Valentin a Václav Waczlawinek, Frýdlantsko, 1710 VYŘEŠENO

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Valentin a Václav Waczlawinek, Frýdlantsko, 1710 VYŘEŠENO

Příspěvekod Acheron » úte led 07, 2014 16:54

Již přes rok hledám jejich původ.
Rod Wáczlavínků se ponejvíce vyskytoval ve Frýdlantě nad Ostravicí a okolí, akorát se někdy v letech 1705-1708 odněkud přistěhoval.

Nejstarší nalezené zprávy o přítomnosti Valentýna ve Frýdlantu pocházejí z roku 1708 a 1709, kdy je manželka Dorota Václavínková uvedena jako kmotra při křtech dvou synů manželů Jana a Kateřiny Bumbalových. Je zajimávé, že první jejich dítě nemá RL, ale jen UL, další děti už mají i RL. OL Walentyna a Doroty nenalezen ani v nejbližších obcích., přičemž pro Frýdlant a některé obce existují dalších 40 nazpět. UL pak kazuje na rok 1677.
Valentýn pracoval ve frýdlantských papírnách jako handrlák, udájně mohli cestovat po celé říši, což je právě asi důvod ke vzniklému problému.

Wáczlav Waczlavinek je obdobný případ, stejné roky plození dětí, práce v papírně, ale chybí RL a OL.

Paraelně s ním se ještě vyskytuje další Valentýn Wacl v Metylovicích, rovněž k němu nění OL, mám akorát RL, ale vypadá to spíše na záměnu příjmí Waczlavu na Waczlawinka vlivem podobnosti a výskytu jmenovce Valentyna.

Je zajímavostí, že příjmí Waczlawinek se vyskytuje v Metylovicích i v roce 1632 a později, částečně i v Hodoňovicích, ale i když jsou matriky, souvislost jsem nenaleznul.
Naposledy upravil Acheron dne pon bře 10, 2014 19:10, celkově upraveno 1
Acheron
 
Příspěvky: 87
Registrován: stř říj 17, 2012 15:54

Re: Valentin a Václav Waczlawinek, Frýdlantsko, 1710 a hloub

Příspěvekod Míla » úte led 07, 2014 17:25

Nejedná se o souvislost s Příjmením Váczlavik-Václavík? To se často vyskytuje v obci Morávka. Koukněte do matrik v Dobré .
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: Valentin a Václav Waczlawinek, Frýdlantsko, 1710 a hloub

Příspěvekod Acheron » úte led 07, 2014 17:39

Nemělo by. Měl jsem to napsat hned. Vaclavíky samozřejmě vnímám, farnost Dobrou mam prošlou horem dolem kvůli jiným věcem. Mimochodem zajímavá líheň Václavíků je tuším i v Chlebovicích
Acheron
 
Příspěvky: 87
Registrován: stř říj 17, 2012 15:54

Re: Valentin a Václav Waczlawinek, Frýdlantsko, 1710 a hloub

Příspěvekod Míla » úte led 07, 2014 17:46

Pokud to mate dobře zmapovane tak jo. Ale ja jsem při hledani Nováků prošla od Nowok přes Nowoček k Nováčkovi tak už se ani nedivim že se příjmení během dvou století změni.
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: Valentin a Václav Waczlawinek, Frýdlantsko, 1710 a hloub

Příspěvekod Acheron » pon bře 10, 2014 19:09

Tak se po více jak po roce zadařilo:-)
Prvně jsem psal, že Valentýn Waczlavinek pracoval v papírně jako hadrlák.
Nové objevy:
V roce 1712 umírá jeho otec Martin Waczlawinek v papírně, v roce 1706 Zofie, manželka Martina Wenczloweho z papírny
Dotyčný pár má několik dětí pěkně v reprodukčním cyklu a na stejném místě s tím, že
a) první tři jsou od Martina Martinka se Sofii, stejní kmotři, v této době kmotruje jako Martin jako Waczlawinek
b) jedno je od Martina Waczlavka se Sofii, stejní kmotři
c) dvě jsou od Martina Gadrlaka se Sofii, stejní kmotři, jedno je hledaný Valentýn, sedí pak i s UL + 3 roky.

svatba 1671 je pak Martin po Waczlawu Martinkovi se Žofii.

Takže vlastně původní příjmí je Martinek, později dochází ke změně z důvodu Martin, syn Wáclava (vka) na Waczlawinek:-).

Krásný důkaz vzniku příjmení, i když smutím, že původní jméno bylo jiné.
Acheron
 
Příspěvky: 87
Registrován: stř říj 17, 2012 15:54


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků