Juscelino Kubitschek - hledání jeho českého předka

Už jsme velké fórum, tak se podíváme na trochu vážnější věci. Někdo se vrhá na genealogii slavných politiků, literátů, vědců atd. Zde je to místo pro zveřejnění vašich projektů či výzvy na spolupráci.

Re: Juscelino Kubitschek - hledání jeho českého předka

Příspěvekod zburget » stř kvě 13, 2020 21:32

No, nevím, jestli je tady někdo takový nadšenec, že se vrhne to takovéhohle v podstatě předem prohraného boje.

No a proč si myslím, že je to předem prohrané? No právě proto, že neexistuje žádný tým, neexistuje žádný plán. Každý dělá něco na vlastní pěst a tak se takováhle akce prostě dělat nedá.
Pokud se tím "nějak", jakkoli zabývá pan Polakovič a nechce se tím zabývat sám, necht tedy sestaví nějaký tým, kde budou lidi třeba z různých oborů, v týmu pak můžou nadhodit všechny otázky zde vyslovené, nastíněné i další ani nenastíněné a rozdělit si práci a dělat to hlavně systematicky. A samozřejmě tahle pracovní skupina do toho musí vtáhnout v maximální míře Brazilce.

Tedy - podle mě by to mělo být spíš naopak - měli by o to mít zájem Brazilci, kteří už budou mít detailně prostudované všechny jejich relevantní archiválie a budou dávat cílené dotazy a úkoly týmu u nás / jinde v Evropě, kteří budou z nějakého důvodu chtít pro ně ty informace najít. Ale tohle se taky prokazatelně neděje.

Takže nerad bych vám bral iluze, ale obávám se, že stávající styl práce nemá valné šance na úspěch.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Juscelino Kubitschek - hledání jeho českého předka

Příspěvekod ZEL » čtv kvě 14, 2020 9:07

Moc se omlouvám, pokud jsem se Vás nějak dotkla, rozhodně to tak nebylo míněno. Já v podstatě reagovala na závěr Vašeho posledního příspěvku z 10.5., který jsem pochopila tak, že se pokusíte projekt nějak "zastřešit" a sepsat možné směry bádání a to pak předat dál. Mně právě v těch směrech chyběla ta genetická genealogie, protože se stejně jako zburget obávám, že pouze matriční cestou to nepůjde. Můžeme v matrikách najít řadu potencionálních kandidátů, ale matričně těžko prokážeme, že některý z nich je ten pravý.
Ohledně genetiky. Pokud byste měli genetický profil brazilského Kubíčka, mohla bych Vás nasměrovat do okruhu lidí, kteří se genetickou genealogií zabývají hlouběji, třeba by to vzali za své, vložili ho do příslušných databází a hledali shody. Pokud ale ten profil nemáte, tak to nejde. Nechci být nespravedlivá, ale po osobních zkušenostech s firmou Genomac se obávám, že nadšení jejich zástupců končí s PR, tedy možností udělat si v případě úspěchu na projektu jméno. Pochybuji, že by předali svoje know how, tedy výsledky testů, někomu jinému, kdo by pak pokračoval dál bez nich.
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Juscelino Kubitschek - hledání jeho českého předka

Příspěvekod Zora » čtv kvě 14, 2020 10:09

Možná i můj dotaz souvisí s genetikou.
Je znám původ u všech předků onoho zkoumaného brazilského Kubíčka? Jinak řečeno, nemohla se tam připlést jiná rodová linie také s původem v Čechách (na Moravě)? Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29111
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Juscelino Kubitschek - hledání jeho českého předka

Příspěvekod lapav » čtv kvě 14, 2020 11:53

Paní Zel (Zelinková?),a taky paní Zoro a ostatní, naopak já se omlouvám, jestli jsem se vyjádřila nějak nevhodně, opravdu mockrát děkuji za všechny Vaše nápady a podněty, pouze mi to přerůstá objemem přes hlavu a nemohu se vyjadřovat a konat ve věcech, kterým nerozumím a jsem bezradná cos tím dál podniknout. Kdybych mluvila za nějakou univerzitu, či ústav, co na to dostala lidi a grant, tak by to bylo jiné, než jedna ženská ze vsi, co si večer něco píše a čte (a spolupracuje s nadšencem co si založil malé soukromé muzeum). Prostě mohu odpovědně zvládnout jen občas večer ty matriky.

Proto jsem prosila Vás, pokud máte kontakty, možnosti a zájem rozjet nějaký vlastní směr pátrání, jako příkladem přes "genetiku a příjmení" , případně v tématu "genealogie x Kubíček" nějak udělat jasno, tak budeme moc rádi, ale bylo by optimálnější se spojit konzultovat přímo s p. Polakovičem, abych to já takhle možná zkomoleně nezprostředkovávala.

K dotazu paní Zory- pokud já vím, tak v Brazílii je k dispozici jen DNA Pedra K. Předpokládá se, že družka Jana Nepomuka byla z rodiny usedlé v Brazílii, tedy patrně portugalského původu(což v Americe ale není nikdy jisté) a není známo, že by ženy přivdané do tohoto rodu měly český původ, či česky znějící příjmení.

Co se týká Genomacu, podle mě jsou v obchodním vztahu s jednotlivými Kubíčky, kteří mimo jiné souhlasí s dalšími badatelskými kroky lidí klem Polakoviče v případě shody s prezidentem, takže nikdo cizí asi žádné podrobné údaje nemá a nedostane (to by řekli přesně oni). A samozřejmě to není žádná dobročinná firma a budou si hájit své zájmy proti konkurenci, což je loigické a normálni, takže tak...

Genomac nabízí Kubíčkům toto:
"...Bohužel, dosud se nám i přes veškeré snahy nepodařilo pro náš projekt zajistit financování a tak je nezbytné, aby každý adept na testování uhradil minimální náklady na provedení testu ve výši 1.000,- Kč. Kromě informace o tom, zda existuje možnost jeho příbuzenství s brazilským prezidentem, obdrží také samotný výsledek analýzy v podobě tabulky s 12 čísly (hodnoty markerů) a určení tzv. haploskupiny, neboli jazykovo-geografické skupiny jeho původu po otcovské linii. Také má možnost rozšířit tento test na tzv. Genografickou analýzu, jejímž výstupem je atraktivní certifikát s podrobným popisem původu dané haploskupiny, mapkou a dalšími informacemi včetně možnosti zařazení do České národní genografické databáze pro vyhledávání svých potenciálních příbuzných (viz Genograf test), a to se slevou 25 %, tedy za cenu 2.212,- Kč..."

Takže to opravdu se ještě jednou omlouvám, jestli mé příspěvky vyzněly nějak špatně, ale já se budu dál věnovat převážně matrikám a pokud budu vědět na Vaše dotazy velmi ráda odpovím, pokud vím :-).
lapav
 
Příspěvky: 67
Registrován: ned led 26, 2014 11:45
Oblast pátrání: Dýšina, Hojsova Stráž, Brčálník, Klatovsko, Severní Plzeňsko

Re: Juscelino Kubitschek - hledání jeho českého předka

Příspěvekod zburget » čtv kvě 14, 2020 12:08

Já myslím, že z vaší strny nevyznělo špatně nic. Jen to ze začátku alespoň na mě působilo dojmem nějakého oficiálního výzkumu.

Pokud je to ale tak, že na tom dělá sem tam někde pár nadšenců, nemá to smysl a prakticky nulovou šanci na úspěch. Opravdu je v tomhle případě potřeba mít funkční tým, který bude řešit předem stanovené úkoly. To, že se některé úkoly ukážou jako neřešitělné a během práce vyvstanou úkoly další, to je celkem samozřejmý vývoj bádáni. Ale opravdu to nelze dělat takhle po večerech nadšenecky, každý sám za sebe.

Minimálně potřebujete komunikovat s brazilskou stranou a to na takové úrovni, abyste měla přístup ke všemu, co mají oni. A aby byli schopní zajistit, co budete potřebovat. A nebo potřebujete někoho, kdo tam osobně zajede a bude bádat tam. A tam se musí začít - nejdřív mít co nejvíc informací z Brazílie, pak teprve na základě toho se může začít hledat tady. Takhle je to, jako byste chtěla nejít svého předka nekde na přelomu 18./19. stol. a neměla k němu dohledanou souvislou rodovou linii. To taky prostě nejde udělat.

Někdo to prostě zastřešit bude muset. Byť by to bylo ze začátku bez grantu, bez peněz, jen na bázi dobrovolné spolupráce, ale je potřeba, aby to mělo řád, systém a nějaká pravidla. Jestli jste v kontaktu s někým, kdo by tohohle byl schopen a byl ochoten to dělat, začněte tam. Pak už je do týmu potřeba získat lidi, kteří budou hledat, bádat, překládat, mít kontakty na správných místech,… A pokud budou nějaké, jakékoli, byť jen drobné a dílčí úspěchy, tak se potřební lidé a potřebné kontakty najdou nebo budou hlásit sami.

Zkuste to tedy vzít za ten správný konec - teď to držíte za ten špatný a ještě k tomu za ten nejkratší :-(
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Juscelino Kubitschek - hledání jeho českého předka

Příspěvekod lapav » čtv kvě 14, 2020 14:25

Podle toho, co já vím, se v minulých několika letech udělalo "dobrovolnicky" na obou stranách (v obou zemích) všechno, co bylo v koho silách. Polakovič hledal i přímo v Brazílii a vše zjištěné se shrnulo na té konferenci, kterou by se to dalo všechno ukončit. Ale jsou lidi, kterým se to nechce tak snadno vzdát, i když je to marnost nad marnost.
Udělám o tomto nějaké srozumitelné pojednání, které sem umístím a které jedna paní přeloží do portugalštiny a pošleme Brazilcům. Předpokládáme, že to bude docela silný podnět Brazilcům, aby aby to nevzdávali, protože máte pravdu, tam je třeba hledat. Taky to říkám od začátku. Takže smysl to mělo.

Oficiální bádání to je a bude, když se podíváte na tu účast přednášejících na konferenci a jak vážně to bere senát a brazilská strana:

https://www.emigrationmuseum.cz/akce-a- ... kubitschek

Bohužel ale bez jakéhokoliv financování ze strany státu, či nějaké nadace, a tím pádem s velmi omezenými možnostmi a je vše na nás, jestli něco stím uděláme a nebo se na to vybodnem. Tak to prostě je...
Díky všem. Pavla
lapav
 
Příspěvky: 67
Registrován: ned led 26, 2014 11:45
Oblast pátrání: Dýšina, Hojsova Stráž, Brčálník, Klatovsko, Severní Plzeňsko

Re: Juscelino Kubitschek - hledání jeho českého předka

Příspěvekod lapav » čtv kvě 14, 2020 14:51

ps. Vypadalo to, že Polakovič vyjedná ze senátu 30 tis., ale koronavir to zazdil...
lapav
 
Příspěvky: 67
Registrován: ned led 26, 2014 11:45
Oblast pátrání: Dýšina, Hojsova Stráž, Brčálník, Klatovsko, Severní Plzeňsko

Re: Juscelino Kubitschek - hledání jeho českého předka

Příspěvekod Zora » čtv kvě 14, 2020 15:22

https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/124734/

Chtěla jsem si přečíst onu disertační práci, sice se mně něco stáhlo, ale je to velice rozsáhlé, a hlavně mě od čtení odradilo hodnocení vedoucí práce a závěrečný negativní výsledek obhajoby disertační práce.



Dělá to na mě dojem, že absolvent VŠ ekonomické (z r. 1986) zjistil... věděl, že má mezi předky vystěhovalce do Brazílie. V roce 2011/12 se přihlásil do doktorského programu Historické vědy – obor iberoamerikanistika byl přijat v akad. roce 2011/2012 (v současnosti - r. 2019 - tedy v 8.ročníku studia).

Další podrobnosti viz hodnocení

Pavlo, opravdu zvažujte, zda Vás zajímá téma, nebo zda jste se třeba nedala strhnout exotičností výzkumu... ... Takhle rozjeté bádání někým, kdo vlastně nemá o historických vědách moc velké znalosti, tím méně asi o nějakém systému bádání, nedodržuje ani základní postupy, citace, a vše je zaštítěno autorovým pátráním po vlastních rodinných vazbách v Brazilii.... je na pováženou.
Nenechejte se zmást jmény, které figurují kolem tématu Čeští vystěhovalci v Brazilii.
Pokud byla na Hradě nějaká výstava, představení bádání v souvislosti se zahraničím.. je samozřejmostí, že ji zaštiťují odpovědné osoby - tedy např místopředseda Senátu PČR p Milan Štěch, Tomáš Czernin, předseda Stálé komise Senátu PČR pro krajany žijící v zahraničí.
Nevidím nikde odborníka, který by na , řekněme projektu "Odkud pochází Kubíček" , pracoval aktivně, který by určitou část odborně zaštiťoval a na jehož znalosti by byly odborné veřejnosti známé...
V neposlední řadě je třeba být vybaven jazykově, nebo mít spolehlivou osobu portugalština, němčina, čeština, .... spoléhat se na překlady jiných, byť třeba znalců portugalštiny, ale bez znalosti genealogických termínů, pravidel, postupů... není ta nejsprávnější cesta. ( Např. : "jako správný katolík musel být před smrtí pokřtěn"... to přece nemá logiku.)

Z mého pohledu beru jako jistotu:
brazilský prezident má příjmení, které může být českého původu.
To je asi tak vše.

Kdysi jsem pomáhala jedné kolegyni dohledávat narození předkyně z loutkářského rodu a to v Čechách nebo na Moravě. Bylo známé jméno, příjmení, jméno otce, s menší pravděpodobností matky, dost přesné období - cca rozptyl 5-7 let, později kolegyně dokonce dohledala pas, kde byly zaznamenány žádosti o povolení veřejných vystoupení.... našly jsme stopy, ale narození ženy nikoliv. Kolegyně Barborka doslova seděla v matrikách , prohledávala jednu po druhé, i když byla ona žena katolička, tak i evangelické matriky... moc jsem ji obdivovala, stihla při tom ještě vystudovat velmi obtížný VŠ obor...
Asi po roce trpělivé práce opravdu ono narození našla.
Z hlediska pasu a povolených produkcí si loutkáři zaskočili o trošku dál za hranice povolené oblasti.
(V době, kdy se ona žena vdávala dokonce katolická církev rozesílala po všech diecézich žádost, zda se zde křestní záznam nenachází... Bohužel, nalezen nebyl.)

Prohledávat matriky bez zadaných základních informací je pouze cesta do pekel.
Pokud se přes to všechno rozhodnete pokračovat, raději zkuste spolupracovat s nějakými brazilskými genealogy. (Něco je zmíněno snad v posudku k práci)
V Česku budete jen sedět a ďobat jména z matrik bez jakékoliv jistoty, že jste našla a že jste našla správně.
Z
edit
V roce 1986 se na VŠE podle mě studovala opravdu pouze ekonomika ne historické vědy.
Já jsem třeba na FE VUT Brno končila v roce 1976 a také u nás byly jen technické obory.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29111
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Juscelino Kubitschek - hledání jeho českého předka

Příspěvekod Zora » čtv kvě 14, 2020 15:56

https://genealogiaboemia.wordpress.com/

odkaz na genealogická pátrání z posudku vedoucí

Jsou zde uvedeny lodě z Hamburku do přístavu São Francisco do Sul s vyšším procentem osob z českých zemí, jmenný seznam - od r. 1862 - do r. 1890 . Dále pak lokality, pokud se daly určit, odkud jednotliví emigranti pocházeli .
Důležitá je také poznámka:
Mohli existovat přistěhovalci, kteří nebyli uvedeni v seznamech cestujících, nebo kteří do Brazílie přišli z jiných míst v Evropě, i když z jejich českých kořenů.(použit translátor)

Zdá se mně, že se vše vztahuje pouze na uvedený přístav, zcela jistě existovaly i další možnosti . podrobně jsem zdroj nestudovala. Uvádím pouze pro Ty, kteří by se problematice chtěli věnovat.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29111
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Juscelino Kubitschek - hledání jeho českého předka

Příspěvekod lapav » čtv kvě 14, 2020 16:31

Díky, od p. Fenrdicha a Sandra Pscheidt mám řadu podkladů,včetně několik tisíc stran obsáhlého seznamu pasažerů lodí do Brazílie, ale je to také až od r. 1868 a do jižnějších přístavů.Možná je to totéž. A to jsem taky prohlédla, třeba jestli tam není nějaký "Kubíček", či "Němec" z rodiny, co by tam jel dodatečně a vůbec nic.
Ohledně Jana Nepomuka se předpokládá, že musel odjet někdy +1830, když ještě nebyla organizovaná hromadná emigrace, a taky bohuže nevím, kde sehnat seznamy pasažérů tehdenších lodí. To bych spíš věřila té císařovně, případně majoru Schafferovi a kdoví kdo ještě tehdy jel do Brazílie - čověk jen zírá, jaké měli tehdy lidé možnosti vycestovat...
lapav
 
Příspěvky: 67
Registrován: ned led 26, 2014 11:45
Oblast pátrání: Dýšina, Hojsova Stráž, Brčálník, Klatovsko, Severní Plzeňsko

Re: Juscelino Kubitschek - hledání jeho českého předka

Příspěvekod Zora » čtv kvě 14, 2020 16:50

Četla jste tu dizertační práci? To Vás nezkouším, jen co v ní je o Kubíčkovi, pro mě je to příliš zdlouhavé.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29111
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Juscelino Kubitschek - hledání jeho českého předka

Příspěvekod zburget » čtv kvě 14, 2020 18:12

Já si teď taky přečetl oba oponentní posudky pro tu disertační práci. No… jak to říct… já mylslel, že je to odborník historik nebo tak něco… a ona VŠE.
Tyhle věty z oponentních posudků, bohužel, mluví za vše:
PhDr. Radek Buben, Ph.D: "Dizertační práce Petra Polakoviče je textem, který by neměl být ve standardních podmínkách vůbec odevzdán k obhajobě jako dizertační práce. … Práce je psána jazykem, který by patrně slušel popularizační publikaci, ovšem zcela neodpovídá textu z humanitních věd v celkem pokročilé fázi 21. století. … Z vědeckého hlediska práci chybí jakákoli výzkumná otázka, představení metod, zdůvodnění selekce případů, časového vymezení, studie nekomunikuje s nejnovější literaturou na téma migrací do Latinské Ameriky a Brazílie, ani se nevěnuje otázkám, jež se dnes v takových výzkumech řeší."

Nicméně - ve druhém oponentním posudku mě zaujala tahle informace:
Doc. RNDr. Eva Jánská, Ph.D.: "… Jistě by tento základ mohl sloužit k ucelenějšímu obrazu vystěhovalectví do
Brazílie, které již bylo v minulosti popisováno."

Takže někdo někdy někde se už touto problematikou zabýval. Kdo, kdy, kde, na co přišel, kde se ty práce dají najít a přečíst? Tohleto, si myslím, že je ten nejdůležitější základ pro začátek jakéhokoli dalšího pátrání. Nejdřív zjistit, co vše už bylo k tématu napsáno, co kdo kde našel, vybádal, jaké z toho učinil závěry a proč? Jsou ty závěry správné? Jak to ověřit?
Ve stejném posudku jsou zmíněné další zajímavé otázky, které by bylo potřeba důkladně prověřit a probádat, jako např. role agentů a zprostředkovatelů vystěhovalectví a práce v Latinské Americe/Brazílii v zemích Rakouska-Uherska; podmínky imigrace/emigrace; Češi a Němci v Brazílii z území dnešního Česka; podmínky vlastního cestovaní; vliv a dopad migrace z českých zemí
na Brazílii…

Zatím tedy máme pro tenhle projekt jen nadšence, z nichž jeden se pokusil napsat disertační práci a těžce se mu to nepovedlo (neprospěl).

Máte prosím v rukávu nějakého opravdového odborníka - historika, který se tímhle zabývá / chce zabývat?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Juscelino Kubitschek - hledání jeho českého předka

Příspěvekod Zora » čtv kvě 14, 2020 18:33

http://www.digitalniknihovna.cz/mzk/vie ... 20brazilie

Emigrace z Haliče do Brazilie 1897


levá strana uprostřed
Stručně - z Haliče cestovali do Brazilie, stát Paraná, Vysadili je ale v Montevideu v Uruguayi . Po cestě je okradli. Neuměli číst, psát. Rak. uher. ambasáda jim nakonec sjednala ubytování v zařízení pro bezdomovce. Nakonec je přesunuli zdarma do místa, kam mířili, co s nimi bude dál? většinou jsou vystěhovali z Haliče využívání k otrckým pracem...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29111
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Juscelino Kubitschek - hledání jeho českého předka

Příspěvekod Zora » čtv kvě 14, 2020 18:59

http://www.digitalniknihovna.cz/mzk/vie ... 20brazilie

Osudy českého a moravského příbuzenstva brazilského prezidenta?

---------------
Doporučuji projít staré noviny , jsou tam zajímavé informace o vystěhovalectví do Brazile. Např. emigrace do B. byla povolena oficiálně , ne pro obyvatelstvo Haliče, ale jen pro Chorvatsko, Krajinu ....
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29111
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Juscelino Kubitschek - hledání jeho českého předka

Příspěvekod lapav » čtv kvě 14, 2020 21:32

Tu práci a vše okolo jsem četla , je veřejně přístupná na internetu a naotázku té práce Polakoviče řeknu tohle:
U nás ve vsi žije asi pět studovaných odborníků pracujících v muzeích, nebo ve vedení obce, či kraje, kteří se považují za vellké znalce historie obce, či pamětníky (a jsoujimi), ale k čemu jsou nám jejich dokonalé poznatky někde v do šuplíku, či v pár zapadých čáncích muzejních časopisů, když z nich nevypadla nikdy jediná čtivá hezká obrazová 180 stránková publikace, kde by dali své znalosti všem lidem zadarmo k dispozici, kde by se usedlí i noví lidé dozvěděli něco o hisotrii obce a vážili si věcí, které před tím pro ně byi samozřejmé a bezcenné a ctili místo kde bydlí. Na to musel přijít laik a "nadšenec", jako já a 500 výtisků zmizelo za režijní cenu za pár dní a neslyšela jsem kritiku, ba právě naopak (i v muzeích se jim to líbilo). A rozhodně nemám potřebu se ptát "taky učitelek " na jejich názor, což Polakovič musel. (Pro info - jsem autorizovaná stavební Ing a teď pracuji ve škole).
Nevím, že by před, či po něm někdo podobnou obsáhlou práci zpracoval, včetně toho o Kubíčkovi. Jak jsem zjistila, i badatelé, archiváři a pisatelé předešlých krátkých pojednání uznávají, že jsou jejich myšlenk už překonané a mnohé vyvrácené.
Tak jak říkám - jesti se toho nechcete účastnit a nevěříte tomu tak to prostě chápu. Já jen to zkusila abych viděla názor víc lidí a jestli někoho k tomu třeba něco nenapadne..
Díky...
lapav
 
Příspěvky: 67
Registrován: ned led 26, 2014 11:45
Oblast pátrání: Dýšina, Hojsova Stráž, Brčálník, Klatovsko, Severní Plzeňsko

PředchozíDalší

Zpět na Projekty a výzvy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků