Hellriegl/Hellriegel/Höllriegel/Helerigel

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Hellriegl/Hellriegel/Höllriegel/Helerigel

Příspěvekod kokosovakulicka » čtv kvě 29, 2014 13:06

Nenarazili jste někdo při hledání v matrikách na toto příjmení?

Matheus Hellriegl se mi objevuje v Bílovci kolem roku 1800, kde je jako první záznam jeho sňatek s ženou z vedlejší vsi. Ani v Bílovci ani v té vedlejší se toto jměno nevyskytuje. U žádného záznamu není odkaz na to, odkud přišel. Později je označován jako Mathias rukavičkář z Bílovce. Dnešní výskyt je pouze Praha, pána jsem kontaktovala, ale žádný potah na Bílovec v rodokmenu nemají. V Praze se objevuje nápadná shoda jmen u dětí, ale jde o pozdější dobu. Potřebuju se dostat pod rok 1800. Druhý výskyt jsem náhodou našla v okolí Znojma, konkrétně Častohostice, ale mezi narozenými není žáden Mathias, ani jiný chlapec, který by měl kmotra Mathiase nebo se narodil kolem roku 1774 (všechny záznamy o věku Mathiase se po odečtu shodují na tomto datu) kolem sv. Matěje. Takže trčím na mrtvém bodě :(
Uživatelský avatar
kokosovakulicka
 
Příspěvky: 136
Registrován: úte bře 26, 2013 19:08
Bydliště: Brno

Re: Hellriegl/Hellriegel/Höllriegel/Helerigel

Příspěvekod Zora » čtv kvě 29, 2014 15:10

Možná by mohly vojenské schematismy, přijmení se tam vyskytuje v několika variantách i obdobích v 19. století.
Zde varianta Hellriegel :
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Searc ... ellriegel+


Zde R-U tisk,
http://anno.onb.ac.at/anno-suche/#searc ... ist&from=1

V Lehmannově adresáři pro Vídeň v nejstarším výtisku jsem příjmení v žádné variantě nenašla.
http://www.digital.wienbibliothek.at/se ... hellriegel
Podle netu měl učitel tohoto příjmení učit v Pavlicích, první je z Vámi uváděných Častohostic, druhý bez udání místa.
Tomáš Hellriegel učitel Častohostice 3.8.1829 14.7.1859
10 František Xaver Hellriegel učitel 14.7.1859 30.8.1872

Zde jsou indexy pro Pavlice, zkuste se podívat.
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=15

JInak se mně zdá, že stránka učitelů - Pavlice je moc pěkně udělaná, zkuste napsat správci, jestli by se nedalo zjistit něco více. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29136
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hellriegl/Hellriegel/Höllriegel/Helerigel

Příspěvekod Dagmar8 » čtv kvě 29, 2014 16:35

Zoro fascinuje mě, jak si dáš tu práci s hledáním a většinou úspěšně.
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Hellriegl/Hellriegel/Höllriegel/Helerigel

Příspěvekod Zora » čtv kvě 29, 2014 17:00

Ti Hellrigelovi jsou v častolovických matrikách už před r. 1791, první dítě v indexu 1791 Johann, podle indexu úmrtí se kolem r,. 1782 narodilo dítě, které zemřelo v 10 letech, takže se svatba posunuje před r. 1782
Čili svatba rodičů už není zachycena v indexu, možná by stálo za to ji vyhledat. - na to mé oči nestačí.
bydleli v domě č. 32, snad by u svatby mohly být napsány nějaké podrobnosti o ženichovi.
Podívám se ještě na okolní matriky...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29136
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hellriegl/Hellriegel/Höllriegel/Helerigel

Příspěvekod Věra Mátlová » čtv kvě 29, 2014 22:13

Jo kdybyste hledala hřebce toho jména, tak to bych věděla přesně, to byl zakladatel jedné z plemenných linií slezskonorického tažného koně ..... (Höllriegel)
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Hellriegl/Hellriegel/Höllriegel/Helerigel

Příspěvekod Zora » čtv kvě 29, 2014 22:27

taky jeden z ironmanů :-)))
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29136
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hellriegl/Hellriegel/Höllriegel/Helerigel

Příspěvekod Zora » čtv kvě 29, 2014 23:43

index Znojmo
1676 Martin
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=44

To příjmení se v nejstarším znojemském indexu vyskytuje ve variantě Höllriegel, index je ale složený z více knih, takže je třeba hledat dál do přítomnosti.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29136
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hellriegl/Hellriegel/Höllriegel/Helerigel

Příspěvekod eMKa » pát kvě 30, 2014 12:29

Prošla jste bílovecké cechovní knihy nebo knihy svatebních smluv? Tam všude může být zmínka o původu...
Uživatelský avatar
eMKa
 
Příspěvky: 594
Registrován: ned dub 06, 2014 5:15

Re: Hellriegl/Hellriegel/Höllriegel/Helerigel

Příspěvekod kokosovakulicka » ned črc 13, 2014 10:08

knihy jsem zkoušela, ale nemám pořád ještě tak dobré oko, abych v nich byla schopná číst. Ale nárazově to zkouším.
Podle všeho je správná cesta zřejmě Jižní Morava a Rakousko. Šatov, Znojmo, Havraníky a okolí byly Hellrieglů plné.
A jen pro zajímavost perlička ze života-jistý Alois Höllriegl byl rakouský SS sloužící v Mauthausenu-kde byla popravena moje jiná příbuzná.
Uživatelský avatar
kokosovakulicka
 
Příspěvky: 136
Registrován: úte bře 26, 2013 19:08
Bydliště: Brno

Re: Hellriegl/Hellriegel/Höllriegel/Helerigel

Příspěvekod Zora » ned črc 13, 2014 10:16

podobnou perličku mám i já, jeden generál stejného příjmení jako má manžel, druhý generál stejného příjmení jako měl můj otec, oba velmi vysoce postavení ve vojenské hierarchii wehrmachtu - příbuzní s největší pravděpodobností nejsme :-)))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29136
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hellriegl/Hellriegel/Höllriegel/Helerigel

Příspěvekod Zora » pon črc 14, 2014 12:45

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=38

Hledám své Sladké v Mohelně, narazila jsem na:
Prisching? syn paní Františky, rozené Holriegel (s přehláskou),asi ze Šatova
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29136
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hellriegl/Hellriegel/Höllriegel/Helerigel

Příspěvekod kokosovakulicka » pon říj 06, 2014 17:33

Zoro, díky, kolem od Šatova po Znojmo s odbočkami do Jihlavy a Brna hledám, ale stále Mathias nikde.
Uživatelský avatar
kokosovakulicka
 
Příspěvky: 136
Registrován: úte bře 26, 2013 19:08
Bydliště: Brno

Re: Hellriegl/Hellriegel/Höllriegel/Helerigel

Příspěvekod kokosovakulicka » ned bře 05, 2017 15:57

V cervnu jsme se vydali na dovolenou do Hnanic, kde jsme byli uz drive. Chodili jsme si tak po prochazkach a prolizali opustene mlyny (lokalita Devet mlynu). Na me i muze to strasne zapusobilo, na me dokonce tak moc, ze jsem hledala vsemozne informace o lidech, kteri na tech mistech kdysi hospodarili. A pak to prislo. Drobna zminka o jednom Hellrieglovi, ktery vedl spor s mistni radnici. Navaznost na meho Mathiase jsem uz bohuzel nenasla, treba zase za par let..
Uživatelský avatar
kokosovakulicka
 
Příspěvky: 136
Registrován: úte bře 26, 2013 19:08
Bydliště: Brno


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků