Kothbauerovi - kdekoliv

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Kothbauerovi - kdekoliv

Příspěvekod zedir » sob čer 21, 2014 20:11

Dobrý den,

chtěl bych poprosit o pomoc s hledáním příjmení Kothbauer. Prababiččina babička byla Františka Kothbauerová narozená 8. 10. 1816 v Hlubokém u Tišnova (dnes Hluboké Dvory) rodičům Janu Kothbauerovi a Anežce Nechutové, narozené v Třebíči:

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... natura=860

Pod Hlubokým je zaznamenána jako první dítě páru, po Františce se jim narodilo ještě dalších šest dětí (1818, 1820, 1822, 1825, 1827, 1830). Po nahlédnutí do úmrtní matriky jsem ovšem ještě objevil Josefa, zemřelého 11. 3. 1818 ve věku tři a čtvrt roku, narozeného tedy někdy na přelomu 1814/1815. Jak jsem naznačil, v rodné matrice však o něm chybí záznam a rovněž v oddací matrice pod Hlubokým není pro požadované období žádný sňatek žádného Kothbauera, což znamená, že se dozajista brali někde jinde, narodil se jim tam syn Josef a někdy v době mezi přelomem 1814/1815 a říjnem 1816 přišli do Hlubokého - jenže odkud? Ve všech rodných záznamech Janových a Anežčiných dětí či v jejich pozdějších oddacích zápisech není bohužel nikdy uvedena jiná než současná lokalita, tedy Hluboké. Jana Kothbauera v těchto záznamech označují několika způsoby, znamenající ovšem totéž, a to hofbesitzer/besitzer eines freÿ grundes/freÿhof besitzer - vedle domu č. 11 byl držitelem nového dvoru č. 12.

Když jsem se znovu podíval na místo původu Anežky Nechutové, udivila mě jeho vzdálenost - mezi Třebíčí a Hlubokým je asi 60 km, což před dvěma sty lety při minimální migraci znamenalo obrovskou dálku a nezdálo se mi pravděpodobné, že by budoucí manželé pocházeli každý z jednoho jejího konce. Proto předpokládám, že Jan Kothbauer pocházel také odněkud z Třebíčska, ale zatímco Anežku jsem tam našel, Jana ne a dokonce ani jednoho Kothbauera. Při pohledu na http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Kothbaue ... 1/hustota/ jsem si potvrdil domněnku, že Jan pocházel pravděpodobně z Vysočiny, neboť na Jihlavsku žije 6/10 žijících nositelů příjmení, zbylí čtyři spadají pod Brno a okolí, o kterých si myslím, že budou potomci Kothbauerů z Hlubokého. Zkoušel jsem hledat i variantu Kotbauer, ale nebyl nalezen žádný výsledek.

Zde jsem alespoň pod Hlubokým nalezl Janovo úmrtí z 2. 6. 1834, kdy měl mít 48 let, takže se narodil - ať už to bylo kdekoliv - asi v roce 1786.

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... natura=866

Vzhledem k vzácnosti výskytu příjmení chci poprosit kohokoliv, kdo by mezi svými předky Kothbauery měl nebo se jen s tímto příjmením kdekoliv v matrikách setkal, aby se mi ozval, neboť je velmi vysoká šance, že se bude jednat o mé hledané předky nebo alespoň boční větve, přes které bych se k přímým předkům mohl dostat.

Děkuji předem za případné reakce
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Kothbauerovi - kdekoliv

Příspěvekod Zora » sob čer 21, 2014 20:21

Google odkazuje na Tišnov a Brtnici.
Nevím, zda jste hledal v těchto oblastech.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kothbauerovi - kdekoliv

Příspěvekod zedir » stř črc 28, 2021 14:43

Děkuji za nápady. Pod Brtnici jsem již dříve také nahlédl, ale ani v rodných, ani v oddacích matrikách jsem nenalezl žádný záznam. Přímo pod Tišnov jsem se nedíval, protože jsem předpokládal, že zdejší Kothbauerové se sem dostali skrze Hluboké a odtud dále přes Kuřim k Brnu, kde jich několik stále žije. Z Kuřimi byl Oldřich Kothbauer:

http://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?a ... &load=1479

Podíval jsem se ale pro jistotu i pod Tišnov, kde sice od 70. let 18. století dále do historie chybí matriky, ale hledané narození a sňatek by tu ještě obsaženy byly, pokud by Jan pocházel odtud, ale bohužel jsem opět nic nenašel. I když nyní tedy předpokládám jako místo původu Třebíčsko nebo Jihlavsko, je to stále příliš obsáhlé území na hledání nazdařbůh, stále to je tolik farností a matrik... Připomíná mi to hledání jehly v kupce sena. Nezbývá než doufat, že někomu toto příjmení bude povědomé.


Naposledy oživil zedir v stř črc 28, 2021 14:43
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků