Hleda se Vaclav Sklenar VYRESENO

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Re: Hleda se Vaclav Sklenar

Příspěvekod TomasV » čtv čer 08, 2023 18:27

Dekuji za to mnozstvi informaci.
O rodine Josefa Janecka vim prakticky vse jenom ne tu zatracenou svatbu Dobromily s Vaclavem Sklenarem :
1) Ano, vsichni byli evangelici (Klaster na Dedinou bylo velke evangelicke centrum v kraji Hradce Kralove)
2) Ano jeho bratr Frantisek Janecek byl zakladatel a majitel firmy Jawa (Jawa = JAnecek WAnderer)
3) Ano vim o promoci dcery Ludmily (byla to moje babicka) ktera mi osetrovala zuby kdyz jsem byl maly :)
4) Ano Josef mel vsechny deti s jeho prvni zenou Annou Basovou, s tou druhou nemel zadne.
5) Je velmi pravdepodobne ze svatba Dobromily se konala v Praze kde bydleli a (teoreticky) se to stalo mezi 1929 a 1933. Jestli jsem tomu Prazskemu archivu porozumel, precetl jsem indexy celeho1932 a 1933 a nic nenasel u S (Sklenar)
6) Prvni dite Dobromily byla Vera Sklenarova , narozena 29.8.1934 a to je bohuzel ziva matrika. Prirozene mohl bych se teoreticky pokusit kontaktovat zijici deti nebo vnuky Dobromily ale za prve nemam jejich adresu a za druhe nebydlim v Cesku.
7) Dalsi deti Dobromily byly Jitka Wagnerova roz Sklenarova (23.5.1939) , Marta Kralova (+ 2004) , Oldrich Sklenar (6.5.1948)

Dalsi problem je ze se svatba velmi pravdepodobne take konala v evangelickem chramu v Praze ale nevim kde by se daly najit cirkevni evangelicke zaznamy snatku v Praze mezi 1929 a 1933.
TomasV
 
Příspěvky: 149
Registrován: ned dub 07, 2019 16:48

Re: Hleda se Vaclav Sklenar

Příspěvekod zeter » čtv čer 08, 2023 19:37

No, tyhle informace to chtělo zmínit hned na začátku...
Tady když sjedete dolů na oddíl 8 ) (předposlední, nad Civilními matrikami), je tam přehled farností ne-řk církví a dostupných matrik
http://www.ahmp.cz/index.html?mid=75
Bohužel pro oddací matriky pro evangelickou farnost Vinohrady 1926-1939 a Smíchov 1932-1943 jsou dostupné jen z badatelny, nejsou online.
Můžete zkusit i ty ostatní ev. farnosti tam, případně mohlo dojít i k civilnímu sňatku (o Václavu Sklenáři patrně nevíme nic, takže je nutné počítat s variantou, že byl bez vyznání nebo třeba také rozvedený).
zeter
 
Příspěvky: 3259
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Hleda se Vaclav Sklenar

Příspěvekod TomasV » pát čer 09, 2023 17:59

zeter píše:přísahal bych, že přesně tuhle příhlášku jsem nenašel :-D
tady je ještě před rozlukou a s první manželkou a na Vinohradech
http://digi.nacr.cz/prihlasky2/index.ph ... folium=170


Existuji tyto prihlasky i po 1914 ? Existuji v Prazskych archivech umrti mezi 1980 a 1990 ?
TomasV
 
Příspěvky: 149
Registrován: ned dub 07, 2019 16:48

Re: Hleda se Vaclav Sklenar

Příspěvekod zburget » pát čer 09, 2023 18:05

Stačí se podívat do Zákona č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení, §23 odst. 1 a 2. Tam se dočtete, že úmrtní matriky se do archívu odevzdávají 75 let od posledního zápisu. Takže v archívu opravdu být nemůžou. Zatím ze zákona musí ležet na matričním úřadě.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12482
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Hleda se Vaclav Sklenar

Příspěvekod Zora » pát čer 09, 2023 19:03

Už jsem Vím to psala hned na začátku.

Pro Tomáše - neuvedl jste, kde zmíněná Dobromila bydlela v průběhu života, nic o jejích dětech. POkud by se jednalo o Prahu, je možné požádat o polic. přihlášky i pozdějšího období, pokud víte, kde bydlely děti, zkusit oslovit hřbitovní správy...


Takže
zde je odkaz
http://digi.nacr.cz/prihlasky2/?session ... 516a92a0b1

Úplně dole je odkaz na paní Lutovskou, ta Vám podá informace. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hleda se Vaclav Sklenar

Příspěvekod TomasV » sob čer 10, 2023 9:43

Zora píše:Už jsem Vím to psala hned na začátku.

Pro Tomáše - neuvedl jste, kde zmíněná Dobromila bydlela v průběhu života, nic o jejích dětech. POkud by se jednalo o Prahu, je možné požádat o polic. přihlášky i pozdějšího období, pokud víte, kde bydlely děti, zkusit oslovit hřbitovní správy...


Takže
zde je odkaz
http://digi.nacr.cz/prihlasky2/?session ... 516a92a0b1

Úplně dole je odkaz na paní Lutovskou, ta Vám podá informace. Z


Deti Dobromily s datum narozeni resp. umrti jsem uz uvedl v bodech 6) a 7) nahore.
Bydlela s otcem v Praze pravdepodobne az do svatby s Vaclavem Sklenarem. Kde bydlela potom s muzem a rodinou, nevim ale je pravdepodobne ze porad v Praze.
Zemrela v Klasteru nad Dedinou alespon tak je to zapsane (pripada mi to podivne) ale je pohrbena na Vinohradskem hrbitove v rodinnem hrobu kde je rovnez otec Josef a sourozenci.
TomasV
 
Příspěvky: 149
Registrován: ned dub 07, 2019 16:48

Re: Hleda se Vaclav Sklenar

Příspěvekod Zora » sob čer 10, 2023 9:49

Existuji tyto prihlasky i po 1914 ?

Odpovídala jsem na tento Váš dotaz. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hleda se Vaclav Sklenar

Příspěvekod Zora » sob čer 10, 2023 10:37

Dívala jsem se, co se dá najít na netu, zaujalo mě jméno Vincent Sklenář.

viz
https://www.jawa-50.cz/clanek/biografie ... jirny.html

Vzhledem k tomu, že se tento konstruktér pohyboval kolem výroby Jawy, odvažuji se zeptat, zda víte s jistotou křestní jméno hledaného Sklenáře.

V katolických matrikách jsem dítě narozené uvedeného data nenašla, e evangelických matrikách jsem nehledala.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hleda se Vaclav Sklenar

Příspěvekod zeter » sob čer 10, 2023 11:03

nepřehledný index, ale je tam:
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -02690.jp2
(odd. 1934 se Štěpánkou Baťkovou)

Jinak ještě doplním, že ta nepřítomnost Václava v hrobě, kde je uložena Dobromila, může (byť nemusí) být důležitá - takové věci se sice stávají, ale kromě nevinných příčin za nimi může být například rozvod, a nebo i různé životní peripetie spojené s politickým vývojem v zemi - zejména s přihlédnutím k tomu, že se jednalo o průmyslnickou rodinu, si lze představit ledacos.
zeter
 
Příspěvky: 3259
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Hleda se Vaclav Sklenar

Příspěvekod Zora » sob čer 10, 2023 11:27

dík, hledala jsem jen v indexu...

Možná by také stálo za to vidět záznam o narození Dobromily, mohl by tam být dopsaný sňatek.
Úmrtí a pohřeb na rozdílných místech - taky dost běžná věc v dané době. Tělo bylo po souhlasu úřední správy převezeno.

Spíš zase platí - je třeba vidět úmrtní matriky, tahle informace by tam měla být zapsaná

Ještě mě napadlo kontaktovat tuto dámu:
https://svetluska.rozhlas.cz/vybydleny- ... ka-8689608

Kontakt:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kvasiny_(z%C3%A1mek)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hleda se Vaclav Sklenar

Příspěvekod zeter » sob čer 10, 2023 11:38

záznam narození Dobromily (a Ludmily) jsem dohledal, odkazy jsou někde výše - bohužel žádná doplňující informace. Oddací matrika tamní farnosti mimochodem taky ještě není online - sňatek by mohl být zapsaný i tam (nevím, jak to u evangelíků bylo s delegací sňatku, u řk jsem duplicitní záznamy viděl často)

Jinak pokud není možnost podívat se v badatelně do těch digitalizovaných pražských evangelických oddacích matrik, pak by asi nejjednodušší cesta opravdu vedla přes ty novější pobytové přihlášky - nechat si je vyhledat ve fondu Policejní ředitelství v NA - toho správného Václava Sklenáře podle manželky (nedoporučuji ani odhadovat rok jeho narození, nemáme záruku, že to byl věkově rovný sňatek), Dobromila též mohla mít přihlášku samostatně, a také by měla být s ostatními sourozenci na přihlášce otce Josefa - zpravidla tam bývá nějaká poznámka, např. o sňatku nebo přestěhování.
zeter
 
Příspěvky: 3259
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Hleda se Vaclav Sklenar

Příspěvekod Zora » sob čer 10, 2023 11:51

Odkaz na narození jsem přehlédla, je toho textu už moc a odskakuji si při vaření...

v první republice je to se sňatky těžko odhadnutelné, jako možnost přibývá ještě i civilní sňatek, případně dost často v cizině.

Sňatky se hlásily do rodné obce, ale ne vždy , hlavně při rozdílnosti víry u N a OO se to pak zapsalo do matriční knihy...
No, já už asi nic nevymyslím, nedostatek času. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hleda se Vaclav Sklenar

Příspěvekod Polexina » sob čer 10, 2023 15:24

http://digi.nacr.cz/prihlasky2/?session ... e&record=4
Další pobytová přihláška
1914 – Josef Janeček bydlí ul. Dřevní 381/2 – sám?
Anna Bašová – Bolehošť
P.
Polexina
 
Příspěvky: 279
Registrován: stř dub 20, 2016 20:51

Re: Hleda se Vaclav Sklenar

Příspěvekod TomasV » ned čer 11, 2023 15:24

Polexina píše:http://digi.nacr.cz/prihlasky2/?session=f8862a2ba37b5a9687afa8b156c53be37d43f92fe3d3b2ca5b286d8811aee1eb&action=image&record=4
Další pobytová přihláška
1914 – Josef Janeček bydlí ul. Dřevní 381/2 – sám?
Anna Bašová – Bolehošť
P.


Dekuji, tohle je zajimave !
Ten text rika "Manzelka : Anna rozena Bas(ova) bydli v Bolehosti, kraj Nove Mesto"
Co vim je ze se Josef s Annou rozesel v 1911 nebo 1912 (Anna byla jeste jeho "manzelka") a definitivni rozvod byl (myslim) v 1919.
Tohle ale znamena ze v 1914 se Anna vyskytuje v Bolehosti kde se narodila tudiz bydli pravdepodobne u rodicu se vsemi detmi. Takze Dobromila ktere bylo 5 let zije v Bolehosti v 1914.
Jelikoz deti bydli u matky v 1914, pokud se Dobromila nevratila pozdeji k otci do Prahy, je mozne ze si vzala Vaclava Sklenare v Bolehosti (nebo okoli) a ne v Praze kde bydlel jeji otec.
TomasV
 
Příspěvky: 149
Registrován: ned dub 07, 2019 16:48

Re: Hleda se Vaclav Sklenar

Příspěvekod TomasV » ned čer 11, 2023 15:44

Zora píše:Dívala jsem se, co se dá najít na netu, zaujalo mě jméno Vincent Sklenář.

viz
https://www.jawa-50.cz/clanek/biografie ... jirny.html

Vzhledem k tomu, že se tento konstruktér pohyboval kolem výroby Jawy, odvažuji se zeptat, zda víte s jistotou křestní jméno hledaného Sklenáře.

V katolických matrikách jsem dítě narozené uvedeného data nenašla, e evangelických matrikách jsem nehledala.

Z


Jmeno Vaclav jsem nasel na MyHeritage v rodokmenu "rodu Janecku" ktery odpovida prakticky vsemu co mam v mem rodokmenu.
Jelikoz potomci Vaclava Sklenare existuji, vychazim z hypotezy ze jmeno Vaclav je spravne i kdyz to vypada ze nikdo jeho udaje (narozeni atd) nehledal.
Pokusil jsem se prirozene take kontaktovat Pavla Janecka ktery vede ten rodokmen rodu Janecku ale zatim neodpovedel.
Takze s 100% jistotou jmeno Sklenare nevim ale s 95% bych rekl ze to byl Vaclav.
Ucel celeho meho hledani je prave prejit z 95% na 100%.
TomasV
 
Příspěvky: 149
Registrován: ned dub 07, 2019 16:48

PředchozíDalší

Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků