Rody snížené

Už jsme velké fórum, tak se podíváme na trochu vážnější věci. Někdo se vrhá na genealogii slavných politiků, literátů, vědců atd. Zde je to místo pro zveřejnění vašich projektů či výzvy na spolupráci.

Re: Rody snížené

Příspěvekod Ondřej Fafejta » ned říj 13, 2019 18:57

Ondřej Fafejta píše:
Sagitarius píše:
ZEL píše:Moment, nějak se nechytám. Mluví se stále o stejném Janovi? Narodil se 1708 jako syn Karla, oženil se 1736 s Magdalénou, podruhé 1750 s Marií a to už byl synem Jiřího?


Pardon, asi jsem nebyl dost srozumitelný. Zcela zjevně se jedná o dva různé Jany. Ta původní domněnka byla na základě toho dispensu, tak jsem myslel že je tam nějaká hodně blízká příbuznost. (nějaká tam určitě je, ale zatím nejasná, zřejmě ne Jan-František)
Pomalu to asi začnu malovat do stromu.


konečně se dostávám k reakci

dispens druhého stupně affinitatis znamená svatbu bratrance a sestřenice
svatba nerovného 2./3. stupně affinitatis znamená že jeden a rodič druhého, kteří se brali, byli bratranci/sestřenice

z toho lze odvodit příbuzenství Josefa a Josefy

usuzuji z toho, co vím:

Josefa, matka Ludmila, otec asi František z Luže, narozen 1685 v Kostelci nad Černými Lesy
Josef, otec Jan, otec Jiří Johanides muž Kateřiny, tento Jiří byl asi syn Františkova bratra (měl patrně nejméně tři: Jiřího, Samuela a Jana)



znovu jsem se díval na ten dispens Johanidesových pro sňatek 1777 v Havlovicích a možná jsem ho vyřešil: Josefin děd byl František syn Samuela; Josefův děd byl Jiří (narození vyplývá 1705), měl by to být vnuk Samuela, tedy syn Františkova bratra; jako adept pro tohoto syna se nabízí Jan ve Vlastějovicích, měl roku 1703 syna Jiřího; tedy Josef syn Jana, ten syn Jiřího, ten možná syn Jana, ten syn Samuela
Ondřej Fafejta
 
Příspěvky: 182
Registrován: pon zář 03, 2007 8:14

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » pon lis 11, 2019 9:23

Monika píše:* 8. 10. 1748
Prosím, pro jistotu si ověřte rok narození, protože skáču matrikou a data křtů mě momentálně nezajímají, tak jestli jsem se nepřehlédla. :oops:

Ano, datum je správně, dík.
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 717
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » čtv lis 14, 2019 14:25

Nenarazil někdo náhodou na místo kde měli děti Jáchym a Rozálie Darebníčkovi? Mělo by to být někdy mezi roky 1780-1800 v prostějovském okrese, mám doložené 3 jejich děti z této doby. Sám Jáchym se narodil 1761 v Ptení, po r. 1770 vyrůstal v Tovačově. (zde i nějakou dobu působil po smrti otce, caa 1800-1806, ale děti už zde neměl) V době svatby syna Jana 1813 se psal ras z Moštěnic, od 1814 (svatba dcery Anny) až do jeho smrti 1816 byl zřejmě v Kojetíně. Vdova po něm pak zemřela v působišti syna Jana, ve Velké Bystřici v r. 1821. V žádné z těchto obcí jsem narození dětí Jáchyma nenalezl, ani v několika dalších mě známých pohodnicích v okolí. Ale je pravda že hlavně směrem na sever je ještě asi nemám všechny zmapované. Tak kdyby někdo náhodou narazil... (nedá mi to spát :-) )
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 717
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » čtv lis 14, 2019 14:53

Ech, už to mám, je to Úsov. :-) to je tak když si kvůli psaní uspořádávám myšlenky. Ještě jednou jsem si pak prošel místa kde kmotříli, a voalá...
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 717
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Ondřej Fafejta » čtv lis 14, 2019 15:00

když teď procházíte severní Moravu, na jaká jména jste ještě narazil? Co třeba nějaký Hořínek, Hönig, Gruber?

jinak bych Vám i paní Štěpánkové rád pomohl s Rousky, ale v databázi pohodných skoro žádní nejsou.
Ondřej Fafejta
 
Příspěvky: 182
Registrován: pon zář 03, 2007 8:14

Re: Rody snížené

Příspěvekod Dagmar Stepankova » čtv lis 14, 2019 21:05

Děkuju mockrát ...
Dagmar Stepankova
 
Příspěvky: 161
Registrován: stř úno 10, 2016 9:47
Oblast pátrání: snaha o nalezení předků, kam až to půjde

Re: Rody snížené

Příspěvekod Ondřej Fafejta » čtv lis 14, 2019 22:38

Brandýs nad Orlicí, kniha 1938, snímek 95, 1827 svatba Koláře a Rouskové
Ondřej Fafejta
 
Příspěvky: 182
Registrován: pon zář 03, 2007 8:14

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » pát lis 15, 2019 7:39

Ondřej Fafejta píše:když teď procházíte severní Moravu, na jaká jména jste ještě narazil? Co třeba nějaký Hořínek, Hönig, Gruber?


Teď zrovna jsem přidával nějaké potomky Dionisia Hořínka z Ivančic... (ale vidět budou až po aktualizaci DB)
Jinak ještě mám trochu víc Hořínků z Hodonína, a pak různé menší skupinky, které je potřeba pospojovat.
Sice teď dělám ty Darebníčky a Veverky, ale když zbude čas tak ještě nějaké Hořínky, Hönigy, Grubery přidám. :-)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 717
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Dagmar Stepankova » pát lis 15, 2019 8:38

Děkuji za Rozalii Rouskovou, měla jsem jen její narození.
Dagmar Stepankova
 
Příspěvky: 161
Registrován: stř úno 10, 2016 9:47
Oblast pátrání: snaha o nalezení předků, kam až to půjde

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » pát lis 15, 2019 16:46

Sagitarius píše:
Ondřej Fafejta píše:když teď procházíte severní Moravu, na jaká jména jste ještě narazil? Co třeba nějaký Hořínek, Hönig, Gruber?


Teď zrovna jsem přidával nějaké potomky Dionisia Hořínka z Ivančic... (ale vidět budou až po aktualizaci DB)
Jinak ještě mám trochu víc Hořínků z Hodonína, a pak různé menší skupinky, které je potřeba pospojovat.
Sice teď dělám ty Darebníčky a Veverky, ale když zbude čas tak ještě nějaké Hořínky, Hönigy, Grubery přidám. :-)


Na Hořínky se těším, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29114
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod Ondřej Fafejta » pát lis 15, 2019 18:58

1. k Rozálii Rouskové: v tomto zápisu se u její matky uvádí otec František Zelinger z České Třebové, ale myslím, že to byl Jan Zelinger, ne?
2. Dionisius Hořínek - můžete mu klidně říkat Diviš. tak byl i křtený: narodil se roku 1727 ve Žďáru nad Sázavou pacholku Františku Hořickému
3. Hořínkové z Hodonína byli tuším nesnížení, nebo se pletu? rád se budu plést!
4. Veverkové nejsou moc frekventovaný rod pohodných, ale nějaký pohodný Veverka byl v 18. století tuším v Boskovicích
5. náhodný nález na internetu:
Veverková Anežka
datum narození: 27. 7. 1867
místo narození: dům čp. 373
otec: Jan Veverka – pohodný v Bzenci
matka: Kateřina Veverková (roz. Hosarová) z Hluku
Ondřej Fafejta
 
Příspěvky: 182
Registrován: pon zář 03, 2007 8:14

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » ned lis 17, 2019 1:12

Ondřej Fafejta píše:1. k Rozálii Rouskové: v tomto zápisu se u její matky uvádí otec František Zelinger z České Třebové, ale myslím, že to byl Jan Zelinger, ne?
2. Dionisius Hořínek - můžete mu klidně říkat Diviš. tak byl i křtený: narodil se roku 1727 ve Žďáru nad Sázavou pacholku Františku Hořickému
3. Hořínkové z Hodonína byli tuším nesnížení, nebo se pletu? rád se budu plést!
4. Veverkové nejsou moc frekventovaný rod pohodných, ale nějaký pohodný Veverka byl v 18. století tuším v Boskovicích
5. náhodný nález na internetu:
Veverková Anežka
datum narození: 27. 7. 1867
místo narození: dům čp. 373
otec: Jan Veverka – pohodný v Bzenci
matka: Kateřina Veverková (roz. Hosarová) z Hluku


2. Za Diviše dík, hned to opravím.
3. Hořínové v Hodoníně veskrze pohodní, první Antonín od r. 1792 v č.p. 7, po přečíslování 39. Poslední František se sice už psal jen jako domkař, ale stále na tom čísle 39. (od r. 1841) I jeho syn Jan se tam 1876 ženil...
4. Ano, Veverkové převážně v Boskovicích. První narozený už 1718, ještě jako Veiverka. Bez přerušení tam zřejmě byli až do 1837 (posledního zemřelého z toho rodu mám 1851, ale už ne v pohodnici)
5. Toho už mám, původem také z Boskovic. Rok před tím dítětem mu v Bzenci zemřela první žena Alžběta, a s Kateřinou se oženil záhy v tom Hluku. Bohužel žádné další děti jsem od něj zatím nenalezl.
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 717
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Ondřej Fafejta » ned lis 17, 2019 16:05

aha, tak Vy myslíte Hodonín u Kunštátu. ty mám. jen u Antonína mám mezeru u dětí mezi roky 1772 a 1780. je zajímavé, že s jednou ženou se mu první dítě narodilo 1769 a poslední 1794
Ondřej Fafejta
 
Příspěvky: 182
Registrován: pon zář 03, 2007 8:14

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » ned lis 17, 2019 23:51

Ondřej Fafejta píše:aha, tak Vy myslíte Hodonín u Kunštátu. ty mám. jen u Antonína mám mezeru u dětí mezi roky 1772 a 1780. je zajímavé, že s jednou ženou se mu první dítě narodilo 1769 a poslední 1794


No jo, neuvědomil jsem si že tam jsou Hodoníny dva, a ten druhý dokonce okresní město. Tak nic, no.
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 717
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » sob pro 21, 2019 2:22

Když je tu tolik znalců Hořínků, nevěděl by někdo kde se mohli brát Jan Gruber (pravděpodobně syn Jiřího ze Strážku *1727) s Veronikou Hořínkovou. (že byla Hořínková bylo uvedeno u jedné svatby jejich syna, takže to není na 100%) Děti měli mezi 1755-70 ve Strážku, podle věku uvedeného při umrtí se měla narodit 1734 +/-. Jedna nezadaná Veronika byla ve Žďáru *1739, tzn. že první dítě by musela mít v 16 letech. Navíc ve Žďáru si bralo plno Grubrů a Hořínků, ale tito zrovna ne. Nějaký další tip?
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 717
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

PředchozíDalší

Zpět na Projekty a výzvy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků