Rody snížené

Už jsme velké fórum, tak se podíváme na trochu vážnější věci. Někdo se vrhá na genealogii slavných politiků, literátů, vědců atd. Zde je to místo pro zveřejnění vašich projektů či výzvy na spolupráci.

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » úte čer 26, 2018 15:02

Hm, myslel jsem že se nějaký potomek Graslů najde, i když vzhledem ke konotaci asi měli zájem se přejmenovávat. Co jsem koukal na kdejsme.cz, tak se u nás ještě vyskytuje asi 100 osob s příjmením Krasl, což předpokládám bude současná podoba toho jména. (ale v DB to zatím máme jako Krazl, asi navrhnu změnu na ustálenou formu)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 717
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Dagmar Stepankova » úte čer 26, 2018 15:12

Já v tom mám trochu zmatek. Dítě jménem Jana, podle kontextu ze stejné matriky jde o hocha. O zápis výše je "dítě jménem Theklu", takže pan farář skloňoval. Už jsem si ale několikrát zapsala děvče místo chlapce :).
Dagmar Stepankova
 
Příspěvky: 161
Registrován: stř úno 10, 2016 9:47
Oblast pátrání: snaha o nalezení předků, kam až to půjde

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » úte čer 26, 2018 16:51

Sagitarius píše:Tak jsem před pár dny narazil na jednoho našeho známějšího rasa, na rozdíl od Těsnohlídka spíše v negativním smyslu. Jedná se o lupiče, banditu a vraha Jana Jiřího Krasla, po němž je zdomácnělé slovo grázl. Snažil jsem se dopátrat jeho předků, ale rychle jsem narazil. Že se narodil v Nových Syrovicích 48 dne 4.4.1790 otci Tomáši Krazlovi se ví. Ve stejné obci se Tomáš i rok před tím oženil s Reginou Fleichsmanovou. Při svatbě je uveden jeho otec jako Lorenc Grasl z Selbenstein in Österreich. Ale tady stopa končí. Narazil jsem na rakouské forum, kde se také snažili celkem intenzivně pátrat na základě této a dalších stop, ale neúspěšně Viz https://forum.ahnenforschung.net/showthread.php?t=143845 V těch Syrovicích u Moravského Krumlova v té době působili jako pohodní jiní Kraslové, Jiří a pak Jakub, dva nevlastní bratři od Šimona Krasla. Když Tomáše zatkli a zavřeli na Špilberku, tak bylo jeho synovi teprve 2 roky. Spolu s jeho mladší sestrou je dostal na starosti strýc Jiří, který je měl ale na háku, a tak skončili také jako žebráci a kriminálníci. Domníval jsem se, že by to mohla být stopa, pokud opravdu byli příbuzní. Bohužel ale Jiří a Tomáš nebyli bratři (i když Šimon měl se třema ženama dost potomků, Tomáš mezi nimi nebyl), nýbrž byly sestry Jan Jiřího matka Regina, a manželka Jiřího Mariana také Flaichsmanová. (také byla třetí manželkou v pořadí) Nakonec jsem našel Šimonovu první svatbu v Jevišovicích, kde sice nebyl napsán jeho otec, ale že pocházel z Hötzelsdorfu v Rakousku. Tam jsem skutečně našel jeho narození od otce Ruperta, ale žádné další sourozence. V Hötzelsdorfu byli Kraslové jako pohodní poměrně dlouhodobě, ale žádný Lorenc, případně narození Tomáše (caa 1763) jsem tam nenalezl. Konečně je i možné že si toho otce Lorence jen vymyslel, u pohodných nic vyjimečného, návíc vzhledem ke kriminální činnosti mohl mít důvod skrývat svůj původ. Ale křestní jméno Tomáš si asi nevymyslel.

Tak se chci zeptat, jestli jste někdo nenarazil na něco dalšího, kde by se mohl Tomáš Krasl narodit? (třeba jestli v nějaké tištěné biografii Jana Jiřího Krasla není něco víc o původu?)


Já se chci zeptat, zda nemyslíte Nové Syrovice u Moravských Budějovic, já jen abych se od něčeho odpíchla, abych věděla, kde dávat pozor na možný výskyt příjmení.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod Ondřej Fafejta » úte čer 26, 2018 18:16

vyskytuje se i varianta Krézl, setkal jsem se s ní u snížených lidí třeba v Havlíčkově Brodě na konci 17. století
Ondřej Fafejta
 
Příspěvky: 182
Registrován: pon zář 03, 2007 8:14

Re: Rody snížené

Příspěvekod Dagmar Stepankova » úte čer 26, 2018 21:09

Další náhodný úlovek na Horním Jelení, táž matrika 491, snímek 173. Jméno pohodného Saliger, to by mohla být zkomolenina Selingera nebo Zelingera. Ti byli spřízněni s Rousky a Rouskové se vyskytovali v té době na Dolním Jelení i v Rousínově, kde se dítě narodilo.

http://img24.cz/images/57575318067922406249.jpg
http://img24.cz/viewer.php?file=5757531 ... 406249.jpg
Dagmar Stepankova
 
Příspěvky: 161
Registrován: stř úno 10, 2016 9:47
Oblast pátrání: snaha o nalezení předků, kam až to půjde

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » čtv čer 28, 2018 14:46

Dagmar Stepankova píše:Já v tom mám trochu zmatek. Dítě jménem Jana, podle kontextu ze stejné matriky jde o hocha. O zápis výše je "dítě jménem Theklu", takže pan farář skloňoval. Už jsem si ale několikrát zapsala děvče místo chlapce :).


Klatě, mea culpa. Máte pravdu, opravuju si. :-)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 717
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » čtv čer 28, 2018 15:09

Zora píše:Já se chci zeptat, zda nemyslíte Nové Syrovice u Moravských Budějovic, já jen abych se od něčeho odpíchla, abych věděla, kde dávat pozor na možný výskyt příjmení.
Z


Ano, jsou to ony. Zatím tam mám víceméně jen ty Krazly, drželi se tam docela dlouho. První Šimon měl děti od 1744-1783 (se třemi ženami, s první ještě v Jackově ve stejné farnosti) Pak souběžně s ním syn Jiří, děti 1763-1794, následován dalšim synem z třetího manželství Jakubem, děti 1789-1806. Pak asi 3 nemanželští Kraslové. No a v r. 1790 se tam rodí hvězda mordýřů Jan Krazl, otci Tomášovi. Příbuznost s Šimonem se mi právě nepodařila prokázat. Když Tomáše zavřeli na Špilberku, tak se o jeho dvě děti staral právě ten první Šimonův syn Jiří, ale sestry byly jejich manželky, ne Krazlové.
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 717
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » čtv čer 28, 2018 15:38

Dagmar Stepankova píše:Další náhodný úlovek na Horním Jelení, táž matrika 491, snímek 173. Jméno pohodného Saliger, to by mohla být zkomolenina Selingera nebo Zelingera. Ti byli spřízněni s Rousky a Rouskové se vyskytovali v té době na Dolním Jelení i v Rousínově, kde se dítě narodilo.

http://img24.cz/images/57575318067922406249.jpg
http://img24.cz/viewer.php?file=5757531 ... 406249.jpg


S těmi potulnými je to dost problém, obzvlášť pokud mají takto málo informací. (bez rodného jména matky) Já mám v současnosti dva páry Jan+Mariana, kteří se na to hodí, a těžko určit ke kterému tohle dítě patří. (výskyt Kostelec, Solnice, Opočno, Rychnov. A teď ještě Jelení)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 717
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » čtv čer 28, 2018 15:53

Sagitarius píše:
Zora píše:Já se chci zeptat, zda nemyslíte Nové Syrovice u Moravských Budějovic, já jen abych se od něčeho odpíchla, abych věděla, kde dávat pozor na možný výskyt příjmení.
Z


Ano, jsou to ony. Zatím tam mám víceméně jen ty Krazly, drželi se tam docela dlouho. První Šimon měl děti od 1744-1783 (se třemi ženami, s první ještě v Jackově ve stejné farnosti) Pak souběžně s ním syn Jiří, děti 1763-1794, následován dalšim synem z třetího manželství Jakubem, děti 1789-1806. Pak asi 3 nemanželští Kraslové. No a v r. 1790 se tam rodí hvězda mordýřů Jan Krazl, otci Tomášovi. Příbuznost s Šimonem se mi právě nepodařila prokázat. Když Tomáše zavřeli na Špilberku, tak se o jeho dvě děti staral právě ten první Šimonův syn Jiří, ale sestry byly jejich manželky, ne Krazlové.


Dívala jsem se jen letmo, nikde jsem na nic podstatného nenarazila, zdá se, stejně jako se píše na rakouském webu, autoři opisovali od sebe i s chybami...
Ve farnosti Moravské Budějovice by měl být ještě nějaký Grasl, u některého z narozených dětí je uváděn jako kmotr z Budějovic...
Hledala jsem možnou obec Selbenstein, teor. i Siebenstein, - tedy pouze v Česku, pro jistotu... Nic vhodného mně nepřišlo pod ruku. Zdá se, že původ bude na území dnešního Maďarska, tam se zkusím podívat na nějakou obec, která by mohla mít takový název v němčině... moc si od toho ale neslibuji...
ty svatby sester s muži se stejným příjmením.... nějaká příbuznost by tam i mohla-měla být, není náhodné, aby šlo o dva naprosto různé rody se stejným povoláním pohodného. Bohužel v předcházejících generacích...
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod Dagmar Stepankova » čtv čer 28, 2018 16:34

Já taky opravuju :). Ale spíš, co si myslíte o tom Saligerovi? Takové jméno jsem (zatím) nikde neviděla. Nabízí se Selinger, ale kdo ví.
Dagmar Stepankova
 
Příspěvky: 161
Registrován: stř úno 10, 2016 9:47
Oblast pátrání: snaha o nalezení předků, kam až to půjde

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » čtv čer 28, 2018 18:31

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=96

Tady zemřel syn Franz od Šimona Grasla. obec Milatice
Zajímavé je, že na stejném čísle popisném bydlela zřejmě i rodina Gruber (nebo se tam zdržovala.)
Já ten zápis pořádně nepřečtu, ale myslím si, že jde o dítě Grubera z Rouchovan (kdysi jsem na někoho podobného narazila a dávala to sem...
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=97

na stejné stránce je ještě úmrtí pohodného s příjmením Trey (měla jsem na to dávat pozor), tady psáno asi Drey

zde úmrtí Františka Trey, Wasennmeisterin a nad ní asi syn Jakub
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=96

tady je N v Milaticích,
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=133

viděla jsem tam narození Johanny Gruber, někoho od Treyů, ale nepřečtu to, je to jen pár listů , zkuste, prosím, projít.
Naposledy upravil Zora dne čtv čer 28, 2018 21:02, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » čtv čer 28, 2018 18:42

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=83

Milatice N pohodní Ruber?
Dohledejte si to v případě potřeby, opět pár listů, já bych to zase četla blbě.
Z

tady je svatba pohodných první zápis
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=54
Naposledy upravil Zora dne čtv čer 28, 2018 21:03, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod Ondřej Fafejta » čtv čer 28, 2018 18:47

Zora píše:http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/6223/?strana=83

Milotice N pohodní Ruber?
Dohledejte si to v případě potřeby, opět pár listů, já bych to zase četla blbě.
Z



na tomhle snímku je to Rubák
Ondřej Fafejta
 
Příspěvky: 182
Registrován: pon zář 03, 2007 8:14

Re: Rody snížené

Příspěvekod Raven » čtv čer 28, 2018 20:12

Dagmar Stepankova píše:Já taky opravuju :). Ale spíš, co si myslíte o tom Saligerovi? Takové jméno jsem (zatím) nikde neviděla. Nabízí se Selinger, ale kdo ví.

Vidím tam spíš Seeliger, pak to bude tedy Selinger.
Raven
 
Příspěvky: 205
Registrován: sob srp 12, 2006 20:08
Bydliště: Pardubice

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » čtv čer 28, 2018 20:19

Dagmar Stepankova píše:Já taky opravuju :). Ale spíš, co si myslíte o tom Saligerovi? Takové jméno jsem (zatím) nikde neviděla. Nabízí se Selinger, ale kdo ví.


Aha, pardon, myslel jsem že je to jasné. Seliger je tak na 99 % varianta jména Zelinger. (a ten Jan a Mariana o kterých jsem psal také)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 717
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

PředchozíDalší

Zpět na Projekty a výzvy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků