Obec někde u Holešova

Už jsme velké fórum, tak se podíváme na trochu vážnější věci. Někdo se vrhá na genealogii slavných politiků, literátů, vědců atd. Zde je to místo pro zveřejnění vašich projektů či výzvy na spolupráci.

Obec někde u Holešova

Příspěvekod Zbynek » pát zář 10, 2021 20:25

Obrátil se na mě dobrý známý z Polska. Jestli bych nepomohl jedné polské historičce. Ta se zabývá historií emigrantů z Moravy, kteří se v polovině 19. století usadili v Polsku v okolí Zamośće (Zámostí). Často se jim tam říkalo Hanáci. Bylo tam asi 30 rodin. Jednalo se o občany z Holešova a okolních obcí jako Míškovice, Přílepy, Zahnašovice. Příjmení jako Macháň nebo Branecký. Jedna z obcí původu je ale záhadná. Werlin nebo Verlín nebo tak nějak. Viz připojený obrázek a červeným perem zaznačeno.
Obrázek
Hledám Googlem, hledám na Seznamu na mapě z poloviny předminulého století. Nic.
Nedaří se najít a tak o to více se spekuluje. Kolegové z Polska mají divokou spekulaci: jedná se o Zlín. Moravák nahlásil jako místo narození "ve Zlíně" kněz to zapsal nečitelně a časem jiný kněz, neznaje moravské reálie, z toho udělal "Verline".
Položím otázku do fóra - co by to ten "Werlín" mohl být?
Podotázka - slyšel někdy někdo o migraci rodin z Holešova a okolí do Polska?
Velmi děkuji.
Zbynek
 
Příspěvky: 19
Registrován: sob lis 01, 2014 2:05
Oblast pátrání: Libošovice a okolí. Hostinné nad Labem a okolí. Horní Rokytnice. Strážnice. Fara Starý Jičín. Bystřice nad Olší a Nýdek.

Re: Obec někde u Holešova

Příspěvekod Zora » pát zář 10, 2021 20:38

https://www.holesov.cz/webfiles/holesov ... 019_07.pdf

V Holešově o tom slyšeli :-)

Já jen upozorňuji, že v článku se píše o zkomoleninách v důsledku přepisu do ruštiny.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Obec někde u Holešova

Příspěvekod Zora » pát zář 10, 2021 20:51

https://cs.wikipedia.org/wiki/Mrl%C3%ADnek
Nabízím Mrlínek
W-M se dá zaměnit a Mrlínek se psal také jako Merlínek.
Z

Je to asi 15 km od Holešova.
https://mapy.cz/turisticka?planovani-tr ... Jjbq&rut=1
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Obec někde u Holešova

Příspěvekod Zbynek » pát zář 10, 2021 21:21

Paní Zorko, klobouk dolů. Velmi děkuji.
Ještě před subjekt fóra nedám "vyřešeno", ať se na to podívá vícero lidí a třeba se ještě někdo ozve k té migraci.
Moc děkuji!
Zbynek
 
Příspěvky: 19
Registrován: sob lis 01, 2014 2:05
Oblast pátrání: Libošovice a okolí. Hostinné nad Labem a okolí. Horní Rokytnice. Strážnice. Fara Starý Jičín. Bystřice nad Olší a Nýdek.

Re: Obec někde u Holešova

Příspěvekod Zora » sob zář 11, 2021 2:44

Jasně, je to zajímavé téma, třeba se někdo ozve i později. Z

edit
Nechcete to přesunout do sekce Projekty a výzvy? Pokud by se přidala ta přestěhovaná příjmení, třeba by se postupně našla spojení i u dnes žijících osob Holešově a okolí. Klidně to polským kolegům ( paní historičce) můžete navrhnout. Je to na Vás.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Obec někde u Holešova

Příspěvekod zburget » sob zář 11, 2021 6:42

Ta záměna M -> W je logická, ale v tomhle dokumentu je psáno jednoznačně W.
Co je tohle za dokument? Ze kterého je roku? Pokud došlo k ráměně M -> W, muselo k tomu dojít dřív, při opisu dokumentu jiného.

Podke článku v tom holešovském zpravodaji bych púohopil, že v době, kdy se rodiny do Zamośće přistěhovaly, patřilo území R-U, tak bych ty nejstarší záznamy čekal německy nebo polsky. Nedošlo by tedy ke zkomolení při přepisech do Ruštiny - k tomu ve jménech došlo zřejmě až pozděj.

Mají polští kolegové k dispozici nejstarší záznamy z doby, kdy rodiny do oblasti přišly? Třeba matriční, jestli se tam někdo oženil/vdal/narodil/zemřel?
A nebo je tohle ten jejich nejstarší záznbam z té druhé poloviny 19. stol.? To by pak asi opravdu bylo potřeba hledat něco s V na začátku.
Taky by bylo dobré vypsat všechny vesnice, o kterých se ví přesně.

Když si vezmu obce, o kterých se psalo - Rymice, Jankovice, Míškovice, Přílepy, Zahnašovice, Tlumačov, tak mi do toho ten Mrlínek úplně nepasuje (je až za Bystřicí pod Hostánem), ale to neznamená, že to není správně.

Pak další nápad - ty rodiny, které emigrovaly do polska byly nějak spřízněné? Pokud by byly, mohla by se stopa po tí neznámé vesnici hledat i u nás v matričních záznamech tam, kde je původ lidí známý.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Obec někde u Holešova

Příspěvekod zburget » sob zář 11, 2021 6:46

Ještě jeden nápad - nemohli migranti nabrat někoho "po cestě"? Jako že ten Werlin je někde úplně jinde?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Obec někde u Holešova

Příspěvekod Zora » sob zář 11, 2021 7:08

V azbuce se psací V píše jako naše B
čili je dost dobře možné, že se neobjevil v původních psaných záznamech název s V (W), ale jen s M

(V Česku existují i obce Berlin, ty jsou místně hodně vzdálené od Holešova).

Převáděním do jiných jazyků a písem mohlo dojít k záměně s verzí s počátečním písmenem M a z něj W (mimochodem, v ruštině W neexistuje)

V dokumentu je napsán název s W, tento název nebyl nalezen .

Proto jsem hledala pod zač. písmenem M
Navíc - ve Zlínském kraji je to jediný název, kde se objevují písmena -erlin, stejně tak je to jediný název s tímto shlukem písmen v místním rejstříku .... názvů MZA Brno

Dovedu si představit, že přišel nový obyvatel, donesl si z domova doklady psané kurentem, a úředník přečetl místo Merl... název s počátečním písmenem Werl... Věděl, že je doklad psaný kurentem, ale nesprávně vyhodnotil počáteční písmeno.
Kdybych byla úředníkem já, určitě se tak stát mohlo... :-)

Zbytek bych ponechala na kolezích z Polska, především na zmiňované historičce.
(Ono by stačilo se podívat do indexů pro Merlinek, zda se po r. 1800 vyskytuje potřebné příjmení. )

Macháň tam není, ale je tam Macháč (asi, nevidím na to)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Obec někde u Holešova

Příspěvekod zburget » sob zář 11, 2021 14:29

U té ruštiny mě šlo o to, kdy v dané oblasti byla úředním jazykem rušina.
Jestli před a nebo po vzniku toho odkazovaného dokumentu. Pokud tam byla ruština pozděj, tak tenhle dokument ovlivnit nemohla. V holešovském zpravodaji bylo pouze napsáno, že během let došlo vliven ruštiny ke zkomolení jednoho jména.

Chyba při přepisu z kurentem psaného dokumentu je dost možná. Na druhou stranu, jestli bylo dané území v době příchodu migrantů ve správě R-U, tak se tamní úředníci s kurentem museli potkávat. Ale to nic neznamená, protože i tady občas tápeme, cože vlastně je tam napsáno za písmeno.

Záměna podle výslovnosti - Merlin, Verlin, Berlin, Perlin je reálná.

Mrlínek se jistoricky psal i Merlinek. Jestli se v Mrlínku kolem roku 1800 vyskytuje příjmení Macháč a hledaným je Macháň, je to taky dost horká stopa.

Mimochodem - přepis toho dokumentku by k dispozici nebyl? Zkoušel jsem se do toho začíst, ale v rozumném čase to nedám. Moje znalost polštiny není na takové úrovni, abych mohl louskat historický text.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Obec někde u Holešova

Příspěvekod Zora » sob zář 11, 2021 16:58

Inu, už jsme tady měli "úřední" záměnu Šumperk a Šternberk... a to je pořádně rozdílné... a pokud úředník za hranicemi byl zkušený v azbuce, mohl znát kurent jen letmo...
Naopak - myslím si, že záměna M a W čtením v původním dokumentu je zcela reálná... (Mám v tom bohaté osobní zkušenosti, naštěstí nejsem úředník :-) )

Stále ale netvrdím, že se jedná o správnou obec, jen jsem ji nabízela.
(jako jednu z možností)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Obec někde u Holešova

Příspěvekod Zbynek » ned zář 12, 2021 15:03

Ještě jednou všem děkuji.
Vlákno bych i přesunul do "projekty a výzvy", ale ještě jsem nepřišel na to jak :-(

Čekám na podrobnější dotazy k jednotlivým lidem a nějaké další podklady od polské historičky.
Teď mám jediné upřesnění: z Werlina/Mrlínka by měli být tento Macháň a tito Bránečtí:
Franciszek Machań – urodzony w 1829 r.
Jan Branecki – urodzony około 1812 r.
Józefa Branecka- urodzona w 1840 r.
Myslím, že o nich se píše v materiálu připnutém u mého úvodního příspěvku.

Jan Bránecký měl bratra, který s ním odešel do Polska a to měl být "Beniamin Branecki" z obce Líšná (východně od Bystřice p.H.)

Prošel jsem si teď sčítací operáty 1857 jednak Mrlínku, jednak Líšné a ... příjmení Macháň a Bránecký tam nejsou :-(
Jak budu mít něco nového, ozvu se.
Všem děkuji za podnětné příspěvky.
Zbynek
 
Příspěvky: 19
Registrován: sob lis 01, 2014 2:05
Oblast pátrání: Libošovice a okolí. Hostinné nad Labem a okolí. Horní Rokytnice. Strážnice. Fara Starý Jičín. Bystřice nad Olší a Nýdek.

Re: Obec někde u Holešova

Příspěvekod Zora » ned zář 12, 2021 15:36

Přesunout může jen moderátor, takže přesunuto :-) Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Obec někde u Holešova

Příspěvekod Zora » ned zář 12, 2021 15:42

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00310.jp2

Bohužel Macháně jsem kolem r. 1829 nenašla, ale zkontrolujte. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Obec někde u Holešova

Příspěvekod Zora » ned zář 12, 2021 16:20

Zbyňku, na MH jsou velmi pravděpodobně rodokmeny Branických, ale já mám pouze základní bezplatný vstup, dál se moc nedostanu

https://www.myheritage.com/names/franciszek_branecki

zde informace:

Franciszek Branecki, born 1856
Franciszek Branecki was born in 1856, to Beniamin Branecki and Weronika Branecka (born Jurczyk) .
Beniamin was born in 1818.
Weronika was born in 1828.
Franciszek had 3 brothers: Jan Branecki and 2 other siblings .
Franciszek married Agnieszka Branecki (born Górska) .
They had 3 children: Marianna Branecki and 2 other children .
Franciszek passed away.


Franciszek Branecki, born 1856
Franciszek Branecki was born in 1856, to Bieniamin Branecki and Weronika Branecki (born Jurczyk) .
Bieniamin was born in Moravia, Czech Republic.
Franciszek had 3 brothers: Jozef Branecki and 2 other siblings .


Zde přehled rodokmenů
https://www.myheritage.cz/research?s=33 ... vents=List
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Obec někde u Holešova

Příspěvekod Zora » ned zář 12, 2021 16:58

Tady jsem našla narození Franze Machače ???

1829 Vítonice, což je asi 3 km od Mrlínku

Vpravo 1. zápis.

Vůbec nechci nijak rozpitvávat, zda je to správně, ale příjmení Macháň jsem v dané oblasti nenašla - mohla jsem se přehlédnou, mohla jsem špatně číst, což je u mě běžné, nevidím na to...

Berte to jen a jen jako možnost, variantu... nápad. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Projekty a výzvy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků