VYŘEŠENO Veronika Šálená, rod Šálených, snad Lounsko

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO Veronika Šálená, rod Šálených, snad Lounsko

Příspěvekod Boxervill » úte čer 27, 2017 13:16

Dobrý den,
již několik let se mně nedaří prolomit genealogickou záhadu, odkud pochází má praprababička Veronika Šálená. K dispozici mám přitom rodinné kroniky, kde můj prastrýc uvádí, že Veronika se narodila okolo r.1850 do bohaté rodiny na Lounsku. Její otec (možná rodina i dříve v historii) měli být starostové, či konšelé. Údajně okolo r. 1870 vyslal otec Šálený (možná Antonín) staršího syna snad Josefa, nebo Františka a 2 dcery - Veroniku a Annu na Ukrajinu na Volyň, kde měl syn za úkol sestry výhodně provdat. Což se stalo, Anna si vzala jistého Svítka, má praprababička Veronika si vzala Václava Janouše. Veronika umírá r. 1896 na Ukrajině.
Veronika měla být evangelického vyznání, ale mám za to, že dřív se všechna narození musela zapisovat do katolických matrik - nebo se mýlím?
Sňatek Veroniky a Václava Janouše (ze kterého bych se dozvěděla jména rodičů) nejsem schopna dohledat, protože na 99% proběhl na Ukrajině (s tamními archivy je to všelijaké a jsem opravdu amatér)
Když jsem si psala s paní archivářkou z lounského archivu, žádné jméno Šálený v matrikách v období od 1800 - 1870 nedohledala. Což potvrdila i má prateta, která se snažila o to samé osobně, nezávisle na mém pátrání. Ta hledala i v litoměřickém archivu - neúspěšně. Zkoušela jsem pátrat v matrikách ve Slaném - neúspěšně.
Hledala jsem četnost výskytu jména Šálený v ČR, kontaktovala jsem lidi, kteří na MyHeritage mají Šálené v rodokmenu - buď se mně neozvali, nebo s největší pravděpodobností patří jejich Šálení do jiné větve.
Psala jsem dopisy, pokud jsem objevila na Google jméno Šálený s adresou. Když mně někdo odpověděl, pak šlo buď o špatnou stopu, nebo o jinou větev.
Mám pocit, že jsem vyčerpala všechny možnosti, které mě, jakožto amatérského badatele, napadly.
Co bych měla ještě zkusit, abych se své předky pokusila dohledat? Budu velice vděčná za jakýkoliv podnět.
Děkuji za odpovědi a předem se omlouvám, pokud se mně nepodařilo položit dotaz dle zásad tohoto fóra - bývám tu minimálně.
Naposledy upravil Boxervill dne pon lis 26, 2018 15:12, celkově upraveno 1
Boxervill
 
Příspěvky: 16
Registrován: pát dub 15, 2016 20:46
Oblast pátrání: Volyň - Ukrajina, Zelow - Polsko, střední Čechy, Jižní Morava, Žďár nad Sázavou, Velké Meziříčí

Re: Veronika Šálená, rod Šálených, snad Lounsko

Příspěvekod Tylda » stř čer 28, 2017 8:03

Dobrý den.

Hledejte také Schaleny.

Možná obce Kačice, nebo Hradečno.
https://mapy.cz/zakladni?vlastni-body&x ... s%20Kladno

Zdraví Tylda :)
Tylda
 
Příspěvky: 2465
Registrován: sob bře 17, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: Veronika Šálená, rod Šálených, snad Lounsko

Příspěvekod Dagmar8 » pon črc 03, 2017 21:03

Sice píšete...kontaktovala jsem lidi, kteří na MyHeritage mají Šálené v rodokmenu - buď se mně neozvali, nebo s největší pravděpodobností patří jejich Šálení do jiné větve.
ale jsou tam i jména Šalenyj psaná azbukou a je jich tam poměrně hodně a zrovna tak i jmén Schaleny - určitě to nevzdávejte tímto směrem
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: VYŘEŠENO Veronika Šálená, rod Šálených, snad Lounsko

Příspěvekod xnovakj » pát srp 16, 2019 1:43

Dobrý den, je to sice označeno jako vyřešeno, ale kdyby to někdo hledal, tak to co popisujete je zde v tomto rodokmenu:
https://www.myheritage.cz/site-family-t ... lyTreeID=1

Rod pochází z Kačice, další větve (např. děti Františka *1792 jsou narození v Srbech - Jan Antonín Evangelista *1821, Kateřina *1823).
xnovakj
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned dub 28, 2013 14:30


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků