Rody snížené

Už jsme velké fórum, tak se podíváme na trochu vážnější věci. Někdo se vrhá na genealogii slavných politiků, literátů, vědců atd. Zde je to místo pro zveřejnění vašich projektů či výzvy na spolupráci.

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » ned srp 21, 2022 17:59

Zora píše:Pravlov 1739 svatba

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -02500.jp2
vlevo 4. zápis od konce

¨Já tam čtu Josephus Heintalle, gericht Diener, tedy právní sluha. (něco jako biřic, pochop)

Nekamenovat, jestli ten zápis čtu nebo překládám blbě, nebo to sem vůbec nepatří. Z


Přečtené je to v pořádku. Předpokládám že by to mohl být nějaký potomek Jiřího Hentallera, kata z Valtic. (zemřel tam už v r. 1705 v údajném věku 76 let) Jeho nástupce Benedikt, další Jan Michael, ale ten zemřel předčasně v r. 1723 ve věku 28 let, pak už tam přišel jiný rod. Josefa sice mezi jejich potomky žádného nemám, ale ještě to není vše dohledané. (navíc na hranici s Rakouskem, takže bude potřeba hledat na obou stranách čáry)
Bohužel tyto Hentallery ještě nemám přepsané do DB, pouze ve svých poznámkách. Ale každopádně si tam to tvoje přidávám, díky :-)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » ned srp 21, 2022 18:16

Vážím si práce, kterou Váš tým odvádí, takže když narazím, přidám... a současně se i poučím...
--------
Ve Veverské Bítýšce je hospoda u Kocourka, což byl místní tuším rod drnomistrů...
Moc by mě zajímalo, zda hospodu vede potomek... Nabízela jsem i (zdarma) rodokmen, ale nechytala jsem se.

v každém případě mohu hospůdku přímo u Bílého potoka doporučit všem turistům a těm, kdo nevyhledávají luxus a "kostku ve skluzu"

Já jak se někam dostanu, hled hledám možné souvislosti s příjmeními :-)

Z
.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » pon srp 22, 2022 21:19

Zora píše:
Já jak se někam dostanu, hled hledám možné souvislosti s příjmeními :-)

Z
.


To znám. Před pár roky jsem musel na pár dní do nemocnice, a hned jsem si všimnul neobvyklého příjmení spolupacienta. (něco snad maďarského, ale už si ho nepamatuju) Hned jsem si ho na mobilu vyhledal v kdejsme.cz, a podle řídkosti a roztroušenosti, a na základě toho jména jsem usoudil že to bude potomek světských. Ale byli jsme spolu jen krátce, tak jsem si netroufnul vyzvídat... :-)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » pon srp 22, 2022 21:24

Já bych mohla podobné historky snad i rozdávat :-), podobně jako Ty.
z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » úte zář 06, 2022 19:22

fa Čáslavice 1770
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00790.jp2

narození Mathias, otec Benedictus Obereiter, cospophorus Viska a Anna uxor

Kmotři manželé Hotoví stejného povolání
Z

Marie Terezie - stejní rodiče
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00020.jp2
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod pavel.m » stř zář 14, 2022 8:13

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00390.jp2

3. vlevo Narození Františka, otec Leopold Fister? ras ze Slavičína
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Rody snížené

Příspěvekod pavel.m » sob říj 15, 2022 9:40

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00030.jp2

4.odspodu vlevo.

Georgius Lissek lictor Straznieciensis.

Manželka bude taky z rodu sníženého, jelikož je Kratochvílová a bere si koho bere, ale nepřečtu to slovo za Kratochvila

PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Rody snížené

Příspěvekod zeter » sob říj 15, 2022 9:51

"Eva Pauli Kratochvila adoptiva Filia Straznicio"
zeter
 
Příspěvky: 3290
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Rody snížené

Příspěvekod pavel.m » sob říj 15, 2022 10:08

Aha, tak to bude tím. Adoptiva filia vidím poprvé. Díky
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » sob říj 15, 2022 10:10

Jen doplnění,
v některých obcích se uchylovaly svobodné matky k porodu právě v pohodnici, byla nejčastěji na okraji nebo mimo ves. Mnohdy se stalo, že dítě v pohodnici ponechala...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » pon říj 17, 2022 0:59

Teď jsem také narazil na zajímavý případ. (tedy pro mne alespoň ano) Kdy se dítě narodilo přesně 2 měsíce po svatbě pohodného, a přesto u něho bylo uvedeno že ho manžel legitimizoval. Stolo se to v r. 1853. Tak přemýšlím jestli to bylo tak pozdní dobou, kdy už nestačilo jen mít po svatbě, aby dítě bylo legitimní, ale očekávalo se že se narodí nejdříve 9 měsíců poté, nebo jen s určitostí věděli že manžel otcem není, a tak požadovali jeho uznání? Těžko říct, setkal jsem se s takovým případem poprvé.
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » pon říj 17, 2022 3:31

Církev považovala za nemanželské dítě potomka, kterého manželka porodila před uplynutím 180 dní po uzavření manželství a po uplynutí 300. dne buď po mužově smrti, nebo po úplném zaniknutí manželského svazku.

Ne vždy se dny dodržovaly přesně, ale případ cca 60 dnů po svatbě byl dost okatý.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » pát říj 21, 2022 9:11

Upozorňuji na příspěvek
viewtopic.php?f=41&t=58152


Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod pavel.m » úte říj 25, 2022 11:08

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00960.jp2

Vlevo 10.duben 1759 úmrtí v Kněždubě

Elizabetha Caspari Svoboda Lictoris
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Rody snížené

Příspěvekod pavel.m » pát říj 28, 2022 13:50

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -01310.jp2

levá stránka 3. a 4. zápis v únoru

úmrtí Kateřiny manželky Leopolda Fistera a Františka, jeho syna. Ras ze Slavičína
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

PředchozíDalší

Zpět na Projekty a výzvy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků