Genealogie rodu Zelinka

Už jsme velké fórum, tak se podíváme na trochu vážnější věci. Někdo se vrhá na genealogii slavných politiků, literátů, vědců atd. Zde je to místo pro zveřejnění vašich projektů či výzvy na spolupráci.

Genealogie rodu Zelinka

Příspěvekod ZEL » stř čer 18, 2014 12:37

Kde všude v Čechách a na Moravě žili Zelinkové: http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html.
Naposledy upravil ZEL dne stř zář 28, 2016 22:09, celkově upraveno 1
ZEL
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Genealogie rodu Zelinka

Příspěvekod zedir » stř čer 18, 2014 20:40

Dobrý den,

mezi svými předky mám také Zelinky. Vyskytují se sice již trochu hlouběji v minulosti (nejbližším nositelem je prababiččina praprababička), ale jsou v bezprostřední blízkosti jednoho z vámi zaznamenaných rodů. Mí Zelinkové pochází ze Žádovic, které sice ve vašem seznamu nevidím, ale vesnice leží mezi uváděnými Kelčany a Ježovem. První výskyt mám u narození Jana Kříže 1. 11. 1798 v Žádovicích, jehož rodiči byli Jan Kříž a Marina Zelinková. Přikládám příslušný odkaz:

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... atura=5441

Ze záznamu vím, že Marina byla dcerou tou dobou již zemřelého Františka Zelinky, čtvrtláníka v Žádovicích. Začal jsem tedy v indexu hledat oddací záznam Jana a Mariny a jediným vyhovujícím byl záznam o sňatku Jana Kříže pod blízkým Kostelcem v roce 1793. Bohužel v indexu není napsáno ani jméno, ani příjmení nevěsty.

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=17

Ve starším indexu 5473 jsem nenašel záznam jediný. Problémem ovšem je, že stránka 8, na níž má hledaný sňatek být, není v matrice (alespoň na svém místě) obsažena. Po stránce 7 hned následuje strana 10 a ani prohlédnutí matriky do jejího počátku na straně jedné a do doby před narozením Jana Kříže ml. na straně druhé žádný výsledek nepřineslo:

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... /?strana=4

Nyní se tedy jen mohu vrátit k informaci, že František Zelinka zemřel již před 1. 11. 1798. V indexu je jediný vhodný záznam o úmrtí Františka Zelinky, a to v roce 1791:

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=32

A podle záznamu čtvrtláník František Zelinka zemřel v Žádovicích ve věku 48 let. Na téže stránce je i úmrtí jeho ženy Brigity:

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=208

Není problém nalézt jejich sňatek 19. 1. 1762, kde je František Zelinka uveden jako syn Josefa Zelinky, rolníka ze Žádovic:

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=101

Snad by neměl být problém pokračovat i dále do historie, neboť se pravděpodobně jedná o mé předky, protože nikde jinde jiné vyhovující záznamy nebyly, ale chovám velkou nechuť k pokračování v pátrání bez odrazového můstku v podobě všech potřebných záznamů, které člověk "cestou" sbírá. Zde mi chybí zmiňovaný sňatek Jana Kříže st. a Mariny Zelinkové, ze kterého bych si ověřil, že rodiči Mariny skutečně jsou František a Brigita. Bez toho je vše jen ve fázi největší pravděpodobnosti, ale ne definitivní jistoty. Zde jsem sice nalezl narození Mariny Zelinkové 8. 9. 1767 rodičům Františkovi a Brigitě a i když by jí nenalezený sňatek z roku 1793 dával ideálních 26 let věku, bez něj ani při všech těchto vhodných podmínkách nemohu stoprocentně tvrdit, že tato Marina je Marina, žena Jana Kříže st.:

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=60

Chci se tedy jen dotázat, zda náhodou mezi svými rodokmeny někde tento sňatek nemáte nebo jestli se neshoduje na základě uvedených informací jiný Zelinka se Zelinky vámi zaznamenanými či jestli nemáte jakékoliv připomínky, nápady a rady, co jsem třeba přehlédl nebo si neuvědomil apod. Omlouvám se za délku příspěvku a počet odkazů, samozřejmě neočekávám, že budete vše pečlivě zkoumat, šlo mi jen o zasazení dotazu do všech souvislostí a aby si každý mohl jakýkoliv záznam, o němž mluvím, v případě zájmu ihned pohodlně dohledat a abych nemluvil jen obecně bez uvádění odkazů.

Předem děkuji za jakoukoliv případnou odpověď.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6225
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Genealogie rodu Zelinka

Příspěvekod ZEL » čtv čer 19, 2014 8:55

Zelinky ze Žádovic bohužel ještě nemám zpracované, žádnou z uváděných osob nemám ve své databázi. Jediný záznam, kdy se rod Zelinků protnul s rodem Křížů mám z 27.11.1702 z Ježova, kdy se František Zelinka, syn Václava Zelinky, oženil s Rozinou Křížovou, dcerou Pavla Kříže.
Prošla jsem si Vaše odkazy, ta úvaha je velmi logická. Kritickým místem je opravdu jen nalezení sňatku Jana Kříže v roce 1793. Když se dívám do té matriky, tak snímek 4 obsahuje folia 6 a 7, zápisy jsou z let 1791 a 1792, poslední z 28.10.1792. Na následujícím snímku 5 jsou folia 10 a 11 se zápisy z let 1794 a 1795, první zápis z 29.1.1794. Rok 1793 tedy chybí úplně. Nechybí ale list z matriky, který by mohl být někde jinde, ale otevřená dvoustrana s folii 8 a 9, kterou evidentně zapomněli naskenovat. Tomu odpovídá i číslování tužkou vpravo dole, na snímku 4 je číslo 208, na snímku 5 číslo 210.
Jsem přesvědčená, že hledané folio 8 v matrice fyzicky existuje, nestalo se mi to v MZA poprvé. Obvykle to řeším návštěvou archivu, podívám se , jestli je hledaná dvoustrana na mikrofilmu, a pokud ne, požádám s příslušným zdůvodněním o kopii přímo z matriční knihy. Druhou možností je čekat několik měsíců, až po nahlášení chyby chybějící dvoustranu doplní na web.
Myslím si, že hledanou svatbu na foliu 8 naleznete a budete moct pokračovat dále do minulosti. Byla bych moc ráda, kdybyste mi pak mohl napsat, kam až jste se se žádovickými Zelinky dostal. V této oblasti jich žilo požehnaně, takže je dost pravděpodobné, že se je podaří napojit na některou již pro mě známou větev. Předem děkuji.
ZEL
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Genealogie rodu Zelinka

Příspěvekod zedir » čtv čer 19, 2014 13:56

Opravdu velmi děkuji za váš čas, ochotu a rady, onoho číslování tužkou dokazujícího, že folia 8 a 9 někde existují, jsem si nepovšiml. Napadlo mě ještě prolistovat folia 8 ve všech zbylých vesnicích pro případ, že by došlo v indexu k omylu a když ani toto nepomohlo, pátrání jsem opět provedl od počátku matriky v každé vesnici až po rok 1798, kdy se narodil Jan Kříž ml., ale opět bez výsledku. Ačkoliv oddací záznam stále nemám, jsem přesvědčen, že všechno do sebe zapadá a i když bych ho mnohem raději měl, budu postupovat po Františkově linii dále do minulosti a o výsledky bádání se velice rád podělím.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6225
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Genealogie rodu Zelinka

Příspěvekod ZEL » pát čer 20, 2014 10:32

Není zač, ráda jsem Vám pomohla. Do MZA jsem napsala ohledně chybějících folií, tak snad je brzy na web doplní. Já se do MZA dostanu až na podzim. Kdysi dávno, když se ještě matriky půjčovaly fyzicky a nesmělo se fotografovat, tak se v MZA právě podle těch malých čísliček dopisovaných tužkou objednávaly skeny, protože byla narozdíl od folií jednoznačná, proto se na ně také pamatuji. Budu se těšit, kam až se se žádovickými Zelinky dostanete.
ZEL
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Genealogie rodu Zelinka

Příspěvekod ZEL » pon čer 23, 2014 9:10

Z MZA mi napsali, že chybějící dvoustranu doplní, takže se můžeme těšit na příští aktualizaci webu.
ZEL
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Genealogie rodu Zelinka

Příspěvekod zedir » pon čer 23, 2014 18:02

Děkuji velmi za pomoc. Po čase se mi podařilo hnout se z místa u jiných příjmení a Zelinkům jsem se momentálně nevěnoval, ale rozhodně to mám v plánu a samozřejmě budu pamatovat na daný slib.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6225
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Genealogie rodu Zelinka

Příspěvekod zedir » pon črc 14, 2014 21:25

Konečně jsem prošel příslušné matriky k Žádovicím, ale příliš Zelinků jsem tam nenalezl, platí, že čím dále do minulosti, tím méně záznamů o nich bylo. Prošel jsem rodné matriky ze 17. a 18. století, taktéž oddací matriky za stejné období a úmrtní matriku z přelomu 18./19. století a všechny nalezené záznamy ze Žádovic i přilehlých vesnic spadajících pod téhož původce přikládám v odkaze na soubor. Asi až na dvě nejstarší výjimky lze všechny údaje naleznout v indexech, ale když už jsem matrikami listoval, rozhodl jsem se z důvodu ulehčení a urychlení práce (pro asi prvních 100 stránek rodných záznamů neexistuje index) případným zainteresovaným badatelům, kteří by sem zavítali, výsledky sepsat s patřičnými signaturami a nejdůležitějšími údaji - při jejich přepisování jsem příjmení nechal v konkrétní podobě, tedy Zilinski/Zelinsky/Zielinsky/Selinka/Zelynka/Zelinka.

Co se týče mých předků Zelinků, obracím se znovu s prosbou o pomoc, neboť narození Františka Zelinky jsem sice nalezl pod Žádovicemi (první záznam)...

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... atura=5439

... ale v záznamu o sňatku jeho rodičů z 5. 8. 1732 (první vpravo) uvádí ovšem jako místo původu otce Labuty, které figurují ve vašem seznamu zpracovaných větví, Františkovi předci by tam tedy měli být zaneseni (jeho otec byl Josef Zelinka, ale i když je Josef označen při svatbě jako iuvenis, údaje o otci a Františkově dědovi chybí).

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... atura=5453

Matriky pro Labuty mají indexy až od konce 18. století a bylo by velmi zdlouhavé opět prohledávat snímek po snímku, proto se chci pozeptat, zda potřebné údaje máte k dispozici.

Zde již jen přidávám seznam matrik a jejich časového a územního rozsahu zpracovaných pro zmiňovaný seznam Zelinků, pokud by to někoho zajímalo:

Rodné:
5438 (1667 - 1710) pro Kostelec, Čeložnice, Hýsly, Kelčany, Moravany, Boršov, Bohuslavice, Žádovice
5439 (1710 - 1761) pro tytéž vesnice
5440 (1762 - 1781) pro tytéž vesnice
5441 (1781 - 1799) pro Kostelec, Čeložnice, Hýsly, Kelčany, Moravany, Žádovice

Oddací:
5438 (1667 - 1711) pro Kostelec, Čeložnice, Hýsly, Kelčany, Moravany, Boršov, Bohuslavice, Žádovice
5453 (1711 - 1785) pro tytéž vesnice
5454 (1785 - 1799) pro Kostelec, Čeložnice, Hýsly, Kelčany, Moravany, Žádovice

Úmrtní:
5463 (1771 - 1823) pro Kostelec, Čeložnice, Hýsly, Kelčany, Moravany, Žádovice

http://ulozto.cz/x673QgEa/genealogie-ze ... jovsko-doc
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6225
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Genealogie rodu Zelinka

Příspěvekod ZEL » úte črc 15, 2014 9:25

Perfektní práce. Díky moc. Soubor jsem si stáhla a podívám se na něj v klidu večer. Ty kelčanské Zelinky pocházející z Floriana Zelinky mám zpracované.
Ohledně Vašeho Josefa Zelinky z Labut Vám ale bohužel nepomůžu. V Labutech mám sice dva rozdílné rody Zelinků, ale bohužel se nekryje časové období. Zelinkové tam žili už od počátku matrik, nejstarší zápis je z 9.6.1658, kdy se Václavovi a Dorotě Zelinkovým narodila dcera Johana. Já potom pokračuji jejím bratrem Adamem, který se přiženil do Osvětiman. Podruhé se do Labut dostali právě potomci Florina Zelinky (narodil se v Ježově, žil v Hýslech a přiženil se do Kelčan). Jeho syn Martin se přiženil do Skalky, Martinův vnuk František pak v roce 1850 do Labut, asi v roce 1865 se však celá rodina přesunula do Vřesovic. Takže období kolem roku 1710, kdy se nejspíš narodil Váš Josef, nemám pokryté. Nejspíš nezbude nic jiného, než opravdu prohlédnout matriku snímek po snímku. Ale šance, že se propracujete k Václavovi a Dorotě Zelinkovým, je podle mě velmi vysoká. Mrzí mě, že jsem Vám nemohla pomoct.
ZEL
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Genealogie rodu Zelinka

Příspěvekod Zora » úte črc 15, 2014 10:03

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... /?strana=8
Tady máte Zelinku, původem z Daskábátů okres Hranice.
Zde Josef, původem z Břesky?
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=54
Zde Marie, původem z Ivančic
je jich tu více...
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=101

Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 24090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Genealogie rodu Zelinka

Příspěvekod ZEL » stř črc 16, 2014 8:26

Děkuji moc za odkazy.
Zelinky z Daskabátu právě zpracovávám, ještě to nemám doplněné na webu. Vesnice prý byla po založení osazena několika málo osadníky, Zelinkové k nim ale nepatřili, přišli tam v polovině 18. století z Mrskles jako Grünerové (předtím Grinerové a ještě dříve opět Zelinkové).
Břesky budou Březské u Velké Bíteše, mám tam v okolí pár Zelinků (Strážek, Dolní Libochová aj.), ale ještě to nemám úplně rozpletené.
Jeden z dolnolibochovských Zelinků skončil právě v Ivančicích, ženil se 23.1.1870 a Marie a Josefa z třetího odkazu jsou jeho dcery. Já pokračuji jeho synem Bedřichem, oženil se 4.11.1895 v Řeznovicích a skončil v Ostravě.
ZEL
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Genealogie rodu Zelinka

Příspěvekod Zora » stř črc 16, 2014 8:44

Děkuji za "podstrčenou" informaci, že Zelinkovi mohli být dříve i Grünerové. Nikdy by mě nenapadlo, že se příjmení takhle překládala :-)))
Mám tušení, že se mně německý tvar příjmení vyskytuje někde v nejstarších vedlejších větvích rodokmenu.
Mám tohle:
Grüner Elisabeth *1766,Ivančice, provdaná za Petra Kočího z Ivančic
její otec Karl, kloboučník *1736 Třebíč
jeho otec Antonius
Naprosto ale netuším, zda se opravdu může jednat o Zelinky, navíc se v Ivančicích vyskytuje i příjmení Zelenka....

Ty Mrklesy jsou asi kraj olomoucký - podle Daskabátů... (nebo snad ústecky)?
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 24090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Genealogie rodu Zelinka

Příspěvekod ZEL » stř črc 16, 2014 9:52

Mně to taky nikdy dříve nenapadlo, je to pro mě úplná novinka a koukala jsem na to docela vyjeveně.
Je to pro mě první případ změny příjmení u Zelinků (kromě již na webu zmiňovaných Zelingerů), příjmení mělo vždy stabilní tvar Zelinka, Zelynka nebo Selinka.
Budu teď muset projet všechny rodokmeny, kdy se mi Zelinkové v první polovině 18. století zjevili neznámo odkud, jestli si tam předtím spokojeně nežili jako Grünerové.
Ty Grünery z Třebíče si poznamenám, díky, v Třebíči by měli být mlynáři Zelinkové, ale ještě jsem po nich nešla, zpracovávám přednostně ty rody, u kterých vím o žijícím mužském potomkovi.
Zelinka a Zelenka by neměli být záměnní (nebo jsem alespoň zatím na žádný takový případ nenarazila), žili i v odlišných lokalitách (viz mapka Zelinků na webu, je to dodnes vidět i na KdeJsme), pokud se náhodou nějaký Zelinka zatoulal do jižních Čech, kde byli doma Zelenkové, farář to striktně odlišoval. Tipla bych si, že i ivančičtí Zelenkové tam nebudou původní, že tam přišli nejspíš z těch jižních Čech.
Ty Mrsklesy jsou u Olomouce. V současnosti vidím tvary Grüner, Griner, Grýner apod. hlavně na severní Moravě.
ZEL
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Genealogie rodu Zelinka

Příspěvekod Zora » stř črc 16, 2014 10:13

V rychlosti jsem se dívala, zda pokračuje nějaká větev od Karla Grünera, objevuje se v indexu syn, ale bohužel, matrika je právě v těchto místech okousaná... Musela bych to nějak překlenout, nebo objevit dalšího syna ...

Co se týče ivančických Zelenků, tak vycházím pouze ze znalosti obyvatel kolem poloviny 20. let, jejich historii do minulosti a ni do současnosti neznám. Jen vím, že v Ivančicích a okolí, vzhledem k hovorové řeči, se Zelenka může zaměnit za Zelinku...
Mlynářů Zelinků a Zelinkových mlýnů se objevuje na netu opravdu hodně, to nezávidím rozplétat...

Pokud narazíte na nějakou souvislost v Třebíči, dejte prosím, vědět.
PS - větev manželky Karla Grunera mám vysledovanou ještě asi pět generací do minulosti, jmenovala se Terezie Ullrichová.
Z
děkuji, Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 24090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Genealogie rodu Zelinka

Příspěvekod ZEL » stř črc 16, 2014 10:34

Díky za snahu, ale ti ivančičtí Grünerové nebudou mít nejspíš s těmi mrskleskými nic společného, tam už jsem se dostala do 17. století. Na tu Třebíč se v nejbližší době nechystám, ale kdybych tam časem na něco narazila, určitě dám vědět.
ZEL
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Další

Zpět na Projekty a výzvy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník