 24, 2014 15:35

no jo, nic k mání jiného není,
víte, Zámrsk je pro mne asi jediný archiv, kde to neumím :-)
ale tady jsem našla pěknou stránku, kde je přehled všeho, co mají o Vysoké nad Labem a to se mi dost líbí.... to tak mají všechno?

http://vychodoceskearchivy.cz/hradeckra ... soka/#digi
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Příjmení Halviger - možný potomek Švédů?

Příspěvekod Dagmar8 » úte čer 24, 2014 17:23

Karolínko děkuji vám, ale mám pocit že jsem zase v háji.

Nahoře píší, že to jsou záznamy pouze evangelické církve...atd. že od roku 1850 patří do Nového Hradce
když kliknu na Nový hradec Králové
http://vychodoceskearchivy.cz/hradeckralove/4270-2/hradec-kralove/
tak tam jsou sčítací aparáty a matriky ne

když kliknu přímo na Hradec tak tam také matriky nejsouhttp://vychodoceskearchivy.cz/hradeckralove/4270-2/hradec-kralove/

připadám si jak dement :o))

co myslíte mám projít ty evagelické zápis po zápisu ?
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Příjmení Halviger - možný potomek Švédů?

Příspěvekod artepa » úte čer 24, 2014 17:51

Určitě ne, ten Váš komentář :D
Na těch stránkách jsou další materiály z okresních archivů, krom matrik
Matriky jsou http://vychodoceskearchivy.cz/zamrsk/sb ... 1587-1949/
Katolické matriky pro Vysokou nad Labem by měly být ve FÚ Nový Hradec Králové
Kód: Vybrat vše
http://vychodoceskearchivy.cz/zamrsk/files/2013/10/8700_Sb%C3%ADrka-matrik-v%C3%BDchodo%C4%8Desk%C3%A9ho-kraje-1587-1949_NAD_190-stav-2014-03-28.pdf

V inventáři, v pdf, je to stránka 991, bohužel matriky nejsou online.
Ještě zkusit mormony, jestli náhodou něco nebude tam.
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Příjmení Halviger - možný potomek Švédů?

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte čer 24, 2014 17:56

to ne- asi byli katolíci, že? myslím, že kdyby byli evangelíci, tak byste to věděla....
já jsem se, a omlouvám se, pokud Vás to zavedlo, pozastavila nad tím, jak to pěkně v Zámrsku vyhledává všechno pro danou obec.... ale že tam pro Vás víc než ty kroniky není :-(

tak jen malý bonbonek: jestli to už znáte, tak se omlouvám za nošení dříví do lesa.... ale třeba ne a potěší Vás to, i když asi budete muset do Zámrsku
tady je indikační skica stabilního katastru z roku 1840
http://archivnimapy.cuzk.cz/skici/skici ... index.html
a v ní je zapsaný Halviger Josef u jednoho z těch uzoučkých pruhů (jeden z těch úplně vpravo)
a u něj, že bydlel v č.15, což si zase dohledáte na té skice (téměř přesně uprostřed, červené číslíčko)....

to artepa: u mormonů se taky moc nevyznám, ale na první pohled jsem to tam neviděla
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Příjmení Halviger - možný potomek Švédů?

Příspěvekod artepa » úte čer 24, 2014 18:10

U Mormonů matriky nevidím, hledám pod okr. Hradec Králové.
I když se občas stane, že se matriky zatoulají úplně jinam :)
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Příjmení Halviger - možný potomek Švédů?

Příspěvekod Dagmar8 » úte čer 24, 2014 18:18

Holky moc děkuji - u těch mormonů jsem hledala před dávnější dobou a nic nenašla.
Díky za katastr. mapu - ten Josef Halviger to je právě ten předek, u kterého vím data narození.
Ještě se mám moc učit - často mě ty souvislosti kde mám a můžu hledat nenapadají.
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Příjmení Halviger - možný potomek Švédů?

Příspěvekod artepa » úte čer 24, 2014 18:27

To mě taky ne :D , i když hledám delší dobu než Vy
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Příjmení Halviger - možný potomek Švédů?

Příspěvekod Zora » úte čer 24, 2014 18:38

naprosto teoreticky, pokud by byl původem Švéd nebylo by vyloučené, že po tolerančním patentu by se objevoval v evangelických matrikách - pokud si rod tuto víru od dob cca třicetileté války tuto víru (potajmu) uchoval. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Příjmení Halviger - možný potomek Švédů?

Příspěvekod Dagmar8 » úte čer 24, 2014 19:29

Zoro mrknu se na indexy a uvidím, máte pravdu, za to nic nedám
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Příjmení Halviger - možný potomek Švédů?

Příspěvekod Zora » úte čer 24, 2014 19:32

Na policejních přihláškách je Halwingerů 13, nejstarší *1868 Zkuste se podívat, já bych luštila půl dne. Zora

http://digi.nacr.cz/prihlasky2/index.ph ... folium=191
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Příjmení Halviger - možný potomek Švédů?

Příspěvekod Dagmar8 » úte čer 24, 2014 19:49

no vidíte a tam jsem se dívala hned když jsem začínala hledat, ale fakt mě nenapadlo dát tam dvojité w - s jednoduchým v nevyjede nic.
Snad se to také někdy naučím - díky moc
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Příjmení Halviger - možný potomek Švédů?

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte čer 24, 2014 19:54

no chce to prostě kreativní přemýšlení :-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Příjmení Halviger - možný potomek Švédů?

Příspěvekod Dagmar8 » úte čer 24, 2014 20:07

jo jo, to bude asi ten problém:o))
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Příjmení Halviger - možný potomek Švédů?

Příspěvekod Zora » úte čer 24, 2014 20:17

chce to mít německá příjmení mezi předky, pak se člověk naučí možné varianty hledání, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků