VYŘEŠENO matrika N, 1768, Studenec, latinsky

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO matrika N, 1768, Studenec, latinsky

Příspěvekod Luk42 » pon kvě 11, 2020 14:34

Prosím o vysvětlení části třetího zápisu vpravo, ze dne 11.1.1768:

https://drive.google.com/file/d/1kM8z68 ... sp=sharing

Jedná se o narození dcery Marie An(n)y, rodičům Františkovi Stehnovi a Anně. A pak se tam místo svědků objevují jména uvedená slovy Paternus (otcův), Maternus (matčin), Paterna (otcova), Materna (matčina). Mám podezření, že se jedná o prarodiče, konkrétně otec otce, otec matky, matka otce a matka matky. Ale s touto podobou zápisu jsem se ještě nesetkal, tak bych si rád ověřil, zda je má domněnka správná.

Ale u maternus, čož by měl být otec matky čtu Antonius Fyssáová, což mi nedává smysl, ale možná to čtu spatně? Děkuji předem.
Naposledy upravil Luk42 dne úte kvě 12, 2020 6:41, celkově upraveno 1
Luk42
 
Příspěvky: 39
Registrován: stř dub 01, 2020 11:11

Re: matrika N, 1768, Studenec, latinsky

Příspěvekod Zora » pon kvě 11, 2020 16:21

avus děd, předek
avia babička
Je rozepsané, kdo z rodičů byl koho potomkem.
Antonius Fus? avia Ludmila..


Asi máte na mysli kmotry, ne svědky, ale to tam je dále... levans.. šlechtická panna Anna Marie...další text čtu velmi špatně.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: matrika N, 1768, Studenec, latinsky

Příspěvekod Luk42 » pon kvě 11, 2020 16:58

Máte pravdu myslel jsem kmotry, ti tam jsou, ale zarazili mě ti prarodiče, zatím jsem je měl vždy hned za konkrétní osobou, např. František, syn toho a toho. A ne takto zvlášť a ještě k tomu na přeskáčku, má to nějaký zvláštní význam? Nebo je to běžné a jenom jsem se s tím nesetkal?
Luk42
 
Příspěvky: 39
Registrován: stř dub 01, 2020 11:11

Re: matrika N, 1768, Studenec, latinsky

Příspěvekod Zora » pon kvě 11, 2020 17:07

Občas se to vyskytuje, ale běžně to v matrikách není vidět. V této matrice je to u okolních zápisů vždy... , na fóru už se to objevilo dříve také.
tlačítko HLEDAT - zadejte avus, nebo maternus....

No a to na přeskáčku... oni byli dříve vždy důležití muži, ne plezíru, ale proto, že odpovídali za rodinu......před vrchností i před zákonem... takže to zapisovali tak, že babičky přišly na řadu až nakonec.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník