HERAJT - Slovenská republika

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

HERAJT - Slovenská republika

Příspěvekod Kirvin » ned úno 09, 2014 13:14

Zpracovávám rodopis Herajtů v západních Čechách. Dané příjmení má původ v příjmení Herejk a vzniklo špatnou interpretací daného příjmení na faře Stupno na počátku 19. století, kdy Václav Herejk odešel ze Šťáhlavského panství (kde jsou jeho předci doloženi již v Berní rule) na Radnicko. Prozatím se mi podařilo všechny nositele tohoto příjmení odvodit právě od potomků Václava Herejka (Herajta) nar. 19. 10. 1778. Jeden potom měl v matrice narozených zapsáno Herait, později se oženil v severních Čechách a zdejší faráři tvar příjemní zafixovali a jeho nositelé zde žijí dodnes (celkem 4).

V tisku Národné listy, r. 62, 1931, č. 92 str. 3 v odstavci Osobné zmeny v slovenskej administrative je uvedeno, že Jozef Herajt přechází od okr. úradu v Poprade k okr. úradu v Moldave. Zajímá mě tento člověk, ev. jeho potomci, zda je zde souvislost s "mým" prvním "Herajtem" od něhož odvozuji (zatím ne na 100%) původ nositelů tohoto příjmení. Korespondence se slovenskou archivní správou mi zatím mnoho nepomohla a osobní návštěva je pro mne trochu z ruky...

Děkuji za každý postřeh. Z dosavadního bádání nemám postřeh o státní službě některého nositele příjmení, nicméně toto je relativně mladá záležitost a tak v archivech špatně dohledatelná. Možná (!) mi uvedený člověk prochází databází narozených jako Josef Herajt. Ale těch bylo bohužel více a tak bych potřeboval nějaké detailnější informace ke konkrétnímu úředníku administrativy na Slovensku.
Každý život má svou velikost. (Gorkij)

Ty Tomáš
Uživatelský avatar
Kirvin
 
Příspěvky: 173
Registrován: úte čer 04, 2013 16:35
Bydliště: Plzeňský kraj
Oblast pátrání: panství Šťáhlavy, Plasy, Radnice, Vsetínsko, Pardubicko, Klatovsko, Ostravsko.

Re: HERAJT - Slovenská republika

Příspěvekod Herejk.Jaroslav » pát čer 13, 2014 1:55

Zdravím, pátral jsem po mužské linii rodu Herejků a došel na počátek 18. století do Nezbavětic. Nalezl jsem spoustu Herejků, které nedokážu prozatím zařadit do žádné linie, ale možná by se dali zařadit do Vaší. Zatím mám většinu rozepsanou po různých papírech s tím, že když někoho zařadím, vložím ho do stromu v Ancestry.Rád bych o tom dal s někým řeč, jsem na tomto fóru nový a s rodokmenem začínám, takže každá informace bude dobrá. Díky J.
*J.H.
Uživatelský avatar
Herejk.Jaroslav
 
Příspěvky: 122
Registrován: pát čer 13, 2014 1:18
Oblast pátrání: Plzeňsko, Rokycany, Nový Jičín, Strakonice, Praha-západ, Beroun


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků