Rody snížené

Už jsme velké fórum, tak se podíváme na trochu vážnější věci. Někdo se vrhá na genealogii slavných politiků, literátů, vědců atd. Zde je to místo pro zveřejnění vašich projektů či výzvy na spolupráci.

Re: Rody snížené

Příspěvekod zeter » čtv kvě 16, 2024 17:58

Ona to může být falešná stopa, jak koukám na genteam, v Lánových rejstřících je Mydlářů celá hromada, holt je to příjmí podle povolání... ale i u těch informačně chudých zápisů by asi o sníženém povolání manžela zmínka byla, řekl bych, doufám, snad :-]
zeter
 
Příspěvky: 3332
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sil » čtv kvě 16, 2024 18:10

zeter píše:genteam vede úmrtí nějaké Dorothy Mydlarzky 1676 v Teltsch/Telc, Mähren, f. 121 - ale v matrice to nevidím (ale možná jen blbě koukám) - mohla by to být ta Zajícová...


Zdá se že když je na genteam uveden Telč tak je tím myšlen Třebíč, úmrtí Doroty 5. záznam vpravo: https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00610.jp2
Sil
 
Příspěvky: 293
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » čtv kvě 16, 2024 18:18

Sil píše:
zeter píše:genteam vede úmrtí nějaké Dorothy Mydlarzky 1676 v Teltsch/Telc, Mähren, f. 121 - ale v matrice to nevidím (ale možná jen blbě koukám) - mohla by to být ta Zajícová...


Zdá se že když je na genteam uveden Telč tak je tím myšlen Třebíč, úmrtí Doroty 5. záznam vpravo: https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00610.jp2


Problém je, že v této době to klidně může být pouze odkaz na profesi zesnulého manžela než skutečné příjmení. :-( Ale dík, každá stopa dobrá.
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 747
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod pavel.m » čtv kvě 16, 2024 19:39

Strážnice má extrémně hodně dochovaných archiválií, pánové z Magni se starali. Je možné, že v archivu info k němu bude. Jinak lictor jsem viděl i jako kat, třeba poslední kat v Čejkovicích, Kratochvíla měl v matrice také lictor, ale je pravda, že jsem nikdy neřešil od kterého roku kat byl.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1663
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » čtv kvě 16, 2024 20:53

pavel.m píše:Strážnice má extrémně hodně dochovaných archiválií, pánové z Magni se starali. Je možné, že v archivu info k němu bude. Jinak lictor jsem viděl i jako kat, třeba poslední kat v Čejkovicích, Kratochvíla měl v matrice také lictor, ale je pravda, že jsem nikdy neřešil od kterého roku kat byl.


Tak samozřejmě že ty profese dost často splývaly, kati (resp. jejich pacholci, ale po josefínských reformách i sami mistři) vykonávali pohodnické povinnosti, v chudších obcích byl lictor a pohodný také jeden člověk, a v průběhu času to klidně mohl změnit. V době kdy už hodně měst přišly o hrdelní právo, stále se tam uváděli že tam mají kata. (předpokládám že v rámci snížených profesí byl kat nejoceňovanější profesí, pohodní pak naopak nejhorší, takže moc nestáli o degradaci)
No ale každopádně ten lictor je přesném slova významu opravdu právní posel, nebo posel práva. V dnešním významu asi policajt. (na pár místech jsem narazil na změnu označování z lictor na policajt u téhož člověka, samozřejmě až v průběhu 19. st)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 747
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » pát kvě 17, 2024 10:30

Tak jsem našel první 4 děti (resp. 2 + 2), a ještě víc se to zamotalo. :-(
Teď to vypadá, že byli souběžně dva pohodní Jan a Jan Václav. (přičemž ten nejstarší Jan I. už byl s největší pravděpodobností mimo hru, od r. 1641)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 747
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » pát kvě 17, 2024 10:34

Jestli mohu radit, nechávejte si výsledky pro sebe, tyhle informace jsou hodně, hodně k odcizení. Rádoby autorů nálezu se najde strašně moc.... A měnit Svátka bude chtít kde kdo...

Víte, jaký to bude objev? Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » pát kvě 17, 2024 12:39

Zora píše:Jestli mohu radit, nechávejte si výsledky pro sebe, tyhle informace jsou hodně, hodně k odcizení. Rádoby autorů nálezu se najde strašně moc.... A měnit Svátka bude chtít kde kdo...

Víte, jaký to bude objev? Z


S tím už jsem tak nějak smířený, když vytváříme veřejně sdílenou databázi. Těžko si to nějak jistit jako prvoobjev. Román ani doktorandskou práci o tom psát nehodlám :-)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 747
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » pát kvě 17, 2024 12:59

Ale už vidím ty titulky v BLESKu. "Rodina kata Mydláře, všechno je jinak, víme víc" Známý histerik nám pod rouškou anonymity poskytl zákulisní informace této prominentní rodiny. Nebudete věřit co všechno odhalil... :-)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 747
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod pavel.m » pát kvě 17, 2024 13:08

A za 15 minut po tom na novinkách: Dle prestižního serveru blesk.cz přinášíme historické fakta o rodině kata mydláře. :D
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1663
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Rody snížené

Příspěvekod Zora » pát kvě 17, 2024 13:12

Tohle bych fakt asi nezveřejňovala. Objeví se to naprosto všude... Zkuste to nabídnout nějakému regionálnímu tisku, nebo nějakému historickému časopisu, ono ani tak nejde o peníze, ale spíš o pocit, že člověk něco dokázal...
Já třeba své regionálně zajímavé nálezy poskytuji Encyklopedii města Brna a objeví se tam moje jméno. Nejde mně o slávu, fakt ne, ale o to, aby na tom nemohl nikdo vydělávat (ani prachy, ani slávu) ... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rody snížené

Příspěvekod ZEL » pát kvě 17, 2024 21:19

Mám rozpracované nějaké věci ohledně vztahu Mydlářů a Zelingerů, ale momentálně nemám absolutně čas se tomu věnovat. Sagitarius: ozvu se a dám k dispozici později.
ZEL
 
Příspěvky: 482
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » sob kvě 18, 2024 0:21

ZEL píše:Mám rozpracované nějaké věci ohledně vztahu Mydlářů a Zelingerů, ale momentálně nemám absolutně čas se tomu věnovat. Sagitarius: ozvu se a dám k dispozici později.


OK, já teď zrovna budu přepisovat data do DB, tak zatím na další hledání nebudu mít čas.

Akorát jsem dospěl k přesvědčení, že Jan I. neměl dva syny jak jsem psal prve, ale spíš to vypadá že je tam jedna generace navíc, tj že byli Jan-Jan-Jan Václav-3 pravnuci. časově to sedí lépe. Ale dál pátrat budu až dopíšu do té DB.
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 747
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Raven » sob kvě 18, 2024 17:59

Sagitarius píše:Tak jsem našel první 4 děti (resp. 2 + 2), a ještě víc se to zamotalo. :-(
Teď to vypadá, že byli souběžně dva pohodní Jan a Jan Václav. (přičemž ten nejstarší Jan I. už byl s největší pravděpodobností mimo hru, od r. 1641)


Úmrtí Daniela Mydláře 17.10.1664 jsem našla a není v matrice Kostelce nad Černými lesy. Při úmrtí je psaný jako pohodný ze staroměstské rasovny.
V poznámkách mám narození dvou dětí Jana Mydláře a Mandeliny - Daniel a Alžběta. K Václavovi a Anně mám narození dvou děti - Jana Václava a Ignáce. A pak úmrtí syna Vojtěcha.
Jsou to ty, které jste našel?
Raven
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob srp 12, 2006 20:08
Bydliště: Pardubice

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » ned kvě 19, 2024 1:10

Raven píše:
Sagitarius píše:Tak jsem našel první 4 děti (resp. 2 + 2), a ještě víc se to zamotalo. :-(
Teď to vypadá, že byli souběžně dva pohodní Jan a Jan Václav. (přičemž ten nejstarší Jan I. už byl s největší pravděpodobností mimo hru, od r. 1641)


Úmrtí Daniela Mydláře 17.10.1664 jsem našla a není v matrice Kostelce nad Černými lesy. Při úmrtí je psaný jako pohodný ze staroměstské rasovny.
V poznámkách mám narození dvou dětí Jana Mydláře a Mandeliny - Daniel a Alžběta. K Václavovi a Anně mám narození dvou děti - Jana Václava a Ignáce. A pak úmrtí syna Vojtěcha.
Jsou to ty, které jste našel?


Přesně! :-) Toho Vojtěcha asi před 2 hodinama. Vzhledem k věku se musel také narodit 1664, tak procházím všechny matriky a hledám kde.
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 747
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

PředchozíDalší

Zpět na Projekty a výzvy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník