matrika N, 1782, Nehodovka

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

matrika N, 1782, Nehodovka

Příspěvekod Luk42 » stř dub 08, 2020 15:07

Hezký den,

prosím o pomoc z interpretací předposledního záznamu na pravé stránce:
https://drive.google.com/file/d/1L-dWl2 ... sp=sharing

Dle mého v kolonce rodičů u Kateřiny stojí: Lidmilla post denctum Mariam Magdalenam burianin Chrudimio

Myslel jsem, že Kateřina je nemanželská dcera Ludmily po její zemřelé matce Marii Magdaleně Burianové z Chrudimi, ale další zápis u narození druhého syna Kateřiny, s jehož překladem jste mi pomohli hovoří jinak:

viewtopic.php?f=41&t=50549

Kateřina má otce Jana a matku Ludmilu.

Jiný zápis k narození prvního syna Kateřiny se opět zmiňuje pouze o Ludmile (poslední záznam vpravo):

https://drive.google.com/file/d/19REgXg ... sp=sharing


Nedaří se mi najít svatbu Jana a Ludmily, možná jsem nalezl narození Jana, ale nemám jak ověřit, že to je opravdu on a moc nevím na co se zaměřit. A mate mě ta Marie Magdalena. Proč by byla Marie Magdalena taky Burianová, když Kateřina by měla mít jméno po Janovi?

Snad jsem se do toho při vysvětlování moc nezamotal a budu vděčný za jakýkoliv postřeh. Děkuji.
Luk42
 
Příspěvky: 39
Registrován: stř dub 01, 2020 11:11

Re: matrika N, 1782, Nehodovka

Příspěvekod Zora » stř dub 08, 2020 15:27

Kateřiny stojí: Lidmilla post denfunctum Mariam Magdalenam burianin Chrudimio

tohle máte správně, Ludmila je dcera Marie Magdaleny Burianové
----------
Kateřina dc. po + Janowy Burian domkař z Chlomku a matky Lidmilly rodem z Chrudimě
přečtené je to správně, ale

zkuste najít narození Ludmily. , případne mMarie Magdaleny
----------------
Někdy se totiž stávalo, že

uvedu příklad.
Narodilo se nemanželské dítě, u něj bylo zapsáno jméno matky a matčina otce.

tedy nemn. dítě Anna, matka Alžběta, dcera Jana Nováka

Pokud byl ale zápis zapsán méně jasně, pak se občas stalo, že v následných zápisech (třeba u svatby) se blbě opsal text a vyšlo z toho
Anna, dcera Jana Nováka a Alžběty.
-----
Jinými slovy, je možné, že Vaše marie Magdalena měla otce Jana Buriana.
Je to jen rada, netvrdím, že to tak bylo. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: matrika N, 1782, Nehodovka

Příspěvekod Luk42 » stř dub 08, 2020 18:15

Děkuji za váš pohled, zkusím se zaměřit tímto směrem, ale zatím jsem byl neúspěšný, Chloumek je kousek, ale Chrudim už je dál, moc mi to tam nesedí.

Navíc jak píšete, uvádí se dcera otce, tady je dcera matky, což mi přijde minimálně neobvyklé a pravděpodobnost, že by i Marie Magdalena byla rozená Burianová mi taky přijde jako malá a bez příjmení se nemám čeho chytit.
Luk42
 
Příspěvky: 39
Registrován: stř dub 01, 2020 11:11

Re: matrika N, 1782, Nehodovka

Příspěvekod Zora » stř dub 08, 2020 19:27

u porodů nemanželských dětí se skoro vždy uváděl u matky i její otec. Bylo to proto, že otec nesl odpovědnost za své děti a bohužel i za neprovdanou dceru a následně i její nemanželské dítě.
Ženy neměly právo o rodině rozhodovat, určitě vnímáte v matrikách třeba jen fakt, že svolení ke svatbě neplnoletého potomka dával otec, Pokud nebyl naživu, rozhodoval soud, i když matka byla naživu (nebo vrchnostenská kancelář)

Pokud se dostane bohužel do sledu generací více svobodných matek za sebou, tak se měly uvádět všechny matky matek ... až k otci nejstarší z nich.
Proto nabízím možné řešení, že Jan byl otcem Marie Magdaleny...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: matrika N, 1782, Nehodovka

Příspěvekod Luk42 » stř dub 08, 2020 21:45

Teď už tomu rozumím, ale stále mě to nepřivedlo na správnou cestu. Ani v Chloumku, což je sousední vesnice, ani ve 20 km vzdálené Chrudimi se žádná Ludmila Burianová nenachází, našel jsem jednu Marii Magdalenu, kterou si vzal Jan Burian, ale dceru Ludmilu podle indexu neměli (ani nikdo jiný). Ani si žádný Burian Ludmilu nevzal. Nedaří se mi najít ani úmrtí, tak mi asi nezbývá nic jiného než tuto větev opustit. Každopádně děkuji za rady.
Luk42
 
Příspěvky: 39
Registrován: stř dub 01, 2020 11:11

Re: matrika N, 1782, Nehodovka

Příspěvekod zburget » stř dub 15, 2020 19:30

Pokud něco nenajdete v indexu, tak hledejte přímo v matrice. V indexech podle mých zkušeností relativně často něco chybí.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: matrika N, 1782, Nehodovka

Příspěvekod Zora » stř dub 15, 2020 20:02

Luk42 píše:Teď už tomu rozumím, ale stále mě to nepřivedlo na správnou cestu. Ani v Chloumku, což je sousední vesnice, ani ve 20 km vzdálené Chrudimi se žádná Ludmila Burianová nenachází, našel jsem jednu Marii Magdalenu, kterou si vzal Jan Burian, ale dceru Ludmilu podle indexu neměli (ani nikdo jiný). Ani si žádný Burian Ludmilu nevzal. Nedaří se mi najít ani úmrtí, tak mi asi nezbývá nic jiného než tuto větev opustit. Každopádně děkuji za rady.


Zkuste hledat narození Ludmily před rokem svatby Marie Magdaleny.

Tady zase může být problém v tom, že Marie Magdalena dceru porodila jako nemanželskou, pak se M. Magdalena provdala, dcera nesla příjmení po manželovi matky... i když správně měla nést rodné příjmení matky...
Ze svatby znáte rodné příjmení Marie Magdaleny... jenže - není jistota, kde by se Ludmila narodila, nabízí se Chrudim, ale to může být jen bydliště v době , kdy Ludmila porodila. Nebo určení podle bydliště otce... matka mohla být v době porodu nemanželského dítěte ve službě kdekoliv.... Legitimizace v té době nefungovala. to až plus minus kolem r. 1800 (z hlavy si nepamatuju)
Ono to bývá u těchto případů velmi spletité....

a pozor, někdy bývají nemanželské děti uváděny ve zvláštní části matriky.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků