VYŘEŠENO: Hledám záznam - Prusice (okr. Kolín) - česky

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO: Hledám záznam - Klíma - úmrtí - Prusice (okr. Kolí

Příspěvekod MatheusKopecky » pon kvě 04, 2020 18:08

Jste moc hodná, poradila jste mi hodně s tím se podívat po dětech.

Každopádně přeci jen mám dotaz. ta ROZINA. Ten Pavel Klíma s Magdalenou musí být jen shoda jmen, nebo se farář spletl.
Naposledy upravil MatheusKopecky dne stř kvě 06, 2020 14:16, celkově upraveno 1
MatheusKopecky
 
Příspěvky: 322
Registrován: čtv čer 23, 2016 12:01
Oblast pátrání: Horní Láz, Horní Bučice, Kutná Hora,

Re: Hledám záznam - Klíma - úmrtí - Prusice (okr. Kolín)

Příspěvekod Zora » pon kvě 04, 2020 18:11

MatheusKopecky píše:Masakr...

Štíhlice č. 10 - Ten samý dům, kde zemřel Pavel Klíma v roce 1810, tak tam zemřela i Rozina Klímová. Je to 8. července 1803. Je tam psáno ROZINA manželka Pavla Klímy. Opět je to ten samý dům, kde pak žije Pavlova dcera Anna.

Jenže je tady otazník. Neměla Rozina už být dávno po smrti?! :O Mělo to být někdy mezi lety 1771 - 1773. Přeci v Prusicích č. 14 se v roce 1773 narodila Barbora, dcera Pavla Klímy a MARIE MAGDALENY KLÍMOVÉ. Nebo se farář spletl ve jméně?

ROZINA A JEJÍ ÚMRTÍ JE ZDE: https://ebadatelna.soapraha.cz/d/6886/89 - ČTVRTÝ ODSHORA.

Každopádně vše jsou jen rychlé nástřely. Musím prozkoumat matriky dané obce. Potvrdit vše.

Ale slušný úlovky, co říkáte?

Jasně, pěkně jste se rozjel :-)
Ani nestačím reagovat .

K té Rosině a Marii Magdaleny.
jsou dvě možnosti
Buď se zapisující spletl - stává se to častěji, než bychom chtěli )mám předkyni , a ta měla asi 6 dětí, pětkrát je to marie Magdalena, a jedno zcela jiné příjmení. manžel, dům vše souhlasí
Včera se řešilo to samé - záměna jmen matek u jiného příspěvku...

Druhá varianta je ovšem ta, že na gruntě bydlel i jiný jmenovec, už jsem psala, - např. bratranec...
Máte ale naprostou jistotu v tom, že Váš Pavel nemohl mít jakkoli druhou manželku, Rosina zemřela řádně u potomka, jak jste právě objevil.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám záznam - Klíma - úmrtí - Prusice (okr. Kolín)

Příspěvekod Zora » pon kvě 04, 2020 18:15

to poslední dítě se narodilo 1773, jiný matriční údaj o tom, že by Váš Pavel bydlel na tomto gruntě už nemáte.
Otec Pavel u tohoto dítěte je uveden jako rusticus, čili - musel mát grunt v držení, pokud by to byl "jen" bratranec, nebyl by uveden jako rusticus.
Nebo naopak, - před r. 177 Váš Pavel odešel, pakgrunt chvíli držel druhý Pavel bratranec... to se mně moc nezná.
Většinou bývá nejlepším řešením, to nejjednodušší, čili - chyba při zápise.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám záznam - Klíma - úmrtí - Prusice (okr. Kolín)

Příspěvekod Zora » pon kvě 04, 2020 18:23

Ještě nápad, pokud víte, kdy se Pavel a Rozina narodili, možná to dítě z r. není jejich posledním.
Brali se 1755, žena měla reprodukční období cca 20 - 25 let, od svatby počítáno tedy cca do r. 1775 (neznám věk nevěsty). Proběhněte i matriku narozených v té další lokalitě. Nepravděpodobné, ale co kdyby...
Na druhou stranu, je třeba zjistit, kdy se vdávala ona dcera a kdy syn Matěj, pravděpodobně rodiče odešli k dceři po svatbě Matěje... ( grunt předali jemu a sami získali do držení ono stavení č. 10 Štíhlice. Pokud je Pavel psaný jako soused u úmrtí, měl by tohle stavení mít v držení. (Soused - obdoba měšťana - pro malé obce.
Musel podat žádost, být řádným obyvatelem obce, mit dobré ekonomické postavení, mít v držení nemovitost nebo pole a být dobrým věřícím. Obec pak jeho žádost posoudila) Poku později předal stavení zeťovi, asi se ale na jeho postavení soused už nic neměnilo.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám záznam - Klíma - úmrtí - Prusice (okr. Kolín)

Příspěvekod MatheusKopecky » pon kvě 04, 2020 18:37

Zatím mi všechno napovídá, že by to měla být chyba v zápise. Nejspíše to bude běžné. Děkuji Vám moc za rady, pomohla jste mi.

Projedu matriku narozených pro Štíhlice, která je ale shodou okolností stejná i pro Prusice. Ale co kdyby... Chci mít všechny varianty potvrzené, nebo vyloučené. Pak se ozvu a napíšu co jsem našel, nebo ne.

Matěj Klíma se ženil v roce 1789 ve Svatbíně (bydliště nevěsty) a hned o rok později se mu narodil v Prusicích č. 14 syn. Dceru Annu Klímovou zjistím, ta si na 100% vzala Václava Kopeckého a žila ve Štíhlicích č. 10, tudíž, kde zemřeli její rodiče.

Barbora (dcera Pavla a MAGDALENY) měla svatbu, jak jsem psal výše v roce 1799 v Prusicích č. 14.

Ještě mě napadlo. Najít děti dcery Barbory (dcera Pavla a MAGDALENY), zda u ní nebude uvedena matka. Třeba tam bude Rozina. A potvrdí se, že Magdalena byla chyba.
MatheusKopecky
 
Příspěvky: 322
Registrován: čtv čer 23, 2016 12:01
Oblast pátrání: Horní Láz, Horní Bučice, Kutná Hora,

Re: Hledám záznam - Klíma - úmrtí - Prusice (okr. Kolín)

Příspěvekod Zora » pon kvě 04, 2020 19:52

Ještě mě napadlo. Najít děti dcery Barbory (dcera Pavla a MAGDALENY), zda u ní nebude uvedena matka. Třeba tam bude Rozina. A potvrdí se, že Magdalena byla chyba.

Inu, cesta to je... ale
Koho má Barbora napsaného ve svatební zápise jako matku?
V mnoha případech se kněz totiž jen přesvědčil, zda jsou rodiče manželé a opsal údaje u narozeného dítě podle údajů ve svatebním zápise...
U dalších dětí už nic neověřoval a psal to podle prvního nebo podle nahlášení otcem, porodní bábou, či třeba sousedkou..
Takže tady nemusí být zas tak velká jistota.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám záznam - Klíma - úmrtí - Prusice (okr. Kolín)

Příspěvekod MatheusKopecky » pon kvě 04, 2020 21:06

Něco na tom bude. Já se podívám a kdyžtak Vám dám vědět. Nejpravděpodobnější bude, že se jedná o chybu v záznamu. Já sám jsem se při bádání s tím setkal dost. A vždy u matky.
MatheusKopecky
 
Příspěvky: 322
Registrován: čtv čer 23, 2016 12:01
Oblast pátrání: Horní Láz, Horní Bučice, Kutná Hora,

Re: Hledám záznam - Klíma - úmrtí - Prusice (okr. Kolín)

Příspěvekod Zora » pon kvě 04, 2020 21:15

Jasně, farář znal rodiny podle otců, to bylo důležité... no a když se dítě narodilo, tak mu řekli jméno a příjmení otce, nebo jen Klíma, co bydlí "nahoře u kapličky"... a jméno matky - dost často zkomolené, podle toho jak jí doma oslovovali. třeba Manka ... a to mohla být jak Marie, tak Magdalena, případně cokoliv dalšího.
Rosina v matrice, mohla být už třeba Růžena - mohli jí říkat zdrobněle Enka - (to už zní jako Anka)..... netuším, píšu co mě napadá... Nebo si to sousedé popletli, jak se jmenuje matka... nebo se zapisovaly dvě matky a přehodila se jejich kř. jména... taky to tady bylo a doloženě.

¨V každém případě dejte vědět, jsem ráda, když vím, jak se problém uzavřel. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám záznam - Klíma - úmrtí - Prusice (okr. Kolín)

Příspěvekod MatheusKopecky » stř kvě 06, 2020 14:15

Projel jsem matriky a Magadalenu jsem nikde nenašel. Ani u dětí. Uzavřu to jako chybu v záznamu. Kloním se k tomu i z důvodu, že matka Pavla Klímy se jmenovala právě Magdalena.

Ještě jednou mockrát Vám děkuji za pomoc.
MatheusKopecky
 
Příspěvky: 322
Registrován: čtv čer 23, 2016 12:01
Oblast pátrání: Horní Láz, Horní Bučice, Kutná Hora,

Re: Hledám záznam - Klíma - úmrtí - Prusice (okr. Kolín)

Příspěvekod Zora » stř kvě 06, 2020 14:31

MatheusKopecky píše:Projel jsem matriky a Magadalenu jsem nikde nenašel. Ani u dětí. Uzavřu to jako chybu v záznamu. Kloním se k tomu i z důvodu, že matka Pavla Klímy se jmenovala právě Magdalena.

Ještě jednou mockrát Vám děkuji za pomoc.



Nějak jsem se v tom asi sama ztratila. :oops:
Matka Matěje Klímy a dalších sourozenců byla Rosina..... (jen jednou matka uvedena jako Magdalena) ... si myslím...., resp. manželka Pavla Klímy byla.... spíš asi jen Rosina. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO: Hledám záznam - Prusice (okr. Kolín) - česky

Příspěvekod MatheusKopecky » stř kvě 06, 2020 17:57

Matěj Klíma - (jeho rodiče) - Pavel a Rozina Klímovy - (rodiče Pavla Klímy) - Pavel Klíma (Tuchoraz) a Marie Magdaléna
MatheusKopecky
 
Příspěvky: 322
Registrován: čtv čer 23, 2016 12:01
Oblast pátrání: Horní Láz, Horní Bučice, Kutná Hora,

Re: VYŘEŠENO: Hledám záznam - Prusice (okr. Kolín) - česky

Příspěvekod Zora » stř kvě 06, 2020 18:28

aha, dneska jsem nějak mimo, omlouvám se. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Předchozí

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník