Juscelino Kubitschek - hledání jeho českého předka

Už jsme velké fórum, tak se podíváme na trochu vážnější věci. Někdo se vrhá na genealogii slavných politiků, literátů, vědců atd. Zde je to místo pro zveřejnění vašich projektů či výzvy na spolupráci.

Re: Juscelino Kubitschek - hledání jeho českého předka

Příspěvekod Zora » pát kvě 15, 2020 6:06

Pavlo, chtěla jste znát názor. Napsala (i) jsme. Poukázali jsme na mnohá úskalí, ne nedostatky v současném bádání, na možné problémy v budoucnosti. Nic z toho nebylo namířeno proti Vám.
Naše nápady, připomínky byly napsány právě proto, aby se projekt nepohnul špatným směrem.
Jen bohužel, já mám jiný názor než Vy - vyhledáváním stejného příjmení v matrice tenhle mezinárodní genealogický problém nevyřešíte, byť jsou Vaše úmysly ty nejlepší.
.........

Pokud jste četla práci Ing. Polakoviče, zřejmě tam jsou informace o "databázích", ze kterých se dá možná čerpat, nebo další směry, jak a kdy se mohli emigranti do B. dostat. Tohle je určitě další možnost, jak pokračovat, kde hledat spojovací nitky.
V odkazu, který jsem vkládala, je také zmínka o vystěhovaní rodiny do Lucemburska, takže je možnost pátrat i po emigraci z jiných státních útvarů.

Pokud jste tady na fóru hledala . hledáte jen zájemce o spolupráci s prohlížením matrik, OK, pak asi ale nejde o projekt ,. spíš by bylo vhodné vložit tuto žádost i do sekce Hledám.

Např.
Hledám jakýkoliv výskyt příjmení Kubíček, Kubítschek a vložit Vám známé údaje, které by hledání trošku upřesnily.

Za sebe mohu slíbit,. že pokud při hledání v matrikách na toto příjmení narazím, přepošlu (aniž bych ale zkoumala možnou návaznost na brazilského prezidenta).
Přeju hodně štěstí, ať se daří. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 19792
Registrován: čtv kvě 31, 2012 15:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Juscelino Kubitschek - hledání jeho českého předka

Příspěvekod zburget » pát kvě 15, 2020 9:45

Já Polakovičovu práci nečetl a ani se na to prozatím nechystám (nemám ambici se takového projektu účastnit). V žádném případě tu práci neodsuzuju a nechtěl jsem snížit její hodnotu význam. Nakonec i v těch oponentních posudcích bylo jednoznačně řečeno, že je přínosná. Já jen narážel na způsob jeho práce a vědeckou kvalitu textu. Z toho vyvozuji (možná neprávem a nesprávně) nedostatečnou schopnost toho člověka případně zaštítit a úspěšně řídit takto složitý projekt. Stejně tak bude problematická ochota odborníků a "odborníků" s takovým člověkem spolupracovat na mezinárodní úrovni. Bohužel, byť by byl sebeschopnější, lidé, kteří ho neznají budou koukat na to, kolik titulů má před a za jménem. Tedy dokud by jeho tým nepřinesl nějaké zajímavé výsledky pátrání, a věděcká komunita by nenabyla k přesvědčení, že jeho styl a směry pátrání jsou dobré, rozsahem dostatečné, vyvozené závěry důvěryhodné a publikované výstupy kvalitní (byť třeba ne věděcké ale "jen" popularizační).

Já opakuju to, co jsem už psal. A je to jen můj názor, který nemusí být úplně správný:
Dokud nebude projekt zaštítěn někým, kdo dokáže sestavit takový tým, který rozjede bádání a pátrání všemi možnými i nemožnými směry, bude postupovat v tom správném pořadí a systematicky, ne se nahodile chytat každého stébla a přeskakovat z jednoho tématu na jiné téma, tak to celé nemá a nemůže mít šanci na úspěch.
Tady neděláte to, že psobíráte ze šuplíků výzkumy lidí, kteří je drží v šuplíku, ale hledáte něco, co ještě nikdo nenašel, co bylo hledáno na základě indicií, které byly známy a možná nesprávně interpretovány. Tady je opravdu potřeba jasný plán, jasný směr a postup bádní, který vůbec nezačíná čtením matrik. Hledání v matrikách bude víceméně až ta poslední, možná dokonce nejsnadnější fáze celého procesu.
Co je veledůležité, vůbec vlasntě nevíme, jak moc na tom pracují Brazilci sami. Mají nějaký výzkumný tým? Je to tam tak zajímavé, že se na tom intenzivně pracuje a nebo je to taky jen akce několika nadšenců v rozlohou obrovské zemi?
Zatím je tu požadavek na plošné hledání výskytu příjmení. Bohužel je to příjmení tak běžné a se zvé podstaty muselo vzniknout na spoustě míst spontánně nezávisle na sobě, že si nedovedu představit, že v tom máte šanci najít tu správnou osobu bez dalších upřesňujících dat.

Závěr, který bych vyvodil ze svých reakcí:
Nenechte si vzít svoje nadšení pro věc. Naopak - snažte se pro ni získat co nejvíc lidí. Budete potřebovat lidi ochotné odedřít práci, budete potřebovat lidi, kteří mají kontakty na správných místech, budete potřebovat lidi, kteří na základě svého vzdělání a/nebo zkušeností dokážou správně interpretovat objevené informace a kteří z nich dokážou v daných kontextech vyvodit správné historické závěry.
Můžete zkusit sama sestavit výzkumný tým, můžete pro tu věc získat někoho, kdo ten tým bude ochoten a hlavně schopen sestavit a kvalitně řídit. A kdo na to třeba i získá prostředky. Kdo dokáže oslovit a přesvědčit brazilskou stranu ke spolupráci a k vyššímu nasazení v bádání. Když budou jasné úkoly a směry, určitě vám tady pomůžeme, pokud tady bude někdo, kdo danou problematiku zná nebo se orientuje v dané oblasti.
(Úmyslně jsem ve svém textu ani jedou nepoužil slovo věda nebo vědec.)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 5973
Registrován: pon dub 30, 2018 18:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Juscelino Kubitschek - hledání jeho českého předka

Příspěvekod ZEL » pát kvě 15, 2020 11:00

Já se vyjádřím jen k té genetické části. Nemám zájem rozjet vlastní směr pátrání nebo se spojovat s panem Polakovičem, přesto bych ráda pomohla. K tomu, co jste uvedla:
lapav píše: ... je nezbytné, aby každý adept na testování uhradil minimální náklady na provedení testu ve výši 1.000,- Kč. Kromě informace o tom, zda existuje možnost jeho příbuzenství s brazilským prezidentem, obdrží také samotný výsledek analýzy v podobě tabulky s 12 čísly (hodnoty markerů) a určení tzv. haploskupiny, neboli jazykovo-geografické skupiny jeho původu po otcovské linii ...

Dvanáct markerů je zoufale málo, v dnešní době bych se neodvážila někoho přesvědčovat, aby dal tisícovku za pouhých dvanáct markerů. Navíc, pokud Genomac nezměnil strategii, určuje pouze úplnou shodu, přičemž u společných předků z počátku 19. století už mohlo dojít k mutaci na jednom, někdy i dvou markerech. Přes Genomac tedy cesta nevede. Genetika a příjmení určuje třiadvacet markerů. I to je málo, ale projekt slouží k porovnání, jestli nositelé stejných příjmení mohou mít společného předka. Bohužel u nejčetnější skupiny R1a dochází v rámci příjmení k falešným shodám.
Tohle všechno nepíšu proto, abych Vás nějak poučovala, ale abych vysvětlila, že pomoc není tak jednoduchá. Předpokládám, že brazilský Pedro Kubíček se také nechal otestovat u Genomacu, v tom případě by měl také dostat onen výsledek analýzy v podobě tabulky s dvanácti čísly. Pokud se nechal testovat někde jinde, musel ta čísla dodat Genomacu. Opět předpokládám, že s Genomacem nekomunikoval přímo, ale přes prostředníka, nejspíš pana Polakoviče.
Pokud bych těch dvanáct čísel měla, nabízím, že je vložím do projektu Genetika a příjmení a budu kontrolovat případné shody. Případně budu informovat o projektu mezi genetickými genealogy, třeba se někdo chytí. Kdyby k nějaké shodě došlo, mohla byste hledat jen v tom konkrétním rodu Kubíčků, nikoliv plošně.
ZEL
 
Příspěvky: 405
Registrován: pát srp 25, 2006 11:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Juscelino Kubitschek - hledání jeho českého předka

Příspěvekod lapav » pát kvě 15, 2020 13:53

Co se týká té genetiky- Pedro se nechal testovat v Brazílii a přišly do Čech nějaké výsledky, nevím jak obsáhlé. Na tohle se ještě zeprám. Díky.
Jinak děkuji moc všem, ale zdá se mi to všechno příiš složité, asi toho nechám a počkám, zda se něco samo neobjeví :-) a přesunu to na zimní měsíce. Tímto se začínám věnovat zadržování vody v krajině a ukecávání úředníků k obnovení tůní u nás "Na Krásné" , či předělení našich obrlánů alespoň napůl, když už jsem udělala a oběhala studii. A to je taky tak :-).
Díky Pavla
lapav
 
Příspěvky: 62
Registrován: ned led 26, 2014 12:45
Oblast pátrání: Dýšina, Hojsova Stráž, Brčálník, Klatovsko, Severní Plzeňsko

Předchozí

Zpět na Projekty a výzvy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník