Posílám aktualizaci věcí co jsem našel o Aleších.
1. Jan Václav Aleš je na svatbě Anny Marie a Antonína Jindřicha Titela 22.7.1759 psán jako mrtvý ("Maria Anna D: Joannes Wenceslai Alesch
quonda[m]"), to znamená že zemřel po 4.4.1757 a před 22.7.1759 (i když zemřel pravděpodobně dřív, svatby se nekonali hned po smrti rodiče novomanželů).
2. Myslím si že manželka Františka Josefa Wilperta Františka Alešová by mohla pocházet buď od Domašovských Alešů (z Domašova nad Bystřicí) nebo od Stachovských Alešů, do Domašova Alešové přišli ze Stachova (u Šternberka) okolo roku 1690, tyhle linie jsem zatím do detailů neprocházel, ale v Domašově jsem nenašel svatbu ani Wilperta ani Jana Václava.
3. V přepisu matriky Olomoucké univerzity bohužel není zmiňován žádný Alesch, Ales, Allesch nebo Alles:
https://www.google.cz/books/edition/Mat ... IrEQAAQBAJ4. Je zmíněn v novinách z roku 1980
https://ndk.cz/view/uuid:5ed8b4f1-f18d- ... f3fc9bb22f"Když přišla doba žní a majitelé obou panství vyžadovali od poddaných celotýdenní robotu, propukly na vesnicích nepokoje. Marie Antonie Hrzánová, majitelka hodonínského panství, i Josef z Liechtensteina, majitel sousedního panství břeclavského, si stěžovali do Brna krajskému hejtmanovi Františku Antonínu, svobodnému pánu Šubíři z Chropyně, že poddaní odmítají konat zvýšenou robotu, odmítají poslušnost a že drábové, šafáři a úředníci si před nimi nejsou jisti životem.
Jan Václav Aleš, hejtman břeclavský, dostal pokyn od Šubíře, aby nepokoje potlačil. Ten ale 9. srpna 1738 psal Šubířovi do Brna, že situace se ještě zhoršila."
5. Je zmíňen v knize o historii Podivína
https://ndk.cz/view/uuid:26e52440-dbdf- ... 5056825209"...Vrchnost si však ponechávala podivínské rybáře v záloze pro případ mimořádně nutné potřeby ryb a raků při významných událostech. Tak tomu bylo například roku 1656 při návštěvě arcivévody Leopolda v Mikulově nebo při zásilkách většího množství ryb do Vídně, na Velehrad a pod. V případě odeslání ryb na Velehrad se obrátil
břeclavský hejtman J. V. Aleš nejen na podivínskou městskou radu, ale 14. 8. 1740 zvláštním listem na Mikuláše Plotnárka, aby do týdne podivínští rybáři opatřili ryby, a to kapry, štiky, candáty, sumce, líny, vokouny a jazky, též i raky. "