Sebevrazi

Už jsme velké fórum, tak se podíváme na trochu vážnější věci. Někdo se vrhá na genealogii slavných politiků, literátů, vědců atd. Zde je to místo pro zveřejnění vašich projektů či výzvy na spolupráci.

Re: Sebevrazi

Příspěvekod zeter » ned kvě 22, 2022 17:46

sebevražda upálením, 1936

zpráva v denním tisku (vlevo dole)
https://www.digitalniknihovna.cz/vkol/u ... b11c419e63
úmrtní zápis (vlevo třetí zdola)
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -02720.jp2
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Sebevrazi

Příspěvekod zeter » úte čer 21, 2022 10:56

dragoun od 2. Windischgrätzova pluku Jan Krava, nar. Neusattel (Novosedly, Nové Sedlo, netroufám si odhadnout), sebevražda zastřelením, Lužice u Hodonína 1870 (vlevo druhý zdola)
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -01340.jp2
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Sebevrazi

Příspěvekod Sil » úte čer 21, 2022 18:22

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -01180.jp2 - vpravo první

Lidové Noviny 21.4.1924 (bylo tady http://www.digitalniknihovna.cz/mzk/vie ... 0d606f5dc6 ale už není veřejné přístupné...): Svratka útočištěm. Včera dopoledne skočila do Svratky nedaleko Radlasu 67letá Terezie Richterová z Brna a utonula. Stařenka, která si zoufala asi z omrzelosti života, chodila, jak udalo několik svědků, dlouhou dobu po břehu a voda ji takřka pohltila, takže i nejrychlejší pomoc byla marná. Strážní vytáhl v několika minutách již jen vetchnou mrtvolu.

Kdo ví co ji k tomu vedlo, ale stojí za zmínku že ovdověla ve 27 letech a zůstala sama se dvěma dětma - znovu už se nevdala...
Sil
 
Příspěvky: 247
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

Re: Sebevrazi

Příspěvekod Zora » úte čer 21, 2022 18:33

Děs, běs, byla vlastně mladší než já... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sebevrazi

Příspěvekod zedir » stř čer 29, 2022 19:23

Sebevraždu upálením jsem ještě v matrice neviděl, hlavně mě na věci ale zaráží to, že to nemohla být ani natolik impulzivní sebevražda jako minimálně zvažovaná předem, protože kdo běžně u sebe nosí na procházku do polí kanystr benzinu...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Sebevrazi

Příspěvekod zeter » čtv čer 30, 2022 9:11

@zedir - ono by se to ze samotné matriky nepoznalo, tam jsou jako příčina úmrtí jen popáleniny II. a III. stupně - o sebevraždě ani zmínka. Podle té novinové zprávy měla v aktovce lahev s benzinem, takže asi skutečně byla připravená. Pokud bych měl spekulovat - na té schůzce asi mělo padnout nějaké závažné rozhodnutí, které pro ni mělo už jen jedinou alternativu.

jinak v tom odkazu, který dával Sil - o stránku dál vpravo třetí shora prozměnu sebevražda zastřelením, železniční zřízenec Rajmund Hloušek nar. 1877 Letovice - nezajímalo by to kolegu Nathana? Ten má tuším Hloušku v seznamu.
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -01190.jp2
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Sebevrazi

Příspěvekod zeter » čtv čer 30, 2022 9:16

A koukám ještě o kousek dál dokonce sebevražda 16letého gymnazisty z Kroměříže (vlevo třetí shora) a naproti (vpravo druhý zdola) 30letý poštovní zřízenec
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -01210.jp2
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Sebevrazi

Příspěvekod nathan » stř črc 20, 2022 15:45

Mohu přispět příběhem své prababičky. Nemám přímo záznamy z matrik, ale mohu případně poslat nafocený policejní protokol a některé další materiály.

Jedná se o Marii Kohoutovou (roz. Polákovou), narozenou 14. března 1891 v Petrovicích u Rakovníka. Byla ze židovské rodiny, ale vzala si "nežida" Bohuslava K. Kohouta, se kterým měla syna Bohuslava, mého dědečka. Její manžel zemřel v květnu 1939 (tuším, že dost nečekaně při operaci kýly nebo po ní). 25. října 1939 našel prababičku Marii můj dědeček oběšenou v domě, kde bydleli. U policejního výslechu vypověděl, že se trápila kvůli smrti manžela a že příčinou sebevraždy bude právě to. Já jsem ale přesvědčený, že zásadní roli hrála i politická situace. Ať už v tom byl prababiččin záměr nebo ne, zřejmě se tímto činem sama zachránila před hrůzami pronásledování a koncentračních táborů a zachránila před tímtéž i svého syna, kterého se ujali nežidovští příbuzní a zřejmě také díky tomu i jako poloviční žid na vlastní kůži ty nejstrašnější hrůzy nezažil, i když přišel o velkou většinu své široké rodiny.
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com

Re: Sebevrazi

Příspěvekod pavel.m » pon črc 25, 2022 18:59

PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1513
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Sebevrazi

Příspěvekod Gringo » stř srp 03, 2022 10:43

vlevo posledni

na tomto je zajimave, ze se zabil v predvecer Velke valky, ze by predtucha?
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 555
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

Re: Sebevrazi

Příspěvekod zeter » stř srp 03, 2022 18:52

no, možná nahlédnul do pořádně rozfajrované vypalovací pece... ale spíš bych čekal nějaké osobnější příčiny.
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Sebevrazi

Příspěvekod zedir » stř srp 24, 2022 20:39

nathan píše:Mohu přispět příběhem své prababičky. Nemám přímo záznamy z matrik, ale mohu případně poslat nafocený policejní protokol a některé další materiály.


Pokud by to pro vás nebylo příliš osobní, tak by mě to určitě zajímalo. Žádný policejní protokol jsem v takovém případě ještě neviděl a kdoví, možná je někde dochovaný i nějaký protokol o mém prapradědovi. Prapraděda po sobě zanechal ženu a dvě mladé dcery, prababičku znám z jedné fotky, kde - i když byla ještě mladá (měla přes 40 let) - působí docela přísným dojmem. Po tátově smrti zřejmě s matkou a sestrou na ně nečekal žádný jednoduchý život a určitě by mě zajímalo o ní a její rodině více a moc rád si udělám obrázek, jaké střípky do celé mozaiky může zasadit policejní protokol.

Gringo píše:na tomto je zajimave, ze se zabil v predvecer Velke valky, ze by predtucha?


Když vidívám sebevraždy mladších mužů krátce před vypuknutím světové války, tak si říkávám, jestli se takovým činem nezachránili před hrůzným životem, který by je mohl čekat. Na mysli mám dobové záběry chudáků, kteří trpěli neléčitelnými stresovými poruchami a zbytek života dožívali na okraji společnosti coby vesničtí podivíni nebo v ústavech pro choromyslné. Jak už jsem tu někde ale dříve zmiňoval, za samotné války je sebevražd nezvykle málo. Paradoxně a pochopitelně je obrovský nárůst až po jejím konci. Paradoxně proto, že válka přece skončila, lidé přežili, čekaly na ně lepší zítřky... a pochopitelně proto, že na spoustu vojáků dolehly právě posttraumatické stresové poruchy, byli mrzáci, vraceli se do jiného světa, než který znali...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Sebevrazi

Příspěvekod Gringo » čtv srp 25, 2022 9:10

zedir píše:Když vidívám sebevraždy mladších mužů krátce před vypuknutím světové války, tak si říkávám, jestli se takovým činem nezachránili před hrůzným životem, který by je mohl čekat. Na mysli mám dobové záběry chudáků, kteří trpěli neléčitelnými stresovými poruchami a zbytek života dožívali na okraji společnosti coby vesničtí podivíni nebo v ústavech pro choromyslné. Jak už jsem tu někde ale dříve zmiňoval, za samotné války je sebevražd nezvykle málo. Paradoxně a pochopitelně je obrovský nárůst až po jejím konci. Paradoxně proto, že válka přece skončila, lidé přežili, čekaly na ně lepší zítřky... a pochopitelně proto, že na spoustu vojáků dolehly právě posttraumatické stresové poruchy, byli mrzáci, vraceli se do jiného světa, než který znali...


Kdyz uz kolem smrt radi, tak je snazsi to nechat osudu - jestli me maji zastrelit, tak jim to nebudu ulehcovat a lepsi to nechat na nekom jinem.
PO valce je to samozrejmne uz pase, lide co prezili ceka zarna budoucnost, pokud ovsem maji obe nohy, zadne popaleniny a jsou bez otresnych zkusenosti.
PRED valkou se zabit - to ma tu vyhodu, ze nezaziju ty hruzy. Ale clovek by musel byt hodne zdatnym analytikem politicke situace, aby tusil, co se chysta.
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 555
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

Re: Sebevrazi

Příspěvekod Radix » čtv srp 25, 2022 16:11

Sebevražda utopením dvou nešťastných milenců den po prvním máji:

https://www.2i.cz/images/2022/08/25/04.jpg
Radix
 
Příspěvky: 3179
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Sebevrazi

Příspěvekod Sil » pon zář 12, 2022 0:07

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -01870.jp2
Vpravo třetí od spodu, Eduard rytíř Ulrich z Johrnsdorfu (co přesne si udělal jsem nelouskal, pokud někdo chce je to v němčině)

Jedná se o https://cs.wikipedia.org/wiki/Eduard_Ul ... 5%A1%C3%AD
"Marie Ulrichová, rozená Kleinová, zemřela 31. ledna 1904 a Eduard o necelé dva měsíce spáchal sebevraždu. Příčiny nejsou jasné, vzhledem k některým náznakům předchozího chodu velkostatku v Třemešku mohly být finančního charakteru."
Sil
 
Příspěvky: 247
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

PředchozíDalší

Zpět na Projekty a výzvy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků