Hledám předky Franze Brunna z Prostějova

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Hledám předky Franze Brunna z Prostějova

Příspěvekod Sil » pát kvě 27, 2022 20:28

Snažím se dohledat narození/svatbu Franze Brunna který žil s manželkou Karolínou roz. Knauer v Prostějově v 18. století. Jediné údaje o nich mám z jejich dětí, bohužel jejich svatbu se mi nepodařilo dohledat (a nemám tak ani předky Karolíny). Z matričních záznamů dole plyne že Franz byl v Prostějově Oeconomia Prafectus/Director (představený hospodářský správce/purkrabí), později Burgraff (hospodářský úředník podřízený purkbrabímu/purkrabí) a u úmrtí gewesenen Verwalter (bývalý správce).

Všechny následující matriční nálezy jsou z Prostějova.

Franz a Karolína:
Franz Brunn - Z 1806 (4. zdola), cca 78 let, tj. narozen 1728 +-
Karolína Knauer - Z 1821 (3. zdola), cca 84 let, tj. narozena 1737 +-
svatbu odhaduju někdy mezi 1752 a 1774, v Prostějově ji nevidím...

Děti:
Václav Nepomuk Antonín Gabriel Brunn - N 1775 (4. shora)
Nepomucena Františka Terezie & Eleonora Františka Nepomucena Brunn (dvojčata) - N 1776 (2. zdola), Z 1776 Eleonora (4. zdola), Z 1777 Nepomucena (1. shora)
Jana Nepomucena Brunn - N 1778 (2. shora), O 1803 (2. shora)
Augustýn Karel Brunn - N 1780 (4. zdola), Z 1783 (3. zdola)
Rosálie Nepomucena Brunn - N 1782 (6. shora)
Josef Jan Brunn - N 1786 (2. zdola)
Terezie Josefa Nepomucena Brunn - N 1788 (4. shora)
Ignác Arsenius Nepomuk Brunn - N 1791 (2. zdola), Z 1792 (4. shora)

Další pozorování:
Karolína dle matrik byla porodní asistentkou minimálně v letech 1790 - 1821 (a pravděpodobně i dřív, v tom 1790 se to akorát začlo zapisovat ve zdejších matrikách).
Podezřelá mezera mezi Rosálií a Josefem, mohlo by být někde další dítě +- N 1784
Matriky jsou u Franze samé D. Pran. atd, takže byl asi vážený měšťan, ale nevím jestli to pomůže v dohledání ("nevážení" sedláci se mi teda hledají líp...)
U narození Ignáce je otec zmíněn jako Franz Nepomuk, je to jediný výskyt druhého jména

Jedná se o větev ke které se čas od času vracím ale prakticky bez úspěchu (bohužel jsem si před lety nepoznamenal kde všude jsem hledal, tak mě asi čeká další prohledávání okolí Prostějova) ... Dávám to sem v naději že někdo třeba na Franze narazil nebo si všimne něčeho co mi uniklo, předem díky za jakoukoliv informaci. Jak na něco dalšího narazím tak to sem doplním.
Naposledy upravil Sil dne sob kvě 28, 2022 13:34, celkově upraveno 3
Sil
 
Příspěvky: 248
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

Re: Hledám předky Franze Brunna z Prostějova

Příspěvekod Zora » sob kvě 28, 2022 5:50

Zdá se mně, že v tom máte trochu chaos.
Praenobilis - vysoce vážený muž
Patřil v obci mezi ty nejváženější, většinou se tento "titul" užíval u vysokých úředníků. Tento titul ale nemusí nutně znamenat, že pocházel z podobně postavené rodiny.

Oeconomia Prafectus/Director ekonomický správce, ředitel

později Burgraff - česky purkrabí

Tyto názvy funkcí se často zaměňovaly, prohazovaly, dá se usoudit, že byl správcem panství, zámku či města...

Bohužel, tihle správci se rekrutovali z osob znalých, tedy takových, které by na svoji práci měly příslušné vzdělání, nebo alespoň praxi...
Přesunovali se po celém území, Čech, Moravy...
Viz: něco málo podobného zde...

viewtopic.php?f=9&t=55186&p=253827&hilit=verwalter#p253827
-----
Na ta dvojčata se ještě podívejte, zdá se mně, že jde o jedno dítě s více jmény v obou případech

U svatby, kterou odvíjíte mezi roky 1752 - 1774, musíte brát ještě v úvahu reprodukční období ženy... Pokud se poslední dítě narodilo 1791, je méně pravděpodobné, že by ho porodila matka, která se vdávala v roce 1752.

....Karolína dle matrik byla porodní asistentkou minimálně v letech 1811 - 1821.
Karolina zemřela v roce 1821 ve věku 84 let, tedy by vykonávala tuto práci od věku 74 roků (po smrti manžela.
Je to vysoce nepravděpodobné, jednak by neměla kde získat praxi - do smrti manžela se starala o rodinu, chod domácnosti správce a z části také reprezentovala manžela.
Druhak, takhle stará paní by už těžko vykonávala pravidelnou činnost porodní asistentky. Zkuste se také zaměřit na možnost, že je to
a) náhodná nositelka stejného jména a příjmení
b) dcera nebo snacha Vaší Karolíny.

Odkazy jsem přímo neprohlížela, jen jsem se dívala na dvojčata...
Existují knihy, almanachy , ve kterých bývají uvedeny osoby, nastupující, setrvávající či končíci ve funkci Verwalter v konkretním období

Nějaké odkazy
https://books.google.at/books?id=gQ1NAA ... er&f=false

viewtopic.php?f=33&t=55168&p=253776&hilit=verwalter#p253776

Bohužel mě nenapadá žádná konkretní rada...
Z

edit - není v zápisech občas uvedeno příjmení Bruner?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám předky Franze Brunna z Prostějova

Příspěvekod Zora » sob kvě 28, 2022 7:14

Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám předky Franze Brunna z Prostějova

Příspěvekod Sil » sob kvě 28, 2022 7:58

Díky Zoro.

K těm dvojčatům, to jsem se asi špatně vyjádřil, myslel jsem to tak že Nepomucena Františka Terezie a Eleonora Františka Nepomucena jsou dvojčata, obě narozena ve stejný den v 1776, jedno umřelo hned v 1776, druhé 1777 (teď chápu že jak sem to napsal tak se to dá interpretovat jako bych myslel dva páry, opravím).

K té Karolíně, ono by to byla asi příliš velká náhoda že poslední její asistovaný porod se objeví před její smrti (koukám že 1 měsíc) a potom nic, nicméně ještě prochazím ty matriky a našel jsem údaje kde je vidět jako porodní bába i v roce 1803, tj. tuhle informaci ještě upravím - praxi získala dřív.

Ten nález ohledně stavby zámku v Rájci je výborný! Projdu a zkusím hledat i podobné údaje (bohužel to potvrzuje jak hodně cestoval, já mám v rodokmenu vlastně hned o kousel dal jistého Franze Richtera který byl úredník/písař a ten taky takhle cestoval mezi zámky, minimálně vím že byl na zámku ve Ždáru nad Sázavou, pak byl i na zámku v Loučné nad Desnou, ten si vzal vlastně Janu Brunn takže asi začínám chápat jak se potkali :D ).
Sil
 
Příspěvky: 248
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

Re: Hledám předky Franze Brunna z Prostějova

Příspěvekod Sil » sob kvě 28, 2022 8:15

Tak se zdá že první asistence u porodu co se dá najít je už v 1790 (https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -01390.jp2 5. záznam), a to vlatně hned u prvního záznamu kde se to uvádí je Karolína (a postupně čím dal častěji až to má téměr každý záznam), u starších to není vůbec uvedené. Tj. pravděpodobně to dělala i dřív, původní príspěvek upraven - dobrý postřeh.
Sil
 
Příspěvky: 248
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

Re: Hledám předky Franze Brunna z Prostějova

Příspěvekod Zora » sob kvě 28, 2022 8:19

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -02830.jp2

hrad Veveří
pravá strana in Octobri
Misbach - Nepomucena Richterová (otec ale Norbert)

Nakonec budeme ještě příbuzní :-)
o Richterech ale víc nevím, snad jen mám někde ještě uloženo kmotrovství nebo byl někdo za svědka na jiné svatbě.,...
Z
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám předky Franze Brunna z Prostějova

Příspěvekod Zora » sob kvě 28, 2022 8:42

Můžete vložit odkaz na:

pak byl i na zámku v Loučné nad Desnou, ten si vzal vlastně Janu Brunn

Díky. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám předky Franze Brunna z Prostějova

Příspěvekod Sil » sob kvě 28, 2022 9:02

Určitě, taky toho o těch Richterech tak moc nevím, tohle je v podstatě vše ...

1803 svatba Franze s Janou Brunn https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -01770.jp2 (2. záznam) - Prostějov, tam Franz ještě úvaděn že je ve Žďáru
1808 narozen Eduard Emanual Richter https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00030.jp2 (vpravo 2. záznam) - Žďár zámek
1811 narozen Josef Florián Richter https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... aa9b9d16ec (vlevo 2. záznam) - Loučná nad Desnou čp. 1
1815 Vilém Ondřej Nepomuk Richter http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 268d18eb33 (vlevo 3. záznam) - Loučná nad Desnou čp. 1
1817 Karel Alois Richter https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 9e0a5fcfa1 (vpravo 1. záznam) - Loučná nad Desnou čp. 1 (ha, Karolína přijela asistovat s porodem)
někdy tam pak ještě byla Amálie ale tu jsem nedohledal, ale ta má 1824 v Loučné čp. 1 sama pak nemanželské dítě viz http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... d3f735c2b6 (4. vpravo)

a pak ještě svatby dvou z těch dětí kde už se ale jen zmiňuje že Franz je z Wisenbergu (Loučné)
1845 Josef a Terezie Bohm https://data.matricula-online.eu/cs/oes ... 04/?pg=257 (vlevo poslední) Vídeň
1850 Vilém a Josefa Tihon https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00590.jp2 (vlevo poslední) Brno

Ten zámek jsem usoudil z čp. 1 a z toho že ve Ždáru to byla ta samá situace (tam navíc teda měli oddělené matriky pro zámek).
Naposledy upravil Sil dne pon kvě 30, 2022 7:55, celkově upraveno 1
Sil
 
Příspěvky: 248
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

Re: Hledám předky Franze Brunna z Prostějova

Příspěvekod zeter » sob kvě 28, 2022 9:08

Jenom k tomu babictví a Karolině - podařilo se mi proklikat k následujícímu převodu nemovitostí, kde Carolina Brun(in) roz. Knauer kupuje v r. 1791 dům č. 38 (ano, to je ta změna č.p. kolem r. 1790, kdy je ještě psána na č. 66, a pak už se další potomek rodí na č. 38)... Franz tam snad ani není zmíněn, Karolina je ovšem u podpisu titulovaná "geschworene hiesige Stadt Hebamme"
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 98e1fb0b34 (celá strana)
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... a214e6e3f0 (horní zápis z r. 1793)
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Hledám předky Franze Brunna z Prostějova

Příspěvekod Zora » sob kvě 28, 2022 9:59

svatba Franz - Carolina pravá strana 22.
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -01100.jp2

fa Sloup...

Myšlenkový pochod...
Rájec patříl Salmům
aneb k čemu se hodí Četnické humoresky, slévač zapečený v ingotu a moje příbuzná, která vyučovala dítě Salmů francouštině - z doslechu - neověřeno, údajně potvrzenou staroříšskou hraběnkou
https://cs.wikipedia.org/wiki/Marie_Al% ... eidt-Raitz

Ve Sloupu má rodina Salmů spec. hřbitov, stojí za to uvidět.

Inu, tak jsem tam nakoukla.... na hřbitov už dříve, v matrice jsem hledala teď.
Zase fajn pátráníčko...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám předky Franze Brunna z Prostějova

Příspěvekod zeter » sob kvě 28, 2022 10:11

Perfektní!
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Hledám předky Franze Brunna z Prostějova

Příspěvekod Sil » sob kvě 28, 2022 10:11

@zeter Pěkný! Tím se to potvrzuje hezky... Mimochodem podivoval jsem se jak jste to našel v 1500 stránkové knize tak rychle když v té knize není index, a teď koukám že tam jsou samostatné indexy bokem, tak ještě projedu i to, kdo ví co se tam dá najít...

@Zora Tak to smekám a děkuju! Ten Rájec byl klíč...
Sil
 
Příspěvky: 248
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

Re: Hledám předky Franze Brunna z Prostějova

Příspěvekod Zora » sob kvě 28, 2022 10:16

K té porodní bábě.
Asi jste to dohledal naprosto správně... Samozřejmě to potvrdil i Zeter.

Jen já si fakt nedovedu moc představit, že by manželka vrchnostenského úředníka na jednom z nejvyšších postů na panství se stala ve vyšším věku porodní bábou...
Navíc - zápis o koupi domu, co našel Zeter, opět mně vrtá hlavou, proč by u jména kupkyně nenapsali manželka Franze Bruna, Verwaltera, ale uvedli by jen její profesi... To mně moc hlava nebere...
-
Kombinace ničím nepodložená
Karolina mohla být dcerou, (jinou příbuznou), žila ve společné domácnosti s Franzem a jeho manželkou Karolinou.
Živila se jako bába... a dům zakoupila pro život na stáří. Třeba i z peněz Franze a jeho manželky Karoliny.
Po úmrtí Karoliny, manželky Franze, získala nějaké dědictví, mohla přestat pracovat... nebo se přestěhovala....

Já vím, že se zdám divná, ale já jsme se ještě nikdy nesetkala s tím, že by se porodní bábou stala nějaká žena ve vyšším věku... a už vůbec Praenobil. Domina...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám předky Franze Brunna z Prostějova

Příspěvekod Zora » sob kvě 28, 2022 10:23

Jen tedy marně přemýšlím, proč se ve Sloupě brali ženich i nevěsta, psaní z Rájce...

Ve Sloupu je nádherný, vyhlášený kostel, ale poutě tam bývají někdy v květnu...
Otec nevěsty byl podle mě profesí zahradník, ale ani to nevysvětluje nic...
Jedině snad:

anství získal v době, kdy zde již žádný zámek nebyl. Renesanční stavba Drnovských kompletně vyhořela v roce 1757, a proto bylo nutné postavit zámek nový. Antonín Karel si vybral velice moderní plány od italského architekta francouzského původu Isidora Amanda Marcela Canevala ve stylu rokokového klasicismu, který je syntézou forem pozdního baroka a francouzského klasicismu. Stavba zámku trvala po dobu šesti let, od roku 1763 do roku 1769.
https://www.zamek-rajec.cz/cs/o-zamku

Tedy že lépe vyhovoval Sloup než rozestavěný Rájec... netuším...

Snad možná
https://www.hrady.cz/zamek-sloup-salmovsky-letohradek

Sloupská fara a vedlejší objekt je nádherná, snad dům v dané době patřil Salmům a proto se svatba konala zde... Nový zámeček byl také ve výstavbě...

Zkusím se zeptat místního znalce, Chvíli to potrvá.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám předky Franze Brunna z Prostějova

Příspěvekod zeter » sob kvě 28, 2022 10:54

Ta verze dvou osob by ale předpokládala dvě Karoliny Brunn(er)ové roz. Knauerové (podle sňatku i podle toho majetkového převodu, kde je to rodné příjmení uvedeno též), to podle mne vyžaduje příliš velkou ekvilibristiku; pravděpodobnější mi přijde, že tato dáma prostě měla na svou dobu netypickou profesní a společenskou kariéru :-)
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Další

Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků