Rody snížené

Už jsme velké fórum, tak se podíváme na trochu vážnější věci. Někdo se vrhá na genealogii slavných politiků, literátů, vědců atd. Zde je to místo pro zveřejnění vašich projektů či výzvy na spolupráci.

Re: Rody snížené

Příspěvekod pavel.m » ned dub 28, 2024 10:13

dneska jdu s novým příjmením do sbírky. Kostku jsem na webu nenašel.

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -03490.jp2
vlevo 3. odspodu

Josephus Kostka lictor
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1598
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » čtv kvě 02, 2024 19:08

pavel.m píše:dneska jdu s novým příjmením do sbírky. Kostku jsem na webu nenašel.

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -03490.jp2
vlevo 3. odspodu

Josephus Kostka lictor


Dík, obojí zapsáno. :-)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 721
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » pon kvě 13, 2024 9:04

Neměl by někdo trochu solidnější zdroj o rodu Mydlářů? Zjistil jsem že v DB máme pouze zakladatele Jana, jinak nic. A 90 % všech webů vychází pouze z údajů románu Josefa Svátka. Ten zřejmě měl určité historické podklady, ale dohledat se podle toho moc nedá. Nějaké svatby u sv. Štěpána jsem sice našel, ale křty zatím nic moc. Matriky rozsáhlé, sice celkem čitelné, a bez indexů, trochu mě překvapilo že na nich zatím nikdo moc nezapracoval. :-(
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 721
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod pavel.m » pon kvě 13, 2024 11:49

Posílám ještě další 3 narození dětí, co jsou v indexu 5771, co jsem dodělal.

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -03600.jp2
Josef - vpravo cca uprostřed

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -03890.jp2
Matěj - vpravo nahoře

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -04200.jp2
Karel - vpravo třetí

Ve Strážnici rodiče svatbu neměli.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1598
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » pon kvě 13, 2024 12:49

Dík, zapisuju si.
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 721
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod zeter » pon kvě 13, 2024 13:41

ad Mydlář - já bych teda na ty starší údaje nespoléhal, ani (natož) na Svátka - pokud to není přímo s odkazy na prameny (myslím zcela konkrétně a přímo), nebo pokud to není snadno v primárních pramenech ověřitelné. A čím populárnější téma, tím větší náchylnost k etablování nějakého omylu neustálou recyklací bez kontroly (případně s přidanou tichou poštou :-)
Když jsem se nedávno pokoušel zorientovat v Dubských z Třebomyslic v době kolem pol. 18. století, narazil jsem na tradování naprostých pitomostí (záměna generace dědů s generací vnuků!)... z 20. století mám taky jeden takový případ.
zeter
 
Příspěvky: 3315
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » pon kvě 13, 2024 14:08

k Mydlářům - autoři zpochybňují postupy předchozích autorů... Ani to narození v Chrudimi se mnohým nepozdává...
Tady na MH je třeba:

1572
Narození
1572
Chrudim, Czech Republic

Zaměstnání
Executioner
Bydliště
Prague

Svatba s osobou:
Alžběta Mydlářová, b. Špetlová
Slaný, kostel Sv. Gotharda

1603
Věk ~31
Narození syna:
Jan Václav Mydlář

Asi 1603
Praha, Czech
1605
Věk ~33
Narození dcery:
Mandalena Ledvinková, b. Mydlářová

Asi 1605
Praha, Czech
1649

Úmrtí osoby manželka:
Alžběta Mydlářová, b. Špetlová
Před rokem 1649
Praha, Czech

1649
Věk ~77
Svatba s osobou:
Kateřina Mydlářová - Zelingerová - Lejšnarová (vdova po Janu Mydlářovi)
Asi 1649
Praha, Czech

1664
Věk ~92
Úmrtí
14. Březen 1664
Prague, Czech Republic

Jediné jisté je úmrtí,
https://katalog.ahmp.cz/pragapublica/pe ... B0D&scan=6

Nerozumím zcela infu o druhé svatbě:

Jan Mydlář se podruhé oženil, s Kateřinou Mydlářovou, Zelingerovou - Lejšnarovou, vdovou po Janu Mydlářovi...

Jediné, co je vhodné, najít matriční záznamy, jak píše Zeter, jinak nevím, co by mohlo pomoci. Amaterských badatelů. spisovatelů, snad i historiků se do problému pouštělo, ale výsleky nejsou zcela seriozní.
Tady je třeba reakce Ptejte se knihovny.
https://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/kat-mydlar

Uvádí ale datum úmrtí 1674 není správné

Tohle je úmrtí z matriky.
https://katalog.ahmp.cz/pragapublica/pe ... an=6#scan6


--------------------

JO a Dubští, to byla věc, Zeter pátral zcela neuvěřitelně, dotáhl vše do jasného konce a určitě si neskutečně mákl... ... Myslím, že byl i mezi kovanými historiky první, kdo zpracoval přesně historii tohoto rodu.

NO a mně zbylo vysvětlit zprostředkovaně tazateli, že opravdu jeho Dubský, kterého má v rodokmenu, není z tohoto rodu, ba není ani urozený.
To byla věc... Pán velice slušný, hodný, žijící v Kanadě, bádající přes známého, ale
jeho ... pra...babička měla doma knihu o Dubských s vlastnoručním věnováním od vrchnosti. To byl pro něj tehdy jasný doklad toho, že pra babiččino nemanželské dítě mělo za otce právě hraběte Dubského...
Pochopil až po delší době, tedy spíš - přijal tento fakt...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29213
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod zeter » pon kvě 13, 2024 14:43

Děkuji, ale trochu bych ty svoje zásluhy mírnil, natož abych byl za kovaného historika :oops: - zajímali mě konec konců jenom ti dva bratři, co si vzali sestry Rosu a Josefu von Kaysersheimb, a právě tam bylo to zmatení... a pokud se dobře pamatuju, nepodařilo se mi dohledat úmrtí minimálně jednoho z bratrů (tuším manžela Josefy), údajně v nějakém vídeňském špitále. Pod Opavou je poměrně dost archiválií (nedigitalizovaných, ale dohledatelných a s popisem), které se těmi dvěma bratry zabývají - zejména jejich četnými dluhy a četnějšími soudními spory, případně potom skandálem se zapuzenou druhou manželkou atd... je to tu všechno někde na fóru, o moc víc už jsem nezjistil.
Naposledy upravil zeter dne pon kvě 13, 2024 16:06, celkově upraveno 1
zeter
 
Příspěvky: 3315
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Rody snížené

Příspěvekod pavel.m » pon kvě 13, 2024 15:26

Tak ono stačí, že Svátek zmiňuje, že vystudoval lékařskou fakultu, kterou Karlovka ani neměla. :D
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1598
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » pon kvě 13, 2024 16:49

zeter píše:Děkuji, ale trochu bych ty svoje zásluhy mírnil, natož abych byl za kovaného historika :oops: - zajímali mě konec konců jenom ti dva bratři, co si vzali sestry Rosu a Josefu von Kaysersheimb, a právě tam bylo to zmatení... a pokud se dobře pamatuju, nepodařilo se mi dohledat úmrtí minimálně jednoho z bratrů (tuším manžela Josefy), údajně v nějakém vídeňském špitále. Pod Opavou je poměrně dost archiválií (nedigitalizovaných, ale dohledatelných a s popisem), které se těmi dvěma bratry zabývají - zejména jejich četnými dluhy a četnějšími soudními spory, případně potom skandálem se zapuzenou druhou manželkou atd... je to tu všechno někde na fóru, o moc víc už jsem nezjistil.


Tohle všechno si pamatuji, hlavně pak to, že já jsem to vzdala poměrně brzy, absolutně jsem se nechytala. Byl tam i nějaký tak trochu rozpor, jak vlastně rod k hraběcímu titulu přišel...
Když to ale vezmeš kolem a kolem, tak zámek Lysice se dnes pyšní historií tohoto rodu. Ty´s tomu věnoval po chvílích, co já vím, cca čtrnáct dnů. Oni to neudělali. takže proto ten kovaný historik. Jednak jsi hledal, druhak jsi to chtěl dát do pořádku a výsledek dal´s k dispozici i ostatním.
NO a placení historici co? Nic.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29213
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » pon kvě 13, 2024 17:00

pavel.m píše:Tak ono stačí, že Svátek zmiňuje, že vystudoval lékařskou fakultu, kterou Karlovka ani neměla. :D

Ano, na netu se dají najít i další rozpory, každý zmiňuje to, že on našel lepší stopu a že ten před ním našel stopu nesprávnou... Tohle je asi všeobecně známé a každý badatel chce být ten jediný správný...

k té lékařské fakultě - nevím, jak to bylo, nezabývala jsem se tím, ani netuším, zda Mydlář studoval, nestudoval....

historie KU
https://cuni.cz/UK-103.html

1348 český a římský král Karel IV. zakládá listinou ze 7. dubna univerzitu se čtyřmi fakultami (svobodných umění, lékařskou, právnickou a teologickou)

pak byly různé změny, zákroky, rušení........

1419 husitskými válkami je omezena činnost univerzity (až do počátku 17. století existuje jediná, artistická fakulta)

artistická fakulta:
Artistická fakulta (též fakulta svobodných umění) byla součást středověké univerzity, která poskytovala přípravné vzdělání pro další studium na teologických, právnických a lékařských fakultách. Artistické fakulty existovaly od středověku do poloviny 19. století.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Artistick%C3%A1_fakulta

Asi by musel nastoupit odborník, aby zcela jasně zjistil, zda se kat Mydlář mohl - nemohl připravovat, studovat na lékařské fakultě nebo se alespoň zabývat základy lékařství na artistické fakultě...

On vždycky někdo něco tvrdí jako jistotu, ale bez zdrojů....
Z

edit
1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze je jednou z pěti lékařských fakult Univerzity Karlovy. Jde o přímou pokračovatelku původní lékařské fakulty, která byla součástí univerzity již od jejího založení králem Karlem IV. (spolu s fakultou artistickou - později filosofickou, právnickou a teologickou).
https://cs.wikipedia.org/wiki/1._l%C3%A ... ty_Karlovy

To by asi chtělo anketu, co si kdo myslí :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29213
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Předchozí

Zpět na Projekty a výzvy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků