Indexy k Matrikám Jižní Morava

Už jsme velké fórum, tak se podíváme na trochu vážnější věci. Někdo se vrhá na genealogii slavných politiků, literátů, vědců atd. Zde je to místo pro zveřejnění vašich projektů či výzvy na spolupráci.

Indexy k Matrikám Jižní Morava

Příspěvekod pavel.m » sob čer 11, 2022 16:40

Dobrý den,

jelikož jsem jednu a tu samou matriku procházel asi po sté, tak jsem si udělal nakonec index. Původně jsem neměl v plánu ho s nikým sdílet, protože je pravděpodobné, že bude obsahovat nespočet chyb, jelikož nejsem ve čtení úplný expert. Řekl jsem si, ale že přeci jenom by to mohlo někomu pomoci i s nějakou chybou popř. nepřečteným jménem. Tzn. že když danou věc v indexu nenajdete, tak to neznamená, že v matrice není. Ale dovolím si tvrdit, že když ji tam najdete, tak tam je.

Beru rady od kohokoliv kdo už tady indexy dělal, jelikož si těch indexů potřebuju pro Kněždub vytvořit více. Vzor k vyplnění jsem převzal z requiro. K matrice N přikládám i obyčejný index v pdf pro lidi co neumí s tabulkovými editory jak jsem se dočetl v diskuzi. Index v pdf však nedosahuje kvalit jako tabulková verze.

Matrika 5419 Kněždub 1755-1785 NOZ
Taktéž zápisy Tvarožná Lhota, ovšem ne všechny. Sice měli být zápisy ze Tvarožné Lhoty psány zde, velké množství, zejména u křtů jich je nadále ve Strážnici
Kněždub N 1755-1785
Kněždub O 1755-1785
Kněždub Z 1755-1785

Matrika 5681a Mutěnice 1672-1734 Z
Mutěnice Z 1672-1734
-je to torzovité, vzniklo to svázáním z nějakých listů. Zápisy od roku 1718 jsou i knize Z 1718-1785 (Signatura 5696) Hodně textu nenávratně ztraceno.

Matrika 5694 Mutěnice 1905-1945 O
Mutěnice O 1905-1945

Matrika 5779 Strážnice O 1725-1755
Strážnice O 1725-1755
index pouze do roku 1755, není celý přeložen. V roce 1755 farnost Kněždub.

Matrika 5177 Čejkovice NOZ 1743-1784
Čejkovice O 1743-1773
Celý index, většina přeložena

Matrika 5302 Hodonín NOZ 1639-1666
Hodonín O 1658-1665
pár svateb, hodně příchozích zejména ze Slezska, Benešovsko, Bouzovsko.
Hodonín Z 1660-1665
Zápis Z pouze z let 1660-1665 silně torzovité, částečně i dle obcí (roky 1660-1661).

Matrika 5175 Čejkovice NO 1629-1666
Čejkovice N 1630-1666
Celý index. Místy vynechány farářem zápisy s poznámkou, že nebyl přítomen. Je tam více obcí z okolí, než je v popisu. Např. obec Němčičky ze které je zde 80 záznamů a v popisu není. Myslím, že tam chybí hodně zápisů, ale nic se nedá dělat.

Matrika 5339 Hovorany NOZ 1752-1804
Hovorany O 1752-1804

Matrika 5865 Šardice NOZ 1735-1791
Šardice O 1735-1791
Obce Šardice, do roku 1752 Hovorany. Velice sporadicky jiné obce.

Matrika 5864 Šardice NOZ 1705-1734
Šardice O 1705-1734

S pozdravem
PaM
Naposledy upravil pavel.m dne čtv zář 28, 2023 9:05, celkově upraveno 12
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1514
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Index k Matrice O Kněždub, Tvarožná Lhota

Příspěvekod zburget » sob čer 11, 2022 16:58

Příjmení v nějakém normalizovaném tvaru, podle kterého by se dalo reálně vyhledávat, je přesně to, co na requiro zoufale chybí. A je to přesně to, co je potřeba, aby v indexu bylo. Jen bych doporučil jednu věc - mějte to normalizované příjmení zapsané všude (i tam, kde se přesně shoduje se zapsanou verzí). Přijdete na to, že nakonec budete hledat jen podle těch normalizovaných příjmení. Přesněj - na indexu si spustíte rychlý filtr a hned uvidíte jen to, co vás zajímá. Tam, kde máte přepis s otazníkem, klidně zapište i do té normalizované verze to něco s otazníkem. Vždycky je lepší, když je tam aspoň něco.

Já osobně pro sňatky píšu ženichy i nevěsty do jednoho sloupce, ale nejsem si jist tím, že je to ideální. Na jednu stranu, když hledám, kdo se mi oženil z dané rodiny, tak je to na jedno kliknutí, na druhou stranu se pak blběj dohledávají manželé / manželky.
Jeslti sháníte nějakou inspiraci, koukněte sem: viewtopic.php?f=44&t=47550
Ale je nás víc, kdo indexy píšeme, tak prohlédněte i práce dalších kolegů.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Index k Matrice O Kněždub, Tvarožná Lhota

Příspěvekod pavel.m » sob čer 11, 2022 17:29

Tam kde sem nevypsal moderní tvar, tak ho nevím právě, to je to nejtezsi.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1514
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Index k Matrice O Kněždub, Tvarožná Lhota

Příspěvekod pavel.m » sob čer 11, 2022 20:08

Jinak k tomu requiro, tak co jsem se díval, tak to už bohužel vypadá docela mrtvé.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1514
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Index k Matrice O Kněždub, Tvarožná Lhota

Příspěvekod Zora » sob čer 11, 2022 20:36

Vždy je to o lidech, jejich čase a jejich preferencích.
Když si vzpomenu, jak byl autor i spoluautor tady osočován, vůbec se nedivím, že třeba zatím dál nepokračuje. Každý má svou představu, posléze ji i realizuje a většinou se snaží si svou realizaci udržet.
Každý dokážeme radit, sdělovat své představy, ale mnohdy nebereme v úvahu fakt, že matriky.msts, posléze requiro bylo z hlediska přepisů dílem jednoho člověka, později tedy dalších přepisovačů, kde ale autor neustále hlídat dodržování svých pravidel při přepisu.
Vím o webu matriky.msts - autor- opravdu hodně, ještě víc vím o requiro - spoluautor- a mohu jen dodat - klobouk dolů, že to takhle dlouho funguje... Velké poděkování všem těm, kteří se pravidlům přizpůsobili a přispívali svými přepisy...

Problém je totiž v tom, že i když jsou třeba některé matriky oindexované, nelze v nich vyhledávat souhrnně, tedy je třeba hledat, ve které další matrice v hledání pokračovat.
V requiro zadám příjmení ( nebo jeho část) a vyskočí mně ihned možnosti, ve kterých obcích (farnostech) se toto příjmení vyskytuje .
Oba kolegové odvedli neskutečný kus práce, jak při přepisech, tak při realizaci webu, nikdo další tuhle práci nedokáže ocenit, a vlastně ani udělat...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Index k Matrice O Kněždub, Tvarožná Lhota

Příspěvekod zburget » ned čer 12, 2022 7:21

Nijak requiro neshazuju, jsou v tom opravdu stovky až tisíce hodin práce. Na území, které pokrývá, je tak opravdu velkou pomocí při bádání. Má mouchy, jasně že má. Nic není dokonalé. Jak jsem psal tady výše, za mě osobně tam chybí ten normalizovaný tvar příjmení. Takhle se snadno stane, že čověk něco nenajde nebo přehlídne, obzvlášť v případě, kdy je příjmení při každém výskytu zapisováno jinak.
Ale souhlasím, klobouk dolů za práci, kterou takhle někdo udělal.

pavel.m: Pokud normalizovaný tvar příjmení neznáte (nevíte, jak vypadá dnes a nebo dnes už takové příjmení ani není, napište do té kolonky klidně ten historický tvar. Max. přepsaný dnešním moderním způsobem Ať je tam cokoli, hlavně ať tam něco je. Jak říkám, sám uvidíte, že tohle bude jeden z hlavních sloupců, podle kterých budete filtrovat a vyhledávat. a při psaná výrazu do filtru už budete vidět, čemu i jen částečně zapsaný výraz vyhovuje.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Index k Matrice O Kněždub, Tvarožná Lhota

Příspěvekod Sil » ned čer 12, 2022 7:33

Ono by nebylo možná špatné mít tu na fóru nějaké obecné "best practices" pro kohokoliv kdo se rozhodne v budoucnu dělat indexy, ideálně v nějaké sekci věnované jen indexům ale tu nemáme :)
Sil
 
Příspěvky: 248
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

Re: Index k Matrice O Kněždub, Tvarožná Lhota

Příspěvekod pavel.m » ned čer 12, 2022 7:55

Zora: to nemělo být nic proti requiro, dost je obdivuji. Byl to spíš postesk za tím, že to už nefunguje, už i přidávání indexů přestalo jít a vyhazuje to chyby. Ale je pravda, že to co tam je, tak je unikát a podobnou stránku jsem neviděl.

Zburget: jsou tam právě příjmení u kterých si jsem jistý, že by dnes byli stejně, jako jsou zapsané, ale neexistují. Tak jsem si z toho přebral, že bohužel jejich nositelé již nejsou. Udělám to teda tak jak říkáte a přehodim to v odkazu. Mám skoro hotový i index N, tak uvidím jak to s tím příjmením bude tam.

Sil: já myslím, že vyčlenit indexy a dát tam nějaké rady do začátku a vzory by mohlo být dobré. Já mám třeba po večerech dost volného času a ty indexy si jednak tvořím, protože mi fakt dost pomůžou a jednak protože se tím výrazně zlepšuji ve čtení. Co mi dělá problém je ten převod do moderního tvaru.

PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1514
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Index k Matrice O Kněždub, Tvarožná Lhota

Příspěvekod Zora » ned čer 12, 2022 8:33

Sil - máme indexy zařazeny v sekci projekty a výzvy.
Nic jiného s tím zatím nelze dělat...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Index k Matrice O Kněždub, Tvarožná Lhota

Příspěvekod Zora » ned čer 12, 2022 9:10

Ještě povzdech.
Na fórech je obvykle problém s udržitelností čehokoliv - míněno nějaká specifická práce jednotlivce - několika jednotlivců. .

Kdysi zde 2 - 3 kolegové vytvářeli jmenný seznam výkladu příjmení. Šílená práce, vyhledávali v textu vysvětlení k jednotlivým příjmením, řadili do abecedního seznamu, doplňovali...
Jakmile však měli jiné starosti (v dobrém), vše ustalo a seznam "kdesi" sice je, ale nedoplňovaný.

Navíc - bohužel ne všichni kolegové na tomto fóru jsou schopni nebo ochotni dodržovat jakákoliv pravidla.
Takže např. - vkládejte dotaz na příjmení po jednom... nezájem...
Nepište k vysvětlivkám k jednomu příjmení dotazy na další... nezájem...
Nejde o buzeraci, ale o usnadnění práce těchto ochotníků, nebo spíše - neztěžování...

Ono stačí jen to milionkrát opakované - pište VYŘEŠENO velkým i písmeny...
Někdy si říkám, že takový kolega má ochotníky kdesi... no slušně řeknu na háku, má totiž vyřešeno a dál se nestará...

Podívejte se třeba na web kdejsme.cz

Nesmírně užitečné, i když zřejmě už nelze obnovovat.
Jsou tam stránky ke konkretnímu příjmení... kdepak, většina účastníků přispívá tam, kde právě mají otevřené stránky i přes neustále opakovaná upozornění správce webu.

Já bych byla samozřejmě první, kdo by uvítal hromadné indexy, ale stále víc se přikláním k tomu, že to asi dlouhodobě nelze dělat na bázi dobrovolnosti...
Navíc - obávám se, že se neshodneme na formě, každý má jinou představu... doporučení, co by se mělo, mohlo, a pod. bývá vždy spousta. Ale fakt, že to někdo musí udělat a má také svou představu, plán, to už se nikdy nebere v úvahu...
------------------
Přepis příjmení do dnešní podoby.
Ono je to těžké...
Mnoho příjmení mělo v minulosti několik variant, (ne všichni byli a jsou jednoznačně Nowak- Novák) a kupodivu v současnosti má totéž příjmení ( prokazatelně od stejného předka) také více variant.

Ono se těžko přepisuje někdy i křestní jméno do dnešní podoby... Rozalie, Růžena, Rozina...?

Pak je také na zvážení, zda ti, kteří si indexy vytvořili opravdu mají dávat svou práci k dispozici těm, kteří nic vlastního nepřidají, jen jejich práce využijí...
Čím dál víc si všímám, že existují lidé, kteří se sami nesnaží cokoliv naučit, vyhledat, pochopit, vstřebat, někdy nejsou ani ochotni se přizpůsobit pravidlům fóra, ale důrazně trvají na tom, že se jim má pomoci.

Proč musí moderátor dostávat SZ nebo mejly s žádostí o radu, když právě na toto je tady fórum...

Já vím, že s těmi stezky otravuju často, ale snad není na škodu si připomenout odvrácenou stránku věci...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Index k Matrice O Kněždub, Tvarožná Lhota

Příspěvekod Sil » ned čer 12, 2022 9:41

S pravidly je to těžké, škoda že nemáme jak je vynutit aspoň do jisté míry (věci jako zda člověk vyplní konkrétní údaje v titulku atd by mohly jít ale neznám tolik phpBB platformu), každopádně to už je asi off-topic...

Ještě k tomu requiru, oni na webu v pravém horním rohu mají "Poslední nový záznam byl přidán 6.5.2022", tak asi v nějaké formě to ještě jde...
Sil
 
Příspěvky: 248
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

Re: Index k Matrice O Kněždub, Tvarožná Lhota

Příspěvekod zburget » ned čer 12, 2022 10:22

Samostatná sekce pro indexy: My moderátoři máme jen omezené možnosti, co tady na fóru můžeme dělat. Na změnu stzruktury fóra je zapotřebí administrátorské oprávnění a to má pouze Taby. A ten se tady vyskytuje hodně sporadicky, těžko se shání a ježtě tíž přesvědčuje k nějakým změnám. Takže jediné, co jsme mohli udělat je Indexy přesunout do sikce Projekty a výzvy, aby byly aspo|ň trochu pohromadě.

Způsob psaní indexů - každá z nás, kdo píše indexy, je píše primárně pro svoji vlastní potřebu. Takže je každý přizpůsobuje tomu, jak je sám používá. Já tedy radím k tomu, aby byly napsané tak, jak vím, že je nejefektivněj dokážu použít já. Ale můžete si najít jiný, pro vás výhodnější způsob práce s indey a přijdete na to, že vám bude vyhovovat třeba úplně jiná jejich struktura.

A requiro, ale nejen to, jakýkoli projekt, který se zabývá čímkoli - dokud bude stát na práci jednoho, nebo několika málo lidí, vždycky bude v dlouhodobějším horizontu, bohužel, určen k zániku. V okamžiku, kdy se mu ten jeden člověk přestane věnovat, půjde to do kytek. Ona by se za takový projekt musela postavit nějaká stabilnější organizace, která ho bude zaštiťovat a v případě odchodu jednoho vývojáře ho bude schopná nahradit jiným. Jedině tak to má šanci na dlouhodobou životnost.
Bohužel v téměř každém takovém projektu platí, že prvotní nadšení vystřídá realizační vytřízlivění a ve vývoji nastane útlum. A buď se zase někdo vzchopí a projekt pozvedne a posune dál a nebo to umře. Budu pánům v requiro držet palce, ať to neumře. Už jen proto, že by byla obrovská škoda veškerého vloženého úsilí a času. Jen je potřeba, aby se celý projekt (platí pro všechny projekty, nejen pro requiro) nějak dál vyvíjel, aby byly přidávány nové funkce, zdokonalovaly se algoritmy pro hledání,… Ideálně by se vývoj měl otevřít nějaké širší komunitě, která by na tom mohla pracovat, vymýšlet co a jak dál. To je ale na rozhodnutí tvůrců a stávajících správců. Pokud si to budou chtít řešit jen sami, projekt bude vzkvétat nebo skomírat v závislosti na jejich ochotě na něm dál pracovat. V případě širší skupiny vývojářů to pak bude o kvalitě projektu a zájmu o něj. Pokud bude vidět, že o projekt veřejnost zájem má, bude i kvalitní tým vývojářů. Pokud o projekt lidi mít zájem nebudou, budou vývojáři odcházet jinam.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Index k Matrice O Kněždub, Tvarožná Lhota

Příspěvekod Zora » ned čer 12, 2022 10:29

....A pět vývojářů se bude dohadovat, jak dál, jak přepisovat, všechno se bude rušit (to jde snáz) a nahrazovat se novým přístupem... (a neudělá se skoro nic)....sorry


Nezapomínej, že to byl koníček jednoho muže, o který se podělil a druhý muž vypracoval web Requiro, který běží dál... žádný vývojářský tým...

Že jste se neshodli, jak přepisovat... to je nešťastné, ale sama za sebe vnímám, že autor byl ten první a ten měl do toho právo hovořit. ...
Nakonec - určitě se dá vytvořit podobný projekt i jinde, i když Requiro v podstatě běží a hlavně je stále naprosto použitelné.
Je třeba dodat, že v dané chvíli nevím, zda se dají do Requira přidávat nově přepsané matriky.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Index k Matrice O Kněždub, Tvarožná Lhota

Příspěvekod zburget » ned čer 12, 2022 18:56

My se neměli na čem neshodnout - my spolu vlastně vůbec nekomunikovali - já se s nimi snažil spojit, nabídnout jim moje indexy a nikdo mi neodpověděl. A po dlouhé době mi pak někdo napsal, že jestli jim tam ty indexy chci nahrát, tak je musím upravit přesně podle nějakého mustru. Na to já nemám čas. Napsal jsem, že jestli o moje indexy stojí, nechť si je vezmou v tom stavu, v jakém jsou a upraví podle svých potřeb a zveřejní. A už se nikdy nikdo neozval. A to, že si moje indexy může odtud kdokoli stáhnout a přiohnout si je ke své potřebě, platí pořád.
Neměl jsem s nikým z requiro žádný spor, žádný konflikt, nic proti nim nemám, pořád platí moje nabídka mojí práce na indexech. To, že mi jejich vyhledávač úplně nevyhovuje, je pravda. A s tím souvisí, že můj mustr, podle kterého indexy píšu, se liší od toho jejich. To je naprosto logické.
Moje indexy jsou volně k dispozici, evidentně o ně na requiro nestojí tak moc, aby jim někdo věnoval čas a upravil si je tak, aby je do svého systému nahráli.

K nějakému vývojářskému týmu - já nijak nepopírám, že je to dílo dvou chalpů. A mají můj obdiv. Jenže pokud to zůstane dílo těch dvou lidí napořád, je to z dlouhodobého pohledu odsouzeno k zániku. Není problém pět vývojářů, není problém ani pět set vývojářů. Jen musí být jasné kompetence a rozhodovací pravomoci. Nikdo se nemusí dohadovat, musí se dohodnout. Musí mít stejnou vizi a chuť na tom pracovat.
Jo, když se ukáže, že šéf nepřipouští jiný názor, než svůj, tým dobrovolníků se rychle rozpadne. Když ale spolupráce funguje, může se podařit úžasné dílo. Dnešní svět IT tohle dokazuje na každém kroku.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Index k Matrice O Kněždub, Tvarožná Lhota

Příspěvekod Zora » ned čer 12, 2022 20:10

Jsem ráda, že už to vidíš takhle.

K tomu vývojářskému týmu... O nic takového nešlo a nejde. Jen jeden chlap si psal indexy, druhý se pokusil tyhle indexy zpracovat a uvést je na webu.
Přidali se další, kteří dokázali přijmout pravidla přepisu.
Nešlo o vývojářský tým, o šéfa a nějaké rozhodovací kompetence. Ty byly dány, měl - má je autor a jsou neměnné. Celkem logicky.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Projekty a výzvy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků