Mojžíš a Josefa Polákovi

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Mojžíš a Josefa Polákovi

Příspěvekod nathan » stř zář 21, 2022 17:23

Přátelé milí,

napíšu hned na úvod, že si nedělám moc velké naděje, ale přesto to zkouším. Jedná se o rodiče mého praprapradědečka Zikmunda Poláka narozeného 11. března 1854 v Řisutech. Jediný informační zdroj, který mám, jsou sčítací operáty ze Řisut z roku 1880. Pokud by to nebylo ze jmen zřejmé, doplním, že jde o židovskou rodinu, což samozřejmě přináší při bádání řadu specifik (většinou tedy komplikací, dodávám se smutným úsměvem).

Podle sčítacích operátů byli Zikmundovi rodiče Mojžíš Polák, narozený roku 1825 v Cholíně (dnes součást Borotic) a Josefa Poláková (rodné příjmení neznámé; narozena roku 1825 ve Zvoleněvsi). V židovských matrikách online se mi nepodařilo ani jednoho z nich dohledat. Obrátil jsem se na Národní archiv se žádostí o rešerši. Sděleno mi bylo toto:

"Data narození manželů Polákových nebylo možno prověřit. Lokalita Cholín (dříve též
Cholině) se v místním rejstříku k matrikám nevyskytuje, v matrikách nejbližší ŽNO v Dobříši Mojžíš
Polák zapsán není. Jeho manželku Josefu není možno dohledat, pokud neznáte její rodné
příjmení. Dle Vašeho sdělení později rodina žila v Řisutech. V příslušných matrikách židovské
náboženské obce v Třebívlicích není zaznamenán ani sňatek rodičů ani narození syna Zikmunda
v roce 1854 či jiného potomka manželů Polákových."

Je mi jasné, že moje šance už jsou v tuhle chvíli spíš mizerné, ale nedá mi to, abych se neobrátil ještě na vás s nadějí, že třeba někoho napadne ještě něco, co mi uniklo, případně (což je asi pravděpodobné ještě méně, ale zázraky se dějí) už má někdo Polákovy v rodokmenu.
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com

Re: Mojžíš a Josefa Polákovi

Příspěvekod Zora » stř zář 21, 2022 17:41

Zkusit ještě knihy familiantů, pokud se Mojžíš Polák, narozený roku 1825, narodil v manželství, pak muselo existovat povolení pro tuto rodinu...
Pak ještě existují kontrolní židovské matriky.

Ale je to běh na dlouhou trať...

Z
edit . zkusila bych ještě Sedlčany, byla tam synagoga a tehdy ještě nestála Slapská přehrada,

https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_sy ... C3%BD_kraj
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Mojžíš a Josefa Polákovi

Příspěvekod Ellise » stř zář 21, 2022 21:38

Dobrý večer,
narození Zikmunda je zde: https://vademecum.nacr.cz/vademecum/per ... 7dd61dc547 (3. shora).

Sňatek Mojžíše a Josefy zde: https://vademecum.nacr.cz/vademecum/per ... 0f43579ef8

Ellise
Ellise
 
Příspěvky: 85
Registrován: ned úno 24, 2019 15:38

Re: Mojžíš a Josefa Polákovi

Příspěvekod nathan » stř zář 21, 2022 22:04

Dobrý den,

moc díky. Musím říct, že takovou rychlost jsem nečekal. Fakt zírám.
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com

Re: Mojžíš a Josefa Polákovi

Příspěvekod nathan » stř zář 21, 2022 23:26

Tak otce Josefy jsem už našel v knihách familiantů. A s ním tedy i matku a prarodiče po otci.
https://vademecum.nacr.cz/vademecum/per ... 45edb93c89

Horší je to s Mojžíšem Polákem, u kterého je napsané -- pokud správně čtu -- že má příslušnost v Boroticích, ale v kontrolní židovské matrice pro Borotice (kam by měl spadat i Cholín, který má uvedený jako rodiště v tom sčítání lidu) ho ale nevidím. (Zápisy nejdou chronologicky, ale prošel jsem tu matriku celou.)

Každopádně tohle mi dalo novou naději. Věřím, že ho najdu.
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com

Re: Mojžíš a Josefa Polákovi

Příspěvekod nathan » čtv zář 22, 2022 11:37

nathan píše:Tak otce Josefy jsem už našel v knihách familiantů. A s ním tedy i matku a prarodiče po otci.
https://vademecum.nacr.cz/vademecum/per ... 45edb93c89

Horší je to s Mojžíšem Polákem, u kterého je napsané -- pokud správně čtu -- že má příslušnost v Boroticích, ale v kontrolní židovské matrice pro Borotice (kam by měl spadat i Cholín, který má uvedený jako rodiště v tom sčítání lidu) ho ale nevidím. (Zápisy nejdou chronologicky, ale prošel jsem tu matriku celou.)

Každopádně tohle mi dalo novou naději. Věřím, že ho najdu.


Pokračování:

Problém, se kterým jsem si nevěděl rady -- a zřejmě si s ním nevěděli rady ani v Národním archivu -- je ten, že Cholín, kde se měl Mojžíš Polák narodit, v židovských matrikách není. Borotice, kam Cholín spadal, tam sice jsou, ale záznam o jeho narození v nich není. Když jsem se pustil do familiantských knih, našel jsem ale Čelinu: obec, která dnes spadá katastrálně pod Cholín (který je součástí Borotic). Tam jsem skutečně našel jedny Pollakovy: https://vademecum.nacr.cz/vademecum/per ... c2e16341cc

Vzhledem k letopočtům narození jednotlivých synů familianta je zřejmé, že i pokud jsem na správné stopě (Pollak/Polak/Polák bylo a je hodně frekventované příjmení nakonec nejen v židovském prostředí, tak o tom nejsem skálopevně přesvědčený), chybí mi jeden dílek do skládanky -- generačně by to vycházelo tak, že by "můj" Mojžíš mohl být synem jednoho ze tří synů uvedených v zápise.

Stopa to ale není špatná, takže pátrám dál. :)
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com

Re: Mojžíš a Josefa Polákovi

Příspěvekod Zora » čtv zář 22, 2022 11:49

Držím palce, sleduji. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků