František Štorkán (1896 Lublaň, Slovinsko - ?)

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

František Štorkán (1896 Lublaň, Slovinsko - ?)

Příspěvekod storja » úte dub 01, 2014 23:29

Pátrám po osudu svého zmizelého pradědečka, vyučeného puškaře, Františka Štorkána (7. 6. 1896 Lublaň, Slovinsko - ?). Jeho rodiče: Bohumil Štorkán (1863, Hořovice okr. Beroun - ?) a Božena roz. Müllerová (1863, Příbram - ?). Oženil se s Ludmilou Rouskovou (1900, Krásnice okr. Hradec Králové - ?) s níž žil v Krásnici. Děti František a Božena. Nejspíše měl ještě nemanželského syna Vratislava/Bratislava. Odešel od rodiny (zmizel?), když byly jeho děti malé, a více o něm není známo.

Chronologie míst jeho výskytu: Lublaň, Slovinsko (narození), Opočno, okr. Rychnov nad Kněžnou (dětství a dospívání), Pardubice (učeň u puškaře Františka Hojného), Itálie, Slovensko, východní fronta (1. světová válka), Krásnice, okr. Hradec Králové (sňatek, založení rodiny).
storja
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte dub 01, 2014 22:30

Re: František Štorkán (1896 Lublaň, Slovinsko - ?)

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát dub 04, 2014 8:27

Napadlo mne sčítání :-(- ale to je stejný problém- odkud.
Na Vašem webu jsem viděla, že měl hodně sourozenců, někteří asi zůstali na Příbramsku.... Nevím, kam by se mohl vrtnout, zdálo se mi logické, že alespoň s jedním ze sourozenců udržoval kontakt. Snad se s nimi nerozkmotřil. Zeptat se jejich potomků, zda se nedochovali dopisy?
Taky mne napadalo, jít na to morbidní cestou- najít jeho hrob- zeptat se v obcích, kde jsou pohřbeni sourozenci a rodiče. Nekoukat jen na nápisy na hrobech, ale i na zápisy v hřbitovní knize.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: František Štorkán (1896 Lublaň, Slovinsko - ?)

Příspěvekod Zora » pát dub 04, 2014 10:28

Žďár Stránka periodika
Politický týdenník pro okresy Rokycanský, Zbirožský, Hořovický, Blovický, Kralovický
ISSN: 1801-3287
Ročník: 1936
Výtisk: 27.11.1936
Stránka: [3]
František Štorkán, podnikatel staveb, majitel realit v Praze a lázeňského hotelu v Jugoslávii. Byl nejstarším synem býv. hostinského „U Přemysla", pozdějšího kostelníka, p. Štorkána, a bratrem zdejších obchodníků, pp. Šebestiána a Jaroslava, ma- jitele realit p. Ant. Štorkána v Libuši-Krči

Nenajdete v tomto sdělení nějakou souvislost?
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShow ... id=7520619
Zde se píše o hrobu na Vyšehradě.

Zora
Naposledy upravil Zora dne pát dub 04, 2014 10:53, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: František Štorkán (1896 Lublaň, Slovinsko - ?)

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát dub 04, 2014 10:31

dost nadějné, Zorko :-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: František Štorkán (1896 Lublaň, Slovinsko - ?)

Příspěvekod Zora » pát dub 04, 2014 10:57

Tohle si musí rozhodnout autorka dotazu, cokoliv dalšího přidávat je zbytečné, je to jen na ni. Kombinace František Štorkán je velice častá, stejně tak pouhé Štorkán - třeba ve Vídni se vyskytuje v 19. století tapetář Václav z Prahy Karlína...
Ale je jich mnohem víc, až třeba po rytce a filmaře...
Škoda, že neuvedla, zda se František i živil jako puškař...
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: František Štorkán (1896 Lublaň, Slovinsko - ?)

Příspěvekod storja » pát dub 04, 2014 11:50

Děkuji všem za reakce!
Potíž je, že rodin Štorkánů bylo více (vím o hořovických rodinách, dále vím, že žili v Praze, Příbrami, na Kladně, v Plzni), a mezi nimi více Františků, zrovna ten na kterého odkazuje paní Zora, není můj praděd. Hledat hrob a procházet sčítání by bylo hledání jehly v kupce sena, protože nejsou žádné indície kam zmizel, navíc mohl odejít do ciziny. Nadějné by bylo najít potomky jeho sourozenců, ale to se mi zatím nedaří. Jestli se živil jako puškař bohužel nevím.
storja
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte dub 01, 2014 22:30

Re: František Štorkán (1896 Lublaň, Slovinsko - ?)

Příspěvekod Zora » pát dub 04, 2014 12:05

já vím, že tohle je hodně podivný nápad, ale našla jsem na netü puškaře z města Kamnik pod Krimom.
Je to 19 km od Lublaně.
zde mapka: http://mapy.cz/#!x=14.498465&y=46.00423 ... fast%22%7D

zde odkaz na puškaře, pana Klemena Šteha.
http://puskarstvo-steh.com/kontakt.html

Podle mě je pravdpodobné, že by mohl znát nebo alespoň odkázat na zdroje o tom, kde se učili a kde působili tovaryši... Navíc se mně zdá, že snad i to jméno by mohlo být původně i české.
Samozřejmě nebude nic vědět o osudech Františka poté, co odešel od rodiny, ale mohl by se stát zdrojem info o profesi, teoreticky i o otci. Většinou se totiž taková povolání dědí z generace na generaci...

Ještě nápad - Mgr. Jiří Vaněk z Brna (býv. ředitel brněnského muzea) se zabýval historickými zbraněmi, puškařskými dílnami.
Snad by mohl mít odkaz na zdroje, kde hledat - nebo zda existoval puškařský rod Štorkan.
( Lovecké pušky z dílen puškařské rodiny Schnepfů ve sbírkách muzea města Brna / Jiří Vaněk · Lovecké
zbraně)
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: František Štorkán (1896 Lublaň, Slovinsko - ?)

Příspěvekod storja » pát dub 04, 2014 16:19

František se puškařem vyučil již v Čechách - v Pardubicích v puškařství Františka Hojného. Do Čech se rodina vrátila již asi v roce 1900, kdy pradědovi byly 4 roky. Jeho otec Bohumil byl rovněž puškař a v Lublani působil u vojenské posádky jako puškař - můj praděda a několik jeho sourozenců se narodilo v lublaňských kasárnách. Prapraděda Bohumil Štorkán se narodil v Hořovicích a všichni jeho předci, které zatím znám, byli kováři v Hořovicích.

Pro zajímavost. Prošla jsem hesla "Štorkan" a "Štorkán" na Krameriu. K mému zděšení jsem zjistila, že bratr mého prapradědy Bohumila - Emanuel Štorkán, tudíž strýc hledaného pradědy, byl ředitelem měšťanské dívčí školy v Plzni a v roce 1903 byl odsouzen za násilné smilstvo, prznění žaček a několikatisícové podvody do těžkého žaláře na Borech. Jeho synovec, bratr mého pradědy, byl rovněž trestně stíhán za finanční podvody.

Takže mě napadlo, jestli se nakonec i můj praděda nedopustil nějakého zločinu a za jeho zmizením, o kterém se u nás v rodině nikdy nemluvilo, se neskrývá pobyt ve vězení.
storja
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte dub 01, 2014 22:30

Re: František Štorkán (1896 Lublaň, Slovinsko - ?)

Příspěvekod Zora » pát dub 04, 2014 16:31

Já jsem to na Kramriovi četla, nepřišlo mně taktní na to upozorňovat, neznajíc rodinných souvislostí. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků