Krušandl - jižní Morava

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Krušandl - jižní Morava

Příspěvekod ozana » stř bře 12, 2014 21:32

Hledá se Krušandl(Kruschand) narozený roku 1810, ale i jiní příslušníci tohoto příjmení z okolí Oslavan (Padochova)

viewtopic.php?f=9&t=13708

viewtopic.php?f=9&t=13621
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5764
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Krušandl - jižní Morava

Příspěvekod Zora » stř bře 12, 2014 22:25

Tady máte celou životní historii Viktora.:-)))

http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShow ... d=10827724

nevím, kde je Arbendorf:-((
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Krušandl - jižní Morava

Příspěvekod ozana » čtv bře 13, 2014 7:55

Úžasné, smekám klobouk!
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5764
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Krušandl - jižní Morava

Příspěvekod Zora » čtv bře 13, 2014 8:03

Arbendorf se na českém území s největší pravděpodobností nevyskytuje
snad by se mohlo jednat nějakou zkomoleninu, napadá mě (po záměně B-P) Pendorf a ta písmena před by mohla být něco jako an nějaká předložka. Pendorf spadá pod Rosice, je tam index, řazení svatby, narození, úmrtí, ale já jsem tam Krušandly neviděla.
Pak ještě Neudorf - dnes Nová Ves - spadá pod Oslavany
Krušandlové se vyskytují v schematismu českého učitelstva - Kramerius, - tuším Podolí, cca 1890, ale to je zkreslující, myslím, že v té době byli učitelé na svá místa zařazování.
No a ještě vyskakuje Krušandl, který žil v Brazíli a navštívil snad Česko, že jako odsud pochází...- bohužel, zpráva se nezobrazuje.
Jediné matriky v okolí, kde jsem nehledala, je Mohelno, on tam není index....:-)))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Krušandl - jižní Morava

Příspěvekod ozana » úte bře 17, 2015 21:46

mám úmrtí:

Lukov (14155) Z 1846-1903

14.4.1889 No.49 h. Victor Kruschandl pens. bergbaubeamte wohnhaft zu Baumöhl 79let Lugen oedem
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=100


a časopis Přítel dělníků (č. 19/1887) str. 6

článek Mor. Ostrava a její sousedství.
Z Mor. Ostravy. (Zlatá svatba.) Zvláštní tuto slavnosť oslavuje 17. září nadpodůlní na odpočinku c. k. výs. severní dráhy císaře Ferdinanda, pan Viktor Krušandl, v zdejších hornických kruzích známý a ctěný hornický veterán. Oslavenec narodil se 4 září 1808 v Arbendorfu u Brna, jeho manželka 2. září 1816 v Karviné; sňatek slavili 17. září 1837 v Karviné. R. 1828 vstoupil Krušandl v Oslavanech do služby hornictví a zůstal tam až do r. 1833, odkudž po 3 roky na Moravě, v Horních a Dolních Rakousích, Uhrách a Haliči zaměstnán byl, až r. 1836 do služby hraběte Larische v Karviné a Petřvaldě vstoupil. Do r. 1847 zůstal zde a vstoupil na to do služby státního hornictva v Michálkovicích za revírního lezce, kdež při převzetí tohoto závodu severní drahou za nadpodůlního povýšen byl. Zde nalézal se jedenkráte s c. k horním radou panem Leopoldem Fiedlerem při výbuchu plynů ve velkém nebezpečí života, podruhé byl život jeho ohrožen, an se při svážení provaz od klece přetrhl. Až do 61. roku zůstal ve službě severní dráhy, kdy ku sklonku své činnosti zaměstnán byl prací v kanceláři; r. 1883 dán byl na svoji žádosť na odpočinek. Pan Viktor Krušandl těší se i se svoji manželkou dobrému zdraví, za svůj domov zvolil sobě Podmole u Znojma, kde jeden z jeho synu jest učitelem. Druhý syn oslavence jest pan Julius Krušandl, nadpodůlní severní dráhy v Zárubku, kterýž letos již 34 roků jest horníkem
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5764
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Krušandl - jižní Morava

Příspěvekod Zora » stř bře 18, 2015 12:08

Já se tady trápím s možnými přesmyčkami, ale napadlo mě .
zkuste si projít, nebo projet přes OCR seznam názvů obcí v matrikách actapublica (je to bohužel pdf a pátrat, zda nebyl název obce trochu zkomolen.

http://actapublica.eu/userdata/inventar ... trik_2.pdf

Co jsem věděla, co mě napadlo... to jsem zkoušela...
Vyčetla jsem taky kdesi variantu, že obce, kde bydleli na Moravě Češi, byly nazývány Bendorf, či Pendorf. (jako Boehmendorf) Těch je taky víc, v okolí Brna ale snad jen obec Česká (potom ten Pendrov - část Rosice, ale to jsme probírali.
Je také možné, že v Pendrov (německy Pendorf) rodina bydlela a později se zaměnilo bydliště za rodiště.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Krušandl - jižní Morava

Příspěvekod ozana » stř bře 18, 2015 13:49

Co nějaký soupis obyvatel když pracoval v těch Oslavanech?
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5764
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Krušandl - jižní Morava

Příspěvekod Zora » stř bře 18, 2015 15:43

to by bylo v Rajhrad, pokud by bylo. Vzneste dotaz.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Krušandl - jižní Morava

Příspěvekod ozana » stř bře 18, 2015 17:43

úmrtí syna toho učitele v Podmolí u kterého dožil

Lukov Z 1846 - 1903
9.4.1893 No.49 schule Leo Kruschandl Lehnerssohn zu Baumöhl 21let Lebensschwache
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=102
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5764
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Krušandl - jižní Morava

Příspěvekod Zora » stř bře 18, 2015 17:54

Na toho učitele v Lukově jsem Vás kdysi upozorňovala, figiroval na Krameriovi v nějakém seznamu....ale tomu bych nevěnovala velkou pozornost, učitelé, tedy sny, dostávali místo přidělené, nenapadá mě, jak to využít pro další pátrání po otci.
Zkoušel jste ty obce z rejstříku? Z
Snad zkusit ještě obce kolem Adamova tam bývaly staré hutní věže - drobné osady, nebo spíš jen Hutě. Snad by mohla rodina přejít do Oslavan pro vzdálenou podobnost profese.
Ještě mě napadlo, zda třeba rodinu nepovolal do služby někdo z majitelů - Těžířstvo Rytíř Herring a spol. (bylo založeno v roce 1803 a trvalo do roku 1870). Je možné, že Viktor svoje putování po Rakousku kopíroval podle otce... který třeba pocházel z hornického rodu.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Krušandl - jižní Morava

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř bře 18, 2015 18:04

Tady jsem asi našla zdroj toho Abendorfu, myslím ten vstupní zdroj....
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShow ... d=10825865
(vlevo, 6.řádek nového odstavce)
ale jestli to je A nebo U nebo kýho výra.....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Krušandl - jižní Morava

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř bře 18, 2015 18:27

a tady je Kruschandl Hug. (Schematismus Obecného školstva)- vpravo, Podmolí http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/24111691 (rok nevidím)

edit: aha, to je Baumöhl, to už asi znáte
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Krušandl - jižní Morava

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř bře 18, 2015 18:40

a poslední asi mimo otázka: co Ebendorf, který je u Mistelbachu (a je to tedy 82 km do Brna)?
no ale na E to moc nevypadá....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Krušandl - jižní Morava

Příspěvekod Zora » stř bře 18, 2015 18:47

Znáte otce Viktorina (Viktora)? Napadá mě, zda se Viktor nenarodil jako nemanželský, a nebyl později legitimizován. Nasvědčoval by tomu Vámi nalezený záznam z Padochova, kde se jiný Krušandl narodil výrobci kamence.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Krušandl - jižní Morava

Příspěvekod Dawid » stř bře 18, 2015 19:36

Karolina Vernerova píše:Tady jsem asi našla zdroj toho Abendorfu, myslím ten vstupní zdroj....
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShow ... d=10825865
(vlevo, 6.řádek nového odstavce)
ale jestli to je A nebo U nebo kýho výra.....

To bude Albendorf (jen chybí spodní polovina eLka). Na Moravě byly nejméně dva a z toho jeden skutečně v někdejším Brněnském kraji (jak byly do 1848):
https://books.google.cz/books?id=1mZKAA ... 22&f=false
Ten druhý, v Olomouckém kraji, je Bělá u Jevíčka: https://de.wikipedia.org/wiki/B%C4%9Bl% ... AD%C4%8Dka
Blíž k Brnu žádná Bělá není, ale je tu spousta jiných "bílých" (latinsky "albus") míst - např. různé Bílovice.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Další

Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků