VYŘEŠENO. F.ú. Smečno, matrika Z, úmrtí Karla Vondráčka

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO. F.ú. Smečno, matrika Z, úmrtí Karla Vondráčka

Příspěvekod Kiara » pát dub 26, 2019 20:42

Dobrý den,
obracím se na vás se žádostí o pomoc. Matrika zemřelých, f.ú. Smečno 50, sken č. 112, úmrtí 19.11.1884, zemřelý Karel Vondráček, 54 let, příčina smrti sebevražda zastřelením. Dotaz zní, zda se dá někde k této tragické události dohledat více informací (dobový tisk, kroniky a pod.). Předem děkuji za pomoc.
Odkaz na sken:
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/12218/112
Naposledy upravil Kiara dne ned dub 28, 2019 12:40, celkově upraveno 2
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: F.ú. Smečno, matrika Z, úmrtí Karla Vondráčka

Příspěvekod zburget » sob dub 27, 2019 9:08

V podstatě jste si odpověděla sama - dobový tisk (Kramerius), kroniky (obec, regionální muzeum)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: F.ú. Smečno, matrika Z, úmrtí Karla Vondráčka

Příspěvekod Zora » sob dub 27, 2019 9:18

Kiara píše:Dobrý den,
obracím se na vás se žádostí o pomoc. Matrika zemřelých, f.ú. Smečno 50, sken č. 112, úmrtí 19.11.1884, zemřelý Karel Vondráček, 54 let, příčina smrti sebevražda zastřelením. Dotaz zní, zda se dá někde k této tragické události dohledat více informací (dobový tisk, kroniky a pod.). Předem děkuji za pomoc.
Odkaz na sken:
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/12218/112


A kde jste už hledala?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: F.ú. Smečno, matrika Z, úmrtí Karla Vondráčka

Příspěvekod Kiara » sob dub 27, 2019 12:35

Hledala jsem zatím jenom na Krameriovi, bohužel neúspěšně. Některé písemnosti nelze rozkliknout (např. Národní Listy), objeví se tam hláška, zřejmě související s GDPR. Což tak úplně nechápu, od oné tragické události uběhlo již jistě více, než 100 let :(
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: F.ú. Smečno, matrika Z, úmrtí Karla Vondráčka

Příspěvekod zburget » sob dub 27, 2019 12:41

Dejte se nějaký odkaz na něco, co nejde otevřít - s GDPR nemůže souviset něco, co vyšlo toskem v novinách a navíc ještě před 100 lety. Ta hláška mě celkem zajímá.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: F.ú. Smečno, matrika Z, úmrtí Karla Vondráčka

Příspěvekod Kiara » sob dub 27, 2019 12:48

zburget píše:Dejte se nějaký odkaz na něco, co nejde otevřít - s GDPR nemůže souviset něco, co vyšlo toskem v novinách a navíc ještě před 100 lety. Ta hláška mě celkem zajímá.

https://cdk.lib.cas.cz/client/index.vm?q=n%C3%A1rodn%C3%AD+listy&page=doc&start=&rows=#pid=uuid:827babe7-435f-11dd-b505-00145e5790ea;hist=2;pmodel=periodicalitem
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: F.ú. Smečno, matrika Z, úmrtí Karla Vondráčka

Příspěvekod Kiara » sob dub 27, 2019 12:49

Překlad: Dokument není veřejně přístupný
Tento dokument je chráněn autorským zákonem (zákon č. 121/2000 Sb.) Z tohoto důvodu nesmí být zpřístupněn veřejnosti až do uplynutí 70 let od smrti každého z jeho autorů (včetně překladatele, ilustrátora apod.). a 50 let uplynulo od vydání díla.
K dokumentu lze přistupovat z knihovny, která jej vlastní. Další informace o dokumentu získáte po kliknutí na ikonu. Název knihovny naleznete v poli „Fyzické umístění“.
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: F.ú. Smečno, matrika Z, úmrtí Karla Vondráčka

Příspěvekod Kiara » sob dub 27, 2019 12:50

Takže se omlouvám, nesouvisí to s GDPR, ale s autorským zákonem. Důsledek je však stejný, do některých dokumentů se prostě prostřednictvím internetu nepodívám :-(
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: F.ú. Smečno, matrika Z, úmrtí Karla Vondráčka

Příspěvekod zburget » sob dub 27, 2019 13:03

Na to kouzelné GDPR se totiž dneska háže úplně všechno :-)
Fór je v tom, že nikdo neví, co to GDPR vlastně obnáší, co po nás chce a tak se za to všichni schovávají a všichni ostatní jim to žerou :-)

Každopádně - v té hlášce je kouzelná formulace: << K dokumentu lze získat přístup z počítačových stanic v budově knihovny, která jej vlastní. Informaci o vlastnictví požadovaného dokument získáte kliknutím na ikonu (i) pro více informací o dokumentu. Název příslušné knihovny zjistíte v poli „Fyzické uložení“. >>

No, v poli "Fyzické uložení" se dočtu, že "ABA000" - 'sem se fakt hodně dozvěděl :?
Nicméně - vpravo nahoře je taky informace:
Původ titulu:
Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové
Vědecká knihovna v Olomouci
Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích

A ejhle - když kliknete na kteroukoli z těch knihoven, tak vám to ten výtisk bez problému on-line ukáže. Takže občas je některá knihovna zase papežštější, než papež :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: F.ú. Smečno, matrika Z, úmrtí Karla Vondráčka

Příspěvekod Kiara » sob dub 27, 2019 13:19

Děkuji :-D
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: F.ú. Smečno, matrika Z, úmrtí Karla Vondráčka

Příspěvekod Kiara » sob dub 27, 2019 15:05

Na Krameriovi jsem prohledala Národní Listy v odpovídajícím období, nenašla jsem nic. Na Badatelna.eu jsem našla tohle: http://badatelna.eu/fond/29047/ bohužel fond není veřejně přístupný :-(
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: F.ú. Smečno, matrika Z, úmrtí Karla Vondráčka

Příspěvekod Zora » sob dub 27, 2019 15:40

Fond inventarizovaný, je tedy buď přístupný na badatelně, nebo si můžete objednat zpoplatněnou rešerši.
Na odkazu já ale nevidím nic o (ne)přístupnosti, možná je toale uvedeno někde jinde. . Z

Vyhledávání v odkazech na netu, Krameriovi, na digiknihovnách je časově náročné, je třeba kombinovat možnosti, časový úsek, názvy obce a podobně. Pořád vymýšlet další možnosti, varianty. Někdy je třeba (všeobecně) myslet na možné zkomolení příjmení, nebo tvar, ve kterém by se mohlo příjmení vyskytovat, na varianty, že jméno je uvedeno pouze iniciálami, nebo vůbec... Myslet na to, že je pohřben v Libušíně, farnost byla Smečno, on byl nájemce dvora zase jinde... a navíc byl majitelem hospodářství opět v jiné obci.
Novinová zpráva může obsahovat (nemusí obsahovat) cokoliv z těchto údajů...
To je bohužel na Vás.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: F.ú. Smečno, matrika Z, úmrtí Karla Vondráčka

Příspěvekod Kiara » sob dub 27, 2019 16:10

Špatně jsem se vyjádřila,měla jsem tím na mysli, že není volně přístupný na internetu. Omlouvám se :-)
Jinak nad tím sedím a hloubám už od rána a na nic jsem bohužel nenarazila :-( Asi bude nejschůdnější si objednat tu placenou rešerši ... :?:
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: F.ú. Smečno, matrika Z, úmrtí Karla Vondráčka

Příspěvekod Zora » sob dub 27, 2019 16:37

jak jsem psala, dá se hledat i v digitální knihovně, ale musíte neustále zkoušet různé kombinace slov, která by se mohla v popisu události objevit.

Ne vždy ovšem vyjdou tyto události tiskem, nedávno jsem i prostřednictvím fóra hledala adresně jedno nešťastné úmrtí a to tedy v novinách opravdu nebylo. Jestli to bylo na základě přání rodiny, nebo z nevšímavosti obce novinářské, nevím.
Hledala jsem více než dva roky, nakonec jsem našla úmrtí v matrikách zcela jinde - pídivá práce, - pak se mně podařilo kontaktovat žijícího příbuzného, ten sice podrobnosti nevěděl, ale pátral a tak i otevřel deník-zápisník po své tetě (asi jsem byla hodně protivná) a tam se dočetl podrobnosti.
Pomáhali mně kolegové z fóra, drobné zmínky v knihách, dokonce se našla velice dobrá duše, která za mě knihu vypůjčila a přečetla, (fakt moc děkuji)... ¨
Přes tři roky to trvalo a podařilo se.
Takže vše je především o trpělivosti a pídění se. On se tím člověk taky hodně naučí - postupy, fíglíky, možnosti hledání a tak. Prostě zkoušet, hledat a opakovat.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: F.ú. Smečno, matrika Z, úmrtí Karla Vondráčka

Příspěvekod Kiara » sob dub 27, 2019 17:51

Zoro, jestli se toto úmrtí někde v novinách objevilo, toť otázka :-( Již ze zápisu o úmrtí je patrno, že se jednalo o poměrně dobře situovaného člověka, pozůstalá rodina si možná nepřála, aby takováhle delikátní záležitost proběhla tiskem. Nicméně jsem pátrala dál v místních matrikách (situaci mi komplikoval fakt, že některé matriky z této oblasti ještě nejsou naskenované). Zjistila jsem dva zajímavé fakty:
- vdova po Karlu Vondráčkovi, v době jeho úmrtí 57 roků, nezemřela v Humnech = v rodné vesnici, na svém gruntu. K dispozici je t.č. pouze index, v indexu zemřelých prostě není. Syn se oženil do jiné lokality, odkud se po několika letech znovu stěhoval až k Plzni.
- syn zemřelého se ženil tři měsíce po otcově smrti (?!?), měla jsem zato, že se v případě úmrtí rodiče dodržoval smutek nejméně půl roku po pohřbu a v období smutku žádná svatba být nemohla?
Tak se mi zdá, že se nám v rodokmenu objevila zase další záhada ...
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Další

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník