Hledání emigrace Amerika

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Re: Hledání emigrace Amerika

Příspěvekod zeter » čtv pro 02, 2021 21:00

matka byla po smrti (přičemž právě její úmrtí mohlo být důvod, proč obě osiřelé sestry nakonec vycestovaly), a Anna nebyla plnoletá - Martin Šrubař mohl být např. poručník, a nebo ho prostě mohla za otce vydávat, představit si lze ledacos. Ten pár Martin + Jana Šrubařovi emigroval v téže době, a zjevně tam byly nějaké silnější vazby - teď ještě koukám, že v r. 1920 bydlí už ovdovělá Johana Šrubařová hned vedle Gustava Tschoernera a Anny (druhá rodina zdola)
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AMHTG-2LY

To poručnictví je jenom nápad, ale mohla by to být stopa. Myslím, že by nebylo špatné prostě napsat do SOA Opava, jestli tam k Barboře, jejím dcerám a Martinovi Šrubařovi něco nemají - např. ty poručenské záležitosti, nebo dědictví.
(Ani u těch nemanželských dětí nemusí být vše ztraceno, setkal jsem se třeba s tím, že se matka dvou nemanželských dětí rozsáhle soudila s jejich dvěma různými biologickými otci o alimenty (úspěšně!). Zachovalo se to ve fondu příslušného panství (bylo to o pár desetiletí dříve).)
zeter
 
Příspěvky: 3290
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Hledání emigrace Amerika

Příspěvekod Newmy » čtv pro 02, 2021 22:39

Jelikož má Anna Tschoerner na náhrobku datum narození 19.08.1873
https://images.findagrave.com/photos/20 ... 066059.jpg
a na záznamu úmrtí rodiče Martin Srubar a Mary Mohelník
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1983324
tak je tu i možnost, že jde o Annu Mohelníkovou, narozenou 13.08.1873 Martinu a Marii Mohelníkovím
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 763696a96a
Newmy
 
Příspěvky: 111
Registrován: stř říj 07, 2015 13:53
Oblast pátrání: Vilémovice, Vortová, Cikháj, Olomučany

Re: Hledání emigrace Amerika

Příspěvekod vld » pát pro 03, 2021 17:36

Ano může to být i tato Anna, která podle zatím dohledaných spojení nepatří k žádné rodové větvi. Je to dáno i problémem s dohledáním zatím nejstaršího předka Martina.

@zeter
Jakým způsobem se dá poslat dotaz na SOA Opava? Přes jaké oddělení, případně to směrovat nějak konkrétně na osobu, nebo na podatelnu? Nemám s tím zkušenost. Díky
vld
 
Příspěvky: 100
Registrován: pát črc 30, 2021 17:43
Oblast pátrání: Staré Hamry 2, 65, 107, Ostravice 153
Rodokmen online: MyHeritage - Mohelnik

Re: Hledání emigrace Amerika

Příspěvekod zeter » pát pro 03, 2021 18:25

normálně na podatelnu - info at zao.archives.cz - oni si to přeberou a přepošlou...

EDIT: mně taky nějaký čas trvalo, než jsem se osmělil a o něco si do archivu napsal - a rozhodně jsem nelitoval; kdybych to býval byl udělal dřív, ušetřil jsem si spoustu času a marného pátrání.
zeter
 
Příspěvky: 3290
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Hledání emigrace Amerika

Příspěvekod vld » pon pro 06, 2021 19:17

Požádal jsem o dohledání a sám potřebuji nějaký čas vstřebat informace a dohledat.

Skutečně jsem našel v MEMORIAL informace u jiné osoby z Ostravice a Starých Hamer, že nejdříve odjel manžel a následně přijela manželka a syn. Dokonce je uveden rok a loď.
https://www.findagrave.com/memorial/458 ... a-lojkasek
vld
 
Příspěvky: 100
Registrován: pát črc 30, 2021 17:43
Oblast pátrání: Staré Hamry 2, 65, 107, Ostravice 153
Rodokmen online: MyHeritage - Mohelnik

Re: Hledání emigrace Amerika

Příspěvekod vld » úte úno 15, 2022 17:04

část příběhu je snad rozluštěna. Skutečně to vypadá na scénář, kdy 2 sestry si vzaly bratrance přesně jak psal @zeter.
Díky DNA testu na Ancestry teď mám jistotu, že mám genetickou shodu přímo s potomky Schwertner a Tschoerner, tzn, jedná se tedy s vysokou pravděpodobností o sestry Marii a Annu /dcery Barbory Mohelnikove/. Dále větší shoda je s Johannu Kubačák (Mohelník), která je pradědečkova sestra a potvrzuje emigraci ve stejné době a tuto větev.
V případě Anny Tschoerner, je někdy uváděna matka Johanna a někdy Mary. Narazil jsem i na správný údaj Barbara Mohelník. Záhadou zůstává Martin Šrubař.
vld
 
Příspěvky: 100
Registrován: pát črc 30, 2021 17:43
Oblast pátrání: Staré Hamry 2, 65, 107, Ostravice 153
Rodokmen online: MyHeritage - Mohelnik

Předchozí

Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků