VYŘEŠENO Dohledání rodiny

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO Dohledání rodiny

Příspěvekod Fanos » čtv lis 21, 2019 15:18

Dobrý den , chtěl bych poprosit o pomoc postupu dohledání mé tety Marie Pláškové nar.30.1.1916 v Lopeníku okr. Uh.Brod č.p.106
Poslední údaj který se mi podařilo nalézt je ,že
Dle přípisu magistrátu Prahy ze dne IVC 2628/43 vystoupila z církve římskokatolické 20.6.1943
děkuji za radu
Naposledy upravil Fanos dne ned lis 24, 2019 7:37, celkově upraveno 3
Fanos
 
Příspěvky: 74
Registrován: stř čer 13, 2018 10:39
Oblast pátrání: Zlínsko

Re: Dohledání rodiny

Příspěvekod Zora » čtv lis 21, 2019 16:17

Matrika pro Lopeník pro toto období není online.
Píšete, že se jedná o tetu, tedy byste mohl znát její rodiče, pak by snad šlo minulost dohledat.
Odkud máte údaj o vystoupení z církve? ten bývá většinou dopsán dán právě u narození.

Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dohledání rodiny

Příspěvekod Fanos » čtv lis 21, 2019 16:28

Jasně , asi jsem se špatně vyjádřil
Mám zápis o jejím narození, i jejich rodičů
ale chtěl bych se dopátrat "kde skončila" protože o ní zbytek rodiny nemá tušení
Děkuji
Fanos
 
Příspěvky: 74
Registrován: stř čer 13, 2018 10:39
Oblast pátrání: Zlínsko

Re: Dohledání rodiny

Příspěvekod Zora » čtv lis 21, 2019 16:45

Těžko radit u žen, u kterých dá předpokládat, že se provdaly. V tom zápise z matriky N není třeba poznámka o vydání křestního listu? Nebo poznámka o svatbě? V té době se to hodně často připisovalo...
Můžete projít matriční knihu oddaných - je do r. 1937, ale index je jen podle ženichů. Těch zápisů by nebylo zas tak mnoho, nevdávala se dříve, než v 17 - 18 letech.
Víc asi neporadím.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dohledání rodiny

Příspěvekod mfal62 » čtv lis 21, 2019 17:07

Dle přípisu magistrátu Prahy ze dne IVC 2628/43 vystoupila z církve římskokatolické 20.6.1943

-> tak to měla 27 let, mladí lidé často vystupovali z církve před svatbou, když našli podobně smýšlejícího partnera,
se kterým se domluvili, že nechtějí mít svatbu v kostele

já bych tipoval, že se vdávala v Praze nebo blízkém okolí nedlouho po tom datu 20.6.1943
taky je možné, že se chtěla svatbou vyhnout totálnímu nasazení na práce v Německu (?)
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Re: Dohledání rodiny

Příspěvekod Zora » čtv lis 21, 2019 17:10

mfal62 píše:Dle přípisu magistrátu Prahy ze dne IVC 2628/43 vystoupila z církve římskokatolické 20.6.1943

-> tak to měla 27 let, mladí lidé často vystupovali z církve před svatbou, když našli podobně smýšlejícího partnera,
se kterým se domluvili, že nechtějí mít svatbu v kostele

já bych tipoval, že se vdávala v Praze nebo blízkém okolí nedlouho po tom datu 20.6.1943
taky je možné, že se chtěla svatbou vyhnout totálnímu nasazení na práce v Německu (?)

Proč zrovna v Praze?
Svatbu bych tipovala naopak ve Zlíně a v okolí - Baťa zaměstnával široké okolí a vystoupení z kat. církve může také znamenat, že vstoupila do jiné...Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dohledání rodiny

Příspěvekod mfal62 » čtv lis 21, 2019 21:34

Tak teď jste mě Zoro hodně znejistěla ...
Vy máte ještě nějaké další informace o Marii Pláškové (*1916, Lopeník), které tady nejsou uvedené?
Jestliže přišel přípis z Prahy, tak já tomu rozumím tak, že z církve úředně vystoupila v Praze, v červnu 1943, zhruba rok po atentátu na Heydricha.
Kdyby už byla vdaná, tak by přece pražský magistrát poslal její aktuální příjmení a kněz by ho jistě do rodné matriky poznamenal.
Jestli nikdo z příbuzných nic neví o jejích dalších osudech (její příjmení po svatbě - ale vdala se vůbec?), pak bych předpokládal,
že odešla z Moravy do Prahy ještě svobodná a válka ji zavála třeba do Německa, odkud se už nevrátila? Nebo válku nepřežila?
Jsou to z mé strany chybné úvahy?
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Re: Dohledání rodiny

Příspěvekod Zora » čtv lis 21, 2019 22:12

Ne, velmi se omlouvám, já jsem přehlédla , že přípis přišel z Prahy.

Jen bych ale upřesnila, že mohla být už "dávno" provdaná, (nemusela se ani vdávat v Praze), jen tam v roce vydání přípisu trvale bydlela. Přípis se posílal do farnosti narození s uvedením rodného příjmení, byl zapsán do matriky N.
Kněz by se s psaním ničeho dalšího nezatěžoval, ona už totiž nebyla katolička, bohužel.


Někde na fóru je příspěvek, kde někdo zmiňuje, že v Praze existuje archivní fond o přestupech mezi církvemi, vím to proto, že jsem dokonce naivně psala na MZA do Brna, jestli mají také něco takového, nemají, odkázali mě na příslušné oblastní archivy či archivy zúčastněných "institucí". (Hledám takhle podobně příbuznou, marně, nic dalšího než N a přestup do jiné církve neznám)
O zmiňovaném pražském arch. fondu si ale moc nepamatuji, vůbec nevím, o jaké se jednalo období.
Ještě jednou se omlouvám, mrzí mě to. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dohledání rodiny

Příspěvekod mfal62 » čtv lis 21, 2019 22:33

Každý občas něco přehlédneme, nic se neděje ...

Když zkusíme shrnout fakta:
- v červnu 1943 bydlela v Praze (možná Praha 4 - co by jinak znamenalo IVC, snad je to označení městské části??)
- nevíme jistě, jestli přišla do Prahy už vdaná (pak hledat svatbu na Moravě), nebo ještě svobodná (pak snad pomůže nějaký znalec Prahy s dohledáním přihlášky k pobytu)
- za války se mohlo stát ledacos, pokud po roce 1945 nenavázala kontakt s rodinou na Moravě, je možné, že buď se provdala
za nějakého Němce a po válce s ním byla odsunutá, nebo válku nepřežila
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Re: Dohledání rodiny

Příspěvekod Zora » čtv lis 21, 2019 22:43

Přihlášky k pobytu jsou dostupné, za úplatu, problém je ale v tom, že asi nelze hledat podle rodného příjmení nebo je to alespoň velmi obtížné, viz běžně dostupné přihlášky. (Neznám ale mechanismus)
Pokud ale v roce 1943 opravdu zůstala bez vyznání, a v Praze se v tom roce i vdávala, pak tolik svatebních civilních matrik není.

Z
edit
http://www.ahmp.cz/index.html?mid=85&ws ... age=%27%27

Spisy k náboženským změnám (oznámení, žádosti)
.....Tato skupina písemností sloužila především jako podkladový materiál pro zanášení údajů do výše uvedených knih změn náboženských vyznání. Jedná se zejména o předtištěné typizované formuláře zasílané farním úřadům z popisního referátu Magistrátu král. hl. města Prahy, kam musela každá osoba s domovskou příslušností v Praze nahlašovat změnu svého náboženského vyznání. V zásadě se jednalo o dvojí druh změn vyznání, tzv. apostaze, tj. výstupy z římskokatolické církve, a tzv. konverze, tj. návraty do římskokatolické církve. Ve formulářích jsou uvedeny tyto informace: jméno a příjmení, z jaké církve osoba vystupuje, do jaké církve se hlásí (případně zůstává bez vyznání), den, měsíc a rok narození, místo narození (obec, fara, okres), stav, zaměstnání, bydliště a jména rodičů. Do uvedených formulářů se oznámení zapisovala většinou na základě písemných sdělení jednotlivých osob. Popisní referát zasílal farním úřadům i tato sdělení, ve fondech jsou ovšem zachována velmi torzovitě, jelikož farní úřady neměly důvod je po zapsání do příslušné knihy nadále uchovávat. Spisový materiál k náboženským změnám je v jednotlivých farních archivech dochován různě, zpravidla však až od konce osmdesátých let 19. století do konce čtyřicátých let 20. století, ve výjimečných případech se vyskytují i doklady starší. ......
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků